Προς το περιεχόμενο

Τη δική της φορητή παιχνιδοκονσόλα για PC games θα παρουσιάσει η MSI στη CES 2024


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο Instagram, η MSI δίνει τις πρώτες πληροφορίες για μια επερχόμενη συσκευή που θα παρουσιάσει επίσημα στη CES 2024 την επόμενη εβδομάδα.

Το επερχόμενο προϊόν είναι μια φορητή συσκευή gaming που διαθέτει gamepads και κοσμείται με το έμβλημα "True Gaming", που πρόκειται να αποτελέσει μέρος της τελευταίας σειράς προϊόντων gaming της MSI. Η εταιρεία παρουσιάζει αρχικά το νέο της σύστημα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, αναφερόμενη σε αυτό ως "τη νέα γενιά του MSI Dragon". Ο δράκος αυτός θα εμφανίζεται στο λογότυπο MSI Gaming που θα τοποθετηθεί στην πίσω πλευρά της συσκευής όπως βλέπουμε σε μία από τις εικόμες που δημοσίευσε η MSI.

Αν και η MSI δεν έχει αποκαλύψει ακόμη συγκεκριμένες λεπτομέρειες σχετικά με τη νέα φορητή συσκευή, είναι σχεδόν σίγουρο ότι αυτή θα τροφοδοτείται από την τελευταία σειρά Core Ultra 100 της Intel και όχι το Ryzen Z1 SoC της AMD το οποίο βλέπουμε σε άλλες φορητές παιχνιδοκονσόλες. Ο λόγος είναι η κίνηση της Intel να απαντήσει στην ανακοίνση της MSI, κάτι που αφήνει να εννοηθεί ότι η δημιουργία της MSI θα είναι η πρώτη που θα βασίζεται στον Core Ultra 100H Arc.

Η φορητή συσκευή της MSI είναι έτοιμη να εισέλθει στην ανταγωνιστική αρένα, προκαλώντας δυνητικά συσκευές όπως το ASUS ROG Ally και το Lenovo Legion GO, οι οποίες διαθέτουν την APU Ryzen Z1 Extreme. Θα ήταν επίσης ενδιαφέρον αν άλλες μάρκες εξέταζαν το ενδεχόμενο να μπουν στον ανταγωνισμό ενάντια στο Steam Deck, το οποίο στοχεύει σε ένα πιο οικονομικό τμήμα.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν δώσει η valve το SteamOS για φορητές συσκευές, νομίζω ότι το Steam Deck είναι μονόδρομος. Όσο καλό hardware και να έχουν τα υπόλοιπα, το λογισμικό παίζει μεγάλο ρόλο και τα windows δεν φημίζονται για την λειτουργικότητα τους σε τέτοιες συσκευές. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, X4Tz1S είπε

Αν δεν δώσει η valve το SteamOS για φορητές συσκευές, νομίζω ότι το Steam Deck είναι μονόδρομος. Όσο καλό hardware και να έχουν τα υπόλοιπα, το λογισμικό παίζει μεγάλο ρόλο και τα windows δεν φημίζονται για την λειτουργικότητα τους σε τέτοιες συσκευές. 

Η valve δίνει το SteamOS γενικώς, για desktop ή οποιαδήποτε άλλη συσκευή. Φαντάζομαι θα μπορεί να γίνει κάποιου είδους παραμετροποίηση για να το βάλουν στις συσκευές τους και άλλοι (;). Θα είχε ενδιαφέρον μια φορητή πλατφόρμα "Steam Deck - but faster", από MSI / Asus κλπ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, X4Tz1S said:

Αν δεν δώσει η valve το SteamOS για φορητές συσκευές, νομίζω ότι το Steam Deck είναι μονόδρομος. Όσο καλό hardware και να έχουν τα υπόλοιπα, το λογισμικό παίζει μεγάλο ρόλο και τα windows δεν φημίζονται για την λειτουργικότητα τους σε τέτοιες συσκευές. 

