Προς το περιεχόμενο

{MONITOR 32" 4K/60hz VA Panel} - LG 32UN500P-W - 280 ευρώ eshop.gr


stratigos24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το monitor του τίτλου στα 280 ευρώ από eshop στο crazy Sundays.

Χαμηλότερη τιμή Σκρουτζ στα 323 ευρώ.

Eshop: https://www.e-shop.gr/othoni-lg-32un500p-w-315-led-4k-ultra-hd-p-PER.922976

Skroutz: https://www.skroutz.gr/s/42355162/LG-32UN500P-W-VA-HDR-Monitor-31-5-4K-3840x2160-me-CHrono-Apokrisis-4ms-GTG.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε {MONITOR 32" 4K/60hz VA Panel} - LG 32UN500P-W - 280 ευρώ eshop.gr

Έχω το monitor αυτό για επαγγελματική χρήση. Παιχνίδια παίζω στη τηλεόραση οπότε δεν μπορώ να εκφράσω άποψη περί καταλληλότητας. Bleeding δεν έχω παρατηρήσει καθόλου πάντως από τη χρήση που έχω κάνει...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το uk550 εδώ και 2 χρόνια(πιθανότατα το ίδιο πάνελ).

Games δεν παίζω πρακτικά οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Η οθόνη είναι σχετικά καλή χρωματικά με καλά μαύρα.

Εκεί που χάνει είναι στις γωνίες θέασης.Δεν είναι κάτι τραγικό εάν την χρησιμοποιείς μόνος σου στο γραφείο(βρίσκεσαι στο sweet spot).

Προσωπικά για αυτό τον λόγο δεν θα την ξαναπαίρνα.Θα προτιμούσα ips.

Τα ηχεία για κανένα ιντερνετοσταθμο/χαζοβιντεακι στο YouTube είναι οκ.

Υ.γ Μιας και αναφέρθηκε πριν, προσωπικά δεν βλεπω bleed στην δικιά μου

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, @topos είπε

Έχω το uk550 εδώ και 2 χρόνια(πιθανότατα το ίδιο πάνελ).

Games δεν παίζω πρακτικά οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Η οθόνη είναι σχετικά καλή χρωματικά με καλά μαύρα.

Εκεί που χάνει είναι στις γωνίες θέασης.Δεν είναι κάτι τραγικό εάν την χρησιμοποιείς μόνος σου στο γραφείο(βρίσκεσαι στο sweet spot).

Προσωπικά για αυτό τον λόγο δεν θα την ξαναπαίρνα.Θα προτιμούσα ips.

Τα ηχεία για κανένα ιντερνετοσταθμο/χαζοβιντεακι στο YouTube είναι οκ.

Υ.γ Μιας και αναφέρθηκε πριν, προσωπικά δεν βλεπω bleed στην δικιά μου

Όποιος αναφέρει για θεματάκια π.χ. "bleed" θα πρέπει να διευκρινίζει εάν την έχει ο ίδιος....αλλιώς εάν το γράφει επειδή έτσι "νομίζει", "διάβασε σε κριτικές" κλπ δεν έχει την ίδια αξία, όπως έχει η άποψη κάποιου που την έχει δουλέψει. Άρα καλό θα ήταν ο φίλος που ανέφερε για bleed να μας διευκρινίσει που στήριξε το σχόλιό του. Τώρα για την γωνία θέασης είναι πασίγνωστη η διαφορά του VA με IPS panel.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη ειναι η τιμουλα, αλλα κατα τη γνωμη μου αξιζει να δωσετε ενα 50ρικο παραπανω και να πατε εδω σε IPS :

https://www.skroutz.gr/s/33215576/Lenovo-L32p-30-IPS-Monitor-31-5-4K-3840x2160.html

Εχει παιξει και φτηνοτερα η Lenovo κατα καιρους...αλλα και σε αυτην την τιμη ειναι μονοδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψάχνω για Οθόνη γραφείου για το σπίτι, κάτι τέτοιο για να αναβαθμιστώ από την υπάρχουσα 24άρα που έχω γιατί πλέον σε αυτή την οθόνη έχω κουμπώσει το xbox μου γιατί η τηλεόραση συνήθως έχει κατάληψη τις ώρες που μπορώ να παίξω. Συν ότι παίζω και κάποια games με mouse+keyboard.

Η παραπάνω lenovo είναι μονόδρομος; 
Μου άρεσε και το Monitor της συγκεκριμένης προσφοράς αλλά τα διαβάζω λίγο περίεργα στο net. Επίσης, ίσως προτιμώ IPS αν και με το υπάρχον μου πάνελ που ειναι VA δεν έχω ιδιαίτερα θέματα, δεν είμαι τρελά απαιτητικός.

Κοιτούσα την lenovo που ανέβασες συν τις 2 παρακάτω. Με δελέασε η τιμή στην οθόνη της LG να πω την αλήθεια.

Samsung M70B S32BM700UP VA HDR Monitor 32" 4K 3840x2160 με Χρόνο Απόκρισης 4ms GTG | Skroutz.gr
BenQ EW3270U VA HDR Monitor 31.5" 4K 3840x2160 με Χρόνο Απόκρισης 4ms GTG | Skroutz.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα μια φορά VA panel και ποτέ ξανά είναι καθαρά για gamers και επειδή τα high frames στα IPs κοστίζουν. Μόνο ips και στο μέλλον oled. Μακριά από VA για μένα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, farcry33 είπε

Εγώ πήρα μια φορά VA panel και ποτέ ξανά είναι καθαρά για gamers και επειδή τα high frames στα IPs κοστίζουν. Μόνο ips και στο μέλλον oled. Μακριά από VA για μένα. 

