Προς το περιεχόμενο

Τερματικό POS χωρίς συνδρομή


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Έχω ατομική επιχείρηση και μου ειπε ο λογιστής οτι πλέον πρέπει να εχω και POS , μου πρότειναν την λύση της VIVA γιατι δεν θέλω να μπλέξω με συνδρομές κτλπ στην παρούσα φάση , δουλεύει η λύση της VIVA σωστά ?

Έχω δει και ενα αλλο το https://www.mypos.com/el-gr αλλα δεν έχω άποψη

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, SPANK είπε

Καλησπέρα

Έχω ατομική επιχείρηση και μου ειπε ο λογιστής οτι πλέον πρέπει να εχω και POS , μου πρότειναν την λύση της VIVA γιατι δεν θέλω να μπλέξω με συνδρομές κτλπ στην παρούσα φάση , δουλεύει η λύση της VIVA σωστά ?

Έχω δει και ενα αλλο το https://www.mypos.com/el-gr αλλα δεν έχω άποψη

Ευχαριστώ

Δουλεύει η λύση της VIVA.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Δουλεύει η λύση της VIVA.

Σε μεταφορές απο αλλους λογαριασμούς ( ελληνικούς ) κτλπ οι μεταφορές γίνονται κανονικά υπάρχουν τιποτα εμβάσματα κτλπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SPANK είπε

Σε μεταφορές απο αλλους λογαριασμούς ( ελληνικούς ) κτλπ οι μεταφορές γίνονται κανονικά υπάρχουν τιποτα εμβάσματα κτλπ ?

Υποστηρίζει κανονικά IRIS κάνεις εγγραφή για επαγγελματικό λογαριασμό, στελνεις τα χαρτια που χρειάζονται κάνεις μια βιντεοκλήση με εκπρόσωπο και σε δύο τρεις μέρες έχεις κανονικά τον λογαριασμό σου και ενεργοποιείς και το pos από το κινητό σου. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, fmarkos είπε

Υποστηρίζει κανονικά IRIS κάνεις εγγραφή για επαγγελματικό λογαριασμό, στελνεις τα χαρτια που χρειάζονται κάνεις μια βιντεοκλήση με εκπρόσωπο και σε δύο τρεις μέρες έχεις κανονικά τον λογαριασμό σου και ενεργοποιείς και το pos από το κινητό σου. 

Τέλεια , μπορώ να παραγείλω και κανονική κάρτα για να σηκώνω τα χρήματα ?

Επίσης αλλη μια ερώτηση σε κάθε πληρωμή που μου κάνουν κρατάει κάποια προμήθεια ?

Επεξ/σία από SPANK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SPANK είπε

Τέλεια , μπορώ να παραγείλω και κανονική κάρτα για να σηκώνω τα χρήματα ?

Επίσης αλλη μια ερώτηση σε κάθε πληρωμή που μου κάνουν κρατάει κάποια προμήθεια ?

Από ότι είδα στο site τους δεν χρεώνουν προμήθεια. Κάρτα δεν ξέρω αν μπορείς να βγάλεις, δεν έχω ασχοληθεί, αν κάτι χρειαστεί τα περνάω με iris σε άλλο λογαριασμο και κάνω την δουλειά μου. Για αγορές κάνεις μια εικονική και την συνδέεις στο google wallet ή ότι wallet έχεις και κάνεις την δουλειά σου. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPANK είπε

Καλησπέρα

Έχω ατομική επιχείρηση και μου ειπε ο λογιστής οτι πλέον πρέπει να εχω και POS , μου πρότειναν την λύση της VIVA γιατι δεν θέλω να μπλέξω με συνδρομές κτλπ στην παρούσα φάση , δουλεύει η λύση της VIVA σωστά ?

