Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για αγορά server


loukas_19
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από panatha1369,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, panatha1369 είπε

Εγω θα κοιταζα να εχει 10gb lan..τουλαχιστον 1 port..δυνατο μηχανημα αθλιο io ομως.λιγες θυρες..

 

The HP ProLiant DL360 Gen9 was initially released in mid-2014, so its production likely started around that time or shortly before. However, HP's production cycles can vary based on demand and manufacturing schedules, so exact production dates for individual units might not be readily available.

The Dell PowerEdge R720xd was launched in early 2013, so its production likely started around that time or slightly before. Similar to other manufacturers, Dell's production timelines might vary based on demand and manufacturing schedules.

Καλημέρα.

Πέρασα μια βόλτα από το κατάστημα που έχω βρει τα συγκεκριμένα μοντέλα για να τα δω από κοντά και να μιλήσω με τον πωλητή για τις απορίες μου. Βάλαμε μπρος τον HP και μιλάμε για τρελό θόρυβο, σαν να έρχεται τυφώνας. Όσοι σταθεροί είχα που ήταν και δυνατά μηχανήματα, τέτοια φασαρία δεν έκαναν. Ο πωλητής μου είπε για τα τεχνικά χαρακτηριστικά, ότι σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί ένας σέρβερ ακόμα και 10ετίας με υλικό τωρινό το οποίο είναι για καταναλωτική χρήση. Βέβαια βρήκα και άλλα μοντέλα τα οποία είναι από 2 εώς και 6 χρόνια, αλλά ένας Dell διετίας κοστίζει σχεδόν 2.500 ευρώ με κάρτες δικτύου οπτικές 10Gb και κοινές Lan 1gb και βαρβάτα χαρακτηριστικά στο υλικό του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σίγουρα αν στήσεις ένα τωρινό υπολογιστή θα έχει πολύ καλύτερη απόδοση από 10ετίας server.
Στους servers όμως εκτός από την απόδοση υπάρχουν χαρακτηριστικά που εξασφαλίζουν λειτουργία 24/7 για critical εφαρμογές όπως:
- διπλά τροφοδοτικά hot-swap (αν σταματήσει να λειτουργεί το ένα λειτουργεί με το δεύτερο και το χαλασμένο τροφοδοτικό μπορείς να το αντικαταστήσεις με το μηχάνημα σε λειτουργία)
- hardware RAID
- σένσορες διαφόρων τύπων που αν κάτι σταματήσει να λειτουργεί στέλνει ειδοποίηση με email πχ χαλασμένος δίσκος, fan που σταμάτησε να λειτουργεί κτλ
- controller για απομακρυσμένο έλεγχο του server που ακόμα και αν κολλήσει και θέλει hard reset να μπορείς να το κάνεις απομακρυσμένα. Σε αυτούς τους controllers που λειτουργούν με δεύτερη κάρτα δικτύου μπορείς να δεις το bios απομακρυσμένα, να εγκαταστήσεις λειτουργικό κάνοντας mount φλασάκι usb ή image από το σπίτι σου και να κάνεις πολλά πράγματα επιπλέον.

Αυτά τα χαρακτηριστικά δεν θα τα βρεις σε οικιακούς Η/Υ. Οπότε ζυγίζεις τι είναι πιο σημαντικό και πράττεις αναλόγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, loukas_19 είπε

Καλημέρα.

Πέρασα μια βόλτα από το κατάστημα που έχω βρει τα συγκεκριμένα μοντέλα για να τα δω από κοντά και να μιλήσω με τον πωλητή για τις απορίες μου. Βάλαμε μπρος τον HP και μιλάμε για τρελό θόρυβο, σαν να έρχεται τυφώνας. Όσοι σταθεροί είχα που ήταν και δυνατά μηχανήματα, τέτοια φασαρία δεν έκαναν. Ο πωλητής μου είπε για τα τεχνικά χαρακτηριστικά, ότι σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί ένας σέρβερ ακόμα και 10ετίας με υλικό τωρινό το οποίο είναι για καταναλωτική χρήση. Βέβαια βρήκα και άλλα μοντέλα τα οποία είναι από 2 εώς και 6 χρόνια, αλλά ένας Dell διετίας κοστίζει σχεδόν 2.500 ευρώ με κάρτες δικτύου οπτικές 10Gb και κοινές Lan 1gb και βαρβάτα χαρακτηριστικά στο υλικό του. 

