Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει περίπτωση να χάσω τη δουλειά από αυτό;


livefreeordie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, northjohn είπε

Τι είδους εταιρεία ήταν αυτή ,αν επιτρέπεται;

Σε δυο πολυεθνικές εταιρείες που εργάστηκα το μέγιστο ήταν δυο συνεντεύξεις. Στην ξένη πολυεθνική συμπλήρωνες και ένα τεστ μετά την δεύτερη, στην Ελληνική σου παζάρευαν τον μισθό από την πρώτη συνέντευξη...

Σου στέλνω πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 23/12/2023 στις 1:11 ΜΜ, panagiotis1988 είπε

Οκ...!

Βλέπω δουλεύεις σε ξενοδοχείο και ψάχνεσαι για τραυματιοφορέας...δουλειές όπου αν δεν έχεις offer μετά από μια τηλεφωνική συνέντευξη άντε και δια ζώσης υπάρχει πρόβλημα...

Για θέσεις γραφειου και χωρίς βύσμα το minimum είναι 3 συνεντεύξεις...

Fyi οι 6 συνεντεύξεις ήταν ως εξής

Τηλεφωνική με μεσάζοντα

Δια ζώσης με την director του μεσάζοντα

Δια ζώσης με την director του hr της εταιρείας

Δια ζώσης με τον cro της εταιρείας 

Δια ζώσης με partner της εταιρείας (αχρειαστη κατ' εμέ) 

Δια ζώσης με τον gm της εταιρείας 

Οτιδήποτε πάνω από 2 συνεντεύξεις+ 1 assessment(αναλογα τον κλαδο) αποτελει red flag για εταιρεια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, f1vettel said:

Οτιδήποτε πάνω από 2 συνεντεύξεις+ 1 assessment(αναλογα τον κλαδο) αποτελει red flag για εταιρεια

Οποτε Google και DataDog δεν ειν'καλες!!

5 hours ago, northjohn said:

Τι είδους εταιρεία ήταν αυτή ,αν επιτρέπεται;

Σε δυο πολυεθνικές εταιρείες που εργάστηκα το μέγιστο ήταν δυο συνεντεύξεις. Στην ξένη πολυεθνική συμπλήρωνες και ένα τεστ μετά την δεύτερη, στην Ελληνική σου παζάρευαν τον μισθό από την πρώτη συνέντευξη...

Παιδια μη τα γενικευουμε ολα. Ακομα και στην ιδια εταιρια που εσυ εκανες δυο συνεντευξεις, ενας αλλος μετα απο ενα χρονο μπορει να κανει πεντε. Εχει να κανει με πολλα πραγματα. Με τι ονειρο ξυπνησε το HR, αν στις πρωτες συνεντευξεις δεν ηταν οσοι επρεπε να ειναι, ποσοι υποψηφιοι υπαρχουν και να σου παιρνουν εσενα δυο τρεις εξτρα συνεντευξεις ελπιζοντας να δεχτει ενας αλλος την προταση πριν απο εσενα, ποσο γρηγορα χρειαζονται καποιον, και πολλα αλλα. Η ολη διαδικασια εμπεριεχει πολυ τυχη.

11 hours ago, GamingMaster424 said:

Έχω δώσει το ΟΚ για πρόσληψη σε πάνω από 10 άτομα ως τώρα, με μια σύντομη συνέντευξη 15-30 λεπτών τον καθένα. Ούτε μία φορά δεν έχω πέσει έξω. Μερικοί δεν πήραν ποτέ τη δουλειά (όχι λόγω βιογραφικού), αλλά μέσω LinkedIn βλέπω πως κατέληξαν σε καλές εταιρείες και είναι μήνες ή ακόμα και χρόνια εκεί, οπότε έμμεσα έστω επιβεβαιώνει την επιλογή μου να τους εγκρίνω.

Οπότε είτε έχω το κληρονομικό χάρισμα, είτε πολλές εταιρείες δεν έχουν ιδέα πως να στήνουν σωστά recruitment processes και σας έχουν πείσει πως χρειάζονται 6 συνεντεύξεις για να δουν αν είστε κατάλληλοι για μια θέση και στο ενδιάμεσο αν προκύψει κάποιος που καλύπτει σχεδόν απόλυτα τα requirements, την έχει πάρει με 2 συνεντεύξεις το πολύ και μετά θα μιλάτε για βύσματα κτλ.

In summary που λέμε και στο χωριό μου, αν η εταιρεία νιώσει πως καλύπτεις σχεδόν απόλυτα τις ανάγκες της, δεν υπάρχει περίπτωση να ρισκάρει να σε χάσει περνώντας σε από βδομάδες συνεντεύξεων, αυτό είναι fact. Θα το κάνει όταν είναι meh και δεν αισθάνεται πως θα χάσει και τίποτα σπουδαίο αν τελικά καταλήξεις στον ανταγωνισμό.

