Προς το περιεχόμενο

Gigabyte rtx 4080 gaming oc 16gb


HipHopHooligan21
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από 7nisiotis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα...προσφατα αγορασα την καρτα καινουργια σε νεο συστημα αλλα εχω μια απορια....Δουλευει μια χαρα δεν εχω δει καποιο θεμα και σε βαρια παιχνιδια ολα κομπλε με psu 1000w και συνδεση 12VHPWR.Το θεμα ειναι οταν σβηνω(μονο τοτε οχι σε restart)τον υπολογιστη βγαζει ενα ασπρο φως ταυτοχρονα με εναν ηχο (τσικ) για κλασματα δευτερολεπτου σαν φλας ...Εψαξα λιγο αλλα δεν πολυ εβγαλα ακρη...Ρωταω αν ετσι πρεπει να δουλευει η εχει θεμα με καμια ταση ρευμα κτλ..Το ασπρο φως το κανει μονο τοτε πουθενα αλλου....Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

43 minutes ago, HipHopHooligan21 said:

Καλησπερα...προσφατα αγορασα την καρτα καινουργια σε νεο συστημα αλλα εχω μια απορια....Δουλευει μια χαρα δεν εχω δει καποιο θεμα και σε βαρια παιχνιδια ολα κομπλε με psu 1000w και συνδεση 12VHPWR.Το θεμα ειναι οταν σβηνω(μονο τοτε οχι σε restart)τον υπολογιστη βγαζει ενα ασπρο φως ταυτοχρονα με εναν ηχο (τσικ) για κλασματα δευτερολεπτου σαν φλας ...Εψαξα λιγο αλλα δεν πολυ εβγαλα ακρη...Ρωταω αν ετσι πρεπει να δουλευει η εχει θεμα με καμια ταση ρευμα κτλ..Το ασπρο φως το κανει μονο τοτε πουθενα αλλου....Ευχαριστω

Δεν την έχω δει τη συγκεκριμένη αλλά μήπως φλασάρουν τα RGB της?

Δεν έχεις οπτική επαφή να δεις που ανάβει? Το τσικ μπορεί να είναι και κάνα fan αλλά πως να καταλάβουμε? (ελπίζοντας να μην είναι ηλεκτρική σπίθα 🙄)

Αν είναι αυτή , φαίνεται να έχει RGB και σε αρκετές νέες κάρτες, αν δεν βάλεις το software της εταιρίας, δεν ανάβουν καθόλου...μήπως όταν την κλείνεις ανάβουν στιγμιαία?

Αν δεν έχεις βάλει το RGB software της, βάλτο, άναψέ τα σε κάποιο Χ χρώμα και κλείσε μετά τον υπολογιστή να δεις αν θα το ξανακάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση.....Οχι δεν εχει καποιο θεμα το rgb της...το φλας ειναι ακριβως εκει που συνδεεται το καλωδιο τροφοδοσιας της....διαβασα οτι αμα δεν περνει ρευμα η καρτα αναβει ασπρο φως...αλλα δεν εβγαλα ακρη για αυτο το θεμα....καποιος εκει που διαβαζα ειπε οτι προλαβαινει στο shutdown του pc να απορφωσει το psu ρευμα και για κλασματα η καρτα πεταει το ασπρο φως και οτι ειναι νορμαλ....απλά ρωτησα αν εχει και καποιος αλλος τετοιο θεμα

Μόλις τώρα, HipHopHooligan21 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση.....Οχι δεν εχει καποιο θεμα το rgb της...το φλας ειναι ακριβως εκει που συνδεεται το καλωδιο τροφοδοσιας της....διαβασα οτι αμα δεν περνει ρευμα η καρτα αναβει ασπρο φως...αλλα δεν εβγαλα ακρη για αυτο το θεμα....καποιος εκει που διαβαζα ειπε οτι προλαβαινει στο shutdown του pc να απορφωσει το psu ρευμα και για κλασματα η καρτα πεταει το ασπρο φως και οτι ειναι νορμαλ....απλά ρωτησα αν εχει και καποιος αλλος τετοιο θεμα