οι σερβερ οντως κανουνε τρελο θορυβο..εκτος και εχεις rack με γυαλι..ψαξε ebay..εχει πολυ υλικο σε  server και σχετικα οικονομικα..καμια σχεση με ελλαδα

προσωπική αποψη ειναι στησε ενα pc με 5600g 16-32gb ραμ  γυρω στα 300 ευρω πανω κατω βαλτου και ενα nvme ssd αν ειναι να κανεις το χαβαλε σου με τους φιλους σου..με αυτο το set up μπορει να σηκωσει μεχρι 150-200 χρηστες..Αν ειναι ομως για production τοτε επενδυσε σε server..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, loukas_19 είπε

Καλημέρα.

Πέρασα μια βόλτα από το κατάστημα που έχω βρει τα συγκεκριμένα μοντέλα για να τα δω από κοντά και να μιλήσω με τον πωλητή για τις απορίες μου. Βάλαμε μπρος τον HP και μιλάμε για τρελό θόρυβο, σαν να έρχεται τυφώνας. Όσοι σταθεροί είχα που ήταν και δυνατά μηχανήματα, τέτοια φασαρία δεν έκαναν. Ο πωλητής μου είπε για τα τεχνικά χαρακτηριστικά, ότι σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί ένας σέρβερ ακόμα και 10ετίας με υλικό τωρινό το οποίο είναι για καταναλωτική χρήση. Βέβαια βρήκα και άλλα μοντέλα τα οποία είναι από 2 εώς και 6 χρόνια, αλλά ένας Dell διετίας κοστίζει σχεδόν 2.500 ευρώ με κάρτες δικτύου οπτικές 10Gb και κοινές Lan 1gb και βαρβάτα χαρακτηριστικά στο υλικό του. 

αν έκανες δουλιά με τόσο παλιό φορητό Ι3 , τότε φτιάξε ένα απλό PC αλλά με "χαμηλο" config για να εργάζεται απροβλημάτιστα χωρίς να το κλείνεις

2χ8=16GB DDR5 6000  και λειτούργησε τες ΧΩΡΙΣ ΧΜΡ (χαλαρά χρονισμένες και λειτουργουν ρελαντι)

Ι5 14400 (τα χαμηλότερα ΜΗΖ ώστε να είναι συνέχεια κρύος και στο ρελαντί)

μια απλή μητρική Β660

και έναν SSD PCI-X x3 με μεγάλο TBW

τροφοδοτικό GOLD 500αρι παρόλο που θα σου καίει γύρω στα 100W μέση κατανάλωση όλο το μηχάνημα 

επειδή το μηχάνημα θα λειτουργεί στο "ρελαντί" είναι πολύ απίθανο να σου βγάλει βλάβη/αστοχία ακόμη και για 24/7 χρήση και θα είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10 φορές γρηγορότερο από το φορητό που δοκίμασες (εγώ θα έβαζα προκαταβολικά 32GB RAM για να αντέξω και υπερδεκαπλάσιους χρήστες)

ΥΓ

Αφού ΔΕΝ έχεις budget για server να μην βάλεις παρωχημένο που θα είναι "αργός" και θά έχει γράψει ήδή πολλά χιλιόμετρα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

αν έκανες δουλιά με τόσο παλιό φορητό Ι3 , τότε φτιάξε ένα απλό PC αλλά με "χαμηλο" config για να εργάζεται απροβλημάτιστα χωρίς να το κλείνεις

2χ8=16GB DDR5 6000  και λειτούργησε τες ΧΩΡΙΣ ΧΜΡ (χαλαρά χρονισμένες και λειτουργουν ρελαντι)

Ι5 14400 (τα χαμηλότερα ΜΗΖ ώστε να είναι συνέχεια κρύος και στο ρελαντί)