Σωστα, πολλες εταιριες δεν έχουν ιδεα πως να στήνουν σωστα recruitment processes, ακομα και οταν οι συνεντευξεις ειναι δυο.
Πολλες εταιριες δεν έχουν ιδεα πως να στήνουν σωστα recruitment processes γιατι εχει γεμισει η αγορα με πολλους ασχετους που το παιζουν σχετικοι. Τα HR ποτε δεν ηταν τελεια, στην ουσια παντα η μονη συνεντευξη που ειχε και εχει νοημα ειναι με την ομαδα για την οποια προοριζεσαι, το HR δεν εχει ιδεα, σου κανει 5 ερωτησεις κλισε που βρηκε το ιντερνετ ή στηνει διαδικασιες που ειναι τρεντυ το ΛινκεΝτιν, ετσι για να κανει μια αλλαγη.

"Αν η εταιρεία νιώσει πως καλύπτεις σχεδόν απόλυτα τις ανάγκες της" <- Εισαι σε καποια θεση μανατζερ να υποθεσω; Στην προταση αυτη η εταιρεια ειναι απλα ο team lead της ομαδας και ο μανατζερ για να δει αν του βγαινει το μπατζετ. Το εκανες να φαινεται οτι μετα τις συνεντευξεις συζητανε στο All Hands το πως τα πηγαν οι υποψηφιοι.  

Οχι, δεν εχεις κληρονομικο χαρισμα, το επεσα μεσα ειναι ΠΟΟΟΟΟΛΥ ΓΕΝΙΚΟ και δεν σημαινει τιποτα. Ενας πρωην μανατζερ μου που εκοβε το ματι και αυτουνου, αν τον ρωτησεις ειχε πεσει μεσα, μας ειχε φερει συναδελφο που διελυσε δυο ομαδες. Και αυτο "σε καλές εταιρείες και είναι μήνες ή ακόμα και χρόνια εκεί, οπότε έμμεσα έστω επιβεβαιώνει την επιλογή μου να τους εγκρίνω" δειχνει οτι προσπαθεις απλα να επιβαιωθεις (bias). Το να τρουπωσεις σε μια μεγαλη εταιρια και να μεινεις εκει για καιρο, αφανης, κρυμμενος στο μεγαλο head count ειναι πολυ πιο ευκολο απο οτι νομιζει κανείς και επουδενι δεν σημαινει οτι καποιος ειναι καλος στη δουλεια του επειδη δουλευει σε πολυ μεγαλη εταιρεια. 

7 hours ago, OxiGiannisGiannakis said:

Εγω ξερω οτι οταν κανω αιτηση, δεν μιλαμε για συνεντευξη, ξερω που βρισκεται η εταιρια. Τι σοι συνεντευξη ηταν αυτη που δεν σου ειπαν καν που ειναι η εταιρια? Ενας πολυ σημαντικος παραγοντας που μπορει να κανει την καθημερινοτητα σου ευκολη η κολαση ειναι η ωρα απο και προς τη δουλεια. Θεωρω φαουλ τους που δεν σου ειπαν που βρισκεται η δουλεια.

Στην ουσια τωρα, εκτος αν η δουλεια απαιτει συνεχη δρομολογια και συχνες επισκεψεις σε αλλους χωρους μαλλον ειναι πολυ δευτερευων.

Εξι συναντευξεις μπορει να υπαρξουν για στελεχαρες senior σε τιποτα κολοσους στο finance οπου παιζονται πολλα.

Για μηχανικους στην Αγγλια παντως, μετα απο δεκαδες συνεντευξεις που εκανα, το πολυ να κανεις δυο.

Εκανε μια συνεντευξη με εναν εξωτερικο recruiter που κανει το γενικο ξεσκαρταρισμα. Ααααααν τους φανηκε οκ, θα τον στειλουν για συνεντευξη στην εταιρια. Στην πραγματικοτητα δεν εχει κανει καμια συνεντευξη ακομα για αυτο και δεν ξερει το ονομα της εταιριας. Εκανε μια κουβεντουλα με εναν recruiter. Nα δικαιολογησει και ο recruiter τα λεφτα που ζηταει για το τιποτα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dbrillis said:

"Αν η εταιρεία νιώσει πως καλύπτεις σχεδόν απόλυτα τις ανάγκες της" <- Εισαι σε καποια θεση μανατζερ να υποθεσω; Στην προταση αυτη η εταιρεια ειναι απλα ο team lead της ομαδας και ο μανατζερ για να δει αν του βγαινει το μπατζετ. Το εκανες να φαινεται οτι μετα τις συνεντευξεις συζητανε στο All Hands το πως τα πηγαν οι υποψηφιοι.  