2 λέξεις θα σου πω :

USB-C hub

Monitor 27''

Gaming keyboard

Gaming mouse

  • Like 3
  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, panther_512 είπε

2 λέξεις θα σου πω :

USB-C hub

Monitor 27''

Gaming keyboard

Gaming mouse

2 λέξεις Θα σου πω :

ΔΕΝ ενδιαφέρει σχεδόν ΚΑΝΕΝΑΝ να πάρει ΦΟΡΗΤΗ παιχνιδομηχανή για να την μετατρέψει σε σταθερό pc για να μπορεί να την δουλέψει πιο εύκολα.. Υπάρχουν σταθερά gaming rigs και gaming laptops που το κάνουν με επιτυχία.

Το να μπορείς να την δουλέψεις ΚΑΙ σε external monitor είναι ένα καλοδεχούμενο έξτρα και συγκεκριμένα σε αυτής της φιλοσοφίας συσκευές η εξαίρεση, όχι ο κανόνας..

Εμείς μιλάμε για την λειτουργικότητα και την εμπειρία χρήσης που προσφέρει το SteamOS σε handheld συσκευές σε σχέση με τα τραγικά Windows σε σμίκρυνση ασχέτως specs των συσκευών.


(Υ.Γ χρειαζόταν λίγο παραπάνω από 2 λέξεις για να γίνω κατανοητός και να μη θεωρηθεί μονολεκτική επίθεση, που δεν είναι)

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 minutes ago, panther_512 said:

2 λέξεις θα σου πω :

USB-C hub

Monitor 27''

Gaming keyboard

Gaming mouse

Εγώ πάντως μια χαρά τα έχω όλα αυτά και δεν τρέχω Windows. Μη σου πω ότι το ckb-next δουλεύει πολύ πιο απροβληματιστα το wireless Harpoon ποντίκι και το K60RGB Pro πληκτρολόγιο, σε σύγκριση με το iCUE.

Βέβαια, όπως προανέφερε άλλος συμφορουμιτης, καμία σχέση η λειτουργικότητα του SteamOS στο SteamDeck με τα Windows (σε οποιαδήποτε handheld συσκευή). Το πιο χαρακτηριστικό quality of life παράδειγμα είναι το sleep/resume. 

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, X4Tz1S said:

Δεν είναι φορητό τότε... 

Φορητο ουτως η αλλως κανενα τους δεν ειναι γιατι εισαι με το powerbank μη πω που... 2 ωρες μπαταριας με καλα γραφικα ολα τους, οχι ευχαριστω....

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλα τα σχόλια και αναρωτιέμαι εάν κάποιος από τους παραπάνω έχει rog ally....λοιπόν επειδή εγώ εχω(εκτος απο PC PS5 Switch)να πω ότι είναι  ακριβώς ότι χρειαζόμουν σαν pc gamer που πλέον δεν έχει την πολυτέλεια να κάτσει στην καρέκλα.Προκειτε για έναν φορητό υπολογιστή που παίζει όλη την βιβλιοθήκη games που έχετε στα διάφορα stores.Οσοι λένε για windows κ προβλήματα απλά δεν ξέρουν γιατί  πράγμα μιλάνε.Δυο θέματα μόνο που χρήζουν βελτίωσης 1.μπαταρια 2.apu.Δεν προκειτε να ασχοληθώ ξανά με άλλη φορητή κονσόλα εκτός κ εάν τρέχει windows.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panther_512 είπε

2 λέξεις θα σου πω :

USB-C hub

Monitor 27''

Gaming keyboard

Gaming mouse

Συμφωνώ μαζί σου, Όπως επίσης ως φορητή συσκευή (αν έχει windows) για multitasking καθημερινή χρήση. Αντι για λαπτοπ.

24 λεπτά πριν, CarlitoGR είπε

Διάβασα όλα τα σχόλια και αναρωτιέμαι εάν κάποιος από τους παραπάνω έχει rog ally....λοιπόν επειδή εγώ εχω(εκτος απο PC PS5 Switch)να πω ότι είναι  ακριβώς ότι χρειαζόμουν σαν pc gamer που πλέον δεν έχει την πολυτέλεια να κάτσει στην καρέκλα.Προκειτε για έναν φορητό υπολογιστή που παίζει όλη την βιβλιοθήκη games που έχετε στα διάφορα stores.Οσοι λένε για windows κ προβλήματα απλά δεν ξέρουν γιατί  πράγμα μιλάνε.Δυο θέματα μόνο που χρήζουν βελτίωσης 1.μπαταρια 2.apu.Δεν προκειτε να ασχοληθώ ξανά με άλλη φορητή κονσόλα εκτός κ εάν τρέχει windows.

