Προς το περιεχόμενο

Τερματικό POS χωρίς συνδρομή


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως είπαν και οι άλλοι, viva μόνο αν έχει κανείς μηδενικές αγορές από POS (μαγαζί με αγορές ουσιαστικό ποσοστό του τζίρου δεν μπορεί να "ξοδεύει" όλο το τζίρο με την κάρτα της viva).

Αυτό που θέλω να σχολιάσω απλά, για όποιον ψάχνεται (και για POS και ισχύει για όλα τα τραπεζικά προϊόντα). Καμία viva και καμία τράπεζα δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Κάπως πρέπει να βγάζει. Και επειδή δεν μπορεί να σταθεί επιχείρηση με μηδέν έσοδα, δεν μπορεί τραπεζικό ίδρυμα πληρωμών (και άρα δεν έχει δάνεια) να σταθεί χωρίς να εισπράτει προμήθειες. Επομένως προσοχή στο που είναι το τυρί και που είναι η φάκα. Στη συγκεκριμένη το ανέλυσαν οι προηγούμενοι που βρίσκεται το καθένα επαρκώς.

Καλη χρονιά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως οι τράπεζες λειτουργούν ανταποδοτικά αν είσαι πελάτης και με άλλα προϊόντα! Εγώ πχ στην Πειραιώς επειδή είχα λογαριασμό ήδη, πιστωτική και ήμουν τακτική στην εξόφληση  και έτρεχε και ένα ασφαλιστικό πρόγραμμα μου έδωσαν το pos δωρεάν για ένα χρονικό διάστημα (τις λεπτομέρειες πρέπει να τις δω απτο συμβόλαιο). Μπορείς να ρωτήσεις και το λογιστή σου γιατί αυτοί ως γνωστές ξέρουν διάφορα αϋλα pos που χρησιμοποιούν και στις δικές τους επιχειρήσεις με ευνοϊκοτερους όρους , αν δεν έχεις ήδη "σχέση" με μια τράπεζα . 😎😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Nanoula είπε

Πάντως οι τράπεζες λειτουργούν ανταποδοτικά αν είσαι πελάτης και με άλλα προϊόντα! Εγώ πχ στην Πειραιώς επειδή είχα λογαριασμό ήδη, πιστωτική και ήμουν τακτική στην εξόφληση  και έτρεχε και ένα ασφαλιστικό πρόγραμμα μου έδωσαν το pos δωρεάν για ένα χρονικό διάστημα (τις λεπτομέρειες πρέπει να τις δω απτο συμβόλαιο). Μπορείς να ρωτήσεις και το λογιστή σου γιατί αυτοί ως γνωστές ξέρουν διάφορα αϋλα pos που χρησιμοποιούν και στις δικές τους επιχειρήσεις με ευνοϊκοτερους όρους , αν δεν έχεις ήδη "σχέση" με μια τράπεζα . 😎😎

Ολα αυτα ειναι για να τσιμπησεις πρωτη φορα. Και εμεις τα ειχαμε αυτα. Μετα, θες δεν θες, δινεις κασερι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2024 στις 2:31 ΜΜ, panostza είπε

Καμία viva και καμία τράπεζα δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Κάπως πρέπει να βγάζει.

Απολύτως κατανοητό. Το θέμα είναι να απευθύνεσαι σ' αυτούς όταν το επιλέγεις σταθμίζοντας τι σε συμφέρει στη συναλλακτική σχέση μαζί τους και όχι επειδή στο επιβάλλει η κάθε ΑΑΔΕ... Αν είσαι αυτοαπασχολούμενος και έχεις έναν ελάχιστο τζίρο πρέπει να έχεις τη δυνατότητα να πεις "δε θέλω κανένα pos... αν θέλετε να μου το επιβάλλετε, θα πρέπει να μου βρείτε μια δωρεάν λύση".

