Προς το περιεχόμενο

Άκινησια ΠΟΤΕ ?


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

οταν εκανα εγω την 6μηνη μου ειχε επιλογη 8 μηνων που ηταν το μαξιμουμ για να φτασει 31/12/2023. σε αυτη την περιπτωση θα μου εδινε ημερομηνια να κανω ακινησια? σου εβγαλε δηλαδη και εσενα το μηνυμα οτι πρεπει να το θεσεις σε ακινησια? Γιατι ειναι λιγο επικινδυνο να θεωρησεις οτι θα δουλεψει λογικα το συστημα και θα σας πιασει η παράταση. ειναι αυτοματοποιημένο και δεν ξερω ποσο εξυπνοι ειναι οι διαχειριστες του. 

Εχω κάνει άρση ακινησίας από 1/10 έως τέλος του έτους και μου δίνει ημερομηνία θέσης σε ακινησία 2/1/2024...(επειδή 31/12/23  και 1/1/24 είναι αργία προφανώς).
Σε διαφορα ειδησιογραφικά διάβασα πάντως ότι δεν ισχύει για εμάς η παράταση (δεν έχουμε πληρώσει όλο το 2023)....
Π.χ. εδω:
Τέλη κυκλοφορίας 2024: Όλες οι επιλογές για πληρωμή, ακινησία και απαλλαγή (naftemporiki.gr)

αναφέρει:
 

  • Αν είχατε δηλώσει το αυτοκίνητο σε ακινησία, κάνατε στη συνέχεια άρση μόνο για έναν μήνα, τον Δεκέμβριο του 2023 (τον οποίο και πληρώσατε), θα πρέπει στις 31/12 να θέσετε εκ νέου σε ακινησία το όχημα, εφόσον δεν σκοπεύετε να πληρώσετε έως τις 29 Φεβρουαρίου το σύνολο του 2024 ή τους πρώτους δύο μήνες του έτους. Σε διαφορετική περίπτωση κινδυνεύετε με πρόστιμο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, nvoros είπε

Εχω κάνει άρση ακινησίας από 1/10 έως τέλος του έτους και μου δίνει ημερομηνία θέσης σε ακινησία 2/1/2024...(επειδή 31/12/23  και 1/1/24 είναι αργία προφανώς).
Σε διαφορα ειδησιογραφικά διάβασα πάντως ότι δεν ισχύει για εμάς η παράταση (δεν έχουμε πληρώσει όλο το 2023)....
Π.χ. εδω:
Τέλη κυκλοφορίας 2024: Όλες οι επιλογές για πληρωμή, ακινησία και απαλλαγή (naftemporiki.gr)

αναφέρει:
 

  • Αν είχατε δηλώσει το αυτοκίνητο σε ακινησία, κάνατε στη συνέχεια άρση μόνο για έναν μήνα, τον Δεκέμβριο του 2023 (τον οποίο και πληρώσατε), θα πρέπει στις 31/12 να θέσετε εκ νέου σε ακινησία το όχημα, εφόσον δεν σκοπεύετε να πληρώσετε έως τις 29 Φεβρουαρίου το σύνολο του 2024 ή τους πρώτους δύο μήνες του έτους. Σε διαφορετική περίπτωση κινδυνεύετε με πρόστιμο.

μπερδεμενα τα γράφει. πως θα πληρωσεις τους 2 πρωτους μηνες του ετους αφου η τμηματικη θα ξεκινησει απριλιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

μπερδεμενα τα γράφει. πως θα πληρωσεις τους 2 πρωτους μηνες του ετους αφου η τμηματικη θα ξεκινησει απριλιο?

Ελα μου ντε...δεν θα έπρεπε να έχει βγάλει διευκρινιστική η ΑΑΔΕ; Το ερώτημα είναι τι κάνουμε? Το "ακινητοποιούμε" στις 31/12 ή τον Φεβρουάριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nvoros είπε

Ελα μου ντε...δεν θα έπρεπε να έχει βγάλει διευκρινιστική η ΑΑΔΕ; Το ερώτημα είναι τι κάνουμε? Το "ακινητοποιούμε" στις 31/12 ή τον Φεβρουάριο;

τι να σου πω. δεν υπαρχουν σωστες οδηγιες πουθενα. η λογικη λεει οτι εφοσον πληρωσες ολο το ποσο απο απο τη μερα που εκανες αρση μεχρι τελος του ετους εχεις τελειωσει με τις υποχρεωσεις του 2023 και το κυκλοφορεις κανονικα σαν να ειχες πληρωσει ολο το 2023. πρεπει να σε πιανει η παραταση αλλα γιατι σου βγαζει μηνυμα να το βαλεις σε ακινησια?? Εκτός αν εχουν αποφασισει η παραταση να ειναι μονο για οσους ΔΕΝ κανουν χρηση της τμηματικης και δεν το γραφουν πουθενα. 

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, basilis_k6 said:

μπερδεμενα τα γράφει. πως θα πληρωσεις τους 2 πρωτους μηνες του ετους αφου η τμηματικη θα ξεκινησει απριλιο?

