Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για αναβάθμιση cpu-ram-mobo


dancer_69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι τα πάρακάτω μιας και το μπατζετ είναι πολύ περιορισμένο:

AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz

Asus Prime B550-Plus Motherboard ATX

TeamGroup T-Force Vulcan Z 16GB DDR4 RAM 3600

Η αρχική επιλογή ήταν ο 5600, ο οποίος όμως ανεβαίνει συνεχώς τις τελευταίες εβδομάδες και ουσιαστικά έχει τη 2πλη τιμή από τον 3600(τον tray) αυτή τη στιγμή. Ο 5600 tray δε, υπάρχει σε πολύ λίγα μαγαζιά και είναι ~100€ ακριβότερος. Ο 3600 τώρα φαίνεται να είναι αρκετά κοντα στον 5600 και ίσως καλύτερη επιλογή από τον 5500 που επίσης είναι αριβότερος κατά 40-50€. Ποία είναι η γνώμη σας?

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dancer_69 είπε

Σκέφτομαι τα πάρακάτω μιας και το μπατζετ είναι πολύ περιορισμένο:

AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz

Asus Prime B550-Plus Motherboard ATX

TeamGroup T-Force Vulcan Z 16GB DDR4 RAM 3600

Η αρχική επιλογή ήταν ο 5600, ο οποίος όμως ανεβαίνει συνεχώς τις τελευταίες εβδομάδες και ουσιαστικά έχει τη 2πλη τιμή από τον 3600(τον tray) αυτή τη στιγμή. Ο 5600 tray δε, υπάρχει σε πολύ λίγα μαγαζιά και είναι ~100€ ακριβότερος. Ο 3500 τώρα φαίνεται να είναι αρκετά κοντα στον 5600 και ίσως καλύτερη επιλογή από τον 5500 που επίσης είναι αριβότερος κατά 40-50€. Ποία είναι η γνώμη σας?

Να ξεκινησουμε απο το ποιο ειναι το budget?

Δευτερον, το παραπανω σετακι παιζει να το βρεις και πιο φθηνο σε μεταχειρισμενο οπως επισης και σετακι με τον 5600 που να ειναι μεσα στο budget σου.

Καποιοι ειναι αντιθετοι με το μεταχειρισμενο αλλα εγω ολα τα PC μου και laptops μεχρι σημερα μεταχειρισμενα ηταν (ειτε ολοκληρα είτε σε κομματια) και δεν ειχα κανενα προβλημα (εννοειται οτι πρεπει να μπορεις να κρινεις κατα το δυνατον και τον πωλητη κατα ποσο ειναι αξιοπιστο ατομο ή οχι σε αυτα που σου δηλώνει) και ετσι παντα ειχα καλύτερο μηχανημα για τα χρηματα που εδινα. Ακομη διατηρούνται σε ζωη οτι εχω στησει 17 χρονια πριν.

Προσοχη στις RAMS γιατι η συμβατοτητα RAMS/motherboard/CPU δεν ειναι εξασφαλισμένη σημερα δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, dancer_69 είπε

Σκέφτομαι τα πάρακάτω μιας και το μπατζετ είναι πολύ περιορισμένο:

AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz

Asus Prime B550-Plus Motherboard ATX

TeamGroup T-Force Vulcan Z 16GB DDR4 RAM 3600

Η αρχική επιλογή ήταν ο 5600, ο οποίος όμως ανεβαίνει συνεχώς τις τελευταίες εβδομάδες και ουσιαστικά έχει τη 2πλη τιμή από τον 3600(τον tray) αυτή τη στιγμή. Ο 5600 tray δε, υπάρχει σε πολύ λίγα μαγαζιά και είναι ~100€ ακριβότερος. Ο 3500 τώρα φαίνεται να είναι αρκετά κοντα στον 5600 και ίσως καλύτερη επιλογή από τον 5500 που επίσης είναι αριβότερος κατά 40-50€. Ποία είναι η γνώμη σας?

tunnel rush

Όσον αφορά τα Ryzen 5 3500 και 5500, αξίζει να σημειωθεί ότι δεν είναι τόσο κοινά διαθέσιμα όσο το Ryzen 5 3600 ή το 5600. Το Ryzen 5 3500 είναι μια CPU έξι πυρήνων, έξι νημάτων, ενώ το Ryzen 5 5500 είναι έξι -CPU πυρήνα, δώδεκα νημάτων. Όσον αφορά την απόδοση, πέφτουν μεταξύ του Ryzen 5 3600 και του 5600. Εάν το Ryzen 5 3500 είναι σημαντικά φθηνότερο από το Ryzen 5 3600 και καλύπτει τις απαιτήσεις σας, μπορεί να είναι μια λογική επιλογή. Ωστόσο, εάν η διαφορά τιμής είναι μικρή, το Ryzen 5 3600 προσφέρει καλύτερη αξία με τα πρόσθετα νήματα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανέφερα τον Ryzen 3500, αλλά τον 3600 που φαίνεται να έχει αρκετά παρόμοια χαρακτηριστικά με τον 5600( 6πυρ, 12threads, 32ΜΒ cache, pciE 4.0). Ο 5600 έχει προταθεί κάποιες φορες εδώ και γι' αυτό αρχικά τον επέλεξα. Για τον 3600 είδα πρόσφατα κάποιες αξιολογήσεις και φαίνεται να είναι αρκετά κοντά στον 5600 αλλά με μισή τιμή σχεδόν. Κι επειδή θέλω να κρατήσω το budget όσο πιο κοντά στα 200€, λέω να πάω σ' αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 3500 κοντά στον 5600; Ούτε καν...  (στο πρώτο μήνυμα αυτό λες)

