Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με τροφοδοσία χαρτιού σε EPSON L3156 ecotank


n.marianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας. Έχω ένα πολυμηχάνημα EPSON L3156 ecotank το οποίο απέδωσε πολύ καλά για 3 χρόνια αλλά τώρα μου βγάζει πρόβλημα με την τροφοδοσία του χαρτιού. Δεν παίρνει χαρτί και έχω δοκιμάσει ότι κόλπο έλεγε στο troubleshooting και ότι μπορούσα να φανταστώ: πολλά ή λίγα χαρτιά, ίσια, στην αριστερή άκρη ή στο κέντρο της τροφοδοσίας κλπ... Σας έχει τύχει ποτέ κάτι αντίστοιχο; Υπάρχει λύση; Πιστεύετε ότι υπάρχει ελπίδα αν το πάω στο service της εταιρείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, n.marianos said:

Πιστεύετε ότι υπάρχει ελπίδα αν το πάω στο service της εταιρείας;

Ναι το πιστεύω.

Γίνεται να το φτιάξεις πάντως και χωρίς να το πάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, gatos74 είπε

Ναι το πιστεύω.

Γίνεται να το φτιάξεις πάντως και χωρίς να το πάς.

@gatos74 έχω προσπαθήσει να βρω κάποιο χρήσιμο βίντεο ή οδηγίες αλλά τίποτα. Έχεις κάτι υπόψη σου; Σε ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαλε τον εκτυπωτη εκτος ρευματος, αφαιρεσε κασσετες μελανης ή κεφαλες απο μεσα ετσι ωστε να εχεις οσο καλυτερη προσβαση μπορεις στο εσωτερικο του και επιθεωροντας τον, οπου βλεπεις rollers, αυτα δηλαδη που τροφοδοτουν το χαρτι, με ενα βαμβακερο πανι ή κατι που δεν θα αφηνει υπολειμματα, το βουτας σε καθαρο οινοπνευμα με νερο σε αναλογια 80-20 και με προσοχη τα καθαριζεις. Ολα και οσ φτανεις με το χερι. Σιγουρευεσαι οτι στεγνωσαν μετα απο αρκετο χρονο, συνδεεις ξανα τον εκτυπωτη και δοκιμαζεις εκτυπωση. Αν και παλι εχει θεμα, ειτε service ειτε πας για αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, 29gk said:

Βγαλε τον εκτυπωτη εκτος ρευματος, αφαιρεσε κασσετες μελανης ή κεφαλες απο μεσα ετσι ωστε να εχεις οσο καλυτερη προσβαση μπορεις στο εσωτερικο του και επιθεωροντας τον, οπου βλεπεις rollers, αυτα δηλαδη που τροφοδοτουν το χαρτι, με ενα βαμβακερο πανι ή κατι που δεν θα αφηνει υπολειμματα, το βουτας σε καθαρο οινοπνευμα με νερο σε αναλογια 80-20 και με προσοχη τα καθαριζεις. Ολα και οσ φτανεις με το χερι. Σιγουρευεσαι οτι στεγνωσαν μετα απο αρκετο χρονο, συνδεεις ξανα τον εκτυπωτη και δοκιμαζεις εκτυπωση. Αν και παλι εχει θεμα, ειτε service ειτε πας για αλλα.

εκτος αν πιανουν τα χερια του να αλλαξει Rollers που θα πρεπει να τα βρει κιολας.αυτο αμα δεν πιασει με το καθαρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ίδιο θέμα με Ecotank. Δεν κατάφερα τίποτα με καθάρισμα.
Τις επόμενες μέρες θα το πάω για service. Δυστυχώς, ο εκτυπωτής είναι πολύ ακριβός σε σχέση με τις δυνατότητές του, αλλά σε αποζημιώνει με το μηδαμινό κόστος εκτύπωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, unforgiven είπε

σε αποζημιώνει με το μηδαμινό κόστος εκτύπωσης.

Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος της υπερ-υψωμένης τιμής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις περιγραφές και τις προτάσεις. Όπως είναι φτιαγμένος δεν έχεις εύκολη πρόσβαση να κάνεις καθαρισμό. Εκτός και αν αρχίσω να ξεβιδώνω πράγματα και μετά όλο και κάποιο εξάρτημα θα μου περισσέψει... Θα το πάω και για service και ελπίζω να μην έχω θέμα με την Info Quest.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/01/2024 at 13:52, unforgiven said:

Έχω το ίδιο θέμα με Ecotank. Δεν κατάφερα τίποτα με καθάρισμα.
Τις επόμενες μέρες θα το πάω για service. Δυστυχώς, ο εκτυπωτής είναι πολύ ακριβός σε σχέση με τις δυνατότητές του, αλλά σε αποζημιώνει με το μηδαμινό κόστος εκτύπωσης.

οι επιλογες ειναι δυστυχως 2. ειτε ecotank με μεγαλο κοστος αγορας αλλα φτηνα μελανια ειτε φτηνο εκτυπωτη με ακριβα μελανια.

On 09/01/2024 at 16:55, n.marianos said:

Ευχαριστώ για τις περιγραφές και τις προτάσεις. Όπως είναι φτιαγμένος δεν έχεις εύκολη πρόσβαση να κάνεις καθαρισμό. Εκτός και αν αρχίσω να ξεβιδώνω πράγματα και μετά όλο και κάποιο εξάρτημα θα μου περισσέψει... Θα το πάω και για service και ελπίζω να μην έχω θέμα με την Info Quest.

γενικως δεν ανοιγουν ευκολα και σε καμια περιπτωση δεν θεωρουνται user replaceable

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2024 στις 4:55 ΜΜ, n.marianos είπε

Ευχαριστώ για τις περιγραφές και τις προτάσεις. Όπως είναι φτιαγμένος δεν έχεις εύκολη πρόσβαση να κάνεις καθαρισμό. Εκτός και αν αρχίσω να ξεβιδώνω πράγματα και μετά όλο και κάποιο εξάρτημα θα μου περισσέψει... Θα το πάω και για service και ελπίζω να μην έχω θέμα με την Info Quest.

Αν θυμαμαι καλα, αν τον ανοιξεις απο τη μπροστινη πλευρα, εχεις προσβαση στα ροδακια για να τα καθαρισεις. Ψαξε για βιδες (οχι κρυμμενες) στη μουρη.

Κατα τα αλλα, στα 3 χρονια που λες, αν εχει δουλεψει πολυ, ισως να σου ζητησει και μελανωτηρα συντομα, οποτε σκεψου το ενδεχομενο να τον πας μια και καλη στην epson να σου φτιαξουν και τις 2 μοναδες. Το κοστος δεν ειναι ιδιαιτερα υψηλο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
5 hours ago, n.marianos said:

Τεχνική  Διάγνωση: Έχει πέσει μέσα λάστιχο για μαλλιά.

Σύνολο με ΦΠΑ: 60,00

Μάλιστα...

μεγαλο ποσο. εχω βρει παντως μεσα σε εκτυπωτη περιτυλιγμα απο σοκολατακι ιον, ηταν εντος εγγυησης ή οχι?

γραφεις 3 χρονια αρα δεν εχει. δεν νομιζω να σου ειπε ψεμματα αν τωρα λειτουργει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, poulinos είπε

μεγαλο ποσο. εχω βρει παντως μεσα σε εκτυπωτη περιτυλιγμα απο σοκολατακι ιον, ηταν εντος εγγυησης ή οχι?

γραφεις 3 χρονια αρα δεν εχει. δεν νομιζω να σου ειπε ψεμματα αν τωρα λειτουργει κανονικα.

Δεν έχει εγγύηση πια. Ναι, δεν αμφιβάλλω ότι είναι αλήθεια. Απλά το ποσό φαντάζει υπερβολικό. Κυρίως για αυτό το έγραψα και για την πλάκα που έχει η βλάβη (αν δεν σκέφτεσαι το κόστος). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...