Προς το περιεχόμενο

Οι αυστηροί περιορισμοί της Microsoft για τα Windows 11 πρόκειται να στείλουν στα σκουπίδια σχεδόν 240 εκ. υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βρηκαν "παραθυρο" και αρχισαν παλι οι παλαιοημερολογητες-τηλεπωλητες πορτα-πορτα "να σας μιλησουμε για το linux να σωθειτε" 😄😄😄

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, magictoboggan είπε

λοοοοοοοολ έχεις χρησιμοποιήσει κάποιο γνωστό linux distro τα τελευταία 15 χρόνια η έχεις άποψη χωρίς να τα έχεις χρησιμοποιήσει; Πραγματικά, τα windows δεν κάνουν για τίποτα εκτός από gaming. Είναι κυριολεκτικά σκουπίδια. Μπορείς να κάνεις τα πάντα καλύτερα σε mac και σε linux. Και τα ποσοστά αυτά που λες νομίζεις ότι είναι από την επιλογή του κόσμου η επειδή όταν αγόρασαν υπολογιστή οι περισσότεροι είχαν προεγκατεστημένα windows και έτσι έμαθαν; Η μήπως επειδή οι περισσότερες εταιρίες χρησιμοποιούν προγράμματα της microsoft; Η μήπως επειδή η microsoft γενικά είναι μια πολυεθνική με δισεκατομμύρια που κάνει συνέχεια διαφημίσεις;

Με είχες μέχρι εκεί που έγραψες για Mac. Πούλησα τον σταθερό και πήρα Macbook pro 16 κι μου έχει βγάλει την πίστη. Για να κάνω απλά πράγματακια πρέπει να ψάχνω πρώτα. Ακόμα και στο Linux καλύτερα τα πράγματα. Ένα paint κάτι απλά πράγματα και θέλει να τα μάθεις από την αρχή .. θα το πουλήσω σύντομα δεν...

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Αν και offtopic με το ολο θεμα.. οταν τα linux γινουν τοσο ευκολα στην εγκατασταση και δεν χρειαζεται να διαβαζεις και δεις 10 μερες tutorial για το πως θα κανει καθε τι, ευχαριστως να τα δοκιμασω.. 

 

Δεν ξέρω πόσο πίσω είσαι, αλλά πλέον είναι ποιο εύκολο να εγκαταστήσεις Linux, παρά Windows.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το πρόβλημα μου με τα Windows 11 είναι ότι στο UX κομμάτι είναι πολύ κατώτερα από τα Windows 10:

  • Το δεξί κλικ έχει λουστεί, ψάχνεις με τις ώρες, περισσότερα κλικ για να βρεις πχ το "Exctract"
  • Η ένδειξη για το active window στο taskbar είναι κακή
  • Ο FileExplorer δεν μου αρέσει καθόλου. 1000 φορές πιο πρακτικός στα 10.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, Black Demis said:

Αν βρεθεί μια εταιρεία να αναλάβει μια διανομή να την κάνει user friendly Όπως Τα windows να κάνεις συνεργασία με εταιρίες Hardware να υπάρχουν drives για οτιδιποτε εκεί εξω, να κάνουν ένα store να δώσουν καλά εργαλεία στους devs να μεταφερθούν εμπορικά πρόγραμμα επί πληρωμή στην πλατφόρμα κλπ κλπ

Ότι έκανε η Google στο android δλδ, αλλιος για κανέναν λόγο με κανέναν τρόπο απλά δεν θα περπατήσεις το οποίο προφανος το ξέρεις καλύτερα από μένα

Spoiler

Υπάρχουν εταιρείες. Redhat και Valve. Η μία είναι πανάκριβη, η άλλη θέλει custom hardware. 

Αλλά έχει γίνει αυτό που λες.

Btw το σταθερότερο pc που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, είναι το steam deck.  Μια φορά δεν μου έχει κολλήσει. Ούτε σε game, ούτε σε desktop mode.

 

14 minutes ago, PaNtErAz said:

Με είχες μέχρι εκεί που έγραψες για Mac. Πούλησα τον σταθερό και πήρα Macbook pro 16 κι μου έχει βγάλει την πίστη. Για να κάνω απλά πράγματακια πρέπει να ψάχνω πρώτα. Ακόμα και στο Linux καλύτερα τα πράγματα. Ένα paint κάτι απλά πράγματα και θέλει να τα μάθεις από την αρχή .. θα το πουλήσω σύντομα δεν...

