Προς το περιεχόμενο

αριθμός ενσήμων / μηνιαίες αποδοχές / σύνταξη


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, costas_ είπε

Για τους 'παλαιούς ασφαλισμένους' προσοχή στις καρτέλλες των ενσήμων. Πρόσφατα αναβαθμίστηκε η σχετική εφαρμογή και παρέχεται από τον ΕΦΚΑ το Συνοπτικό και Αναλυτικό Ιστορικό Ασφάλισης το οποίο δίνει εικόνα όλου του ασφαλιστικού βίου. Προσοχή όμως να μην έχει κενά. Εμένα μου έφαγαν το έτος 1995 και αύριο πάω για καταμέτρηση από την σχετική καρτέλλα των ενσήμων.

Η πλάκα είναι πως και σε μένα λείπει όλο το 1995. Ευτυχώς έχω τις καρτέλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συνολικο νουμερο δεν σου βγαζει καπου?

Εμενα μου εχουν φαει το 89 κατι ενσημα .Λιγα αλλα νομιζω οτι η ημερομηνια εχει σημασια.Θα πρεπει να παω τις καρτελες

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανα ευχαριστω.Απο την αλλη βλεπω οτι για κάποιους μηνες υπαρχει διπλοεγγραφη .Οχι δωρο αδεια αλλα τα μεροκαματα του μηνα 2 φορες και αυτο απο συγκεκριμενη εταιρεια που δουλευα μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω.Επικουρική σύνταξη παίρνουν όλοι οι ασφαλισμένοι του ΕΦΚΑ; Φαίνονται κάπου ηλεκτρονικά οι κρατήσεις γιατί δεν έχω πρόχειρο το χαρτί της μισθοδοσίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, Nikola83 said:

Να ρωτήσω.Επικουρική σύνταξη παίρνουν όλοι οι ασφαλισμένοι του ΕΦΚΑ; Φαίνονται κάπου ηλεκτρονικά οι κρατήσεις γιατί δεν έχω πρόχειρο το χαρτί της μισθοδοσίας;

μπεσ να εκτυπώσεις το σημείωμα σύνταξης και την επικουρική από το σιτε του ΕΦΚΑ 

https://www.efka.gov.gr/el/syntaxioychoi/pleromes/ektypose-meniaioy-enemerotikoy-semeiomatos-kyrias-syntaxes

όταν σου έρχεται μέσω τράπεζας φαίνονται 2 διαφορετικά εμβάσματα  σύνταξη και επικουρική....όμως η επικουρική δε βγαίνει ταυτόχρονα πολλές φορές με τη σύνταξη.....σου γινόταν κράτηση για επικουρική ???? τα επικουρικά ταμεία τα περισσότερα πήγαν περίπατο....και τα μάζεψαν τα περισσότερα σε ένα ..ευτυχώς αλλά για εφάπαξ στον ιδιωτικό τομέα το έχουμε χαιρετήσει προς το παρόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 22/12/2023 at 19:12, costas_ said:

Πήγα σήμερα στον ΕΦΚΑ και έδωσα τις καρτέλλες για τα ένσημα που δεν έχουν καταχωρήσει. Πραγματικά οι άνθρωποι εκεί ζουν εκτός ψηφιακής εποχής. Αιτήσεις χειρόγραφες, διαδικασίες της κακιάς ώρας, φάκελοι βουνά και οργάνωση σε μια υπηρεσία που φαίνεται και είναι ..ένα αχούρι. Εύχομαι να μην μου χάσουν τα ένσημα !

Όποιος έχει καρτέλες μπορεί να πάει στον ΕΦΚΑ κ να τις δώσει για να του τις υπολογίσουν; Τί γίνεται ακριβώς;

Πώς μπορώ να δώ κ να τα υπολογίσω μόνος μου πόσα ένσημα έχω;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι απλό να υπολογήσεις μόνος σου τα ένσημα εαν είσαι ασφαλισμένος τον ΕΦΚΑ μόνο ενώ εαν έχεις πολλαπλά ταμεία θα πρέπει να πας σε ειδικό γραφείο. Από τις καρτέλες του ΙΚΑ υπάρχουν τα αθροίσματα κατά έτος πάνω δεξιά στην καρτέλα. Επίσης μπορείς να πάρεις και την εκτύπωση "Αναλυτικό ιστορικό" του ΕΦΚΑ. Εαν δεν τα βρείς στην εκτύπωση αυτή καταχωρημένα τότε θα πρέπει να κάνεις μια αίτηση καταμέτρησης στο τοπικό υποκατάστημα του ΕΦΚΑ όπου θα πας τις καρτέλες που δεν είναι καταχωρημένες

Επεξ/σία από costas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά , μια ερώτηση σας παρακαλώ

Είμαι 60 ετών οικοδόμος και μου είπαν ότι δεν μπορώ να βγω στη σύνταξη για τι έχω και 150 ένσημα μεικτά ( 110 ένσημα το 2011 και 40 το 2018) Όλα τα αλλά είναι  οικοδομικά

Συνολικά 6200 οικοδομικά

Μου είπαν ότι όταν έχεις έστω και 10 ένσημα μεικτά τότε πας για σύναξη στα 62 ενώ εάν είναι όλα οικοδομικά στα 60

Ισχύει κάτι τέτοιο? Σας ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από petrosthei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
12 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Αν κάποιος δουλεύει πενθήμερο 4/5/6ώρο παίρνει τα ίδια ένσημα με κάποιον 8ώρο;

Δεν μετράνε μόνο τα ένσημα αλλά και η αξία τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ObeyWario! είπε

Αν κάποιος δουλεύει πενθήμερο 4/5/6ώρο παίρνει τα ίδια ένσημα με κάποιον 8ώρο;

Εξαρτάται. Πλήρης εργασία είναι 8ωρο, όλο τον μήνα και με μισθό οπότε δικαιούσαι 25 ένσημα. 

Εαν πρόκειται για μειωμένο ωράριο εργασίας, 5ήμερο και αμοίβεσαι με μισθό τότε δικαιούσαι πάλι 25 ένσημα ανα μήνα. 

Εαν αμοίβεσαι με ημερομίσθιο αλλά δουλεύεις όλες τις ημέρες του μήνα τότε γίνεται υπολογισμός και μπορείς να πάρεις 22 ένσημα τον μήνα.

Εαν εργάζεσαι με εκ περιτροπής απασχόληση μπορείς να φτάσεις μέχρι 20 ένσημα τον μήνα.

Υπάρχουν και παραλλαγές των παραπάνω περιπτώσεων (πχ part time).  

Επεξ/σία από costas_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Δεν μετράνε μόνο τα ένσημα αλλά και η αξία τους

Η αξία σαν ένσημο ή χρηματικές απολαβές για τον υπολογισμό της σύνταξης;

Ένας μισθωτός με πενθήμερο 8ώρο παίρνει 300 ένσημα στο χρόνο σωστά; Ένας με 4/5/6ώρο πάλι 300 δεν παίρνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...