Προς το περιεχόμενο

Στοιχεία αυτοκίνητου στο κινητό


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάπου διάβασα ότι μπορούμε να έχουμε πολλές πληροφορίες για το αυτοκίνητο μας στο wallet της gov αν κατάλαβα καλά. 

Σε αυτό βλέπω μόνο την ταυτότητα μου και την άδεια οδήγησης κάτι που ήδη έβλεπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sdikr είπε

Θέλει την τελευταία έκδοση της εφαρμογής και πάτας το +  για να  τα προσθέσεις

 

Ευχαριστω 

Αυτό ήταν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Κάπου διάβασα ότι μπορούμε να έχουμε πολλές πληροφορίες για το αυτοκίνητο μας στο wallet της gov αν κατάλαβα καλά. 

Σε αυτό βλέπω μόνο την ταυτότητα μου και την άδεια οδήγησης κάτι που ήδη έβλεπα. 

Πατάς + και επιλέγεις αυτοκίνητο, σου φέρνεις το ή τα οχήματα που έχεις στην κατοχή σου, επιλέγεις και το περνάς με επιβεβαίωση.

.

Κλασσικά, απάντησα χωρίς να δώ την τελευταία καταχώρηση. :D

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχουν οδηγοί που δεν είναι ιδιοκτήτες του οχηματος (πχ σύζυγος, γιος κλπ) δεν βρήκα πώς μπορούν να κατεβάσουν κι αυτοί στα κινητά τους τα έγγραφα (ενώ γίνεται με την κάρτα δακτυλίου). Άρα τελικά τα χάρτινα έγγραφα μένουν μέσα στο αμάξι. Άρα τελικά δεν βλέπω χρησιμότητα για αυτές τις περιπτωσεις (που δεν είναι λίγες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Αν υπάρχουν οδηγοί που δεν είναι ιδιοκτήτες του οχηματος (πχ σύζυγος, γιος κλπ) δεν βρήκα πώς μπορούν να κατεβάσουν κι αυτοί στα κινητά τους τα έγγραφα (ενώ γίνεται με την κάρτα δακτυλίου). Άρα τελικά τα χάρτινα έγγραφα μένουν μέσα στο αμάξι. Άρα τελικά δεν βλέπω χρησιμότητα για αυτές τις περιπτωσεις (που δεν είναι λίγες).

οποιαδηποτε πινακιδα να αναζητησεις θα δωσει τις βασικες πληροφοριες πχ αν ειναι εν κινησει,ασφαλισμενο,χαρακτηριστικα αυτοκινητου

εχει χρησιμοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, georgiouu είπε

οποιαδηποτε πινακιδα να αναζητησεις θα δωσει τις βασικες πληροφοριες πχ αν ειναι εν κινησει,ασφαλισμενο,χαρακτηριστικα αυτοκινητου

εχει χρησιμοτητα

Για το wallet μιλάω, που σκοπός του είναι να έχεις τα έγγραφα σε ηλεκτρονική μορφή μαζί σου και τα πρωτότυπα στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, dtzgr said:

Για το wallet μιλάω, που σκοπός του είναι να έχεις τα έγγραφα σε ηλεκτρονική μορφή μαζί σου και τα πρωτότυπα στο σπίτι.

Στο Wallet γίνεται η ταυτοπροσωπία με το τι έχεις εσύ στο όνομά σου. Οπότε αν το βάλει ο γιός ή η γυναίκα δεν θα βρει μέσα το σύστημα ότι έχουν κάποιο όχημα στο όνομά τους και δε μπορεί να φανεί. Αυτό όμως θα ήταν καλό να συμβεί σε δεύτερο χρόνο, να μπορούν όλα τα μέλη της οικογένειας να βάλουν τα οχήματα, αλλά κάτι μου λέει ότι δε νομίζω να συμβεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ZoReN είπε

Στο Wallet γίνεται η ταυτοπροσωπία με το τι έχεις εσύ στο όνομά σου. Οπότε αν το βάλει ο γιός ή η γυναίκα δεν θα βρει μέσα το σύστημα ότι έχουν κάποιο όχημα στο όνομά τους και δε μπορεί να φανεί. Αυτό όμως θα ήταν καλό να συμβεί σε δεύτερο χρόνο, να μπορούν όλα τα μέλη της οικογένειας να βάλουν τα οχήματα, αλλά κάτι μου λέει ότι δε νομίζω να συμβεί

