Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για αγορά server


loukas_19
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από panatha1369,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.

Θέλω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο server και βρήκα έναν Dell με 2 χρόνια εγγύηση με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

Brand: Dell

CPU: 2 x Intel® Xeon® E5-2650 v2 2.60 GHz (20M)

Chipset: Intel® C600 Series

Memory: 128GB Up to 768GB DDR3 1600MHz

# of DIMMS: 24 (TwentyFour)

HDD: No (no Dummies included)

Raid Controller: Perc H710 1GB (RAID 0, 1, 5, 6, 10, 50, and 60)

ODD interface: No

Bays: Up to (24) 2.5″ Hot Plug SAS/SATA/SSD

Front I/O: (2) USB 2.0

Rear I/O: (4) USB 2.0

Slots: (2) PCIe x16, (4) PCIe x8

LAN: Broadcom 5720 Quad Port Gigabit

PSU: (2) 750w Hot Plug

Rails Included: No

Δεν έχει εγκατεστημένο σκληρό δίσκο, αλλά δεν με πειράζει. Η τιμή του είναι 270 ευρώ, αλλά βλέπω ότι είναι μηχάνημα περίπου 11 χρόνων και δεν είμαι σίγουρος αν οι επεξεργαστές του θα αντέχουν στις σημερινές απαιτήσεις. Ο κάθε επεξεργαστής είναι 8 πυρήνων με 16 νήματα. Υπάρχει κάποιος εδώ που να γνωρίζει αν θα κάνει δουλειά να τρέξω ένα social app για μένα και το πολύ 50 φίλους μου?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και καλή χρονιά σε όλους!

Επεξ/σία από loukas_19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, panatha1369 είπε

Μπορεις να φτιαξεις νεο pc  με λιγο περισσότερα λεφτα και καλυτερη καταναλωση

Ναι αυτό που προτείνεις είναι μια λύση, αλλά επειδή στο παρελθόν έτρεχα διάφορες υπηρεσίες με κοινούς σταθερούς υπολογιστές 24/24, συνέχεια έβγαζα βλάβες. Οι servers είναι φτιαγμένοι να λειτουργούν κάτω από πίεση και συνεχώς, όπως και το hardware που φοράνε είναι ποιο ενισχυμένο. Η κατανάλωση ρεύματος δεν με απασχολεί γιατί υπάρχει Φ/Β σύστημα με μπαταρίες και Inverter από το προηγούμενο σύστημα που έτρεχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

11 χρονων μηχανημα θα κανει αυτα που θες αλλα δεν ξερεις τη ζορι εχει φαει..κοιτα κατι μεχρι 5-6 χρονια σε σερβερ αλλιως στησε δικο σου μηχανημα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panatha1369 είπε

11 χρονων μηχανημα θα κανει αυτα που θες αλλα δεν ξερεις τη ζορι εχει φαει..κοιτα κατι μεχρι 5-6 χρονια σε σερβερ αλλιως στησε δικο σου μηχανημα..

Να σε ρωτήσω κάτι ρε φίλε. Έχω σετάρει πολλούς server απομακρυσμένα και ακόμα δεν έχω καταλάβει με ποιο τρόπο υπολογίζουμε δυνατότητες μηχανήματος με βάση τις απαιτήσεις μας. Υπάρχει κάποιος κανόνας ή κάποιος οδηγός που να τα λέει αυτά? Θα σου ήμουν ευγνώμων αν μπορούσες να μου δώσεις ορισμένες συμβουλές, αν φυσικά γνωρίζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα μια λυση ειναι ενα raspberry pi 5..Συνηθως κοιτας της απαιτησεις σε πορους πχ ραμ io και μετα σε τι περιβαλλον θα τρεχει μαζι με τα εξτρα..πχ databases..Για να λες για app παιζεις με databases και λογικα θα τρεχει πανω σε λινουξ..ή σε vm στη καλυτερη..

7 λεπτά πριν, loukas_19 είπε

Να σε ρωτήσω κάτι ρε φίλε. Έχω σετάρει πολλούς server απομακρυσμένα και ακόμα δεν έχω καταλάβει με ποιο τρόπο υπολογίζουμε δυνατότητες μηχανήματος με βάση τις απαιτήσεις μας. Υπάρχει κάποιος κανόνας ή κάποιος οδηγός που να τα λέει αυτά? Θα σου ήμουν ευγνώμων αν μπορούσες να μου δώσεις ορισμένες συμβουλές, αν φυσικά γνωρίζεις. 

και δεν κοιτας το τωρα ποτε..αλλα εχεις το νου σου εστω 2-3 χρονια μπροστα..Ενα μηχανημα μπορει να τρεχει αερα τωρα και σε 2 χρονια να γονατιζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panatha1369 είπε

Ακομα μια λυση ειναι ενα raspberry pi 5..Συνηθως κοιτας της απαιτησεις σε πορους πχ ραμ io και μετα σε τι περιβαλλον θα τρεχει μαζι με τα εξτρα..πχ databases..Για να λες για app παιζεις με databases και λογικα θα τρεχει πανω σε λινουξ..ή σε vm στη καλυτερη..

