Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει περίπτωση να χάσω τη δουλειά από αυτό;


livefreeordie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δε σε προσλαβουν για αυτο το λογο, τοτε θα συμβαινει ενα εκ των δυο:

1. Σωστα δε σε προσλαβαν, επειδη η προσβαση ειναι δυσκολη και αντικειμενικα θα εχεις προβλημα

2. Κακως δε σε προσλαβαν, επειδη υπαρχει λεωφορειο που βολευει

Στην πρωτη περιπτωση, εξ ορισμου ειναι καλο για σενα, αφου δε θα μπορουσες να πας. 

Στη δευτερη περιπτωση, πιθανο να ειναι μια εταιρια για την οποια δε θελεις να δουλεψεις, αμα οι αποφασεις λαμβανονται με τετοιο (γτπ) τροπο

Αρα σε καθε σεναριο, για σενα ολα καλα και προχωρας παρακατω   

Επεξ/σία από archer100
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε με έχουν απορρίψει μετά από 6 συνεντευξεις γιατί άλλαξαν τη δομή της εταιρείας...τι μας λες τώρα για την πρώτη σου συνέντευξη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panagiotis1988 είπε

Ρε φίλε με έχουν απορρίψει μετά από 6 συνεντευξεις γιατί άλλαξαν τη δομή της εταιρείας...τι μας λες τώρα για την πρώτη σου συνέντευξη; 

Και πολύ καλά σου έκαναν.
Αν σου πουν μετά από δύο συνεντεύξεις πως υπάρχει και τρίτη και εσύ το δεχτείς τότε είναι τεστ IQ

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, livefreeordie said:

Οπότε μάλλον αυτός θα είναι κι ο λόγος που δε θα με καλέσει μιας και του δημιούργησα θέμα , δε θα θέλει να εκτεθεί με το να προτεινει κάποιον που ίσως θα έχει θέμα να πηγαίνει στην εργασία.

Ο ενδιάμεσος να (σε) πουλήσει θέλει. Δεν πρόκειται να μη σε προωθήσει επειδή δεν έχεις αμάξι. Κάθε μέρα μιλάω με ενδιάμεσους που μου βρίσκουν κόσμο και πάντα μου παρουσιάζουν τους υποψήφιους ένα 50% καλύτερους απ ότι πραγματικά είναι 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

Και πολύ καλά σου έκαναν.
Αν σου πουν μετά από δύο συνεντεύξεις πως υπάρχει και τρίτη και εσύ το δεχτείς τότε είναι τεστ IQ

Οκ...!

Βλέπω δουλεύεις σε ξενοδοχείο και ψάχνεσαι για τραυματιοφορέας...δουλειές όπου αν δεν έχεις offer μετά από μια τηλεφωνική συνέντευξη άντε και δια ζώσης υπάρχει πρόβλημα...

Για θέσεις γραφειου και χωρίς βύσμα το minimum είναι 3 συνεντεύξεις...

Fyi οι 6 συνεντεύξεις ήταν ως εξής

Τηλεφωνική με μεσάζοντα

Δια ζώσης με την director του μεσάζοντα

Δια ζώσης με την director του hr της εταιρείας

Δια ζώσης με τον cro της εταιρείας 

Δια ζώσης με partner της εταιρείας (αχρειαστη κατ' εμέ) 

Δια ζώσης με τον gm της εταιρείας 

Επεξ/σία από panagiotis1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν μια εταιρεια προσλαμβανει υπαλληλους ρωταει πολλα και ταυτοχρονα λεει και ποια εταιρεια ειναι για να κανει τον εαυτο της ελκυστικο στον υποψηφιο υπαλληλο(δηλ να δεχτει λιγα λεφτα αφου η εταιρεια ειναι σωστη). Οταν μια εταιρεια ζητα υπαλληλο αλλα δεν δινει περισσοτερες πληροφοριες για την ιδια την εταιρεια, δεν ζητα υπαλληλο αλλα ζητα σκλαβο, οποτε ειτε σε αρεσει ειτε οχι, γλιτωσες χωρις να το ξερεις ! 