Εμένα πάλι που εχω στην κατοχή μου και τους 2 τύπους  ένα Philips va και ένα Lg ips 24", το ips με κουράζει. Και ένα προηγούμενο Asus ips με κούραζε. Το va καθόλου.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Εμένα πάλι που εχω στην κατοχή μου και τους 2 τύπους  ένα Philips va και ένα Lg ips 24", το ips με κουράζει. Και ένα προηγούμενο Asus ips με κούραζε. Το va καθόλου.

Εμένα το 34 με κούραζε λίγο αλλά δεν ήταν αυτό το θέμα μου τα χρώματα ήταν σαν τα χρώματα των ips και oled φυσικά δεν έχει, αλλά όπως είπα αν είσαι για gaming είσαι οκ για σοβαρό δουλειά που παίζει ρόλο η σωστή απόχρωση των χρωμάτων τα VA δεν κάνουν μια. 

Επεξ/σία από farcry33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, farcry33 είπε

Εμένα το 34 με κούραζε λίγο αλλά δεν ήταν αυτό το θέμα μου τα χρώματα ήταν σαν τα χρώματα των ips και oled φυσικά δεν έχει, αλλά όπως είπα αν είσαι για gaming είσαι οκ για σοβαρό δουλειά που παίζει ρόλο η σωστή απόχρωση των χρωμάτων τα VA δεν κάνουν μια. 

Νομίζω σε αυτό ναι ότι έχεις δίκιο, δεν το έχω ψαξει βεβαια αλλά από όσο θυμάμαι ips προτείνανε. Την lg ips την έχω καλιμπραρει για lightroom κλπ.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/01/2024 at 11:22, Hawk_K said:

Εγώ ψάχνω για Οθόνη γραφείου για το σπίτι, κάτι τέτοιο για να αναβαθμιστώ από την υπάρχουσα 24άρα που έχω γιατί πλέον σε αυτή την οθόνη έχω κουμπώσει το xbox μου γιατί η τηλεόραση συνήθως έχει κατάληψη τις ώρες που μπορώ να παίξω. Συν ότι παίζω και κάποια games με mouse+keyboard.

Η παραπάνω lenovo είναι μονόδρομος; 
Μου άρεσε και το Monitor της συγκεκριμένης προσφοράς αλλά τα διαβάζω λίγο περίεργα στο net. Επίσης, ίσως προτιμώ IPS αν και με το υπάρχον μου πάνελ που ειναι VA δεν έχω ιδιαίτερα θέματα, δεν είμαι τρελά απαιτητικός.

Κοιτούσα την lenovo που ανέβασες συν τις 2 παρακάτω. Με δελέασε η τιμή στην οθόνη της LG να πω την αλήθεια.

Samsung M70B S32BM700UP VA HDR Monitor 32" 4K 3840x2160 με Χρόνο Απόκρισης 4ms GTG | Skroutz.gr
BenQ EW3270U VA HDR Monitor 31.5" 4K 3840x2160 με Χρόνο Απόκρισης 4ms GTG | Skroutz.gr

πριν 6 μηνες κοιτουσα για 32" 4κ και ειχα σα βασικη υποψηφια και την LG του θεματος. 

Απο το ψαξιμο που ειχα κανει, για απλη χρηση μια χαρα ειναι και το VA του θεματος και αφου για IPS ηθελες 450-500ε δεν ειχε νοημα να πας γιατι ακουμπαγες μετα πιο premium λυσεις που ηταν IPS ειχαν και 120hz κλπ αρα δεν ηταν συμφερουσες.

Αν δεν υπηρχε λοιπον αυτη η Lenovo θα προτεινα αυτες τις VA και πιστευω τα οποια ελατωματα θα ειναι αδιαφορα με γνωμονα και το τι εχεις πληρωσει.

Ομως οταν ειδα τη Lenovo κατω απο 400ε και μαλλιστα στα 320ε οταν την πηρα, εκει ηταν no-brainer, και μπορω να πω εκ του αποτελεσματος οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Ομως πραγματικα δε πιστευω οτι και η LG του θεματος με το VA θα απογοητευσει καποιον, απλα θα ξερεις οτι σε καποια games πολυ fast paced μπορει να σου φανει λιγακι αργη στο response time, και οτι σε σκοτεινες σκηνες θα εχεις λιγο black smearing, αυτα ειναι τα ελατωματα. Η γωνια θεασης που ειναι επισης μειων στο VA θεωρω οτι ειναι αδιαφορο για οθονη που καθεσαι στη μεση ουτως η αλλως. Και απο την αλλη εχεις καλυτερο contrast.

ΥΓ: τη Samsung που λες δε θα την αγγιζα γιατι δεν εχει freesync

Γενικα αν ειναι να πας σε VA πας στηγ φτηνοτερη οπως αυτη η LG δε βλεπω το λογο να πληρωσεις παραπανω. Αλλα με τη Lenovo εστω και στα 345ε που ειναι αυτη τη στιγμη, θα πηγαινα σε αυτην , ειναι το best VFM θεωρω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...