και δεν κοιτας το τωρα ποτε..αλλα εχεις το νου σου εστω 2-3 χρονια μπροστα..Ενα μηχανημα μπορει να τρεχει αερα τωρα και σε 2 χρονια να γονατιζει..

Θα σου πω. Αυτή τη στιγμή τρέχω δοκιμαστικά σε laptop δεκαετίας το Proxmox και σε VM το Debian 12 σε CLI.  Έχω εγκαταστήσει το aaPanel με ΝGINX, PHP,  MySQL, PHPmyAdmin, DNS server, email server και μερικά άλλα εργαλεία ασφαλείας. Το app μου είναι σε PHP  ένα open source social media. Ο δοκιμαστικός υπολογιστής φοράει Intel i-5 (4 cores) με επιπλέον μνήμη ραμ από τα 4 factory στα 12gb. Με 43 άτομα συνδεδεμένα ταυτόχρονα, η CPU πιάνει κορυφές αλλά δεν κολλάει το σύστημα, από μνήμη ραμ ανεβαίνει στα 9gb και λίγο παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασε ssd μηπως σωθει λιγο.η κατασταση..Αλλιως κοιτα για μηχανημα 2-3 ετων μαξιμουμ..

Επεξ/σία από panatha1369
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, loukas_19 said:

Θα σου πω. Αυτή τη στιγμή τρέχω δοκιμαστικά σε laptop δεκαετίας το Proxmox και σε VM το Debian 12 σε CLI.  Έχω εγκαταστήσει το aaPanel με ΝGINX, PHP,  MySQL, PHPmyAdmin, DNS server, email server και μερικά άλλα εργαλεία ασφαλείας. Το app μου είναι σε PHP  ένα open source social media. Ο δοκιμαστικός υπολογιστής φοράει Intel i-5 (4 cores) με επιπλέον μνήμη ραμ από τα 4 factory στα 12gb. Με 43 άτομα συνδεδεμένα ταυτόχρονα, η CPU πιάνει κορυφές αλλά δεν κολλάει το σύστημα, από μνήμη ραμ ανεβαίνει στα 9gb και λίγο παραπάνω. 

Ποιος i5 είναι ακριβώς για να βρούμε μια τάξη μεγεθους?

Σε καθαρά επεξεργαστική ισχύ πάντως ο παραπάνω server με τους διπλούς xeon θα είναι πιο αργος από τον φθηνότερο 6 πυρηνο της amd τον 5500 του 100ευρου.

Τώρα τι άλλο θα χάσεις από την πλατφόρμα του xeon δεν το γνωρίζω(πχ pci-e lanes, ecc μνήμη κτλ).

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, @topos είπε

Ποιος i5 είναι ακριβώς για να βρούμε μια βάση?

Δεν είναι i-5, ορθογραφικό λάθος. Intel i-3 είναι και ποιο συγκεκριμένα το laptop είναι της HP Compaq CQ58.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, loukas_19 said:

Δεν είναι i-5, ορθογραφικό λάθος. Intel i-3 είναι και ποιο συγκεκριμένα το laptop είναι της HP Compaq CQ58.

Σαν και αυτό ->

https://www.e-shop.gr/hp-compaq-cq58-200ev-156-intel-core-i3-2328m-4gb-500gb-windows-8-p-PER.901044 ?

Υ.γ Διπυρηνος είναι με 4 threads λόγω hyperthreading.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, @topos είπε

Σαν και αυτό ->

https://www.e-shop.gr/hp-compaq-cq58-200ev-156-intel-core-i3-2328m-4gb-500gb-windows-8-p-PER.901044

Υ.γ Διπυρηνος είναι με 4 threads λόγω hyperthreading.

Μπορεί να είναι διπύρηνος, αν και μέσα στη κονσόλα μου εμφανίζει 4 λογικούς επεξεργαστές. Μου τον είχε κάνει δώρο θείος μου που ήταν ναυτικός και τον είχε αγοράσει από κάποια πολιτεία της Αμερικής. Δεν έχω το πίσω μέρος που είχε το αυτοκόλλητο με το ακριβές μοντέλο να σου πω, τον έχω γδύσει κυριολεκτικά για να μη λαμπαδιάσει όπως καταλαβαίνεις 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, loukas_19 said:

Μπορεί να είναι διπύρηνος, αν και μέσα στη κονσόλα μου εμφανίζει 4 λογικούς επεξεργαστές. Μου τον είχε κάνει δώρο θείος μου που ήταν ναυτικός και τον είχε αγοράσει από κάποια πολιτεία της Αμερικής. Δεν έχω το πίσω μέρος που είχε το αυτοκόλλητο με το ακριβές μοντέλο να σου πω, τον έχω γδύσει κυριολεκτικά για να μη λαμπαδιάσει όπως καταλαβαίνεις 😂😂

Ναι, έτσι εμφανίζοντε οσοι έχουν hyperthreading.

Π.χ Για τον 5500 θα βλέπεις 12 "λογικούς επεξεργαστές" μιας και είναι 6πυρηνος.

