Προς το περιεχόμενο

Τα πληκτρολόγια και τα ποντίκια της Microsoft θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν στο πλαίσιο μιας μοναδικής συνεργασίας με την Incase


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft εξέπληξε όλους πέρυσι αποφασίζοντας να σταματήσει τη γκάμα δημοφιλών ποντικιών, πληκτρολογίων και αξεσουάρ Η/Υ της, επιλέγοντας να εστιάσει στο brand του Surface.

Τώρα σύμφωνα με το TheVerge, μια μοναδική συνεργασία θα δει αυτά τα αξεσουάρ να επανέρχονται στην κυκλοφορία από την εταιρεία παραγωγής αξεσουάρ Incase.

Σύμφωνα με τον διευθύνοντα σύμβουλο της μητρικής εταιρείας Onward Brands, τα προϊόντα θα είναι ίδια, απλά αντί για το λογότυπο Microsoft θα αναγράφουν Incase, Designed by Microsoft. Για πρώτη φορά η Incase θα προσφέρει ποντίκια, πληκτρολόγια και web κάμερες, χρησιμοποιώντας την ίδια γραμμή παραγωγής και αλυσίδα εφοδιασμού με τη Microsoft.

Oι σχεδιασμοί που θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν περιλαμβάνουν δημοφιλή εργονομικά πληκτρολόγια και ποντίκια της Microsoft, καθώς και ηχεία, σταθμούς ακρόασης και την Modern Webcam. Ακόμη, νέα προϊόντα που η Microsoft είχε ξεκινήσει αλλά δεν κυκλοφόρησε, θα κυκλοφορήσουν από την Incase. "Θα κυκλοφορήσουμε ένα νέο προϊόν που η Microsoft είχε υπό ανάπτυξη", λέει ο Tebele. "Είναι ένα νέο εργονομικό πληκτρολόγιο που είναι πολύ συναρπαστικό και θα φέρει κι’ αυτό την ένδειξη Designed by Microsoft".  Η εταιρεία πάντως για την ώρα δεν αναφέρει αν υπάρχουν και άλλα περιφερειακά που να έχουν την ίδια μοίρα.

H Incase στοχεύει σε κυκλοφορία των προϊόντων στην αγορά σύντομα, καθώς τα αποθέματα των περιφερειακών της Microsoft εξαντλούνται. Η ασυνήθιστη αυτή συμφωνία ήρθε μετά την απόφαση της Microsoft να επικεντρωθεί στους υπολογιστές Surface, με στόχο καλύτερη τοποθέτηση υπό ένα ενιαίο brand. 

Ο διευθύνων σύμβουλος της Incase ανέφερε ακόμα πως δεδομένης της αγάπης για τα υπάρχοντα προϊόντα και της απογοήτευσης από την απόσυρσή τους, οι χρήστες θα είναι ευτυχείς με την επανακυκλοφορία. Ωστόσο, η Incase ανταποκρίνεται στην πρόκληση του σχεδιασμού και της κατασκευής κάτι νέου. "Πρόκειται για μια μοναδική κατάσταση για εμάς, επειδή για να κατασκευάσουμε αυτού του είδους τα πληκτρολόγια υψηλής ποιότητας υπάρχει υψηλό εμπόδιο εισόδου", λέει ο Tebele. "Δεν θα είχαμε μπει σε αυτό το επάγγελμα αν δεν μπορούσαμε να φτιάξουμε προϊόντα αυτής της ποιότητας".


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βελτιώσει άραγε την ποιότητα των Wireless Sculpt Ergonomic Σετ; 3 έχω, 2 σφραγισμένα και 1 μεταχειρισμένο. Σε όλα τα ζευγάρια προέκυψαν πλήκτρα είτε να νεκρώνουν είτε να θέλουν κλικ πχ στο ποντίκι σε άλλο μέρος της επιφάνειας του κουμπιού. Να μην ξεχάσω και την ανέφικτη αντικατάσταση του USB (όπως παρέχει η Logitech) του κάθε σετ.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HamerZ είπε

Θα βελτιώσει άραγε την ποιότητα των Wireless Sculpt Ergonomic Σετ; 3 έχω, 2 σφραγισμένα και 1 μεταχειρισμένο. Σε όλα τα ζευγάρια προέκυψαν πλήκτρα είτε να νεκρώνουν είτε να θέλουν κλικ πχ στο ποντίκι σε άλλο μέρος της επιφάνειας του κουμπιού. Να μην ξεχάσω και την ανέφικτη αντικατάσταση του USB (όπως παρέχει η Logitech) του κάθε σετ.

Η χειρότερη αγορά που έχω κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, techon1 είπε

Άξιζε άραγε τίποτα από όλα αυτά;

Ποντίκι ακριβό δεν έχω αγοράσει ποτέ, τα φτηνά που έδιναν OEM οκ καλά ήταν. Τα πληκτρολόγια όμως ήταν πάντοτε άψογα. Και τα ενσύρματα αλλά και τα ασύρματα. Πολύ ανθεκτικά και σε καλές τιμές, τώρα γράφω από ένα Bluetooth με χαμηλό προφιλ (δεν έχω ιδέα πως λέγεται) το έχω καμια 3ετία και είναι μια χαρά. Surface και ακριβά ξαναλέω δεν έχω δοκιμάσει αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"...επειδή για να κατασκευάσουμε αυτού του είδους τα πληκτρολόγια υψηλής ποιότητας υπάρχει υψηλό εμπόδιο εισόδου", λέει ο Tebele."