μια απλή μητρική Β660

και έναν SSD PCI-X x3 με μεγάλο TBW

τροφοδοτικό GOLD 500αρι παρόλο που θα σου καίει γύρω στα 100W μέση κατανάλωση όλο το μηχάνημα 

επειδή το μηχάνημα θα λειτουργεί στο "ρελαντί" είναι πολύ απίθανο να σου βγάλει βλάβη/αστοχία ακόμη και για 24/7 χρήση και θα είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10 φορές γρηγορότερο από το φορητό που δοκίμασες (εγώ θα έβαζα προκαταβολικά 32GB RAM για να αντέξω και υπερδεκαπλάσιους χρήστες)

ΥΓ

Αφού ΔΕΝ έχεις budget για server να μην βάλεις παρωχημένο που θα είναι "αργός" και θά έχει γράψει ήδή πολλά χιλιόμετρα.

Όλο το project δεν είναι κάτι επαγγελματικό. Απλά έχω φτιάξει μια υπηρεσία που συνδεόμαστε μεταξύ μας γνωστοί και φίλοι για να συνομιλούμε και να δημοσιεύουμε αυτά που θέλουμε, όπως και στο fb. Επειδή λοιπόν δεν θα υπάρχουν έσοδα, σκέφτηκα να διαθέσω μέχρι 1000 ευρώ για να αγοράσω έναν μεταχειρισμένο σέρβερ γιατί έχουν πολλές δυνατότητες. Στο εξωτερικό με αυτά τα χρήματα που βρήκα στην Ελλάδα τον HP,  βρίσκω ποιο καινούριο της ίδιας εταιρίας με 28 πυρήνες στο σύνολο και 56 νήματα και ο επεξεργαστής είναι 9ης γενιάς και εγγύηση 5 χρόνια αντί για 2. Το πρόβλημά μου ξεκινάει από το γεγονός ότι δεν βρίσκω πληροφορίες ώστε να επιλέξω το κατάλληλο μηχάνημα. Με ποιο τρόπο υπολογίζονται οι πόροι που απαιτούνται για κάθε χρήστη ώστε να βγάλω ένα συμπέρασμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, loukas_19 είπε

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.

Θέλω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο server και βρήκα έναν Dell με 2 χρόνια εγγύηση με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

Brand: Dell

CPU: 2 x Intel® Xeon® E5-2650 v2 2.60 GHz (20M)

Chipset: Intel® C600 Series

Memory: 128GB Up to 768GB DDR3 1600MHz

# of DIMMS: 24 (TwentyFour)

HDD: No (no Dummies included)

Raid Controller: Perc H710 1GB (RAID 0, 1, 5, 6, 10, 50, and 60)

ODD interface: No

Bays: Up to (24) 2.5″ Hot Plug SAS/SATA/SSD

Front I/O: (2) USB 2.0

Rear I/O: (4) USB 2.0

Slots: (2) PCIe x16, (4) PCIe x8

LAN: Broadcom 5720 Quad Port Gigabit

PSU: (2) 750w Hot Plug

Rails Included: No

Δεν έχει εγκατεστημένο σκληρό δίσκο, αλλά δεν με πειράζει. Η τιμή του είναι 270 ευρώ, αλλά βλέπω ότι είναι μηχάνημα περίπου 11 χρόνων και δεν είμαι σίγουρος αν οι επεξεργαστές του θα αντέχουν στις σημερινές απαιτήσεις. Ο κάθε επεξεργαστής είναι 8 πυρήνων με 16 νήματα. Υπάρχει κάποιος εδώ που να γνωρίζει αν θα κάνει δουλειά να τρέξω ένα social app για μένα και το πολύ 50 φίλους μου?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και καλή χρονιά σε όλους!

Δε χρειάζεται να προβείς σε αγορά σέρβερ εκτός και αν το κανείς από θέμα χόμπι…Μπορείς να κανείς την δουλειά σου με έναν virtual server σε domain providers τύπου godaddy η namecheap (που το συνιστώ).

Για apps με δυνατότητα tepid scaling τότε κοιτάς aws (η azure, μακριά από google)

Για χόμπι σπιτική δουλειά κτλ…τσιμπά ένα Mac mini και καθάρισες….(σπιτικη δουλειά θέλει καλή γραμμή όμως)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Apaleytos80 είπε

Απο την κινα με αγαπη https://vi.aliexpress.com/item/1005005069779121.html

Τωρα εγγυήσεις, ποιοτητα bios κτλ ...λαχειο.