Οχι, δεν εχεις κληρονομικο χαρισμα, το επεσα μεσα ειναι ΠΟΟΟΟΟΛΥ ΓΕΝΙΚΟ και δεν σημαινει τιποτα. Ενας πρωην μανατζερ μου που εκοβε το ματι και αυτουνου, αν τον ρωτησεις ειχε πεσει μεσα, μας ειχε φερει συναδελφο που διελυσε δυο ομαδες. Και αυτο "σε καλές εταιρείες και είναι μήνες ή ακόμα και χρόνια εκεί, οπότε έμμεσα έστω επιβεβαιώνει την επιλογή μου να τους εγκρίνω" δειχνει οτι προσπαθεις απλα να επιβαιωθεις (bias). Το να τρουπωσεις σε μια μεγαλη εταιρια και να μεινεις εκει για καιρο, αφανης, κρυμμενος στο μεγαλο head count ειναι πολυ πιο ευκολο απο οτι νομιζει κανείς και επουδενι δεν σημαινει οτι καποιος ειναι καλος στη δουλεια του επειδη δουλευει σε πολυ μεγαλη εταιρεια.

Lead developer είμαι, αν ήμουν manager προφανώς και δεν θα μπορούσα να αξιολογήσω την καταλληλότητα κάποιου προγραμματιστή, όχι απλά μέσω μιας σύντομης συνέντευξης, αλλά και γενικότερα. Αυτό βέβαια δεν σταματά πολλούς από το να θεωρούν πως μπορούν, με τα αποτελέσματα που περιέγραψες. Αυτό που συνήθως γίνεται στην εταιρεία που βρίσκομαι τώρα είναι να περνάει ο υποψήφιος συνέντευξη με εμένα και κάποιον από το HR, αν δώσω το ΟΚ προχωράει στο επόμενο και τελευταίο βήμα, που είναι συνέντευξη με τον CEO, ο οποίος αν τα βρούν στο χρηματικό θα τον προσλάβει. Τόσο απλό, τόσο αποτελεσματικό.

Όσον αναφορά τα άτομα στα οποία αναφέρθηκα, μιλάμε για άτομα σε θέσεις - κλειδιά (seniors και lead/project developers) σε προϊόντα που εγώ, εσύ και οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε καθημερινά, εκτός και αν θεωρείς πως και αυτοί είναι "κρυμμένοι πίσω από το μεγάλο head count". Αρχικά πολλές φορές κάτι τέτοιο δεν είναι καν εφικτό, θα σοκαριστείς αν μάθεις πόσο μικρό είναι το development team πίσω από πολλά από τα apps που έχεις αυτή τη στιγμή στο κινητό σου.
 
Συνοψίζοντας, αν θες να πιστεύεις πως πραγματικά χρειάζονται 6 συνεντεύξεις επειδή αυτό κάνει η Google (hint: ούτε αυτή το κάνει για τις πραγματικά υψηλές θέσεις, που ο ανταγωνισμός είναι μικρός και δεν έχει να ξεσκαρτάρει τόση "πλέμπα"), που έχει δεκάδες χιλιάδες υπαλλήλους και καθημερινά δέχεται δεν ξέρω και εγώ πόσα βιογραφικά, ή πως οι θέσεις καλύπτονται από βύσματα, ή πως το κατάλληλο βιογραφικό δεν θα κάνει "skip the line" και θα προχωρήσει κατευθείαν προς τα τελικά βήματα όσο οι άλλοι θα παλεύουν με code tests και ανούσιες ερωτήσεις από το HR που τις πήραν από το ChatGPT (true story, πρόσφατα το άκουσα), ποιος είμαι εγώ να σου αλλάξω γνώμη, ένα απλό code monkey είμαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dbrillis είπε

Παιδια μη τα γενικευουμε ολα. Ακομα και στην ιδια εταιρια που εσυ εκανες δυο συνεντευξεις, ενας αλλος μετα απο ενα χρονο μπορει να κανει πεντε.

Στις εταιρείες που αναφέρω έχω κάνει κι εγώ προσλήψεις, αθροιστικά  πάνω από 20 άτομα.