Επεξ/σία από cpavlidi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JakeKaufman είπε

Ο ενδιάμεσος να (σε) πουλήσει θέλει. Δεν πρόκειται να μη σε προωθήσει επειδή δεν έχεις αμάξι. Κάθε μέρα μιλάω με ενδιάμεσους που μου βρίσκουν κόσμο και πάντα μου παρουσιάζουν τους υποψήφιους ένα 50% καλύτερους απ ότι πραγματικά είναι 

 

Σα σκλαβοπαζαρο ακούγεται αυτό 

47 λεπτά πριν, cpavlidi είπε

Οταν μια εταιρεια προσλαμβανει υπαλληλους ρωταει πολλα και ταυτοχρονα λεει και ποια εταιρεια ειναι για να κανει τον εαυτο της ελκυστικο στον υποψηφιο υπαλληλο(δηλ να δεχτει λιγα λεφτα αφου η εταιρεια ειναι σωστη). Οταν μια εταιρεια ζητα υπαλληλο αλλα δεν δινει περισσοτερες πληροφοριες για την ιδια την εταιρεια, δεν ζητα υπαλληλο αλλα ζητα σκλαβο, οποτε ειτε σε αρεσει ειτε οχι, γλιτωσες χωρις να το ξερεις ! 

Ναι δεν αποκάλυψε παρόλο που ρώτησα για να δω που βρίσκεται ώστε να ξέρω άμα θα με βολεύει. Έχω περιέργεια να δω αν με πάρει πάντως γιατί αν δε με πάρει για αυτό το λόγο θα είναι επειδή στην αρχή είπε θα με καλέσει σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φίλε ξεκόλλα. Κάθεσαι τώρα και αναλύεις την λεπτομέρεια. Αυτοί θα πάρουν συνέντευξη από τόσα άτομα, μπορεί να βρουν κάποιον καλύτερο. Και να μη σε καλέσουν δε σημαίνει ότι το αυτοκίνητο είναι ο λόγος. Και σου ξαναλέω, αν σε προσλάβουν και χρειάζεται όντως μεταφορικό μέσο, πως θα πηγαίνεις στη δουλειά; Άρα καλά έκανες και το είπες.

Εγώ σε μια συνέντευξη πριν χρόνια, στο τέλος ρωτησα για το ωράριο και αν είναι σπαστό. Δεν ξέρω για ποιο λόγο δεν είχε αναφερθεί νωρίτερα στη συζήτηση που κάναμε. Όταν είπαν ότι θα είναι σπαστό, δυσανασχέτησα έντονα. Είπαν και αυτοί ότι θα τα ξαναπούμε και τελικά δε με καλέσαν ποτέ για 2η συνέντευξη. Και καλά κάνανε και δε με καλέσανε διότι θα έχανα το χρόνο μου να τρέχω στα γραφεία τους. Και να με προσλαμβάνανε δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω τον καραγκιόζη και να δουλεύω με σπαστό ωράριο. Και να φανταστείς πήγαινα συστημένος από γνωστό που ήταν συγγενής με τον ιδιοκτήτη της επιχείρησης και επίσης κατα τη συνέντευξη όλα κύλησαν καλά. Δε το λέω με σιγουριά αλλά πιθανότα αν δε σχολίαζα το ωράριο θα με είχαν καλέσει και ίσως με προσλαμβάνανε. Αλλά καλά έκανα και το ξεκαθάρισα. Δεν έχει νόημα να λες ψέματα για να κερδίσεις μια θέση και μετά να αρχίσεις τη γκρίνια επειδή δε σε βολεύει η περιοχή, το ωράριο, η συγκοινωνία....

Όσο για το θα σας καλέσουμε..... άστο. Σε προηγούμενη δουλειά που ήμουν ερχόταν πολλά άτομα για συνέντευξη, Ε σε όλους λέγανε τα ίδια. Θα σας ειδοποιήσουμε... Ακόμα τους ειδοποιήσουμε. Υπήρχε και περίπτωση που το άτομο ήταν τελείως ακατάλληλο αλλά η συνέντευξη έγινε για να κάνουμε χάρη σε αυτόν που το έστειλε. Και σε αυτό το άτομο τα ίδια είπαν. Θα σας ενημερώσουμε.

Επίσης στέλνοταν βιογραφικά και μερικές φορές γινόταν συνεντεύξεις για θέσεις οι οποίες δεν υπήρχαν! Δούλεμα κανονικό.

Γι αυτό σου λέω, ξέχασε το, στείλε και αλλού βιογραφικά μη λαμβάνεις σοβαρά υπόψην όταν σου λένε θα σας καλέσουμε (μερικοί θεωρώνου ότι έχουν κλείσει τη θέση) και γενικά μη το βάζεις κάτω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, panagiotis1988 είπε

Οκ...!

Βλέπω δουλεύεις σε ξενοδοχείο και ψάχνεσαι για τραυματιοφορέας...δουλειές όπου αν δεν έχεις offer μετά από μια τηλεφωνική συνέντευξη άντε και δια ζώσης υπάρχει πρόβλημα...

Για θέσεις γραφειου και χωρίς βύσμα το minimum είναι 3 συνεντεύξεις...