Από κινέζικα έχω γνωστούς που λένε τα καλύτερα, αλλά προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι. Η ποιότητα και η εγγύηση είναι κάτι που πάντα με ενδιαφέρει και είναι απαιτούμενα.

 

43 λεπτά πριν, papapontikas είπε

Δε χρειάζεται να προβείς σε αγορά σέρβερ εκτός και αν το κανείς από θέμα χόμπι…Μπορείς να κανείς την δουλειά σου με έναν virtual server σε domain providers τύπου godaddy η namecheap (που το συνιστώ).

Για apps με δυνατότητα tepid scaling τότε κοιτάς aws (η azure, μακριά από google)

Για χόμπι σπιτική δουλειά κτλ…τσιμπά ένα Mac mini και καθάρισες….(σπιτικη δουλειά θέλει καλή γραμμή όμως)

Έχω συμμετρικό internet 200/200 με οπτική ίνα από την InaLan και με καλύπτει πλήρως μέχρι στιγμής. Κοίτα, έχω ήδη και άλλες υπηρεσίες που τρέχω σε tor hosting providers, αλλά εκεί υπάρχουν συνδρομές και βγάζω κάποια χρήματα για τα έξοδα των servers και για τον χρόνο ενασχόλησής μου. Η διαφορά είναι ότι στην προκειμένη περίπτωση και επειδή σε αυτό το project είμαστε συγκεκριμένα άτομα και ανεβαίνουν προσωπικά δεδομένα-στοιχεία όπως και σε κάθε social network app (φωτογραφίες, βίντεο κτλ), σκέφτηκα να έχω έναν δικό μου server ώστε να τον ελέγχω και φυσικά εκτός των άλλων γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Όπως έχω πει πολλές φορές, το πρόβλημα ξεκινάει στο ότι δεν υπάρχει ενημέρωση στον τρόπο υπολογισμό πόρων πελατών και δυνατοτήτων του μηχανήματος. Όλοι οι πωλητές μέχρι τώρα που έχω ρωτήσει,  κοιτάνε μόνο να πουλήσουν και σου λένε ότι όλα τα μηχανήματα κάνουν.

Επεξ/σία από loukas_19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν άξίζει για κανένα λόγο να πετάξεις χιλιάρικο για ένα παλιό server -αν θες να στήσεις ενα home lab μπορείς και με οικονομικότερες λύσεις , όσον αφορά και το HA σίγουρα μια λύση τύπου VPS που προτάθηκε πιο πάνω θα είναι σαφώς καλύτερη.

Τώρα για θέμα resources σε in house lab για παράδειγμα έτρεχα ενα mastodon instance σε dell poweredge r710 gen 1 με 64 gb ram και 2x xeon E5520 ... τίποτε το extreme δηλαδη σε δυνατότητα hardware απλά ενα decent μηχάνημα για την εποχή που είχα το  instance (2019). Σήκωνε 200 users ανετότατα και το μηχάνημα κοιμόταν - η δε ραμ δεν πήγε ποτέ πάνω απο 15 gb - χώρια άλλες εφαρμογές που έτρεχε.
Τα μειονεκτήματα - θόρυβος όπως γνωρίζουν αρκετοί που αξιοποιούν τέτοιο hardware - θέλει χώρο απομονωμένο. Κατανάλωση στο "ρελαντί" κοντά στα 80 watt και μπορεί να έφτανε και 160 watt σε βαρυ load.Επίσης καλό δικτυο γιατί τα πολλά instances θα σου κάνουν saturate το δικτυο σε χρόνο dt.

Επίσης μπορεί να έχεις redundancy με τέτοια μηχανήματα σε θέμα πχ τροφοδοτικών , αλλά για να έχεις high availability χρειάζεται να έχεις (ισως) ενα proxmox cluster -που σημαινεί 3 μηχανές online 24/7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, catmaster είπε

Δεν άξίζει για κανένα λόγο να πετάξεις χιλιάρικο για ένα παλιό server -αν θες να στήσεις ενα home lab μπορείς και με οικονομικότερες λύσεις , όσον αφορά και το HA σίγουρα μια λύση τύπου VPS που προτάθηκε πιο πάνω θα είναι σαφώς καλύτερη.

