Προς το περιεχόμενο

Ποιά μάρκα σε πιεσόμετρα είναι η πλέον ακριβής σε μέτρηση;;


Nikola83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Εδώ https://bihsoc.org/bp-monitors/for-home-use/ είναι τα πιεσόμετρα που είναι εγκεκριμένα για χρήση στο σπίτι από τη βρετανική εταιρεία υπέρτασης. 

Έχει πολλά omron αλλά και διάφορες άλλες εταιρείες. Προσωπικά δε θα αγόραζα κάποιο εκτός λίστας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, andreaspA είπε

τα καρπου ειναι για πεταμα. Ανεξαρτητου μαρκας. Οποιον γιατρο ρωτησεις θα στο πει.

Συμφωνώ, τα ίδια ξέρω και εγώ από γιατρούς που έχουμε ρωτήσει. Του καρπού είναι για πέταμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα ακόμα tip.
Άσχετα με ποια μάρκα θα επιλέξεις, μπορείς να το πάρεις μαζί στην επόμενη επίσκεψη στον καρδιολόγο σου και να το συγκρίνεις με το δικό του. Εγώ το κάνω ανά δύο χρόνια για να είμαι σίγουρος ότι δουλεύει όπως πρέπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, clampro said:

Και ένα ακόμα tip.
Άσχετα με ποια μάρκα θα επιλέξεις, μπορείς να το πάρεις μαζί στην επόμενη επίσκεψη στον καρδιολόγο σου και να το συγκρίνεις με το δικό του. Εγώ το κάνω ανά δύο χρόνια για να είμαι σίγουρος ότι δουλεύει όπως πρέπει.

Ποιό εχεις εσύ κ ποιό ο καρδιολόγος σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, zoranb said:

Ποιό εχεις εσύ κ ποιό ο καρδιολόγος σου;

Omron M2. Απλό λιτό και τίμιο.
Ο καρδιολόγος μου είναι στους Αμπελόκηπους και λέγεται Ιωάννης Παληός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/04/2024 at 02:22, zoranb said:

εννοώ ποιό έχει ο καρδιολόγος σου, όχι ποιός είναι :D

Δεν περίμενες σοβαρά ότι θα έχω ενδιαφερθεί τόσο ώστε να ξέρω το μοντέλο που έχει ο γιατρός μου 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, clampro said:

Δεν περίμενες σοβαρά ότι θα έχω ενδιαφερθεί τόσο ώστε να ξέρω το μοντέλο που έχει ο γιατρός μου 🤣

Εγώ ήμουν σίγουρος πως θα σε ενδιέφερε τί θα είχε, εφόσον έκανες συγκριτικό ανάμεσα στο δικό του κ στο δικό σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, zoranb said:

Εγώ ήμουν σίγουρος πως θα σε ενδιέφερε τί θα είχε, εφόσον έκανες συγκριτικό ανάμεσα στο δικό του κ στο δικό σου!

Μάλλον αυτό θα το κοιτούσα στην περίπτωση που είχε απόκλιση. Από τη στιγμή που είδα ότι το δικό μου δουλεύει μια χαρά δεν ασχολήθηκα παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα τα ψηφιακά πιεσόμετρα είναι τα πιο εύχρηστα.

Όμως αν μιλάμε καθαρά και μόνο για ακρίβεια μετρήσεων τότε έρχονται τρίτα, πίσω από τα υδραργυρικά και τα ποιοτικά με μανόμετρο.

Στα ψηφιακά κάποιες καλές μάρκες με πιστοποίηση που κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά, είναι τα microlife, omron, nissei. (τυχαία σειρά)

Δώστε μεγάλη προσοχή και στις περιχειρίδες, αφού περιχειρίδα με μεγαλύτερη ή μικρότερη περίμετρο από όσο πρέπει, θα δώσει λανθασμένες τιμές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Omron, Τι μια φορά να το βάλεις να μετρήσεις τι τρεις και να σου βγάλει τον μέσο όρο θα σου βγάλει σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα. Το έχω συγκρίνει και με αναλογικό πιεσόμετρο και τα αποτελέσματα ήταν πολύ κοντά. Τώρα μοντέλο με μοντέλο αν έχει διαφορές στην αξιοπιστία δεν το γνωρίζω, εμείς το m7 inteli έχουμε.

Είχαμε και ένα medisana που το αγόρασα σε ώρα ανάγκης, δεν θυμάμαι μοντέλο... για πέταμα. Μεγάλες διαφορές μετάξυ των μετρήσεων

 

Επεξ/σία από aggelos87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...