Προς το περιεχόμενο

MSI Claw, η πρώτη φορητή παιχνιδοκονσόλα με επεξεργαστή Intel Core Ultra


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, uriaman είπε

Ισχύει ότι το Switch έχει τίμια αυτονομία, αλλά ας μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Το Switch μόνο για first-party και indie παιχνίδια είναι κατάλληλο. Κάθε φορά που βλέπω gameplay απο Doom, Hogwarts Legacy κλπ στο Switch, μού βγαίνουν τα μάτια. Πιο πολύ με παιχνίδια PS2-PS3 μοιάζουν, παρά για medium settings του PC. Εδώ το Pokemon Violet τρέχω, και ο ανεμιστήρας ακούγεται σαν ηλεκτρική σκούπα μεχρι να φορτώσει τον "ανοιχτό" κόσμο, και τα fps θα πέσουν κι ενίοτε κάτω των 30. Με το hardware των υπόλοιπων (Deck, Ally, κλπ), είμαι πεπεισμένος ότι ακόμη και τα πιο απαιτητικά games τού Switch θα έτρεχαν σε ακατέβατο 60άρι.

Φορητό - αυτονομία - φορητό - αυτονομία.... Διαφορετικά επιδ υπολογιστή και 20 λεπτά διάρκεια... Game boy - Ds - sony psp  τρελή επιτυχία λόγο ότι πράγματι φορητό.. Κι όχι λίγο από γιουβέτσι και τιμή όσο ένας υπολογ μεσαίας κατηγ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, Dimitris_1981 said:

700 gr με 2 ώρες αυτονομία και έχουν το θράσος να το λένε φορητό. Άμα είναι να θες μια πρίζα όπου το έχεις κουβάλα το playstation μαζί σου :P.

σ.σ. Τέτοιο βάρος έχουν οι ταμπλέτες στις 13"-14" και αυτονομία γύρω στο 10ώρο.


οι επεξεργαστες των tablet και κινητων καινε 3-4Watt ενω εδω μιλαμε για 20~90Watt !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Φορητό - αυτονομία - φορητό - αυτονομία.... Διαφορετικά επιδ υπολογιστή και 20 λεπτά διάρκεια... Game boy - Ds - sony psp  τρελή επιτυχία λόγο ότι πράγματι φορητό.. Κι όχι λίγο από γιουβέτσι και τιμή όσο ένας υπολογ μεσαίας κατηγ. 

Φυσικά! Από τεχνολογικής πλευράς, πάντως, είναι πάντα ενδιαφέρον να βλέπουμε τί μπορεί ο κάθε κατασκευαστής να καταφέρει πάνω σε αυτήν την ισορροπία επιδόσεις/αυτονομία. Πχ. το τί κατάφερε τεχνικά η Sony με το PSP (οθόνη, γραφικά, μπαταρία, ποιότητα κατασκευής), την ίδια περίοδο που η Nintendo έβγαζε το DS, είναι εντυπωσιακό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, uriaman είπε

Φυσικά! Από τεχνολογικής πλευράς, πάντως, είναι πάντα ενδιαφέρον να βλέπουμε τί μπορεί ο κάθε κατασκευαστής να καταφέρει πάνω σε αυτήν την ισορροπία επιδόσεις/αυτονομία. Πχ. το τί κατάφερε τεχνικά η Sony με το PSP (οθόνη, γραφικά, μπαταρία, ποιότητα κατασκευής), την ίδια περίοδο που η Nintendo έβγαζε το DS, είναι εντυπωσιακό. 

Το πρόβλημα φίλε, είναι ότι ουδείς από την σονυ - νιντεντο - σεγκα... Άκυρο η σεγκα. Η μικρομαλακη - η MSI και κάθε άλλη εταιρία είναι συναρμολογιτες. Αναγκαστικά πάνε με ότι βρουν από τους 3 μεγάλους.. Αυτοί γυρνάνε γύρω, γύρω από τον εαυτό τους. Νάνο μέτρα και γιγα Χερτζ και μιδεν από έρευνα... Κατά τα άλλα δεν έχεις άδικο. 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Odyss3us είπε


οι επεξεργαστες των tablet και κινητων καινε 3-4Watt ενω εδω μιλαμε για 20~90Watt !