(Πρωτη φορα σε σειρα rtx και της 40χχ)ερχομενος απο gtx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, HipHopHooligan21 said:

το φλας ειναι ακριβως εκει που συνδεεται το καλωδιο τροφοδοσιας της....

image.png.f8e77294495fbc79e97806c6ee7902c2.png

Ε λογικά ^αυτό^ είναι... μάλλον φλασάρει επειδή κλείνει αλλά καλύτερα να σου πει και κάποιος άλλος που ίσως έχει την ίδια ή δες εδώ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να που μαθαίνουμε κάτι καινούργιο. Από ότι βλέπω και άλλοι κάτοχοι καρτών με το εν λόγω χαρακτηριστικό έχουν την ίδια απορία π.χ. εδώ στο Reddit (Power led on Gigabyte RTX 4090 GAMING OC. Is this normal behavior?). 

Αρχικά θα σου έλεγα για είσαι σίγουρος, να δοκιμάσεις με κλειστό υπολογιστή φυσικά, να αποσυνδέσεις το καλώδιο τροφοδοσίας στην κάρτα και να το ξαναβάλεις μήπως δεν έχει καθίσει σωστά. 

Από την άλλη να έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό σου σε καινούργιο σύστημα το βλέπω δύσκολο (αλλά όχι απίθανο).

Για δοκίμασε το καλώδιο πρώτα και βλέπουμε. 

Πάντως οι περισσότεροι χρήστες αναφέρουν το ίδιο κατά το κλείσιμο του υπολογιστή, οπότε το πιο λογικό είναι να είναι μια κανονική κατάσταση και τίποτα παραπάνω. Σημασία έχει να μην ανάβει κατά τη διάρκεια χρήσης της κάρτας. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από τα περισσότερα links που διάβασα. 

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλωδια και τα ρευματα τα ελεγξα πολλες φορες...εχω στειλει και report στη εταιρεια αλλα μαλλον ειναι απιθανο να μου απαντησουν...το συστημα το περασα και stress test να δω αντιδραση και ολα κομπλε...θερμοκρασιες τασεις ρευματος κτλ ολα normal...εβαλα και κανα δυο βαρια παιχνιδια και ολα μια χαρα....Ασπρο φως πουθενα...Μονο την στιγμη του shutdown του υπολογιστη....Μπορει να ειναι και νορμαλ αλλα δεν τις ξερω καθολου αυτες τις καρτες γιατι εχω και καμια 10 χρονια να κανω αναβαθμιση...ΑΝ παρω επίσημη απαντηση απο gigabyte θα το ποσταρω εδω μηπως τυχον εχει και αλλος αυτο το "προβλημα".....Ευχαριστω για την απαντηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, HipHopHooligan21 είπε

Τα καλωδια και τα ρευματα τα ελεγξα πολλες φορες...εχω στειλει και report στη εταιρεια αλλα μαλλον ειναι απιθανο να μου απαντησουν...το συστημα το περασα και stress test να δω αντιδραση και ολα κομπλε...θερμοκρασιες τασεις ρευματος κτλ ολα normal...εβαλα και κανα δυο βαρια παιχνιδια και ολα μια χαρα....Ασπρο φως πουθενα...Μονο την στιγμη του shutdown του υπολογιστη....Μπορει να ειναι και νορμαλ αλλα δεν τις ξερω καθολου αυτες τις καρτες γιατι εχω και καμια 10 χρονια να κανω αναβαθμιση...ΑΝ παρω επίσημη απαντηση απο gigabyte θα το ποσταρω εδω μηπως τυχον εχει και αλλος αυτο το "προβλημα".....Ευχαριστω για την απαντηση