Ναι. Θα μπορούσες να επιτρέπεις σε άλλα πρόσωπα να έχουν τα χαρτιά (πχ σκανάροντας ένα qr από το κινητό σου), κατά τα πρότυπα του ελέγχου εγκυρότητας ή όπως γίνεται σε διάφορες smart home εφαρμογές, όπου μπορείς να "μοιραστείς" την πρόσβαση (έστω και με λιγότερα δικαιώματα) με τα άτομα που θέλεις, για να μπορούν κι αυτά να κάνουν χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Αν υπάρχουν οδηγοί που δεν είναι ιδιοκτήτες του οχηματος (πχ σύζυγος, γιος κλπ) δεν βρήκα πώς μπορούν να κατεβάσουν κι αυτοί στα κινητά τους τα έγγραφα (ενώ γίνεται με την κάρτα δακτυλίου). Άρα τελικά τα χάρτινα έγγραφα μένουν μέσα στο αμάξι. Άρα τελικά δεν βλέπω χρησιμότητα για αυτές τις περιπτωσεις (που δεν είναι λίγες).

δεν υπάρχει ουτως η αλλως καμια χρησιμότητα να υπαρχουν χαρτια μεσα σε οποιοδηποτε οχημα ή πανω μας εφοσον ειναι online. το οτι εχουμε ακομα χαρτια στα χερια μας ειναι εθιμο του περασμένου αιώνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dtzgr said:

Ναι. Θα μπορούσες να επιτρέπεις σε άλλα πρόσωπα να έχουν τα χαρτιά (πχ σκανάροντας ένα qr από το κινητό σου), κατά τα πρότυπα του ελέγχου εγκυρότητας ή όπως γίνεται σε διάφορες smart home εφαρμογές, όπου μπορείς να "μοιραστείς" την πρόσβαση (έστω και με λιγότερα δικαιώματα) με τα άτομα που θέλεις, για να μπορούν κι αυτά να κάνουν χρήση.

Συμφωνώ και είναι κάτι που πολλοί θα ήθελαν να γίνει αυτό, όπως και εγώ για αυτό έγραψα θα ήταν καλό να συμβεί σε δεύτερο χρόνο, αλλά μιλάμε για δημόσιο για αυτό το λόγο το βλέπω λίγο δύσκολο να γίνει. Μακάρι αυτό να αλλάξει στο μέλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, basilis_k6 said:

δεν υπάρχει ουτως η αλλως καμια χρησιμότητα να υπαρχουν χαρτια μεσα σε οποιοδηποτε οχημα ή πανω μας εφοσον ειναι online. το οτι εχουμε ακομα χαρτια στα χερια μας ειναι εθιμο του περασμένου αιώνα. 

Δεν νομίζω πως έχουν αφαιρέσει  την υποχρέωση να τα έχεις μαζί σου, αυτό σημαίνει κλήση  με 20 ευρώ για κάθε χαρτί και μετά τρέξιμο με τα χαρτιά στην τροχαία για να την σβήνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, sdikr είπε

Δεν νομίζω πως έχουν αφαιρέσει  την υποχρέωση να τα έχεις μαζί σου, αυτό σημαίνει κλήση  με 20 ευρώ για κάθε χαρτί και μετά τρέξιμο με τα χαρτιά στην τροχαία για να την σβήνεις.

 

ναι απλα δεν υπαρχει κανενας λογος που συμβαινει αυτο. ουτε που εγω πρεπει να εχω εφαρμογη να βλεπω τα στοιχεια. οκ καλο ειναι να υπαρχει αλλα ο ελεγχος θα πρεπει να γινετε μονο με την ΑΤ του οδηγου. απο εκει η αστυνομία θα επρεπε να βλεπει και τα οχηματα μου και τα κτεο μου και την ασφάλεια. τα τελευταια 2 βεβαια δεν θα έπρεπε να έχουν καμια σχεση με επιτοπιο ελεγχο. να τρεχουν ενα προγραμμα καθε πρωτη του μηνα και οποιος ειναι χωρις κτεο-ασφάλεια να παιρνει αυτομάτως προστιμο. αλλα οχι αυτο ειναι δυσκολο, κατσε να φτιαξουμε μια εφαρμογη να καλυτερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...