Αυτό είναι πρόβλημα τους γιατί να με νοιάζει; Εγώ κρίνω το τελικό προϊόν. Αν μιλήσουμε για επιδόσεις σαφώς έχουν καλύτερα γραφικά και πιο σοβαρούς gaming τίτλους.
Όμως αν πρέπει να είμαι συνέχεια δίπλα σε μια πρίζα τότε ουσιαστικά δεν είναι φορητό. Επίσης το βάρος είναι υπερβολικό για handheld. 
Προσωπικά θυσίασα την καλύτερη οθόνη στο iPad Pro και πήρα το 11” γιατί είναι 200γρ πιο ελαφρύ. Παρότι σε αυτές τις ίντσες το βάρος είναι πιο σωστά διαμοιρασμένο και δεν παίζεις συνέχεια ώστε να έχεις συνέχεια το βάρος στα δάκτυλά και το καρπό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Αυτό είναι πρόβλημα τους γιατί να με νοιάζει; Εγώ κρίνω το τελικό προϊόν. Αν μιλήσουμε για επιδόσεις σαφώς έχουν καλύτερα γραφικά και πιο σοβαρούς gaming τίτλους.
Όμως αν πρέπει να είμαι συνέχεια δίπλα σε μια πρίζα τότε ουσιαστικά δεν είναι φορητό. Επίσης το βάρος είναι υπερβολικό για handheld. 
Προσωπικά θυσίασα την καλύτερη οθόνη στο iPad Pro και πήρα το 11” γιατί είναι 200γρ πιο ελαφρύ. Παρότι σε αυτές τις ίντσες το βάρος είναι πιο σωστά διαμοιρασμένο και δεν παίζεις συνέχεια ώστε να έχεις συνέχεια το βάρος στα δάκτυλά και το καρπό.

κάτι χάνεις(βάρος/αυτονομία) κάτι κερδίζεις(ποιοτικό gaming) 

μπορεί εσένα να μην σου κάνει αλλά για να ασχολούνται τόσες εταιρίες υπάρχει αγοραστικό κοινό

Δεν έχει νόημα να μιλάμε για το ιδανικό-επιθυμητό που θα ήθελες γιατί αυτό που ζητάς δεν είναι τεχνολογικά εφικτό με την παρούσα τεχνολογία. Αν θες gaming πραγματικά φορητό & με μεγαλη αυτονομία αγόρασε ένα κινητό με καλό SOC και μεγάλη μπαταρια. Προς το παρόν και ο σκύλος χορτάτος και η πίτα ολόκληρη δεν έχει επιτευχθει.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

κάτι χάνεις(βάρος/αυτονομία) κάτι κερδίζεις(ποιοτικό gaming) 

μπορεί εσένα να μην σου κάνει αλλά για να ασχολούνται τόσες εταιρίες υπάρχει αγοραστικό κοινό

Δεν έχει νόημα να μιλάμε για το ιδανικό-επιθυμητό που θα ήθελες γιατί αυτό που ζητάς δεν είναι τεχνολογικά εφικτό με την παρούσα τεχνολογία. Αν θες gaming πραγματικά φορητό & με μεγαλη αυτονομία αγόρασε ένα κινητό με καλό SOC και μεγάλη μπαταρια. Προς το παρόν και ο σκύλος χορτάτος και η πίτα ολόκληρη δεν έχει επιτευχθει.

