Προς το περιεχόμενο

Canon eos r πρόβλημα με τον 24-105 rf 4-7.1


takis8
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από jimis_vts,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Ο RF είναι (λίγο) ελαφρύτερος αλλά με ακαριαία και ακριβέστερη εστίαση, και ελαφρά οξύτερος μέχρι τα άκρα του κάδρου. 
Ο EF είναι τόσο λίγο οικονομικότερος που δεν αξίζει τον κόπο. Είχα τον EF (τον mk I όχι τον mk ii) και τώρα τον RF. Αρκετή διαφορά.  

 

 

Σίγουρα πάντως κάθε γενιά φακών γίνεται καλύτερη. Ειδικά της canon. Εγώ τελικά μάλλον έκανα ελαφρώς μ@λ@κια που άλλαξα σύστημα (από sony σε canon), θα έκανα τη δουλειά μου με ανταπτορα σε αρκετούς φακούς που έχω. Αλλά ακόμα δεν το χω μετανιώσει τουλάχιστον την αλλαγή από dslr σε mirroless που ήταν και ο βασικός λόγος αγοράς. Ήταν και σε προσφορά καλή η rp τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Jiakometi said:

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Ο RF είναι (λίγο) ελαφρύτερος αλλά με ακαριαία και ακριβέστερη εστίαση, και ελαφρά οξύτερος μέχρι τα άκρα του κάδρου. 
Ο EF είναι τόσο λίγο οικονομικότερος που δεν αξίζει τον κόπο. Είχα τον EF (τον mk I όχι τον mk ii) και τώρα τον RF. Αρκετή διαφορά.  

 

 

Συμφωνώ απόλυτα, έχω δουλέψει τους EF mk i και ii πάνω από 10 χρόνια και 1 χρόνο τώρα έχω στην κατοχή μου τον RF (μιλάω πάντα για  F4).
Μέρα με τη νύχτα οι φακοί σε χρώμα, ταχύτητα εστίασης και οξύτητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Συμφωνώ απόλυτα, έχω δουλέψει τους EF mk i και ii πάνω από 10 χρόνια και 1 χρόνο τώρα έχω στην κατοχή μου τον RF (μιλάω πάντα για  F4).
Μέρα με τη νύχτα οι φακοί σε χρώμα, ταχύτητα εστίασης και οξύτητα.

Ναι τον f4L

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...