Προς το περιεχόμενο

Το desktop μου αρνείται να κάνει boot...


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

Καλησπέρα!

Από ότι φαίνεται, τώρα που το τσέκαρε ένας φίλος, είναι θέμα κάρτας γραφικών. Όλo το hardware δουλεύει κανονικά, εκτός από την οθόνη που δεν παίρνει σήμα. 

Το θέμα είναι ότι τα γραφικά είναι onboard στον επεξεργαστή ( Pentium G3258.   LGA1150 ).

Οπότε μάλλον χρειάζεται μια κάρτα γραφικών pci express 2

Aυτό όπου περιγράφεις τώρα είναι εντελώς διαφορετικό από το αρχικό σου ποστάρισμα, άλλο πατάω start και σβήνει σε δυτερόλεπτά και άλλο ξεκινα ο υπολογίστής ΧΩΡΙΣ ΕΙΚΟΝΑ, ΟΤΑΝ δεν έχει εικόνα και αναφέρομαι στο LOGO της μητρικής ο υπολογιστής ΔΕΝ έχει ολοκληρώσει το POST, KAMIA MA KAMIA σχέση dedicated gpu που δεν έχεις πολύ δε περισσότερο, τα intel hd graphics, είναι τρομερά επιπόλαιο να βγάζετε συμπεράσματα έτσι γιατί κοστίζουν σε χρόνο και χρήμα, ο φίλος σου δεν γνωρίζει και εφαρμόζει την μέθοδο μηπώς και αμα και ίσως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

11 λεπτά πριν, Zulualert είπε

Aυτό όπου περιγράφεις τώρα είναι εντελώς διαφορετικό από το αρχικό σου ποστάρισμα, άλλο πατάω start και σβήνει σε δυτερόλεπτά και άλλο ξεκινα ο υπολογίστής ΧΩΡΙΣ ΕΙΚΟΝΑ, ΟΤΑΝ δεν έχει εικόνα και αναφέρομαι στο LOGO της μητρικής ο υπολογιστής ΔΕΝ έχει ολοκληρώσει το POST, KAMIA MA KAMIA σχέση dedicated gpu που δεν έχεις πολύ δε περισσότερο, τα intel hd graphics, είναι τρομερά επιπόλαιο να βγάζετε συμπεράσματα έτσι γιατί κοστίζουν σε χρόνο και χρήμα, ο φίλος σου δεν γνωρίζει και εφαρμόζει την μέθοδο μηπώς και αμα και ίσως.

Έχεις δίκιο στο ότι μπορεί να μην έχω περιγράψει σωστά την αλληλουχία των γεγονότων. 

Αυτά που έγραψα στα πρώτα posts ήταν έτσι όπως γίνονταν. Μετά αφαίρεσα όλα τα περιφερειακά, έκανα clear cmos και σήμερα ξαναέβαλα όλο το hardware πάνω.

Η εικόνα που έχω σήμερα είναι: Όταν τον κάνω power on, ξεκινάει κανονικά, ακούγεται όπως όταν φορτώνει το λειτουργικό χωρίς να έχω εικόνα, λειτουργεί για 2-3' και στη συνέχεια σβήνει και ξανανοίγει, όπως στην επανεκκίνηση. Κάνει συνέχεια αυτή τη λούπα.

Συγγνώμη αν σας μπέρδεψα, αλλά δεν ξέρω πως να το περιγράψω διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μοναδική ερώτηση είναι βγάζει ποτε εικόνα ή όχι άσε τους όποιους ήχους, βλέπεις οτιδήποτε ή όχι ΑΝ ΟΧΙ ο υπολογιστής σου ΔΕΝ ΕΚΚΙΝΕΙ τέλος οριστικό τι φταίει είναι άλλο θέμα όπου δεν λύνεται φυσικά σε φόρουμ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Zulualert είπε

Η μοναδική ερώτηση είναι βγάζει ποτε εικόνα ή όχι άσε τους όποιους ήχους, βλέπεις οτιδήποτε ή όχι ΑΝ ΟΧΙ ο υπολογιστής σου ΔΕΝ ΕΚΚΙΝΕΙ τέλος οριστικό τι φταίει είναι άλλο θέμα όπου δεν λύνεται φυσικά σε φόρουμ