Συμφωνούμε για αυτό είμαι στην κατηγορία ταμπλετ/κινητο. Πάντως αν πιάσουν οι Windows on Arm κάνοντας σωστά την δουλειά η MS δεν νομιζω ότι απέχουμε πολύ. Νομιζω ότι ένας Qualcomm με επιδόσεις Apple Μ3 (Επίσης δεν είμαστε μακριά βάσει αυτά που λέει η Qualcomm) θα έδινε καλά FPS. Θα ήταν και καλή ευκαιρία να πιεστεί η intel και να βγάλει CPU που δεν είναι ψησταριές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Πάντως αν πιάσουν οι Windows on Arm κάνοντας σωστά την δουλειά η MS δεν νομιζω ότι απέχουμε πολύ.

προσωπικά αμφιβάλω πολύ και δεν νομίζω ότι φταίει η MICROSOFT

Υπάρχει υπερβολικό hype με τους ARM και τους Μ3 που είναι αποπροσανατολιστικό.

Στις υψηλές επιδόσεις INTEL/AMD............ ΣΑΡΩΝΟΥΝ

Οσον αφορά ειδικά τον APPLE Μ3 σιγά τα ΩΑ εκεί το HYPE έχει πιάσει στρατόσφαιρα  , έχει πλέον κατανάλωση μεγάλη όσο τα mobile των INTEL/AMD της τελευταίας γενιάς με ΥΠΟΔΕΕΣΤΕΡΕΣ επιδόσεις αν τον συγκρίνεις με τα κορυφαία mobile.

Εχεις ιδέα ποια είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ καταναλωση ενός M3??

Το ξέρεις ότι ένας RYZEN 7940 mobile τον έχει για την πλάκα του σε επιδόσεις?

Η APPLE κάνει την εξής εξυπνάδα για να "κοροιδέψει" τους άσχετους , όσον αφορά την αυτονομία μετράει τον χελώνα που κάνει ΧΑΛΑΡΕΣ εργασίες (όχι gaming) και όταν μετράει ταχύτητα την μετράει στον κορυφαίο που καταναλώνει τα watt σαν στραγάλια. Εναν intel Ι5 τελευταίας γενιάς αν βάλεις να παίζει βιντεο το κάνει με ΜΟΝΟΨΗΦΙΟ utilization το SOC(με την ενσωματωμένη) και μπορεί να παίζει ΔΙΨΗΦΙΟ αριθμό ωρών NETFLIX or youtube. 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Dimitris_1981 said:

Συμφωνούμε για αυτό είμαι στην κατηγορία ταμπλετ/κινητο. Πάντως αν πιάσουν οι Windows on Arm κάνοντας σωστά την δουλειά η MS δεν νομιζω ότι απέχουμε πολύ. Νομιζω ότι ένας Qualcomm με επιδόσεις Apple Μ3 (Επίσης δεν είμαστε μακριά βάσει αυτά που λέει η Qualcomm) θα έδινε καλά FPS. Θα ήταν και καλή ευκαιρία να πιεστεί η intel και να βγάλει CPU που δεν είναι ψησταριές.


αν σε 2-3 χρονια η Intel βγαλει chips X2/4 φορες καλυτερα απο τα επερχομενα Lunar lake με igpu γραφικα αντιστoιχης 2060/70 και καταναλωση ~15Watt ισως να μη χρειαστει καν να πιασουν τα Windows το σεναριο των Arm

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

προσωπικά αμφιβάλω πολύ και δεν νομίζω ότι φταίει η MICROSOFT

Υπάρχει υπερβολικό hype με τους ARM και τους Μ3 που είναι αποπροσανατολιστικό.

Στις υψηλές επιδόσεις INTEL/AMD............ ΣΑΡΩΝΟΥΝ

Οσον αφορά ειδικά τον APPLE Μ3 σιγά τα ΩΑ εκεί το HYPE έχει πιάσει στρατόσφαιρα  , έχει πλέον κατανάλωση μεγάλη όσο τα mobile των INTEL/AMD της τελευταίας γενιάς με ΥΠΟΔΕΕΣΤΕΡΕΣ επιδόσεις αν τον συγκρίνεις με τα κορυφαία mobile.