Να προσθέσω την ανάγκη για δεύτερο ssd. Επίσης, δεν ξέρω αν αρκεί η μία combo θύρα που έχει για σύνδεση περιφερειακών και εξωτερικών δίσκων για μεταφορά αρχείων. Βέβαια θα πει κάποιος: Βάλε το σκληρό σε nas  συσκευή αντί για usb, σύνδεσέ το nas με wifi 5 ή 6 και μετέφερε τα αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Συμφωνώ μαζί σου, Όπως επίσης ως φορητή συσκευή (αν έχει windows) για multitasking καθημερινή χρήση. Αντι για λαπτοπ.

Να προσθέσω την ανάγκη για δεύτερο ssd. Επίσης, δεν ξέρω αν αρκεί η μία combo θύρα που έχει για σύνδεση περιφερειακών και εξωτερικών δίσκων για μεταφορά αρχείων. Βέβαια θα πει κάποιος: Βάλε το σκληρό σε nas  συσκευή αντί για usb, σύνδεσέ το nas με wifi 5 ή 6 και μετέφερε τα αρχεία.

Ναι απλά είναι κάτι το οποίο διορθώνεται με αλλαγή ssd και με ένα εξωτερικό hub που σου δίνει θύρες.Εγω είμαι πολύ ευχαριστημένος,είναι ένα σούπερ φορητό laptop με πολύ μεγάλες  δυνατότητες Να παίζεις τώρα forza horizon 5 όλα στο ultra είναι κάτι απίστευτο για το μέγεθος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, CarlitoGR είπε

Ναι απλά είναι κάτι το οποίο διορθώνεται με αλλαγή ssd και με ένα εξωτερικό hub που σου δίνει θύρες.Εγω είμαι πολύ ευχαριστημένος,είναι ένα σούπερ φορητό laptop με πολύ μεγάλες  δυνατότητες Να παίζεις τώρα forza horizon 5 όλα στο ultra είναι κάτι απίστευτο για το μέγεθος του.

Σε 720p που δεν βλέπεται όλα στο φουλ ή σε 900p με παραχωρήσεις, γιατί σε 1080p χλωμό σε βλέπω δεν κάνει ο 780m σε native 1080p με fsr ίσως δεις κάτι καλύτερο αλλά πάλι παρατηρείς διάφορα γιατί και πάλι δεν είναι native 1080p.

Και για να το δουλέψεις εκεί που βλέπεις κάτι καλύτερο αν σε βγάλει 1μιση, 2 ώρες η μπαταρία κάνεις το σταυρό σου. Όποτε που είναι το portability αν πρέπει να έχω και ένα 20αρι και βάλε power bank μαζί.

(Δεν το έχω ο ίδιος το έχω δουλέψει αρκετά όμως.)

Το steam deck είναι ακόμα η χρυσή τομή και πιο σωστή υλοποίηση σε φορτητότητα για την ίδια ακριβώς χρήση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ~Joker~ είπε

Σε 720p που δεν βλέπεται όλα στο φουλ ή σε 900p με παραχωρήσεις, γιατί σε 1080p χλωμό σε βλέπω δεν κάνει ο 780m σε native 1080p με fsr ίσως δεις κάτι καλύτερο αλλά πάλι παρατηρείς διάφορα γιατί και πάλι δεν είναι native 1080p.

Και για να το δουλέψεις εκεί που βλέπεις κάτι καλύτερο αν σε βγάλει 1μιση, 2 ώρες η μπαταρία κάνεις το σταυρό σου. Όποτε που είναι το portability αν πρέπει να έχω και ένα 20αρι και βάλε power bank μαζί.

(Δεν το έχω ο ίδιος το έχω δουλέψει αρκετά όμως.)

Το steam deck είναι ακόμα η χρυσή τομή και πιο σωστή υλοποίηση σε φορτητότητα για την ίδια ακριβώς χρήση.

1080p ultra native και φαίνεται απίστευτο στην οθόνη του ally,για την μπαταρία θα συμφωνήσω απλά εμένα δεν με απασχολεί κ τόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...