και δωρεάν εννοώ για πάντα, όχι για 2-3 μήνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου ειπε ο λογιστής οτι πρέπει να βάλω pos εστω viva , αλλα με pos ειτε ειναι viva ή απο τράπεζα δεν πρέπει αναγκαστικά να υπάρχει και ταμειακή ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

@POSΚαλησπέρα, 

Επικοινωνώ με το Live chat της Mypos και δεν απαντάει κανείς. Στο τηλέφωνο με συνδέει σε ινδικό call center, που οι άνθρωποι είναι μεν ενημερωμένοι αλλα δεν μιλάνε όλοι οι ελληνες πελάτες αγγλικά !! Επίσης ένας έλληνας εκπρόσωπος θα ξέρει σαφώς καλύτερα τις πολύπλοκες ελληνικές διαδικασίες..

Μετά απο την υποχρέωτικότητα των pos σε κάποιους ΚΑΔ, αναγκάστηκα να βρώ λύση για Mobile pos. 

Ξεκίνησα τις διαδικασίες της ταυτοποίησης και των εγγράφων εδώ και 3 εβδομάδες και σε λίγο κοντεύει 28/2/2024 που είναι η προθεσμία του υπουργείου και μετά θα φάμε πρόστιμο 1500 ευρω!!!!!!!!!!!!!

Και ρωτώ:

1. Μπορείτε να ολοκληρώσετε την εγγραφή στην εφορία για τους πάντες εντός προθεσμίας 28/2 ή θα πάρετε κόσμο στον λαιμό σας;
2. Μπορείτε να στείλετε ένα χαρτί τουλάχιστον ότι εγώ έχω κάνει τα απαραίτητα και ότι η καθυστέρηση οφείλεται σε εσάς σε περίπτωση που έχω πρόβλημα με το πρόστιμο;;;; Γιατί ο agent στο call center μου είπε ότι δεν εγγυάται.
3.  Εμένα με βρίσκουν απο αγγελίες δεν βρίσκομαι απο κοντά και παρ'όλα αυτά πρέπει να έχω pos. Είμαι καλυμμένος μέ ένα mobile pos? Τι πρέπει να ξέρει η λογίστριά μου; Παίζει κάποιο ρόλο που έχετε έδρα την Ιρλανδία;;;

Ένα μπλέξιμο... Ελπίζω να μην μετανιώσω που τους προτίμησα γιατί είχαν καλούτσικο site και app... Και κυρίως να μην μου κοστίσoυν 1500 ευρώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 3/1/2024 στις 11:11 ΠΜ, SPANK είπε

Βλέπωντας και τις παραπάνω απαντήσεις μαλλον θα μείνω σε πρώτη φάση με την viva απλα για να υπάρχει αφου ειναι υποχρεωτικό απο την εφορία , οταν θα υπάρχει λόγος να έχω pos και να το λειτουργώ ουσιαστικά ίσως παω σε κατι πιο standar με την τράπεζα που συνεργάζομαι , γιατι δεν βλέπω λογο να μπλέξω με προμήθειες μεταφορές χρημάτων απο atm λειτουργεί δεν λειτουργεί κρατάει τοσο κτλπ

Όταν γίνει η εγγραφή στη Viva, εμφανίζει το pos στη σελίδα της ΑΑΔΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ολοι ειναι υποχρεωτικό για pos; Ο λογιστής μου λεει οτι οι μηχανικοί εφόσον δεν ειναι υποχρεωμένοι ουτε για pos ουτε για ταμειακή. Τιμολογια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Τελικα ολοι ειναι υποχρεωτικό για pos; Ο λογιστής μου λεει οτι οι μηχανικοί εφόσον δεν ειναι υποχρεωμένοι ουτε για pos ουτε για ταμειακή. Τιμολογια. 

Είναι σίγουρο για τους μηχανικούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, vasilllis είπε

Τελικα ολοι ειναι υποχρεωτικό για pos; Ο λογιστής μου λεει οτι οι μηχανικοί εφόσον δεν ειναι υποχρεωμένοι ουτε για pos ουτε για ταμειακή. Τιμολογια. 

Απ' οτι εχω καταλάβει εξαρτάται αν έχεις συναλλαγές με ιδιώτες... αν όχι τότε λογίζεσαι ως "μπλοκάκιας" οπότε δεν υποχρεούσαι...νομίζω έχει κάποια σχέση και το αν δηλώνεις ως έδρα το σπίτι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...