Τεσπά, εάν είναι όντως αυτός ο επεξεργαστής είναι τρομερά αδύναμος και εφόσων σε καλύπτει οτιδηποτε "εισαγωγικό" καινούργιο θα είναι αρκετές φορές ταχύτερο(~15x).

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, @topos είπε

Ναι, αυτό έτσι εξαφανίζοντας όσοι έχουν hyperthreading.

Π.χ Για τον 5500 θα βλέπεις 12 "λογικούς επεξεργαστές" μιας και είναι 6πυρηνος.

Τεσπά, εάν είναι όντως αυτός ο επεξεργαστής είναι τρομερά αδύναμος και εφόσων σε καλύπτει οτιδηποτε "εισαγωγικό" καινούργιο θα είναι αρκετές φορές ταχύτερο(10x+).

Θα κοιτάξω μήπως βρω κανέναν μεταχειρισμένο server σχετικά καινούριο, διαφορετικά θα συνθέσω ένα καινούριο pc. Βρίσκω πολλούς μεταχειρισμένους server αλλά κοιτάζω ηλικία σύμφωνα με τον επεξεργαστή που φοράνε και ίσως να είναι λάθος προσέγγιση πότε κυκλοφόρησε το συγκεκριμένο μοντέλο. Πχ αυτός που βρήκα είναι ο Server Dell Poweredge R720xd. Βρήκα και τον HP Proliant DL360 G9 στα 670 ευρώ με τα εξής:

  • Brand: HP
  • CPU: 2 x Intel® Xeon 12-Cores E5-2680 v3 2.50GHz(30M)
  • Chipset: Intel® C610 Series
  • Memory: 128GB Up to 3TB DDR4 2400MT/s
  • # of DIMMS: 24 (TwentyFour)
  • HDD: No (no Dummies included)
  • Raid Controller: HP Smart Array P440AR/2GB FBWC (RAID 0/1/1+0/5/5+0/6/6+0)
  • ODD interface: No
  • Bays: Up to (8) 2.5″ Hot Plug SAS/SATA
  • Front I/O: (1) USB 3.0
  • Internal I/O: (1) USB 3.0
  • Rear I/O: (2) USB 3.0, VGA
  • Slots: (1) PCIe x16, (1) PCIe x8
  • LAN: HP 1Gb Ethernet 4-port 331i Adapter
  • PSU: (2) 500w Hot Plug
  • Rails Included: No

Δεν με ενδιαφέρει να τον πληρώσω, με ενδιαφέρει να κάνει δουλειά και να μην μείνει πεταμένος σε ένα ράφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, loukas_19 είπε

Θα κοιτάξω μήπως βρω κανέναν μεταχειρισμένο server σχετικά καινούριο, διαφορετικά θα συνθέσω ένα καινούριο pc. Βρίσκω πολλούς μεταχειρισμένους server αλλά κοιτάζω ηλικία σύμφωνα με τον επεξεργαστή που φοράνε και ίσως να είναι λάθος προσέγγιση πότε κυκλοφόρησε το συγκεκριμένο μοντέλο. Πχ αυτός που βρήκα είναι ο Server Dell Poweredge R720xd. Βρήκα και τον HP Proliant DL360 G9 στα 670 ευρώ με τα εξής:

  • Brand: HP
  • CPU: 2 x Intel® Xeon 12-Cores E5-2680 v3 2.50GHz(30M)
  • Chipset: Intel® C610 Series
  • Memory: 128GB Up to 3TB DDR4 2400MT/s
  • # of DIMMS: 24 (TwentyFour)
  • HDD: No (no Dummies included)
  • Raid Controller: HP Smart Array P440AR/2GB FBWC (RAID 0/1/1+0/5/5+0/6/6+0)
  • ODD interface: No
  • Bays: Up to (8) 2.5″ Hot Plug SAS/SATA
  • Front I/O: (1) USB 3.0
  • Internal I/O: (1) USB 3.0
  • Rear I/O: (2) USB 3.0, VGA
  • Slots: (1) PCIe x16, (1) PCIe x8
  • LAN: HP 1Gb Ethernet 4-port 331i Adapter
  • PSU: (2) 500w Hot Plug
  • Rails Included: No

Δεν με ενδιαφέρει να τον πληρώσω, με ενδιαφέρει να κάνει δουλειά και να μην μείνει πεταμένος σε ένα ράφι.

Εγω θα κοιταζα να εχει 10gb lan..τουλαχιστον 1 port..δυνατο μηχανημα αθλιο io ομως.λιγες θυρες..

 

The HP ProLiant DL360 Gen9 was initially released in mid-2014, so its production likely started around that time or shortly before. However, HP's production cycles can vary based on demand and manufacturing schedules, so exact production dates for individual units might not be readily available.

The Dell PowerEdge R720xd was launched in early 2013, so its production likely started around that time or slightly before. Similar to other manufacturers, Dell's production timelines might vary based on demand and manufacturing schedules.

Επεξ/σία από panatha1369
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...