Προς το περιεχόμενο

i5 12400/13400 ή Ryzen5 7600 + Ποιά M/B + Τί RAM;


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θέλω να αναβαθμίσω μερικώς ένα παλαιότερο σύστημα που είναι long-overdue. 

Για πρώτη φάση πάει το combo CPU+MB+RAM. Δεν υπάρχει κάρτα γραφικών οπότε χρειάζεται ο επεξεργαστής να έχει ενσωματωμένα. Gaming δεν μας απασχολεί για την ώρα. Η πιο σωστή επιλογή είναι ο i5 12400 αλλά θεωρώ το AM5 socket της AMD θα μου δώσει καλύτερο upgrade path για την επόμενη διετία. Ωστόσο αντιλαμβάνομαι οτι έχει υψηλότερο κόστος τόσο ο επεξεργαστής όσο και η πλατφόρμα (m/b και ram). Αν βγει από την εικόνα η "αναβαθμισιμότητα", τότε ίσως μου έκανε και κάτι ακόμια πιο lower tier όπως ο i3 13100. Αλλά στοχεύω στην κατηγορία που σας αναφέρω, για να μπορώ σε ένα εύλογο διάστημα να το μετατρέψω σε ένα mid-range gaming PC. Θεωρώ πως ο 13100+m/b+RAM δεν θα μπορεί να αποτελέσει βάση για upgrade και θα θέλω αλλαγές μετά.

Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω αν πρέπει να πάω σε DDR5 (πράγμα που επιθυμώ περισσότερο) ή σε DDR4 (άρα ο Ryzen αποκλείεται). Δεν έχω ιδέα για το ποιές ταχύτητες είναι το sweetspot σε mid-range συστήματα ούτε για την φήμη των εταιριών. Το ίδιο και σε MB. Μια που έχω κοιτάξει για παράδειγμα και φαίνεται in-line με την κατηγορία που θέλω να κινηθώ είναι η MSI B650 Gaming Plus WiFi ATX. 

Γενικά. το budget είναι 500-600€ γι' αυτά τα 3 είδη, ανάλογα. Αν βρω φθηνότερη μητρτική+μνήμες να με καλύπτουν και να μην άνω συμβιβασμούς, εννοείται θα το επιλέξω.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα λεφτά που δίνεις και βάσει όσων αναφέρεις, πηγαίνεις σε 7600/b650/32gb ram και καλύπτεις όλα τα θέλω σου.

Αν θες να μείνεις οικονομικά τότε κοιτάς τις υπόλοιπες εναλλακτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, nickol-us said:

Στα λεφτά που δίνεις και βάσει όσων αναφέρεις, πηγαίνεις σε 7600/b650/32gb ram και καλύπτεις όλα τα θέλω σου.

Αν θες να μείνεις οικονομικά τότε κοιτάς τις υπόλοιπες εναλλακτικές.

Ξέχασα να το γράψω, κοιτάζω για 2x16 RAM. 

Έχεις συγκεκριμένες προτάσεις σε Β650 και σε RAM;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

G-skill βλέπω τα καλύτερα value 6000/cl30 - 6400/cl32

https://www.skroutz.gr/comparelists/56?compare=41964667%2C33641272%2C40046658

Μητρικές όσες θες. Ακόμη και οι πολύ οικονομικές hdv/m2 - d3hp φαίνεται να τα καταφέρνουν περίφημα.

Τι ζητούμενα έχεις είναι το θέμα.

Οι hu έχουν κάνει ένα καλό roundup, είναι αρκετά έμπιστο site, μπορείς να πάρεις μια ιδέα και σε συνέχεια να ψάξεις περαιτέρω κι άλλα συγκριτικά για οτι σου κινήσει το ενδιαφέρον

https://www.techspot.com/review/2699-amd-b650-motherboards/

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/01/2024 at 06:09, nickol-us said:

G-skill βλέπω τα καλύτερα value 6000/cl30 - 6400/cl32

https://www.skroutz.gr/comparelists/56?compare=41964667%2C33641272%2C40046658

Μητρικές όσες θες. Ακόμη και οι πολύ οικονομικές hdv/m2 - d3hp φαίνεται να τα καταφέρνουν περίφημα.

Τι ζητούμενα έχεις είναι το θέμα.

Οι hu έχουν κάνει ένα καλό roundup, είναι αρκετά έμπιστο site, μπορείς να πάρεις μια ιδέα και σε συνέχεια να ψάξεις περαιτέρω κι άλλα συγκριτικά για οτι σου κινήσει το ενδιαφέρον

https://www.techspot.com/review/2699-amd-b650-motherboards/

Παίζει κατά τη γνώμη σου ρόλο η "μάρκα" στις RAM; Επίσης στις μητρικές υπάρχει κάποια εταιρεία να αποφύγω; Σ'ευχαριστώ και για το link, πολύ χρήσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 06/01/2024 at 12:23, Abudi said:

Παίζει κατά τη γνώμη σου ρόλο η "μάρκα" στις RAM; Επίσης στις μητρικές υπάρχει κάποια εταιρεία να αποφύγω; Σ'ευχαριστώ και για το link, πολύ χρήσιμο

Περίμενε τέλος του μήνα να δεις και τα review από τους Ryzen 8600G/8700G, αφού πας για CPU με iGPU ίσως να συμφέρει να πας στον 8600G αντί για τον 7600 (ανάλογα και τις τιμές).

Για μνήμες περίμενε και τους Ryzen  8000 να δεις αν ανεβάζουν ποιο εύκολα πάνω από DDR5 6000 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

12600Κ που θα σου δώσει εξαιερετικές επιδόσεις , είναι σχετικά φθηνός και για μελλοντικό upgrade ανεβαίνεις μέχρι Ι9 14900.

 

Η  AMD υπεσχεθηκε upgrade path μέχρι το 2025 για AM5 πιθανότατα εννοεί ότι η επόμενη γενιά θα είναι ΑΜ5 socket πάλι και μετά "σκουρα τα πράγματα" αφού η AMD αντιγράφει την νοοτροπία INTEL καταπόδας οπότε πολύ αμφιβάλω για μετά το 2025 που ανακοίνωσε. ΠΡΟΣΟΧΗ στις AMD APU γιατί ΥΣΤΕΡΟΥΝ από τα αδερφακια τους σαν CPU. (π.χ. η 5700G είναι ακρωτηριασμενος 5700X με αισθητά μειωμένη ταχύτητα στην πράξη)

 

ΥΓ

Προσωπικά για AMD θα πρότεινα R7600

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...