Προς το περιεχόμενο

Το desktop μου αρνείται να κάνει boot...


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Σήμερα το pc μου σταμάτησε να λειτουργεί. Όταν πατάω το power button ανάβει για λίγα δευτερόλεπτα, κάνει ένα θόρυβο σαν να προσπαθεί να φορτώσει το λειτουργικό και αμέσως σβήνει. 

Επειδή έχω κάτι χρόνια να ασχοληθώ με hardware, χρειάζομαι μια βοήθεια μήπως βρω άκρη και μπορέσω να το φτιάξω. Αλλιώς θα πάρει το δρόμο για service.

Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

18 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Το μπιπ που κάνει όταν ποστάρει το ακούς; 

Όχι, δεν ακούγεται. Όταν πατάω το on, ανάβει το λαμπάκι, ακούγεται ένας θόρυβος για 1-2 δευτερόλεπτα σαν να προσπαθεί να διαβάσει τον δίσκο. Μετά σβήνει το λαμπάκι για 10 δευτερόλεπτα περίπου και συνέχεια κάνει αυτή τη λουπα. Μέχρι να πατήσω το power παρατεταμένα για να σβήσει τελείως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Αν μπορείς να δεις μέσα στο κουτί, δες ο ανεμιστήρας του επεξεργαστή δουλεύει. 

Δεν δουλεύει. Όταν ανάβει το λαμπάκι κάνει ένα τσακ σαν να πάει να γυρίσει, αλλά δεν κάνει τίποτα. Dead.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Αν είσαι τυχερός με μια νέα ψύκτρα καθαρίζεις. Τι επεξεργαστή έχεις;  

Έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ. Νομίζω κάποιο pantium d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Μπορείς να αλλάξεις ψύκτρα να δεις αν δουλέψει; 

Γιά να είμαι σωστός, βλέπω μια μητρική Asrock H81M-HDS και έχω 2 κουτιά επεξεργαστών: 1) Pentium G3258.   LGA1150 και 2) Intel Core I3 2105. LGA 1155, αλλά δεν θυμάμαι ποιον φοράει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μητρική σου υποστηρίζει επεξεργαστές για Socket 1150. Άρα είναι ο Pentium G3258.

4 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Η μητρική σου υποστηρίζει επεξεργαστές για Socket 1150. Άρα είναι ο Pentium G3258.

Βρες να αλλάξεις τον ανεμιστήρα όπως σου είπε ο fmarkos για να διαπιστώσεις εάν είναι αυτός το πρόβλημα. Εάν πάλι σου κάνει τα ίδια υπάρχει περίπτωση να τα έπαιξε και ο επεξεργαστής (δεκαετίας....)

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κ χρόνια καλά

Αν έχεις άλλο τροφοδοτικό, δοκίμασε

επίσης, αφαίρεσε το καλώδιο ρεύματος εντελώς. Κράτα πατημένο το power button για 2-3 δευτερόλεπτα => αποφόρτιση , ξανασυνδέεις ρεύμα κ δοκιμάζεις.

επίσης,  δοκιμάσουμε με την ελάχιστη δυνατή σύνθεση, άρα βγάλε δίσκο κλπ , άσε ΜΟΝΟ μητρική, μνήμες κ έξοδο video (onboard gpu ή deticated) , ακόμα και με ένα μόνο ram module, (αν έχεις παραπάνω).

 

 

Επεξ/σία από Kthulhou
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

Καλησπέρα κ χρόνια καλά

Αν έχεις άλλο τροφοδοτικό, δοκίμασε

επίσης, το πρώτο που κάνουμε είναι να δοκιμάσουμε με την ελάχιστη δυνατή σύνθεση, άρα βγάλε δίσκο κλπ , άσε ΜΟΝΟ μητρική, μνήμες κ έξοδο video (onboard gpu ή deticated) , ακόμα και με ένα μόνο ram module, (αν έχεις παραπάνω)

 

Κάποια στιγμή λειτούργησε ο ανεμιστήρας για 1-2 λεπτά και μετά σταμάτησε. Τώρα κάθε φορά που παίρνει μπροστά δουλεύουν μόνο τα ανεμιστήρια του κουτιού.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω ούτε ψύκτρες, ούτε τροφοδοτικό, οπότε λίγα πράγματα μπορώ να κάνω. 

Ας το πάρω αλλιώς. Να μπορέσω να πάρω τον δίσκο. Υπάρχει μετατροπέας ώστε να τον δω με usb στο laptop; Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. 

Και τα υπόλοιπα να τα δω στη συνέχεια με την ησυχία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

 

........επίσης, αφαίρεσε το καλώδιο ρεύματος εντελώς. Κράτα πατημένο το power button για 2-3 δευτερόλεπτα => αποφόρτιση , ξανασυνδέεις ρεύμα κ δοκιμάζεις.

 

 

 

Το δοκίμασα και δεν .....

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι από την Ώρα που θα το κάνω power on, κάνει συνεχόμενες προσπάθειες να μπουκάρει. Μόνο αν το κάνω power off ή βγάλω το καλώδιο ρεύματος σταματάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...