Έχω δει και ενα αλλο το https://www.mypos.com/el-gr αλλα δεν έχω άποψη

Ευχαριστώ

ψάχνω και γω το ίδιο πράγμα. Δεν είμαι expert στο θέμα pos αλλά έχοντας κάποιες παραπάνω γνώσεις από το μέσο όρο για το πως λειτουργούν οι τράπεζες, επίτρεψε μου 1-2 σχόλια :

καταρχήν ένα θέμα είναι εάν προμηθεύεσαι  pos επειδή το απαιτεί η εφορία ή εάν περιμένεις ένα ικανό ποσό από τα έσοδα σου να περνάνε μέσα απ' αυτό. Αν πρόκειται 1 στις 50 εισπράξεις σου να περνάνε απο το pos, τότε προφανώς δε σε πολυνοιάζει η ποιότητα της υπηρεσίας. Αν όμως 1 στις 3  εισπράξεις σου περνάνε απο το pos, τότε η αξιοπιστία της υπηρεσίας είναι ουσιώδης.

Επίσης, σαν γενικότερη εικόνα, συμφέρει πάντα καλύτερα ότι κάνεις μέσα στην ίδια τράπεζα (πληρωμές, εισπράξεις κλπ). Αν είναι να αρχίσεις τα εμβάσματα μεταξύ τραπεζών έχεις ισοφαρίσει το κόστος της συνδρομής του pos με το καλημέρα ! η VIVA δεν είναι τράπεζα με την κλασική έννοια του όρου οπότε η ερώτηση εάν παρέχει κάρτα για ανάληψη μετρητών δεν έχει καθόλου σχέση με τη VIVA...ακόμα και αν παρείχε το "πλαστικό" μιας κάρτας μετρητών, από πού θα έκανες ανάληψη εφόσον δεν έχει ΑΤΜ ? Ακόμα και αν μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τα ΑΤΜ των άλλων (μέσω ΔΙΑΣ) η προμήθεια κάθε συναλλαγής θα έκανε την συνδρομή για το pos να μοιάζει ανύπαρκτη...

Τέλος, επειδή για όποια υπηρεσία έχω στο παρελθόν βασιστεί σε παρόχους εξ αποστάσεως (χωρίς φυσικά καταστήματα), την έχω πατήσει χοντρά στην after-sales εξυπηρέτηση, προσωπικά θα διάλεγα κάτι που έχει φυσική παρουσία οπότε εάν εμφανιζόταν πρόβλημα να μπορώ να πάω σε κατάστημα και να μιλήσω σε άνθρωπο ενώπιος ενωπίω...

(σημείωση : λύσεις τύπου mypos δεν ξέρω αν πληρούν τις απαιτήσεις της ΑΑΔΕ διότι αν καταλαβαίνω σωστά δεν έχουν έδρα στην Ελλάδα...αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο θέλει ψάξιμο)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mitsos_z είπε

καταρχήν ένα θέμα είναι εάν προμηθεύεσαι  pos επειδή το απαιτεί η εφορία ή εάν περιμένεις ένα ικανό ποσό από τα έσοδα σου να περνάνε μέσα απ' αυτό. Αν πρόκειται 1 στις 50 εισπράξεις σου να περνάνε απο το pos, τότε προφανώς δε σε πολυνοιάζει η ποιότητα της υπηρεσίας. Αν όμως 1 στις 3  εισπράξεις σου περνάνε απο το pos, τότε η αξιοπιστία της υπηρεσίας είναι ουσιώδης.

Φίλος μου με δύο καταστήματα εστίασης χρησιμοποιεί viva γιατί το pos της τράπεζας του κολλάει συνέχεια. Επείσης σκέψου το εξής απλό πόσο πιθανό είναι να κολλήσει το internet σε σύνδεση κινητής σε αντίθεση με ιντερνέτ μέσω καλωδίου επίδικα σε περιοχές που έχουν πρόβλημα; 

Αναφορά σε κείμενο

Επίσης, σαν γενικότερη εικόνα, συμφέρει πάντα καλύτερα ότι κάνεις μέσα στην ίδια τράπεζα (πληρωμές, εισπράξεις κλπ). Αν είναι να αρχίσεις τα εμβάσματα μεταξύ τραπεζών έχεις ισοφαρίσει το κόστος της συνδρομής του pos με το καλημέρα ! η VIVA δεν είναι τράπεζα με την κλασική έννοια του όρου οπότε η ερώτηση εάν παρέχει κάρτα για ανάληψη μετρητών δεν έχει καθόλου σχέση με τη VIVA...ακόμα και αν παρείχε το "πλαστικό" μιας κάρτας μετρητών, από πού θα έκανες ανάληψη εφόσον δεν έχει ΑΤΜ ? Ακόμα και αν μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τα ΑΤΜ των άλλων (μέσω ΔΙΑΣ) η προμήθεια κάθε συναλλαγής θα έκανε την συνδρομή για το pos να μοιάζει ανύπαρκτη...

