Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει περίπτωση να χάσω τη δουλειά από αυτό;


livefreeordie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάω σε συνεντευξη που είναι από εταιρία ανθρώπινου δυναμικού προς αντιπροσωπεία ανώνυμου (προς το παρόν) πελάτη της. Μου λέει όλα καλά θα προχωρήσουμε παρακάτω τέλος πάντων και θα με καλέσει όταν είναι να δω το χώρο και προφανως για 2η συνεντευξη με την επισημη εταιρια. Και ρωτάω αν βρίσκεται εκτός της πόλης διότι δεν διαθέτω αμάξι ή δίπλωμα κι αν υπάρχει ΜΜΕ προς την εταιρία. Μου είπε δε νομίζει να είναι αυτό πρόβλημα κι είπε θα με καλέσει αλλά μετά κατάλαβα ότι μάλλον έκανα κοτσάνα κι έχω ξενερώσει τώρα. Υπάρχει περίπτωση να επιλέξει άλλον με δίπλωμα και να απορρίψει εμένα για αυτόν τον λόγο τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανο ειναι να χασεις τη δουλεια απο καποιον αλλον που εχει προταθει απο καποιον που δουλευει ηδη στην εταιρια παρα επειδη ανεφερες οτι δεν εχεις διπλωμα. Αν ηθελαν διπλωμα θα σε ρωτουσαν.

Τελος οταν πηγαινεις για συνεντευξη καλο ειναι μετα να μην πολυ σκεφτεσαι και το βασικοτερο να μην ελπιζεις τιποτα. Αν σκας τοσο πολυ προσπαθοντας να πας στη δευτερη συνεντευξη, πως θα εισαι αν σε απορριψουν μετα την τελευταια συνεντευξη;

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, livefreeordie said:

Πάω σε συνεντευξη που είναι από εταιρία ανθρώπινου δυναμικού προς αντιπροσωπεία ανώνυμου (προς το παρόν) πελάτη της. Μου λέει όλα καλά θα προχωρήσουμε παρακάτω τέλος πάντων και θα με καλέσει όταν είναι να δω το χώρο και προφανως για 2η συνεντευξη με την επισημη εταιρια. Και ρωτάω αν βρίσκεται εκτός της πόλης διότι δεν διαθέτω αμάξι ή δίπλωμα κι αν υπάρχει ΜΜΕ προς την εταιρία. Μου είπε δε νομίζει να είναι αυτό πρόβλημα κι είπε θα με καλέσει αλλά μετά κατάλαβα ότι μάλλον έκανα κοτσάνα κι έχω ξενερώσει τώρα. Υπάρχει περίπτωση να επιλέξει άλλον με δίπλωμα και να απορρίψει εμένα για αυτόν τον λόγο τώρα;

Το αντίθετο θα έλεγα. Νορμαλ ερώτηση είναι και δείχνει ενδιαφέρον (ειδικά από την στιγμή που δεν γνωρίζεις ποια είναι η εταιρία). Άδικα ανησυχείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dbrillis είπε

Το πιο πιθανο ειναι να χασεις τη δουλεια απο καποιον αλλον που εχει προταθει απο καποιον που δουλευει ηδη στην εταιρια παρα επειδη ανεφερες οτι δεν εχεις διπλωμα. Αν ηθελαν διπλωμα θα σε ρωτουσαν.

Τελος οταν πηγαινεις για συνεντευξη καλο ειναι μετα να μην πολυ σκεφτεσαι και το βασικοτερο να μην ελπιζεις τιποτα. Αν σκας τοσο πολυ προσπαθοντας να πας στη δευτερη συνεντευξη, πως θα εισαι αν σε απορριψουν μετα την τελευταια συνεντευξη;

👍👍👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haris_216 είπε

👍👍👍

Έσκασα λίγο γιατί στην αρχή είπε όλα καλά και θα επικοινωνήσουν τηλεφωνικά μαζί μου για τη 2η συνέντευξη και μετά πέταξα αυτό και δημιούργησα ουσιαστικά θέμα από το τίποτα. Έγραψε πάνω στο βιογραφικό μου οκ αλλά θέμα με μεταφορά (που στη τελική δε ξέρω καν αν υπάρχει θέμα γιατί μπορεί να έχει κανονικά ΜΜΕ για εκεί) λίγο δύσκολο να μη το σκέφτομαι αν και ξέρω πως δεν αλλάζει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, livefreeordie είπε

Έσκασα λίγο γιατί στην αρχή είπε όλα καλά και θα επικοινωνήσουν τηλεφωνικά μαζί μου για τη 2η συνέντευξη και μετά πέταξα αυτό και δημιούργησα ουσιαστικά θέμα από το τίποτα. Έγραψε πάνω στο βιογραφικό μου οκ αλλά θέμα με μεταφορά (που στη τελική δε ξέρω καν αν υπάρχει θέμα γιατί μπορεί να έχει κανονικά ΜΜΕ για εκεί) λίγο δύσκολο να μη το σκέφτομαι αν και ξέρω πως δεν αλλάζει κάτι.

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι το υπογραμμισμένο δεν αναφερόταν στο αρχικό σου post.

Τώρα άσχετα αν κάτι τέτοιο μπορεί να επηρεάσει ή όχι, what is done is done  και όπως λέει και ο φίλος παραπάνω σταματάς να το σκέφτεσαι. Σε τελική ανάλυση ακόμα και αν δεν προχωρήσει η διαδικασία (εννοείται πως δεν στο εύχομαι, αφού το θέλεις τόσο) μπορεί να μην γίνει για 1002 άλλους λόγους. Είναι κρίμα να αυτομαστιγώνεσαι.

