Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε την κάρτα γραφικών Radeon RX 7600 XT 16GB


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, geoz57 είπε

Έχει κουράσει αφόρητα το αχρείαστο hate για τις amd gpus. 

Κάτοχος 6700XT , παλαιότερα RX 480 (συν όποιες άλλες έχω βάλει σε διάφορα builds από HDs μέχρι νεότερες σειρές) και δεν αντιμετώπισα πραγματικά ποτέ το οτιδήποτε.

Τώρα αν κάποιος δεν μπορεί να κάνει μια σωστή εγκατάσταση drivers για τη νέα του gpu είναι δικό του πρόβλημα. 

Εγώ βλέπω ότι οι κόκκινοι συνεχίζουν να προσφέρουν raw power με μπόλικη vram ακόμα και στις entry level κάρτες τους και αυτό με χαροποιεί. 

Όλα τα υπόλοιπα είναι για αυτούς που θέλουν να συνεχίσουν να φοράνε γυαλιά και το λέω με κάθε σεβασμό.

Εχω στην κατοχή μου μια rx 6800 και 2 6600xt. και οι 3 καρτες ειχανε προβλημα με τους drivers για έναν χρόνο μέχρι επιτέλους να το φτιαξουνε και είχα προβλημα σε dual monitor setup. Αυτο έστεκε για το 2022 με 2023. Υπηρχε μεγάλο thread για πολλά ατομα με το ίδιο πρόβλημα. Καθαρά θέμα driver αλλα με είχε κουράσει πάρα πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 ώρες πριν, GCX είπε

Λογικά σε επιδόσεις κάτι σε rx 6700 ή 6700xt στην καλύτερη περίπτωση θα είναι απλα με παραπάνω vram. Γνώμη μου όση δεν χρειάζεστε gpu περιμένετε rtx 5000 ή rx8000. Θα έχουν Gddr7 memory και μεγάλο bandwidth, αν και στα games περισσότερο χρήσιμο είναι η συχνότητα της vram οπότε θα δώσουν στις entry level gpus ενα μικρό καλό boost. 

Ξέρεις πόσα χρόνια το διαβαζω αυτό για τις επόμενες, που θα είναι πόσο καλύτερες;

Και τελικά είναι λίγο καλύτερες και πολύ ακριβότερες.

 

Για του θέματος, θα ήταν πολύ καλύτερο αντί αυτής να έβγαζε την 7700 την απλή, με 16gb μνήμη.

Τώρα η 7600xt στα 128bit, δύσκολο να την αξιοποιήσει επαρκώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, georgik123 είπε

329 Ηνωμένες Πολιτείες 

500 Ευρώπη 

Λεφτά υπάρχουν))

329,00 + Φόρους πάει στο Αμέρικα. 
Σε εμάς πάντα μιλάμε τελική τιμή (με το ΦΠΑ π.χ.)  Εκεί έχουν σε κάθε κρατίδιο διαφορετικούς συντελεστές και φόρους, για αυτό βάζουν νέτη τιμή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cpc464 είπε

Αυτός ο μύθος με τους drivers δεν ξέρω πως έχει κολλήσει, έχω να δω πρόβλημα τουλάχιστον από όταν είχα την 5870, στην 7800xt που έχω τώρα παίζω starfield σε 2560X1440 και κάτω από 120fps δεν έχω πέσει, και ο συγκεκριμένος τίτλος στο pc έχει κάκιστο optimazation.

Είχαν παλιά... Και όταν λέω παλια, πριν καν η AMD αγοράσει την ΆΤΙ ω, ναι τόσο παλιά... Θα μ πεις παλιά και οι amd στους κ6 εψηνες κοτόπουλο πάνω τους... Παλιά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vassilis_24 είπε

Ξέρεις πόσα χρόνια το διαβαζω αυτό για τις επόμενες, που θα είναι πόσο καλύτερες;

Και τελικά είναι λίγο καλύτερες και πολύ ακριβότερες.

 

Για του θέματος, θα ήταν πολύ καλύτερο αντί αυτής να έβγαζε την 7700 την απλή, με 16gb μνήμη.

Τώρα η 7600xt στα 128bit, δύσκολο να την αξιοποιήσει επαρκώς.

Εξαρτάται από τι αναβαθμίζεις και τι χρειάζεσαι. 

Συμφωνώ 16gb σε rx 7600xt δεν τα αξιοποιεί. Είναι σαν να αγοράζεις supercar με τελ.ταχ 500kmh και με επιτάχυνση 0-100 kmh 100sec. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα , για 4 τσιπακια μνημης

Ακριβος ιδια "μαγκια" με την RTX 4060 8GB -> 16GB 

Τουλαχιστον αυτοι το καθε τσιπ το κοστολογουν 15$ περισσοτερο αντι για 25$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, GCX said:

Λογικά σε επιδόσεις κάτι σε rx 6700 ή 6700xt στην καλύτερη περίπτωση θα είναι απλα με παραπάνω vram. Γνώμη μου όση δεν χρειάζεστε gpu περιμένετε rtx 5000 ή rx8000. Θα έχουν Gddr7 memory και μεγάλο bandwidth, αν και στα games περισσότερο χρήσιμο είναι η συχνότητα της vram οπότε θα δώσουν στις entry level gpus ενα μικρό καλό boost. 

Ξέρουμε πότε περίπου θα βγει η σειρά RX8000;
Γιατί είμαι στο ψάξιμο και στην αναμονή ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, konstantinos77g είπε

Ξέρουμε πότε περίπου θα βγει η σειρά RX8000;
Γιατί είμαι στο ψάξιμο και στην αναμονή ήδη.

Λογικά το 2025 λίγο μετά απο την Nvidia. Περίπου δυστυχώς δεν ξερω ουτε υπάρχουν πληροφορίες απο τα τεχνικά χαρακτηριστικά των καρτών της amd.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, spipan said:

Κάτοχος 7900xtx εδω και ενα χρονο, δεν μπορώ να καταλάβω τους τύπους που γκρινιάζουν ακόμα για drivers... ούτε αυτούς που λένε: "ότι και να βγάλουν εμείς θα πάρουμε Nvidia"... καλά λοιπόν τους κάνουν και εχουν τις τιμες στο Θεό...

Καλά τα λες αλλά από την άλλη μιλάς για την RX 7900 ΧΤΧ που έχει πάνω κάτω τις ίδιες επιδόσεις (εκτός ray tracing) με την RTX 4080 και ίδια τιμή.

Λίγο ατυχές το παράδειγμα θα έλεγα... 👽

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, sv398 said:

Καλά τα λες αλλά από την άλλη μιλάς για την RX 7900 ΧΤΧ που έχει πάνω κάτω τις ίδιες επιδόσεις (εκτός ray tracing) με την RTX 4080 και ίδια τιμή.

Λίγο ατυχές το παράδειγμα θα έλεγα... 👽

Σε σχεδόν όλα τα games ήταν αισθητά πιο γρηγορη και ήταν και 200-300 πιο φθηνή.

Δεν ξέρω καν τι έβλεπες εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, ii_die_4 said:

Σε σχεδόν όλα τα games ήταν αισθητά πιο γρηγορη και ήταν και 200-300 πιο φθηνή.

Δεν ξέρω καν τι έβλεπες εσύ

Για ποια χώρα και πότε μιλάς? Γιατί εγώ έκανα post με βάση σημερινές τιμές αγοράς στην Ελλάδα.

Για επιδόσεις δεν ισχύει αυτό που λες.

Επεξ/σία από sv398
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...