Γράφει κάπου πως μπορείς να πληρώσεις μόνο τους δύο πρώτους μήνες του 2024 χωρίς να έχει βγει δυνατότητα τμηματικής πληρωμής για το 2024?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nvoros είπε
  • Αν είχατε δηλώσει το αυτοκίνητο σε ακινησία, κάνατε στη συνέχεια άρση μόνο για έναν μήνα, τον Δεκέμβριο του 2023 (τον οποίο και πληρώσατε), θα πρέπει στις 31/12 να θέσετε εκ νέου σε ακινησία το όχημα, εφόσον δεν σκοπεύετε να πληρώσετε έως τις 29 Φεβρουαρίου το σύνολο του 2024 ή τους πρώτους δύο μήνες του έτους. Σε διαφορετική περίπτωση κινδυνεύετε με πρόστιμο.

 

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Γράφει κάπου πως μπορείς να πληρώσεις μόνο τους δύο πρώτους μήνες του 2024 χωρίς να έχει βγει δυνατότητα τμηματικής πληρωμής για το 2024?

εκτος αν με τη λεξη "πως" εννοεις τον τρόπο. αυτο οχι δεν το γραφει

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, basilis_k6 said:

εκτος αν με τη λεξη "πως" εννοεις τον τρόπο. αυτο οχι δεν το γραφει

Όντως το γράφει, τώρα το είδα, και δεν εννοούσα τον τρόπο.

Πάντως το επίμαχο ΦΕΚ δεν γράφει τίποτα απολύτως σχετικά με περιορισμούς για το ποια οχήματα δικαιούνται τη δίμηνη παράταση θέσεως σε ακινησία, συνεπώς τη δικαιούνται όλα, άσχετα αν έχουν πληρώσει εξ ολοκλήρου ή τμηματικά τα τέλη κυκλοφορίας του 23.

image.png.1d9ad785ccd1c69bb00eb9534259454f.png

https://dschal.gr/wp-content/uploads/2023/12/FEK-2023-Tefxos-B-07264-downloaded-22_12_2023.pdf

Επεξ/σία από Joshua21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

τι να σου πω. δεν υπαρχουν σωστες οδηγιες πουθενα. η λογικη λεει οτι εφοσον πληρωσες ολο το ποσο απο απο τη μερα που εκανες αρση μεχρι τελος του ετους εχεις τελειωσει με τις υποχρεωσεις του 2023 και το κυκλοφορεις κανονικα σαν να ειχες πληρωσει ολο το 2023. πρεπει να σε πιανει η παραταση αλλα γιατι σου βγαζει μηνυμα να το βαλεις σε ακινησια?? Εκτός αν εχουν αποφασισει η παραταση να ειναι μονο για οσους ΔΕΝ κανουν χρηση της τμηματικης και δεν το γραφουν πουθενα. 

Αμα δεν το ξεκαθαρίσουν θα το χώσω μέσα 31/12...για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Στην τελική του χρόνου το ξαναβγάζω για λίγους μήνες. Δεν είναι κύριο οχημα έτσι και αλλιώς...το βγάζω μόνο 2-3 μήνες το χρόνο για συντήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nvoros είπε

Αμα δεν το ξεκαθαρίσουν θα το χώσω μέσα 31/12...για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Στην τελική του χρόνου το ξαναβγάζω για λίγους μήνες. Δεν είναι κύριο οχημα έτσι και αλλιώς...το βγάζω μόνο 2-3 μήνες το χρόνο για συντήρηση.

Για να γράφει το φεκ οτι παρατείνετε η θεση οχηματων σε ακινησια λογικα σε πιανει και εσενα. δεν το διαχωριζει δηλαδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nvoros είπε

Αν είχατε δηλώσει το αυτοκίνητο σε ακινησία, κάνατε στη συνέχεια άρση μόνο για έναν μήνα, τον Δεκέμβριο του 2023 (τον οποίο και πληρώσατε), θα πρέπει στις 31/12 να θέσετε εκ νέου σε ακινησία το όχημα, εφόσον δεν σκοπεύετε να πληρώσετε έως τις 29 Φεβρουαρίου το σύνολο του 2024 ή τους πρώτους δύο μήνες του έτους. Σε διαφορετική περίπτωση κινδυνεύετε με πρόστιμο.

Εδω λεει για την περιπτωση που εχεις πληρωσει μονο 1 μηνα και συγκεκριμενα τον Δεκεμβριο 2023. Δεν λεει π.χ. Μιλαει για συγκεκριμενη περιπτωση ,            Ετσι το καταλαβαινω 

4 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

οταν εκανα εγω την 6μηνη μου ειχε επιλογη 8 μηνων που ηταν το μαξιμουμ για να φτασει 31/12/2023. σε αυτη την περιπτωση θα μου εδινε ημερομηνια να κανω ακινησια? σου εβγαλε δηλαδη και εσενα το μηνυμα οτι πρεπει να το θεσεις σε ακινησια? Γιατι ειναι λιγο επικινδυνο να θεωρησεις οτι θα δουλεψει λογικα το συστημα και θα σας πιασει η παράταση. ειναι αυτοματοποιημένο και δεν ξερω ποσο εξυπνοι ειναι οι διαχειριστες του. 

Δεν θυμαμαι φιλε τι μου εγραφε. Περασε και καιρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...