Fyi οι 6 συνεντεύξεις ήταν ως εξής

Τηλεφωνική με μεσάζοντα

Δια ζώσης με την director του μεσάζοντα

Δια ζώσης με την director του hr της εταιρείας

Δια ζώσης με τον cro της εταιρείας 

Δια ζώσης με partner της εταιρείας (αχρειαστη κατ' εμέ) 

Δια ζώσης με τον gm της εταιρείας 

Με βύσμα τελειώνει σε μια συνέντευξη.

Χωρίς βύσμα μάξιμουμ 2,εγώ δε θα έμπαινα σε τρίτη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, messinia3 είπε

Με βύσμα τελειώνει σε μια συνέντευξη.

Χωρίς βύσμα μάξιμουμ 2,εγώ δε θα έμπαινα σε τρίτη. 

Σε τι εταιρεία εργάζεσαι αν επιτρέπεται;

Θεωρώ ότι είναι ανάλογα τη θεση, τον τρόπο λειτουργίας και το μέγεθος της κάθε εταιρείας..μερικές εταιρείες έχουν στάνταρ διαδικασία. Πχ η pwc αν θυμάμαι καλα είχε test, συνέντευξη, case study και μετά άλλες 2. Στην Deloitte ειναι test και συνέντευξη. Στον ΟΠΑΠ ειναι συνέντευξη, test και συνέντευξη με manager.

Στην εταιρεία που είμαι τώρα ήταν τηλεφωνική συνέντευξη, test, συνέντευξη με 2 manager και με μια από το hr και τέλος συνέντευξη με τον διευθυντή.

Επεξ/σία από panagiotis1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, panagiotis1988 said:

Σε τι εταιρεία εργάζεσαι αν επιτρέπεται;

Θεωρώ ότι είναι ανάλογα τη θεση, τον τρόπο λειτουργίας και το μέγεθος της κάθε εταιρείας..μερικές εταιρείες έχουν στάνταρ διαδικασία. Πχ η pwc αν θυμάμαι καλα είχε test, συνέντευξη, case study και μετά άλλες 2. Στην Deloitte ειναι test και συνέντευξη. Στον ΟΠΑΠ ειναι συνέντευξη, test και συνέντευξη με manager.

Στην εταιρεία που είμαι τώρα ήταν τηλεφωνική συνέντευξη, test, συνέντευξη με 2 manager και με μια από το hr και τέλος συνέντευξη με τον διευθυντή.

Προσωπικά έχω εργαστεί για 6 εταιρείες στο σύνολο, από junior προγραμματιστής έως και πλέον senior, ΠΟΤΕ δεν χρειάστηκαν πάνω από 2 συνεντεύξεις, ούτε τεστ και χαζομάρες. Απλώς ανέφερα τα projects στα οποία είχα εργαστεί και τον ρόλο μου σε αυτά. Αν στη συνέντευξη υπάρχει senior προγραμματιστής, κυριολεκτικά με 2-3 εύστοχες ερωτήσεις μπορεί να καταλάβει το επίπεδο του υποψηφίου. Οτιδήποτε παραπάνω από 3 συνεντεύξεις (έβαλα και το σενάριο να υπάρχει recruiter στη μέση), στο 90% των περιπτώσεων είναι απλά χάσιμο χρόνου και για τις δύο πλευρές.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, GamingMaster424 said:

Προσωπικά έχω εργαστεί για 6 εταιρείες στο σύνολο, από junior προγραμματιστής έως και πλέον senior, ΠΟΤΕ δεν χρειάστηκαν πάνω από 2 συνεντεύξεις, ούτε τεστ και χαζομάρες. Απλώς ανέφερα τα projects στα οποία είχα εργαστεί και τον ρόλο μου σε αυτά. Αν στη συνέντευξη υπάρχει senior προγραμματιστής, κυριολεκτικά με 2-3 εύστοχες ερωτήσεις μπορεί να καταλάβει το επίπεδο του υποψηφίου. Οτιδήποτε παραπάνω από 3 συνεντεύξεις (έβαλα και το σενάριο να υπάρχει recruiter στη μέση), στο 90% των περιπτώσεων είναι απλά χάσιμο χρόνου και για τις δύο πλευρές.

Η πραγματικότητα ειναι οτι οχι, δεν μπορουν να καταλάβουν απο μια, δυο, ή και τρεις συνεντεύξεις τι ειναι ο καθένας. Για πολλούς λόγους. 