Τώρα για θέμα resources σε in house lab για παράδειγμα έτρεχα ενα mastodon instance σε dell poweredge r710 gen 1 με 64 gb ram και 2x xeon E5520 ... τίποτε το extreme δηλαδη σε δυνατότητα hardware απλά ενα decent μηχάνημα για την εποχή που είχα το  instance (2019). Σήκωνε 200 users ανετότατα και το μηχάνημα κοιμόταν - η δε ραμ δεν πήγε ποτέ πάνω απο 15 gb - χώρια άλλες εφαρμογές που έτρεχε.
Τα μειονεκτήματα - θόρυβος όπως γνωρίζουν αρκετοί που αξιοποιούν τέτοιο hardware - θέλει χώρο απομονωμένο. Κατανάλωση στο "ρελαντί" κοντά στα 80 watt και μπορεί να έφτανε και 160 watt σε βαρυ load.Επίσης καλό δικτυο γιατί τα πολλά instances θα σου κάνουν saturate το δικτυο σε χρόνο dt.

Επίσης μπορεί να έχεις redundancy με τέτοια μηχανήματα σε θέμα πχ τροφοδοτικών , αλλά για να έχεις high availability χρειάζεται να έχεις (ισως) ενα proxmox cluster -που σημαινεί 3 μηχανές online 24/7.

Όσον αφορά το τελευταίο σκέλος, ούτως ή άλλως εκτός του Debian 12 σε CLI θέλω να τρέξω και επιπλέον VM όπως το NFsense ή το OPNsense και δεν μπορώ να ξέρω επιπλέον τι απαιτήσεις θα έχουμε μελλοντικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, loukas_19 είπε

Όσον αφορά το τελευταίο σκέλος, ούτως ή άλλως εκτός του Debian 12 σε CLI θέλω να τρέξω και επιπλέον VM όπως το NFsense ή το OPNsense και δεν μπορώ να ξέρω επιπλέον τι απαιτήσεις θα έχουμε μελλοντικά. 

Προσωπικά δεν θα έβαζα το firewall στην ίδια φυσική μηχανή με πολλά άλλα πράγματα - σε περίπτωση downtime θα ρίξει όλο το δικτυο.
(τρέχω pfsense σε ένα "κουτί παπουτσιών" 🤣 με kabini cpu με pico psu -μικρές απαιτήσεις σε ρεύμα και είναι αυτό που λέμε "το έστησα το πέταξα σε μια άκρη και δεν ξανασχολήθηκα")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, catmaster είπε

Προσωπικά δεν θα έβαζα το firewall στην ίδια φυσική μηχανή με πολλά άλλα πράγματα - σε περίπτωση downtime θα ρίξει όλο το δικτυο.
(τρέχω pfsense σε ένα "κουτί παπουτσιών" 🤣 με kabini cpu με pico psu -μικρές απαιτήσεις σε ρεύμα και είναι αυτό που λέμε "το έστησα το πέταξα σε μια άκρη και δεν ξανασχολήθηκα")

Κάπως έτσι τρέχω και εγώ τώρα το PFsense σε μια raspberry pi4 και έχω ξεχάσει ότι υπάρχει. Πάντως σε μια hidden service που τρέχω σε dedicated server από το 2018, μέσω Proxmox λειτουργεί το Whonix Gateway σε CLI mode, Debian 10 CLI (εννοείται πως όλες οι αναβαθμίσεις έχουν γίνει) και το PFsense. Μέχρι σήμερα έχω 100% uptime. Βέβαια ίσως οι υπηρεσίες tor να δίνουν πλεονέκτημα γιατί τα attacs D-DOS  δεν έχουν την ίδια αρχή λειτουργίας όπως στο clearweb και γλυτώνω κάπως την υπερφόρτωση του server. Εννοείται πως υπάρχουν ενεργοποιημένο Hardware WAF από τον πάροχο και η συνδρομή έξτρα app για τον NGINX.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από όσα διάβασα -προσωπική μου γνώμη- δεν χρειάζεσαι proprietary grade μηχάνημα (κοινώς σπατάλη χρημάτων είναι εκτός και αν βρείς κάτι σε τιμή χώμα και έχεις και υπόγειο-πατάρι-ντουλάπι για να μπεί).
Απλά σαν ιδέα -πρίν από ένα μήνα περίπου ένα μηχάνημα που έστησα για φίλο είχε κοντινές απαιτήσεις (δηλαδή ενα Τ1 hypervisor που να μπορεί να σηκώσει σοβαρό φόρτο) και παράλληλα limited budget -αν γίνεται κάτω από χιλιάρικο.