Ναι αυτό είναι το μειονέκτημα της viva, αλλά μπορείς να μεταφέρεις μέσο iris μέχρι 500€ ανα ήμερα δωρεάν σε άλλο λογαριασμό σου, όπως επίσης μπορείς να πληρώνεις όλες τις υποχρεώσεις μέσω της χρεωστική τους κάρτας και του web ενώ το κόστος ανάληψης μετρητών, επίδικα μετά το πρόστιμο που έφαγαν οι τράπεζες και την αναπροσαρμογή που θα γίνει στις χρεώσεις του ΔΙΑΣ θα είναι υποπολλαπλάσιο του κόστους αγοράς και συνδρομής ενός POS. 

Αναφορά σε κείμενο

(σημείωση : λύσεις τύπου mypos δεν ξέρω αν πληρούν τις απαιτήσεις της ΑΑΔΕ διότι αν καταλαβαίνω σωστά δεν έχουν έδρα στην Ελλάδα...αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο θέλει ψάξιμο)  

Τα softpos σου δίνουν ένα id συσκευής ανάλλογο με τα κανονικά pos και το δηλώνεις στην σελίδα της ΑΑΔΕ χωρίς πρόβλημα. Αυτό που δεν καλύπτει ένα softpos είναι η περίπτωση διασύνδεσης pos και ταμειακής για τις επιχειρήσεις που αυτό απαιτείται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Τα softpos σου δίνουν ένα id συσκευής ανάλλογο με τα κανονικά pos και το δηλώνεις στην σελίδα της ΑΑΔΕ χωρίς πρόβλημα. Αυτό που δεν καλύπτει ένα softpos είναι η περίπτωση διασύνδεσης pos και ταμειακής για τις επιχειρήσεις που αυτό απαιτείται. 

από ελληνικά χρηματοπιστωτικά ιδρύματα ναι, και απ' ότι έχω πληροφορηθεί, τουλάχιστο σε κάποιες τράπεζες δεν έχουν κόστος απόκτησης προς το παρόν. 

Η απάντηση μου όμως είχε να κάνει με το  www.mypos.com/el-gr του οποίου η έδρα δε νομίζω οτι είναι στην Ελλάδα...επίσης το θέμα είναι ο συνδεδεμένος λογαριασμός τι χώρας IBAN θα έχει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, SPANK είπε

Τέλεια , μπορώ να παραγείλω και κανονική κάρτα για να σηκώνω τα χρήματα ?

Επίσης αλλη μια ερώτηση σε κάθε πληρωμή που μου κάνουν κρατάει κάποια προμήθεια ?

Προμήθεια υπάρχει και είναι και μεγάλη (1,5-1,7%). Ο μόνος τρόπος να την μηδενίσεις είναι να κάνεις συναλλαγές (αγορές) με την κάρτα το αντίστοιχο ποσό που θα πιστωθεί. Κοινώς αν δεν θες να τα ξοδεύεις και θες να τα μεταφέρεις σε λογ/σμο, δεν συμφέρει η λύση της βιβα. Σε συμφέρει η τράπεζα που οι προμήθειες είναι κάτω από 0,9% και το ενοίκιο είναι π.χ. για Πειραιώς 5,6Ε το μηνα. 

Εγώ έχω viva online pos σε ένα eshop και η προμήθεια που κρατάει είναι π.χ. στα 70,48Ε από συναλλαγές mastercard/maestro 2.46E. Είναι 3,5%. Ασχέτως αν το μηδενίζω επειδή χρησιμοποιώ την κάρτα. Ούτε λόγος να βγάλω, μεταφέρω τα χρήματα. Θα χρεωθώ κανονικά την προμήθεια! Τα χρήματα αναγκαστικά μένουν μέσα και ξοδεύονται με την κάρτα.