Τέλος, το να κάνεις κι εσύ ερωτήσεις σε μία συνέντευξη (ίσως όχι μόνο τόσο "επιφανειακές" όπως η διεύθυνση) συνήθως αξιολογείται θετικά.

Καλές γιορτές και καλά αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, το αυτοκίνητο δεν είναι λόγος για να χάσει κάποιος τη δουλειά, τρόποι για να πας υπάρχουν (άσχετα αν δεν συμφέρουν η όχι). Έχω φίλο που και αμαξι εχει αλλά απο κορυδαλλό πάει μαρούσι με τα ΜΜΜ (συν ποδαρόδρομο, και αν βρέχει κιόλας κλάμα) γιατι ειναι ασύμφορα τα καύσιμα καθημερινά! Δεν θυμάμαι σε συνέντευξη να με έχουν ρωτήσει αν εχω δίπλωμα η αν οδηγώ πάντως, βέβαια ήξερα την εταιρία και που βρίσκεται οπότε έψαχνα και τρόπους μετακινησης απο και προς εκει. Αν πχ είναι διπλα στο μετρό, δεν υπάρχει λόγος να σηκώνω το αμαξι και να θέλω 50αρικο καυσιμα το μηνα πχ ενω με 27€ είμαι άνετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spooker είπε

Ακριβώς. Στην συνέντευξη πας με ερωτήσεις για να πάρεις απαντήσεις.  Προσωπικά ούτε καν πατάω σε συνέντευξη όπου μεσολαβούν headhunters, παράσιτα. Δεν σου λένε το όνομα γιατί πολύ απλά μετά θα πας απευθείας στην εταιρία και αυτοι δεν θα βγάλουν τίποτα. Μακρυά από μεσίτες 

Οπότε μάλλον αυτός θα είναι κι ο λόγος που δε θα με καλέσει μιας και του δημιούργησα θέμα , δε θα θέλει να εκτεθεί με το να προτεινει κάποιον που ίσως θα έχει θέμα να πηγαίνει στην εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι έγινε έγινε.

Αν όντως χρειάζεται αμάξι στο λένε. 

αλλά έστω ότι χρειάζεται, πες ότι σε προσλαμβάνουν. Τι θα κάνεις, πως θα πηγαίνεις; Καλά έκανες και το είπες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν είχες δουλειά για να την χάσεις.Πιθανότητα να σε προσλάβουν  είχες/έχεις.

 

Μακάρι γρήγορα να λήξει θετικά η αναζήτηση σου.

Σε ευχαριστώ, η αλήθεια είναι την ήθελα τη συγκεκριμένη δουλειά γιατί έχω κάτι μήνες που ψάχνω και δεν έκατσε τίποτα καλύτερο γιαυτό ξενέρωσα με αυτό. 

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, livefreeordie είπε

Σε ευχαριστώ, η αλήθεια είναι την ήθελα τη συγκεκριμένη δουλειά γιατί έχω κάτι μήνες που ψάχνω και δεν έκατσε τίποτα καλύτερο γιαυτό ξενέρωσα με αυτό. 

Δεν ξέρεις ακόμα αν όντως υπάρχει θέμα.Μην απελπίζεσαι  αλλά και μην σταματάς να κοιτάς και αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, livefreeordie είπε

Σε ευχαριστώ, η αλήθεια είναι την ήθελα τη συγκεκριμένη δουλειά γιατί έχω κάτι μήνες που ψάχνω και δεν έκατσε τίποτα καλύτερο γιαυτό ξενέρωσα με αυτό. 

Στείλε σε τηλεφωνικά κέντρα (για εξυπηρέτηση, όχι πωλήσεις).
Μετά θα ευχόσουν να ήσουν άνεργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Gatoskylo8 είπε

Στείλε σε τηλεφωνικά κέντρα (για εξυπηρέτηση, όχι πωλήσεις).
Μετά θα ευχόσουν να ήσουν άνεργος.

Στέλνω βασικα 🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

Κοίταξε, το αυτοκίνητο δεν είναι λόγος για να χάσει κάποιος τη δουλειά, τρόποι για να πας υπάρχουν (άσχετα αν δεν συμφέρουν η όχι). Έχω φίλο που και αμαξι εχει αλλά απο κορυδαλλό πάει μαρούσι με τα ΜΜΜ (συν ποδαρόδρομο, και αν βρέχει κιόλας κλάμα) γιατι ειναι ασύμφορα τα καύσιμα καθημερινά! Δεν θυμάμαι σε συνέντευξη να με έχουν ρωτήσει αν εχω δίπλωμα η αν οδηγώ πάντως, βέβαια ήξερα την εταιρία και που βρίσκεται οπότε έψαχνα και τρόπους μετακινησης απο και προς εκει. Αν πχ είναι διπλα στο μετρό, δεν υπάρχει λόγος να σηκώνω το αμαξι και να θέλω 50αρικο καυσιμα το μηνα πχ ενω με 27€ είμαι άνετος.

Εφόσον η εταιρία είναι αρκετά εκτός πόλης (γιατί το αναφέρει οτι είναι εκτός), όπως π.χ. πολλά εργοστάσια στα Οινόφυτα, τότε είναι λόγος να μη πάρει τη δουλειά. Είχα περάσει και εγώ συνέντευξη αντίστοιχα και το πρώτο πράγμα που με ρώτησαν είναι αν έχω αυτοκίνητο κι αν έχω πρόβλημα να οδηγώ κάθε μέρα για τη δουλειά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...