Προς το περιεχόμενο

Άκινησια ΠΟΤΕ ?


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να κάνω ψηφιακή ακινησία για το 2024. Το ερώτημα είναι ΜΕΧΡΙ πότε? Μέχρι την τελευταία ημέρα του έτους 31-12 η με 'πιάνει' η παράταση των τελών κυκλοφορίας μέχρι 28-02 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Θέλω να κάνω ψηφιακή ακινησία για το 2024. Το ερώτημα είναι ΜΕΧΡΙ πότε? Μέχρι την τελευταία ημέρα του έτους 31-12 η με 'πιάνει' η παράταση των τελών κυκλοφορίας μέχρι 28-02 ?

  • Η προθεσμία για την εμπρόθεσμη καταβολή των τελών κυκλοφορίας έτους 2024, που λήγει την 31-12-2023, καθώς και για τη θέση των οχημάτων σε εκούσια ακινησία, παρατείνεται έως και 29-2-2024.  
  •  

https://aade.gr/polites/ohimata/teli-kykloforias-horis-kodikoys-taxisnet

Δεν ήταν κρυμμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε
  • Η προθεσμία για την εμπρόθεσμη καταβολή των τελών κυκλοφορίας έτους 2024, που λήγει την 31-12-2023, καθώς και για τη θέση των οχημάτων σε εκούσια ακινησία, παρατείνεται έως και 29-2-2024.  
  •  

https://aade.gr/polites/ohimata/teli-kykloforias-horis-kodikoys-taxisnet

Δεν ήταν κρυμμένο

Έχεις δίκιο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

αν το ξανακουνησεις μεσα στο 2024 θα πληρωσεις ολα τα τελη ομως. αλλιως παρεδωσε 31/12/2023

Δεν ισχυει . Μπορει να παραδωσει μεχρι 29-2-2024 και να της ξαναπαρει μεσα στο 2024 πληρωνοντας αναλογικα τα τελη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, 2MM said:

Δεν ισχυει . Μπορει να παραδωσει μεχρι 29-2-2024 και να της ξαναπαρει μεσα στο 2024 πληρωνοντας αναλογικα τα τελη 

Τις προηγούμενες χρονιές ίσχυε, όποιος είχε κάνει ακινησία μέσα στο δίμηνο της παράτασης δεν είχε δικαίωμα τμηματικής πληρωμής τελών.

Πιθανότατα έτσι θα είναι και το 2024, με σιγουριά θα ξέρουμε όταν (και αν φυσικά) βγει ΚΥΑ για τμηματική πληρωμή τελών του 2024.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τις προηγούμενες χρονιές ίσχυε, όποιος είχε κάνει ακινησία μέσα στο δίμηνο της παράτασης δεν είχε δικαίωμα τμηματικής πληρωμής τελών.

Πιθανότατα έτσι θα είναι και το 2024, με σιγουριά θα ξέρουμε όταν (και αν φυσικά) βγει ΚΥΑ για τμηματική πληρωμή τελών του 2024.

Ειχα καταθεσει ηλεκτρονικα πινακιδες τελος Φεβρουαριου 2023 και τις πηρα πισω τον Απριλιο πληρωνοντας τα 8/12 των τελων του 2023

Εκτος αν χρωσταω και δεν το ξερω. Αλλά θα μου το ελεγε ο λογιστης φανταζομαι οταν εκανα την δηλωση της εφοριας  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, 2MM said:

Ειχα καταθεσει ηλεκτρονικα πινακιδες τελος Φεβρουαριου 2023 και τις πηρα πισω τον Απριλιο πληρωνοντας τα 8/12 των τελων του 2023

Εκτος αν χρωσταω και δεν το ξερω. Αλλά θα μου το ελεγε ο λογιστης φανταζομαι οταν εκανα την δηλωση της εφοριας  

Είσαι σίγουρος για τις ημερομηνίες που γράφεις; Κάποιο άλλο μέλος του insomnia που προσπάθησε να κάνει το ίδιο πράγμα δεν του το επέτρεψε το σύστημα, τον άφηνε να πληρώσει μόνο το σύνολο των τελών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Είσαι σίγουρος για τις ημερομηνίες που γράφεις; Κάποιο άλλο μέλος του insomnia που προσπάθησε να κάνει το ίδιο πράγμα δεν του το επέτρεψε το σύστημα, τον άφηνε να πληρώσει μόνο το σύνολο των τελών.

Αν θυμάμαι καλά, αυτό το μέλος είχε κάνει πχ άρση για 2 μήνες και ΜΕΤΑ ήθελε να κάνε για άλλους 2 και δεν τον άφηνε αν δεν πληρώνε Όλα τα τέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Είσαι σίγουρος για τις ημερομηνίες που γράφεις; Κάποιο άλλο μέλος του insomnia που προσπάθησε να κάνει το ίδιο πράγμα δεν του το επέτρεψε το σύστημα, τον άφηνε να πληρώσει μόνο το σύνολο των τελών.