Εχεις ιδέα ποια είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ καταναλωση ενός M3??

Το ξέρεις ότι ένας RYZEN 7940 mobile τον έχει για την πλάκα του σε επιδόσεις?

Η APPLE κάνει την εξής εξυπνάδα για να "κοροιδέψει" τους άσχετους , όσον αφορά την αυτονομία μετράει τον χελώνα που κάνει ΧΑΛΑΡΕΣ εργασίες (όχι gaming) και όταν μετράει ταχύτητα την μετράει στον κορυφαίο που καταναλώνει τα watt σαν στραγάλια. Εναν intel Ι5 τελευταίας γενιάς αν βάλεις να παίζει βιντεο το κάνει με ΜΟΝΟΨΗΦΙΟ utilization το SOC(με την ενσωματωμένη) και μπορεί να παίζει ΔΙΨΗΦΙΟ αριθμό ωρών NETFLIX or youtube. 

Έχεις ποτέ δουλέψει iPad; Έχω το pro 11 με M1 με τρελό λιώσιμο στην μπαταρία (έχει πέσει πολύ) . Μετά από 2 χρόνια βγάζει ακόμα άνετα περίπου 3 ώρες Diablo Immortal άλλη μια ώρα κάτι χαζό games και έχω και κάνα 2 ωρο καβάτζα για YouTube / browsing.  Σε πληροφορώ ότι καινούργιο κράταγε παραπάνω από ότι ανέφερε η Apple.

Αν μιλάμε για τα σακάκια της intel (έχω και εγώ i7 1165g7 (Dell) και i7 1255U (HP) )  Με το που βγουν από την πρίζα πέφτει το performance στα τάρταρα. Για efficiency δε απλά γελάω. Και όχι δεν έχω MacBook αλλά δεν είμαι τυφλός από το μίσος.
Επίσης ανέφερα τους Μ3 γιατί αυτή την στιγμή είναι οι καλύτεροι Arm. Και οι Qualcomm προς τα εκεί πάνε και είναι πλέον κοντά από ότι λένε. 
Και για να μην το αμελήσω μιλάγαμε για συσκευές handheld/tablet και όχι ultrabook. Αλλά αφού βολεύει το αφήγημα….
 

 

21 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


αν σε 2-3 χρονια η Intel βγαλει chips X2/4 φορες καλυτερα απο τα επερχομενα Lunar lake με igpu γραφικα αντιστoιχης 2060/70 και καταναλωση ~15Watt ισως να μη χρειαστει καν να πιασουν τα Windows το σεναριο των Arm

Μακάρι δεν έχω κόλλημα σε αυτά. Ίσα ίσα θα νιώθω και ασφάλεια για το compatibility.   Αν και μιλάω για άλλο τύπο συσκευής, λόγω δουλειάς αναγκαστικά έχω laptop μόνο windows και έχω απογοητευτεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, uriaman είπε

Ισχύει ότι το Switch έχει τίμια αυτονομία, αλλά ας μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Το Switch μόνο για first-party και indie παιχνίδια είναι κατάλληλο. Κάθε φορά που βλέπω gameplay απο Doom, Hogwarts Legacy κλπ στο Switch, μού βγαίνουν τα μάτια. Πιο πολύ με παιχνίδια PS2-PS3 μοιάζουν, παρά για medium settings του PC. Εδώ το Pokemon Violet τρέχω, και ο ανεμιστήρας ακούγεται σαν ηλεκτρική σκούπα μεχρι να φορτώσει τον "ανοιχτό" κόσμο, και τα fps θα πέσουν κι ενίοτε κάτω των 30. Με το hardware των υπόλοιπων (Deck, Ally, κλπ), είμαι πεπεισμένος ότι ακόμη και τα πιο απαιτητικά games τού Switch θα έτρεχαν σε ακατέβατο 60άρι.