Δεν βγάζει εικόνα, όχι. Θα τον πάω σε τεχνικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

Η εικόνα που έχω σήμερα είναι: Όταν τον κάνω power on, ξεκινάει κανονικά, ακούγεται όπως όταν φορτώνει το λειτουργικό χωρίς να έχω εικόνα, λειτουργεί για 2-3' και στη συνέχεια σβήνει και ξανανοίγει, όπως στην επανεκκίνηση. Κάνει συνέχεια αυτή τη λούπα.

Συγγνώμη αν σας μπέρδεψα, αλλά δεν ξέρω πως να το περιγράψω διαφορετικά.

Αυτο που δεν βλεπεις μπορει να ειναι ο υπολογιστης να προσπαθει να ξεκινησει το λειτουργικο ενω ο δισκος ειναι σε IDE ενω στο bios ειναι AHCI η το αναποδο.

Επεξ/σία από leolipop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leolipop είπε

Αυτο που δεν βλεπεις μπορει να ειναι ο υπολογιστης να προσπαθει να ξεκινησει το λειτουργικο ενω ο δισκος ειναι σε IDE ενω στο bios ειναι AHCI η το αναποδο.

Αυτό δεν μπορώ να το δω. Αυτό που αναρωτιέμαι και θέλω τη γνώμη σας είναι, εάν με μια φθηνή μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών μπορούσα να τσεκάρω τέτοια θέματα. 

Μην ξεχναμε ότι το σύστημα είναι 10ετιας και ίσως να μην αξίζει να το πάω καν σε κάποιο service.

Μπορεί να είναι και ευκαιρία να πάω σε ένα καινούργιο σύστημα entry level για οικιακή χρήση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Αυτό δεν μπορώ να το δω. Αυτό που αναρωτιέμαι και θέλω τη γνώμη σας είναι, εάν με μια φθηνή μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών μπορούσα να τσεκάρω τέτοια θέματα. 

Μην ξεχναμε ότι το σύστημα είναι 10ετιας και ίσως να μην αξίζει να το πάω καν σε κάποιο service.

Μπορεί να είναι και ευκαιρία να πάω σε ένα καινούργιο σύστημα entry level για οικιακή χρήση. 

Αποπροσανατολιοστικό το συμπέρασμα του φίλου σου , αφού δεν κάνει post ούτε το BIOS (δεν βλέπεις τίποτε στην οθόνη ούτε για μια στιγμή) τότε δεν τον γλυτώνεις τον τεχνικό και επανέρχομαι στο προηγούμενο σχόλιο μου ότι το πιθανότερο είναι να "εσκασε" η μητρική πλακέτα. Η ψύξη φταίει συνήθως ΑΝ κάνει ποστ(βλέπεις αρχική οθόνη) και αρχίζει και ζεσταίνεται ο επεξεργαστής πάνω από τα όρια του οπότε μετά επανεκινεί ή σβήνει.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπειρικα θα πω,οτι απο τα δεκαδες pc (και μεμονωμένες μητρικές)  με τα οποια εχω ασχοληθεί,μου εχει συμβει κάτι τετοιο λόγω 1.χαλασμενη μητρική σε επιπεδο hardware / 2.χαλασμενη μητρική σε επιπεδο BIOS /3. Με 2 μνημες επάνω απο τις οποιες η μια δεν εχει κουμπωθει καλά (ή η μια ειναι καμμενη) / 4.ελαττωματικος επεξεργαστης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Χρόνια πολλά και πάλι σε όλους τους φίλους. Τελικά κατάφερα παλεύοντας όλο το βράδυ να κάνω boot και να μπω στο bios της μητρικής. Από το boot manager προσπάθησα να μπω στο λειτουργικό με τον δίσκο που είχε επάνω, αλλά δεν μπόρεσα.  

Αναγκαστικά χρησιμοποιήσα άλλο δίσκο και με ενα bootable usb έστησα τα windows εξαρχής. 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...