φυσιολογικό είναι, έχω την ίδια κάρτα από τότε που κυκλοφόρησαε στην αγορά και δεν έχω κάποιο θέμα .Έχω αλλάξει 3 διαφορετικά τροφοδοτικά οπότε δεν είναι θέμα τροφοδοσίας, επίσης το ίδιο μου συνέβαινε με Asus strix 2080ti που είχε LED στην τροφοδοσία της GPU.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφοσον στο κανει μονο στο κλεισιμο και οχι οταν δουλευει σε games στο 99% τοτε δεν εχεις καποιο θεμα.
Εγω εχω κατι παρομοιο αλλα με τη μητρικη και το εχουν σχεδον ολες οι Asus με RTX 4000.
Aν η οθονη ειναι κλειστη και ανοιξω το pc αναβει ενα ασπρο στη μητρικη για GPU Error και μενει αναμενο μετα το check,βεβαια και αυτο δεν το κανει παντα.
Aν η οθονη ειναι ανοιχτη και κανω Restart δεν το κανει, αναβει δηλαδη και σβηνει μετα το check.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
14 hours ago, ICE-T said:

φυσιολογικό είναι, έχω την ίδια κάρτα από τότε που κυκλοφόρησαε στην αγορά και δεν έχω κάποιο θέμα .Έχω αλλάξει 3 διαφορετικά τροφοδοτικά οπότε δεν είναι θέμα τροφοδοσίας, επίσης το ίδιο μου συνέβαινε με Asus strix 2080ti που είχε LED στην τροφοδοσία της GPU.

Επιβεβαιώνω κ γω σε 2Χ RTX 3070/60Ti που είχα . Νορμάλ είναι στο σβήσιμο . Το φλας προέρχεται από το σημείο όπως στην φωτογραφία και ο χαρακτηριστικός ήχος απ το τροφοδοτικό .

18 hours ago, HipHopHooligan21 said:

Καλησπερα...προσφατα αγορασα την καρτα καινουργια σε νεο συστημα αλλα εχω μια απορια....Δουλευει μια χαρα δεν εχω δει καποιο θεμα και σε βαρια παιχνιδια ολα κομπλε με psu 1000w και συνδεση 12VHPWR.Το θεμα ειναι οταν σβηνω(μονο τοτε οχι σε restart)τον υπολογιστη βγαζει ενα ασπρο φως ταυτοχρονα με εναν ηχο (τσικ) για κλασματα δευτερολεπτου σαν φλας ...Εψαξα λιγο αλλα δεν πολυ εβγαλα ακρη...Ρωταω αν ετσι πρεπει να δουλευει η εχει θεμα με καμια ταση ρευμα κτλ..Το ασπρο φως το κανει μονο τοτε πουθενα αλλου....Ευχαριστω

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, HipHopHooligan21 said:

Οντως???Και σε ξενα forum ολοι καταληγουν οτι ειναι normal...Ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες αδερφε

Για δοκίμασε το εξής (for science):

1)Απενεργοποίησε το Fast Boot και Fast Startup

2)Απενεργοποίησε LED aura when PC is off (ή ό,τι ανάλογο έχεις το motherboard σου)

Είναι απ'τα πρώτα που κάνω εγώ γιατί όταν θέλω κάτι να κλείσει, το εννοώ!

Το (2) σε κάποια motherboard (αν είναι on) φαίνεται ότι μετά το shutdown να ξανανοίγει την τροφοδοσία (για να δουλέψουν τα ledάκια) και ίσως γι'αυτό να φλασάρει η κάρτα σου, επειδή παίρνει στιγμιαία λίγο ρεύμα.

Επεξ/σία από Teddy77
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Επιβεβαιώνω κ γω σε 2Χ RTX 3070/60Ti που είχα . Νορμάλ είναι στο σβήσιμο . Το φλας προέρχεται από το σημείο όπως στην φωτογραφία και ο χαρακτηριστικός ήχος απ το τροφοδοτικό .

 

Έτσι είναι όπως τα λες, φυσιολογικό φαινόμενο.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...