Μην ξεχνάς όμως οτι μιλάμε για μέτριο ARM επεξεργαστή του 2017. 
Γι αυτό και το μηχάνημα κοστίζει 230 ευρώ.
Εφόσον λοιπόν βγαίνει μια εταιρία και μου ζητά 799. Το να μου λέει 2 ώρες στις πρώτες μέρες ζωής της μπαταρίας. Ε οχι.

Το μέλλον στο Gaming και ειδικά το φορητό gaming δεν είναι οι x86 επεξεργαστές.

Φαντάσου τι μηχάνημα θα μπορούσε να σπρώξει η Nintendo αν το χτύπαγε στα 799 χωρίς dock, χωρίς αποσπόμενα χειριστήρια κλπ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

προσωπικά αμφιβάλω πολύ και δεν νομίζω ότι φταίει η MICROSOFT

Υπάρχει υπερβολικό hype με τους ARM και τους Μ3 που είναι αποπροσανατολιστικό.

Στις υψηλές επιδόσεις INTEL/AMD............ ΣΑΡΩΝΟΥΝ

Οσον αφορά ειδικά τον APPLE Μ3 σιγά τα ΩΑ εκεί το HYPE έχει πιάσει στρατόσφαιρα  , έχει πλέον κατανάλωση μεγάλη όσο τα mobile των INTEL/AMD της τελευταίας γενιάς με ΥΠΟΔΕΕΣΤΕΡΕΣ επιδόσεις αν τον συγκρίνεις με τα κορυφαία mobile.

Εχεις ιδέα ποια είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ καταναλωση ενός M3??

Το ξέρεις ότι ένας RYZEN 7940 mobile τον έχει για την πλάκα του σε επιδόσεις?

Η APPLE κάνει την εξής εξυπνάδα για να "κοροιδέψει" τους άσχετους , όσον αφορά την αυτονομία μετράει τον χελώνα που κάνει ΧΑΛΑΡΕΣ εργασίες (όχι gaming) και όταν μετράει ταχύτητα την μετράει στον κορυφαίο που καταναλώνει τα watt σαν στραγάλια. Εναν intel Ι5 τελευταίας γενιάς αν βάλεις να παίζει βιντεο το κάνει με ΜΟΝΟΨΗΦΙΟ utilization το SOC(με την ενσωματωμένη) και μπορεί να παίζει ΔΙΨΗΦΙΟ αριθμό ωρών NETFLIX or youtube. 

Δες αυτο και πες μου αν ειναι εντυπωσιακο αυτο που κανει ο M3 MAX σε σχεση με τη mobile 4090 οσον αφορα την καταναλωση και τη unified memory σε λαπτοπ ιδιας αξιας.

Γι αυτο ακριβως εχουν απειρο μελλον οι ARM. Γιατι οι επιδοσεις σε συναρτηση με την καταναλωση ειναι σε διαστημικα επιπεδα.

HINT: Δες ειδικα το σημειο που συγκρινει το optimized game και για τα 2 μηχανηματα Resident evil village. Και μετα την επεξεργαστικη ισχυ οπως και το τη γινεται οταν βγαλεις το βυσμα τησ φορτισης απ το windows laptop. 

 

Επεξ/σία από KAKADI
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, KAKADI είπε

Δες αυτο και πες μου αν ειναι εντυπωσιακο αυτο που κανει ο M3 MAX σε σχεση με τη mobile 4090 οσον αφορα την καταναλωση και τη unified memory σε λαπτοπ ιδιας αξιας.

Γι αυτο ακριβως εχουν απειρο μελλον οι ARM. Γιατι οι επιδοσεις σε συναρτηση με την καταναλωση ειναι σε διαστημικα επιπεδα.