Σίγουρα δεν είναι όλες οι θέσεις το ίδιο απαιτητικές, σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεται επιπλέον «ξεψάχνισμα» και εκεί δεν μπορείς να επιλέξεις με δυο συνεντεύξεις. Ανάλογα με το αντικείμενο και τις θέσεις της εταιρίας θα χρειαστούν περισσότερες συνεντεύξεις αλλά οι έξι  θεωρώ ότι είναι υπερβολικές και προδίδουν προβληματική- κακή οργάνωση του εργοδότη, δεν μιλάμε για την NASA.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Είναι στο χέρι του υποψηφίου να πει κουράστηκα και ανακαλώ , στο χέρι του εργοδότη εγώ θέλω να σε ξαναδώ κλπ κλπ. Κανείς Αναντικατάστατος , καμία εταιρία παράδεισος. Καλές γιορτές  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι εκανες μια συνεντευξη και εφυγες απο εκει με οποιοδηποτε αποτελεσμα (θετικο ή αρνητικο) χωρις να ξερεις ουτε καν που βρισκεται η εταιρεια που θα πηγαινες για δουλεια, ειναι απο μονο του red flag. Αν σου... κρυβουν την τοποθεσια της εργασιας σου, ποιος ξερει τι αλλο θα σου κρυβουν... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 23/12/2023 στις 12:37 ΠΜ, livefreeordie είπε

Πάω σε συνεντευξη που είναι από εταιρία ανθρώπινου δυναμικού προς αντιπροσωπεία ανώνυμου (προς το παρόν) πελάτη της. Μου λέει όλα καλά θα προχωρήσουμε παρακάτω τέλος πάντων και θα με καλέσει όταν είναι να δω το χώρο και προφανως για 2η συνεντευξη με την επισημη εταιρια. Και ρωτάω αν βρίσκεται εκτός της πόλης διότι δεν διαθέτω αμάξι ή δίπλωμα κι αν υπάρχει ΜΜΕ προς την εταιρία. Μου είπε δε νομίζει να είναι αυτό πρόβλημα κι είπε θα με καλέσει αλλά μετά κατάλαβα ότι μάλλον έκανα κοτσάνα κι έχω ξενερώσει τώρα. Υπάρχει περίπτωση να επιλέξει άλλον με δίπλωμα και να απορρίψει εμένα για αυτόν τον λόγο τώρα;

Αν είναι πραγματικά άνθρωποι, θα πρέπει να εκτιμήσουν την ειλικρίνειά σου, ακόμα και για κάτι τόσο "απλό".

Στις 25/12/2023 στις 11:13 ΠΜ, stelios_2809 είπε

Με λίγα λόγια δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Είναι στο χέρι του υποψηφίου να πει κουράστηκα και ανακαλώ , στο χέρι του εργοδότη εγώ θέλω να σε ξαναδώ κλπ κλπ. Κανείς Αναντικατάστατος , καμία εταιρία παράδεισος. Καλές γιορτές  

Αυτό είναι το ρητό μου: "Ουδείς αναντικατάστατος αλλά ΚΑΙ  κανείς δεν πάει χαμένος αν το κυνηγάει"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/12/2023 at 00:37, livefreeordie said:

Πάω σε συνεντευξη που είναι από εταιρία ανθρώπινου δυναμικού προς αντιπροσωπεία ανώνυμου (προς το παρόν) πελάτη της. Μου λέει όλα καλά θα προχωρήσουμε παρακάτω τέλος πάντων και θα με καλέσει όταν είναι να δω το χώρο και προφανως για 2η συνεντευξη με την επισημη εταιρια. Και ρωτάω αν βρίσκεται εκτός της πόλης διότι δεν διαθέτω αμάξι ή δίπλωμα κι αν υπάρχει ΜΜΕ προς την εταιρία. Μου είπε δε νομίζει να είναι αυτό πρόβλημα κι είπε θα με καλέσει αλλά μετά κατάλαβα ότι μάλλον έκανα κοτσάνα κι έχω ξενερώσει τώρα. Υπάρχει περίπτωση να επιλέξει άλλον με δίπλωμα και να απορρίψει εμένα για αυτόν τον λόγο τώρα;

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Είχες κάποια απάντηση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2023 στις 2:11 ΜΜ, panagiotis1988 είπε

Οκ...!

Βλέπω δουλεύεις σε ξενοδοχείο και ψάχνεσαι για τραυματιοφορέας...δουλειές όπου αν δεν έχεις offer μετά από μια τηλεφωνική συνέντευξη άντε και δια ζώσης υπάρχει πρόβλημα...

Για θέσεις γραφειου και χωρίς βύσμα το minimum είναι 3 συνεντεύξεις...

Fyi οι 6 συνεντεύξεις ήταν ως εξής

Τηλεφωνική με μεσάζοντα

Δια ζώσης με την director του μεσάζοντα

Δια ζώσης με την director του hr της εταιρείας

Δια ζώσης με τον cro της εταιρείας 

Δια ζώσης με partner της εταιρείας (αχρειαστη κατ' εμέ) 

Δια ζώσης με τον gm της εταιρείας 

gm = game master?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...