Spoiler

Οι τελευταίες 4 major εκδώσεις του Mac είναι για κλάματα..κάθε πέρσι και καλύτερα. Πλέον για να κάνεις ακόμα και τα πιο απλά πράγματα, θέλεις να περάσεις από 15 security features.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

What year is this? 😛

 

59 λεπτά πριν, polaki είπε

Αυτός ο “Bill” θα πεθάνει ο άνθρωπος και ακόμα κάποιοι  θα τον κατηγορούν για όλες τις αποφάσεις της Microsoft. 

Ρε παιδιά, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ BILL GATES στη Microsoft! 😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραμυθια της χαλιμας ολα αυτα

Υπαρχουν εκδοσεις με την ευλογια της microsoft που παρκακαμπτουν τους περιορισμους καθως και light εκδοσεις που εχουν αφαιρεσει τα περιτα και μπαινουν παντου

Βασικimage.jpeg.dafd8ff0ec19ccf3485f76ba16b83844.jpegά δεν θελει να χασει πελατες αλλα θελει να βοηθησει τις εταιριες στο hardware

Επεξ/σία από manolis-K
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, filip123go said:
  Hide contents

Υπάρχουν εταιρείες. Redhat και Valve. Η μία είναι πανάκριβη, η άλλη θέλει custom hardware. 

Αλλά έχει γίνει αυτό που λες.

Btw το σταθερότερο pc που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, είναι το steam deck.  Μια φορά δεν μου έχει κολλήσει. Ούτε σε game, ούτε σε desktop mode.

 

  Reveal hidden contents

Οι τελευταίες 4 major εκδώσεις του Mac είναι για κλάματα..κάθε πέρσι και καλύτερα. Πλέον για να κάνεις ακόμα και τα πιο απλά πράγματα, θέλεις να περάσεις από 15 security features.

 

Σου είπα λίγο ποιο στοχευμενα όπως το android η Google πχ βγάζει τρελά λεφτά από τα πρωσοπικα δεδομένα που μαζεύει (έτσι ουσιαστικά πλυρωνει) στο desktop θα μπορεί να βγει κάτι με πλυρωμη κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, magictoboggan said:

λοοοοοοοολ έχεις χρησιμοποιήσει κάποιο γνωστό linux distro τα τελευταία 15 χρόνια η έχεις άποψη χωρίς να τα έχεις χρησιμοποιήσει; Πραγματικά, τα windows δεν κάνουν για τίποτα εκτός από gaming. Είναι κυριολεκτικά σκουπίδια. Μπορείς να κάνεις τα πάντα καλύτερα σε mac και σε linux. Και τα ποσοστά αυτά που λες νομίζεις ότι είναι από την επιλογή του κόσμου η επειδή όταν αγόρασαν υπολογιστή οι περισσότεροι είχαν προεγκατεστημένα windows και έτσι έμαθαν; Η μήπως επειδή οι περισσότερες εταιρίες χρησιμοποιούν προγράμματα της microsoft; Η μήπως επειδή η microsoft γενικά είναι μια πολυεθνική με δισεκατομμύρια που κάνει συνέχεια διαφημίσεις;

εδω και πανω απο 20 χρονια εγκαθιστω και δοκιμαζω ανα τακτα χρονικα διαστηματα διαφορες διανομες linux

σε pc, ppc-mac, amiga, next gen amiga. οσο και να το παιδευω δεν εχει καταφερει να μου αρεσει-βολεψει-χρησημεψει ουτε με σφαιρες. οσον αφορα τις διαφημισεις, εχεις δει ποτε στην ελληνικη τηλεοραση (πχ) εστω μια διαφημιση της ms;

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, atypicalcoder said:

Ούτε το 1% των κερδών της δεν οφείλεται στα Windows.

Είναι 24 δις $ και είναι το 13% μη γράφουμε ότι να ναι 

Επεξ/σία από miltos_id
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, Odyss3us said:

βρηκαν "παραθυρο" και αρχισαν παλι οι παλαιοημερολογητες-τηλεπωλητες πορτα-πορτα "να σας μιλησουμε για το linux να σωθειτε" 😄😄😄

8585fc45-482c-4102-b9d2-19319b88585b-Local-_CEB_Public_Witness_fs_03.jpg.106ca08a695629c52201378f6303a68a.jpg

Αδραξαν την ευκαιρια οι "μαρτυρες του linux" και βγηκαν να μας μιλησουν ποσο σωστοι ειναι και το ποσο λαθος ειμαστε.

30+ χρονια η ιδια ιστορια.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...