HINT: Δες ειδικα το σημειο που συγκρινει το optimized game και για τα 2 μηχανηματα Resident evil village. Και μετα την επεξεργαστικη ισχυ οπως και το τη γινεται οταν βγαλεις το βυσμα τησ φορτισης απ το windows laptop. 

 

Τα ARM είναι το μελλον και σε laptop και σε Desktop. Είναι πολύ καλύτερη η ανταπόκρισή τους στην καθημερινή χρήση.

Δεν θα ξεχάσω οταν πρωτοπήρα το Switch. Αυτή η αμεσότητα του σταματάω ξεκινάω κάτι τόσο μα τόσο γρήγορα σαν να ηταν το μηχάνημα ανοικτό και απλά να ανοιγόκλεισα την οθόνη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, KAKADI είπε

Δες αυτο και πες μου αν ειναι εντυπωσιακο αυτο που κανει ο M3 MAX σε σχεση με τη mobile 4090 οσον αφορα την καταναλωση και τη unified memory σε λαπτοπ ιδιας αξιας.

Γι αυτο ακριβως εχουν απειρο μελλον οι ARM. Γιατι οι επιδοσεις σε συναρτηση με την καταναλωση ειναι σε διαστημικα επιπεδα.

HINT: Δες ειδικα το σημειο που συγκρινει το optimized game και για τα 2 μηχανηματα Resident evil village. Και μετα την επεξεργαστικη ισχυ οπως και το τη γινεται οταν βγαλεις το βυσμα τησ φορτισης απ το windows laptop. 

 

Δεν ξέρουν αυτοί αφού η Apple μας κοροϊδεύει και είμαστε πρόβατα …. 
Παρόλο που δεν έχω Mac…. 

Απλά θέλουν να εθελοτυφλούν. Αντί να πιέζουμε τις Intel,AMD & NVidia  να βγάλουν προϊόντα που θα είναι αντάξια του M3 (efficiency) μας νοιάζει να υποβαθμίσουμε την Apple.  
Η Apple έβαλε τα Standard. Αν το Laptop δεν κρατάει 6 ώρες χωρίς ρεύμα και με καλό performance χωρίς να είναι στην πρίζα τότε δεν είναι Laptop αλλά ελαφρύ PC.

Κάποτε είχαμε ξεμεσιαστει με λαπτοπ στα 2,5 με 3 κιλά και πολύ άσχημα. Χάρη στον ανταγωνισμό με την Apple έχουμε πανέμορφα λαπτοπ σαν τα Dell XPS. Τώρα όλοι βάζουν efficiency cores στις CPU και σχετικά καλά built in soc graphics.

Ποιος κερδίζει άραγε αν λέμε την αλήθεια και απαιτούμε αντίστοιχα προϊοντα;

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματι η APPLE με τον Μ1 ανέβηκε 2-3 σκαλιά μπροστά

αλλά αν θέλουμε μεγάλη αυτονομία >15Η τότε υπάρχουν επιλογές ΦΘΗΝΕΣ στο pc

https://geizhals.eu/?cat=nb&xf=11049_15~1482_AMD~1482_Intel~17537_98+-+(iGPU)~17607_2023.1

η APPLE χάνει στις επιδόσεις , στην αυτονομία σχεδόν έχει ισοφαριστεί 

εκει που ακόμη είναι ένα βήμα μπροστά είναι στο perf/watt και ένας από τους λόγους έίναι ότι στο SOC εχει βάλει ακόμη και την ram. Ξέρετε πόσα πραγματικά "καίει" ο κορυφαίος Μ3 που διαφημίζει τις επιδοσεις του?

about M3 MAX

"NotebookCheck managed to push it harder with power virus workloads (it looks like they used Witcher 3 pushed really hard, although I'd have liked more clarity - games can drain batteries in ways that very few other apps can). They managed to drain the battery in 1 hour, 11 minutes, which is comparable to the best gaming laptops - but the gaming laptops throttle on battery, which the Mac doesn't. They got the M3 Max up to 140 watts"

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...