Ξέρεις που καταλαβαινουν;

Στο probation, τους δύο πρώτους μηνες αλλα πολλοί λυπούνται να σε στείλουν σπίτι σου μετα απο δυο μηνες. Λυπούνται και τον εαυτο τους να ψαχνουν παλι και ο υποψηφιος μετα νομίζει οτι ειναι senior. 

Για αυτο αυτο το σύστημα με τα referrals ειναι παντου, οι εταιρίες σε πληρώνουν αν προτείνεις κάποιον, τον προσλάβουν, και μεινει 6-12 μήνες. Ουσιαστικά εγγυασαι εσυ οτι αυτός που εφερες ειναι ΟΚ γιατι μετα είστε ελαφρώς εκτεθημενοι και οι δύο. Για αυτο αν εχεις γνωστό ειναι πολυ πιθανότερο να πάρεις μια θέση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dbrillis said:

Η πραγματικότητα ειναι οτι οχι, δεν μπορουν να καταλάβουν απο μια, δυο, ή και τρεις συνεντεύξεις τι ειναι ο καθένας. Για πολλούς λόγους.

Έχω δώσει το ΟΚ για πρόσληψη σε πάνω από 10 άτομα ως τώρα, με μια σύντομη συνέντευξη 15-30 λεπτών τον καθένα. Ούτε μία φορά δεν έχω πέσει έξω. Μερικοί δεν πήραν ποτέ τη δουλειά (όχι λόγω βιογραφικού), αλλά μέσω LinkedIn βλέπω πως κατέληξαν σε καλές εταιρείες και είναι μήνες ή ακόμα και χρόνια εκεί, οπότε έμμεσα έστω επιβεβαιώνει την επιλογή μου να τους εγκρίνω.

Οπότε είτε έχω το κληρονομικό χάρισμα, είτε πολλές εταιρείες δεν έχουν ιδέα πως να στήνουν σωστά recruitment processes και σας έχουν πείσει πως χρειάζονται 6 συνεντεύξεις για να δουν αν είστε κατάλληλοι για μια θέση και στο ενδιάμεσο αν προκύψει κάποιος που καλύπτει σχεδόν απόλυτα τα requirements, την έχει πάρει με 2 συνεντεύξεις το πολύ και μετά θα μιλάτε για βύσματα κτλ.

In summary που λέμε και στο χωριό μου, αν η εταιρεία νιώσει πως καλύπτεις σχεδόν απόλυτα τις ανάγκες της, δεν υπάρχει περίπτωση να ρισκάρει να σε χάσει περνώντας σε από βδομάδες συνεντεύξεων, αυτό είναι fact. Θα το κάνει όταν είναι meh και δεν αισθάνεται πως θα χάσει και τίποτα σπουδαίο αν τελικά καταλήξεις στον ανταγωνισμό.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω οτι οταν κανω αιτηση, δεν μιλαμε για συνεντευξη, ξερω που βρισκεται η εταιρια. Τι σοι συνεντευξη ηταν αυτη που δεν σου ειπαν καν που ειναι η εταιρια? Ενας πολυ σημαντικος παραγοντας που μπορει να κανει την καθημερινοτητα σου ευκολη η κολαση ειναι η ωρα απο και προς τη δουλεια. Θεωρω φαουλ τους που δεν σου ειπαν που βρισκεται η δουλεια.

Στην ουσια τωρα, εκτος αν η δουλεια απαιτει συνεχη δρομολογια και συχνες επισκεψεις σε αλλους χωρους μαλλον ειναι πολυ δευτερευων.

Εξι συναντευξεις μπορει να υπαρξουν για στελεχαρες senior σε τιποτα κολοσους στο finance οπου παιζονται πολλα.

Για μηχανικους στην Αγγλια παντως, μετα απο δεκαδες συνεντευξεις που εκανα, το πολυ να κανεις δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2023 στις 2:11 ΜΜ, panagiotis1988 είπε

Fyi οι 6 συνεντεύξεις ήταν ως εξής

Τηλεφωνική με μεσάζοντα

Δια ζώσης με την director του μεσάζοντα

Δια ζώσης με την director του hr της εταιρείας

Δια ζώσης με τον cro της εταιρείας 

Δια ζώσης με partner της εταιρείας (αχρειαστη κατ' εμέ) 

Δια ζώσης με τον gm της εταιρείας 

Τι είδους εταιρεία ήταν αυτή ,αν επιτρέπεται;

Σε δυο πολυεθνικές εταιρείες που εργάστηκα το μέγιστο ήταν δυο συνεντεύξεις. Στην ξένη πολυεθνική συμπλήρωνες και ένα τεστ μετά την δεύτερη, στην Ελληνική σου παζάρευαν τον μισθό από την πρώτη συνέντευξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...