Ναι , σιγουροτατος . Τις κατεθεσα τελος Φεβρουαριου 2023 και τις ξαναπηρα αρχες Απριλιου 2023 , αφου πληρωσα τα τελη απο Απριλιο 2023 εως τελος του 2023 . Δηλαδη τα 8/12 των τελων κυκλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, 2MM είπε

Ναι , σιγουροτατος . Τις κατεθεσα τελος Φεβρουαριου 2023 και τις ξαναπηρα αρχες Απριλιου 2023 , αφου πληρωσα τα τελη απο Απριλιο 2023 εως τελος του 2023 . Δηλαδη τα 8/12 των τελων κυκλ 

ναι ισχύει, και εγώ κατέθεσα τον φεβρουάριο του 22 και τις σήκωσα τον ιούλιο και πλήρωσα αναλογικά όσα τέλη μου αναλογούσαν.

 

δεν σε αφήνει να καταθέτεις 1 μήνα και να σηκώνεις τον επόμενο να ξανακαταθέτεις και να ξανασηκώνεις και να το κανεις αυτό συνέχεια

Επεξ/σία από P_M
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιεργα πραγματα. αλλους τους αφηνει και αλλους οχι?

 

2 ώρες πριν, 2MM είπε

Ναι , σιγουροτατος . Τις κατεθεσα τελος Φεβρουαριου 2023 και τις ξαναπηρα αρχες Απριλιου 2023 , αφου πληρωσα τα τελη απο Απριλιο 2023 εως τελος του 2023 . Δηλαδη τα 8/12 των τελων κυκλ 

 

1 ώρα πριν, P_M είπε

ναι ισχύει, και εγώ κατέθεσα τον φεβρουάριο του 22 και τις σήκωσα τον ιούλιο και πλήρωσα αναλογικά όσα τέλη μου αναλογούσαν.

 

δεν σε αφήνει να καταθέτεις 1 μήνα και να σηκώνεις τον επόμενο να ξανακαταθέτεις και να ξανασηκώνεις και να το κανεις αυτό συνέχεια

 

τι επιλογες σας εδινε? αν κάνεις τμηματική σου λεει ποια ειναι η τελευταια μερα κινησης. "οχημα σε κίνηση έως 31/12/2023" πρεπει να γραφει σε εσας. τωρα που θα μπουμε 2024 δεν σας επιρεάζει? η λογικη λεει οχι αλλα το συστημα θεωρει πως πρεπει να μπει σε ακινησια ξανα μετα την ημερα αυτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

περιεργα πραγματα. αλλους τους αφηνει και αλλους οχι?

 

 

 

τι επιλογες σας εδινε? αν κάνεις τμηματική σου λεει ποια ειναι η τελευταια μερα κινησης. "οχημα σε κίνηση έως 31/12/2023" πρεπει να γραφει σε εσας. τωρα που θα μπουμε 2024 δεν σας επιρεάζει? η λογικη λεει οχι αλλα το συστημα θεωρει πως πρεπει να μπει σε ακινησια ξανα μετα την ημερα αυτη. 

H επιλογη ειναι να τις παρεις μια φορα απο τοτε εως τοτε. Προφανως οι αλλοι ηθελαν να τις ξανακαταθεσουν και να τις ξαναπαρουν και 2η φορα. Αυτο δεν γινεται.

Για το 2024 λογικα μιας πιανει η παραταση κι εμας. Θα δειξει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 2MM είπε

H επιλογη ειναι να τις παρεις μια φορα απο τοτε εως τοτε. Προφανως οι αλλοι ηθελαν να τις ξανακαταθεσουν και να τις ξαναπαρουν και 2η φορα. Αυτο δεν γινεται.

Για το 2024 λογικα μιας πιανει η παραταση κι εμας. Θα δειξει....

οταν εκανα εγω την 6μηνη μου ειχε επιλογη 8 μηνων που ηταν το μαξιμουμ για να φτασει 31/12/2023. σε αυτη την περιπτωση θα μου εδινε ημερομηνια να κανω ακινησια? σου εβγαλε δηλαδη και εσενα το μηνυμα οτι πρεπει να το θεσεις σε ακινησια? Γιατι ειναι λιγο επικινδυνο να θεωρησεις οτι θα δουλεψει λογικα το συστημα και θα σας πιασει η παράταση. ειναι αυτοματοποιημένο και δεν ξερω ποσο εξυπνοι ειναι οι διαχειριστες του. 

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...