Προς το περιεχόμενο

Canon eos r πρόβλημα με τον 24-105 rf 4-7.1


takis8
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από jimis_vts,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, μόλις κουμπωσω το φακό canon rf 24-105 f4-7.1 πάνω στη μηχανη κάνει ένα θορυβο και δεν ανταποκρίνεται ούτε η μηχανή ούτε ο φακός.

Αν βάλω άλλο φακό με τον ανταπτορα γτ δεν έχω άλλον rf  δουλεύει κανονικά...
Τι μπορεί να είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2023 στις 12:16 ΜΜ, jimis_vts είπε

Λογικά επαφές του φακού. Υπόθεση κάνω. Για να δουλεύει με τα υπόλοιπα υποθετικά εκεί παίζει κομπλα 

Τι είναι η κόμπλα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ενημερωτικά η ζημιά είναι ότι έχει χαλάσει τα εσωτερικά barrel του φακού δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι ζημιά είναι...320 ευρώ για να επισκευαστεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, takis8 είπε

ενημερωτικά η ζημιά είναι ότι έχει χαλάσει τα εσωτερικά barrel του φακού δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι ζημιά είναι...320 ευρώ για να επισκευαστεί 

Σιγά ο φακός παίζει καινούργιος στα 530€ τόσο τον βάζουν στις εκπτώσεις ή black friday. Αν θες να δώσεις τόσα πάρε έναν tamron 24-70 f2.8 από το mbp αφού έχεις ήδη και αντάπτορα. Δεν έχει stabilization αλλά θα έκανα υποχώρηση προσωπικά. ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
1 ώρα πριν, takis8 είπε

Ψάχνω να πάρω έναν canon 24-105 f4L...

Ακριβοί πολύ οι rf...και πάλι σε αυτά τα λεφτά μεταχειρισμένο tamron ή sigma. Στα 600+ παίζει και το vc g2 με stabilization μεταχειρισμένος. Βαράνε αρκετά για τη δικιά μου τσέπη οι rf...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Ακριβοί πολύ οι rf...και πάλι σε αυτά τα λεφτά μεταχειρισμένο tamron ή sigma. Στα 600+ παίζει και το vc g2 με stabilization μεταχειρισμένος. Βαράνε αρκετά για τη δικιά μου τσέπη οι rf...

Είναι όντως 200 ευρώ ακριβότερος από τους αντίστοιχους Nikon, Sony οχι εξωφρενική διαφορά αλλά υπαρκτή. Στην ελληνική αγορά πάντα γιατί με e-infinity, MPB είναι διαφορετικά. Που μεταξύ μας να το βράσω αν θέλουν 320 ευρώ για επισκευή φακού ~500 ευρώ. Τι να την κάνω την ελληνική υποστήριξη ; Όχι μόνο για την Canon αυτό φυσικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, takis8 είπε

Δεν υπαρχει ουσιαστικη διαφορα μεταξυ RF και EF π.χ στον 24-105 f4 L και ο Sigma 24-105 f4 ειναι δυνατος φακος....

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Ο RF είναι (λίγο) ελαφρύτερος αλλά με ακαριαία και ακριβέστερη εστίαση, και ελαφρά οξύτερος μέχρι τα άκρα του κάδρου. 
Ο EF είναι τόσο λίγο οικονομικότερος που δεν αξίζει τον κόπο. Είχα τον EF (τον mk I όχι τον mk ii) και τώρα τον RF. Αρκετή διαφορά.  

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...