Ryzen 3900 pro (ο απλός και όχι ο Χ ) -καινούργιος 140 ευρώ + 30 ευρώ cooler.
64 gb ram κοντά στα 100 ευρώ (μετ)
Χ470 board (μετ) 70 ευρώ
Case 80 ευρώ
Psu 100 eur
Lan 2.5Gb 30 eur
Gpu 150 eur (μετ)
Storage 200 eur

+Ups 100 eur (μετ +μπαταριες)
Θηριάκι- ότι του ρίξεις θα το σηκώσει με χαμηλή κατανάλωση πόρων και αθόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, catmaster είπε

Πάντως από όσα διάβασα -προσωπική μου γνώμη- δεν χρειάζεσαι proprietary grade μηχάνημα (κοινώς σπατάλη χρημάτων είναι εκτός και αν βρείς κάτι σε τιμή χώμα και έχεις και υπόγειο-πατάρι-ντουλάπι για να μπεί).
Απλά σαν ιδέα -πρίν από ένα μήνα περίπου ένα μηχάνημα που έστησα για φίλο είχε κοντινές απαιτήσεις (δηλαδή ενα Τ1 hypervisor που να μπορεί να σηκώσει σοβαρό φόρτο) και παράλληλα limited budget -αν γίνεται κάτω από χιλιάρικο.

Ryzen 3900 pro (ο απλός και όχι ο Χ ) -καινούργιος 140 ευρώ + 30 ευρώ cooler.
64 gb ram κοντά στα 100 ευρώ (μετ)
Χ470 board (μετ) 70 ευρώ
Case 80 ευρώ
Psu 100 eur
Lan 2.5Gb 30 eur
Gpu 150 eur (μετ)
Storage 200 eur

+Ups 100 eur (μετ +μπαταριες)
Θηριάκι- ότι του ρίξεις θα το σηκώσει με χαμηλή κατανάλωση πόρων και αθόρυβο.

Καλησπέρα, καλή χρονιά με υγεία και ότι επιθυμείτε.

Τελικά έκανα παραγγελία μέσω eBay μεταχειρισμένο σέρβερ στης HP. Τα χαρακτηριστικά του είναι αυτά: HP ProLiant DL360 Gen9 Server, 2x E5-2690v4 2.6GHz =28 Cores, 128GB P440AR, 4xRJ45, με 5 χρόνια εγγύηση ευρωπαϊκή και πιστοποίηση Grade A από την Hp. Κόστος στα 355 ευρώ + 130 για επιπλέον υλικό που ζήτησα και κόστος μεταφορικών στα 73 ευρώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, loukas_19 είπε

Τελικά έκανα παραγγελία μέσω eBay μεταχειρισμένο σέρβερ στης HP. Τα χαρακτηριστικά του είναι αυτά: HP ProLiant DL360 Gen9 Server, 2x E5-2690v4 2.6GHz =28 Cores, 128GB P440AR, 4xRJ45, με 5 χρόνια εγγύηση ευρωπαϊκή και πιστοποίηση Grade A από την Hp. Κόστος στα 355 ευρώ + 130 για επιπλέον υλικό που ζήτησα και κόστος μεταφορικών στα 73 ευρώ. 

Καλή χρονιά.
Με γειά το μηχάνημα αλλά ελπίζω να έχεις υπόγειο ή εξωτερική αποθήκη να το βάλεις, διαφορετικά καλό κουράγιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...