Σε αντίθεση με το τερματικό της πειραιώς που όπως έγραψα κρατάει 0,9% και το ενοίκιο σε μενα που το έχω από το 22 είναι στα 3,72 το μήνα.

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Σε αντίθεση με το τερματικό της πειραιώς που όπως έγραψα κρατάει 0,9% και το ενοίκιο σε μενα που το έχω από το 22 είναι στα 3,72 το μήνα.

το μηχάνημα όταν το παρέλαβες πλήρωσες και εφάπαξ ποσό εκτός από το κόστος ανά μήνα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, mitsos_z είπε

το μηχάνημα όταν το παρέλαβες πλήρωσες και εφάπαξ ποσό εκτός από το κόστος ανά μήνα ?

Ναι, 162 ευρω αν θυμαμαι καλα

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Προμήθεια υπάρχει και είναι και μεγάλη (1,5-1,7%). Ο μόνος τρόπος να την μηδενίσεις είναι να κάνεις συναλλαγές (αγορές) με την κάρτα το αντίστοιχο ποσό που θα πιστωθεί. Κοινώς αν δεν θες να τα ξοδεύεις και θες να τα μεταφέρεις σε λογ/σμο, δεν συμφέρει η λύση της βιβα. Σε συμφέρει η τράπεζα που οι προμήθειες είναι κάτω από 0,9% και το ενοίκιο είναι π.χ. για Πειραιώς 5,6Ε το μηνα. 

Οριακα μπορει να τον συμφερει αν θεωρει οτι δεν θα εχει πολλες πληρωμες μεσω pos. Αν εχει ενα <400, τοτε τον συμφερει η viva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, mitsos_z είπε

το μηχάνημα όταν το παρέλαβες πλήρωσες και εφάπαξ ποσό εκτός από το κόστος ανά μήνα ?

Εγώ 125 είχα πληρώσει τότε. Εδώ γράφει αναλυτικά τι ισχύει σήμερα για pos peiraios (epay).

Και εδώ για εθνική. Για αλφα δεν βρήκα πληροφορίες με κόστη, ούτε για γιουρο. Θέλουν ραντεβού σε κατάστημα. Η αλφα πρόπερσι που είχα ρωτήσει, ήταν η πιο ακριβή.

10 ώρες πριν, SabotazNic είπε

 

Οριακα μπορει να τον συμφερει αν θεωρει οτι δεν θα εχει πολλες πληρωμες μεσω pos. Αν εχει ενα <400, τοτε τον συμφερει η viva

Ακριβώς. Δεν συμφέρει για μεγαλύτερα ποσά εκτός αν είσαι σίγουρος ότι θα τα ξοδέψεις σε αγορές με την κάρτα και δεν τα θες στο χέρι. Συμφέρει η τράπεζα που οι προμήθειες είναι πολύ μικρότερες και έχεις ελευθερία χρημάτων. Δεν αξίζει για 5-6Ε το μήνα ενοίκιο να μπεις στο μπέρδεμα της βιβα εκτός αν μέσω pos θα έχεις πολύ μικρό τζίρο.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπωντας και τις παραπάνω απαντήσεις μαλλον θα μείνω σε πρώτη φάση με την viva απλα για να υπάρχει αφου ειναι υποχρεωτικό απο την εφορία , οταν θα υπάρχει λόγος να έχω pos και να το λειτουργώ ουσιαστικά ίσως παω σε κατι πιο standar με την τράπεζα που συνεργάζομαι , γιατι δεν βλέπω λογο να μπλέξω με προμήθειες μεταφορές χρημάτων απο atm λειτουργεί δεν λειτουργεί κρατάει τοσο κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, SPANK είπε

Βλέπωντας και τις παραπάνω απαντήσεις μαλλον θα μείνω σε πρώτη φάση με την viva 

Ναι αν ξέρεις ότι θα έχεις λίγες συναλλαγές κράτα τη βιβα αλλά βγάλε κάρτα οπωσδήποτε.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...