Χαμένοι στη μετάφραση..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, techon1 είπε

Άξιζε άραγε τίποτα από όλα αυτά;

Άξιζαν τα Natural Keyboard. Είχα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο. Πήρα ένα επιπλέον όταν έμαθα ότι θα σταματήσει η MS να βγάζει Hardware και το έχω στο κουτί του για αργότερα.

Επίσης πολύ καλό ήταν και το Intellimouse Explorer (Bluetooth, στο χέρι μου ερχόταν κουτί).

 

 

29 λεπτά πριν, HamerZ είπε

Θα βελτιώσει άραγε την ποιότητα των Wireless Sculpt Ergonomic Σετ; 3 έχω, 2 σφραγισμένα και 1 μεταχειρισμένο. Σε όλα τα ζευγάρια προέκυψαν πλήκτρα είτε να νεκρώνουν είτε να θέλουν κλικ πχ στο ποντίκι σε άλλο μέρος της επιφάνειας του κουμπιού. Να μην ξεχάσω και την ανέφικτη αντικατάσταση του USB (όπως παρέχει η Logitech) του κάθε σετ.

Το πρώτο natural keyboard το απέκτησα πριν 25 χρόνια. Ακόμα λειτουργεί, πλέον το έχω δώσει στον αδερφό μου και έχω το τελευταίο μοντέλο.

Τα Sculpt με μια πρόχειρη δοκιμή σε κατάστημα δεν με βόλευαν οπότε δεν μπορώ να σου πω αν ήταν τυχαίο το πρόβλημα ή όχι.

 

29 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Υπάρχει άνθρωπος που θα τα αγοράσει αυτά; καλά Ελλάδα ούτε ένας.

Παρών.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο ήταν ενσύρματα, τα πληκτρολογιοποντίκια της ήταν αθάνατα. Microsoft Internet Keyboard Pro και διάφορα IntelliMouse είχαν φάει απίστευτο ξύλο και δεν καταλαβαίναν τίποτα για 15 χρόνια. Αντιθέτως, το πρώτο ασύρματο BlueLight ποντίκι που αγόρασα με έκανε να στραφώ στα Logitech...

Επεξ/σία από Marcos_Aurilius
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρήστης του sculpt ergonomic εδώ και πολλά, πολλά χρόνια. Must για όποιον πληκτρολογεί με τυφλό σύστημα.

Απροβλημάτιστο με βαρειά χρήση.

Εξαιρετικό το ανεξάρτητο αριθμητικό πληκτρολόγιο. Το χρησιμοποιώ πάντα αν και δεν κάνω πολύ data entry αριθμών. Το έχω συνηθίσει τόσο που μου φαίνεται αφύσικο να κουνήσω το δεξί χέρι από το ποντίκι για να χρησιμοποιήσω το στάνταρ αριθμητικό πληκτρολόγιο όταν είμαι σε άλλα πληκτρολόγια.

Επίσης χρησιμοποιώ το ανεξάρτητο για τα enter και backspace πλήκτρα για να μην κουνώ το χέρι μου από το ποντίκι. Το οποίο ποντίκι είναι ένα expert trackball της Kensington. Όχι ότι το ποντίκι που έρχεται μαζί με το sculpt είναι κακό αλλά από την στιγμή που συνηθίζεις το trackball δεν υπάρχει γυρισμός.

Το μόνο μου παράπονο με το sculpt είναι ο ήχος των πλήκτρων. 

Αλλά δεν μπορώ να δώσω και 200 ή 350 € για μηχανικό εργονομικό.

 

Επεξ/σία από argonaut
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tetrabitos είπε

Υπάρχει άνθρωπος που θα τα αγοράσει αυτά; καλά Ελλάδα ούτε ένας.

Υπάρχουν και πολλοι. Εχω το πληκτρολόγιο με πλήκτρα σαν αυτά που εχουν τα laptop. Το καλύτερο πληκτρολόγιο που εχω πάρει και αγοράζω πληκτρολόγια και ποντίκια MS εδω και 25 χρόνια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάρει κάποτε ένα σετ πληκτρολόγιο/ποντίκι, νομίζω x3 sidewinder, μέτρια για τα λεφτά τους και το ποντίκι χάλασε σχετικά γρήγορα, σίγουρα καμία σχέση με το σετ της logitech που είχα πάρει στα ίδια χρήματα, μακάρι η incase να φτιάξει κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου βρει κάποιος αυτό το ποντίκι;

Microsoft Wheel Mouse Optical 1.1A USB Black

26-105-026-23.jpg.f0daa62f91a820200d8b3b072887cd29.jpg

Είναι το αγαπημένο μου, αλλά στο ebay βγαίνουν πολλά τα μεταφορικά, amazon δε στέλνει Ελλάδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Μπορεί να μου βρει κάποιος αυτό το ποντίκι;

Microsoft Wheel Mouse Optical 1.1A USB Black

26-105-026-23.jpg.f0daa62f91a820200d8b3b072887cd29.jpg

Είναι το αγαπημένο μου, αλλά στο ebay βγαίνουν πολλά τα μεταφορικά, amazon δε στέλνει Ελλάδα.

Γραφω αυτη τη στιγμη με αυτο (με software KEyabord) απλα αθανατο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...