Ούτε ο 3600 είναι κοντά στο 5600, εκτός αν μιλάμε για πολύ συγκεκριμένα σενάρια σε παιχνίδια που στρεσάρουν την gpu (και είναι και αυτή μέτριων επιδόσεων).

Στα υπόψιν οτι η αγορά tray "κρύβει" 2 πράγματα:

  1. δε φέρει ψύκτρα
  2. στους amd (και στους intel μέχρι την έλευση 12ης γενιάς) δίνει μόλις 1 έτος εγγύησης αντί για 3 που δίνει στους box.

Στα 200€ μπορείς να κοιτάξεις μια basic b450m μητρική, να την συνδυάσεις με τον r5-5500 και ένα 16gb ram kit

Οι τιμές είναι τσιμπημένες τελευταία, αν έχεις το νου σου μπορεί και να καλυτερεύσει το πράγμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dancer_69 είπε

 

Η αρχική επιλογή ήταν ο 5600, ο οποίος όμως ανεβαίνει συνεχώς τις τελευταίες εβδομάδες και ουσιαστικά έχει τη 2πλη τιμή από τον 3600

Στη διπλή τιμή με τίποτα, η διαφορά στις επιδόσεις δε δικαιολογεί αυτή τη διαφορά τιμής, ειδικά από την στιγμή που μένεις στους ίδιους πυρήνες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dancer_69 είπε

Δεν ανέφερα τον Ryzen 3500, αλλά τον 3600 που φαίνεται να έχει αρκετά παρόμοια χαρακτηριστικά με τον 5600( 6πυρ, 12threads, 32ΜΒ cache, pciE 4.0). Ο 5600 έχει προταθεί κάποιες φορες εδώ και γι' αυτό αρχικά τον επέλεξα. Για τον 3600 είδα πρόσφατα κάποιες αξιολογήσεις και φαίνεται να είναι αρκετά κοντά στον 5600 αλλά με μισή τιμή σχεδόν. Κι επειδή θέλω να κρατήσω το budget όσο πιο κοντά στα 200€, λέω να πάω σ' αυτόν.

Να υποθέσω ότι έχεις ψυκτρα από κάπου αλλού και πας σε tray? Αλλιώς δεν βγάζει νόημα.

Παντως τη μικρή διαφορά τιμής ανάμεσα στους Boxes 5600 και 3600 την αξίζει ο 5600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, dancer_69 είπε

Έχει 70€ ο 3600 tray(ναι, υπάρχει ψύκτρα), 100€ ο 5500(με ψυκτρα)/88€ tray, και 145€ ο 5600(με ψύκτρα).

Όλα είναι θέμα budget.

Εγω σήμερα εάν το σήκωνε λίγο παραπάνω η τσέπη μου με τις τιμές που βλέπω θα πήγαινα στον 5600g box που είναι και λίγο καλύτερος και λίγο φθηνότερος από τον 5600 στα 120€ (από το γνωστό κατάστημα με παράδοση 1,5 μήνα) ή από εξωτερικό στα 130 που το βλέπω με τα μεταφορικά.

Ο 3600 είναι μια χαρά και θα μπορέσεις να αναβαθμίσεις το σύστημα όταν και εφόσον το χρειαστείς.

Το υπόλοιπο σετακι μια χαρά δείχνει.

Εσύ ξέρεις την τσέπη σου και τις ανάγκες σου σε επεξεργαστική ισχύ.

Αυτό που θα έλεγα εγώ είναι ότι ο 3600 δεν θα έχει μεταπωλητικη αξία  σε περίπτωση αναβάθμισης. Ο 5600 θα κρατήσει το έπιπλεον κόστος που καλείσαι σήμερα να δώσεις. Απλα ως σκέψη.

Αλλιώς προχώρα άμεσα γιατί τις τιμές εγώ τις βλέπω να ανεβαίνουν αντί να κατεβαίνουν. Τα προϊόντα με έλλειψη ή που δεν παράγονται πια ανεβαίνουν και αυτά και σε περίπτωση εντασης Κίνας-USA στην Ταϊβάν (κατι που αργά ή γρήγορα θα αναμένεται να γίνει) όλα θα πάνε στον Θεό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα ήρθε το σετάκι, αλλά έχω πρόβλημα κατά την εγκατάσταση. Συγκεκριμένα, τα σύνδεσα και έχω πάνω μόνο τα απαραίτητα(κάρτα γραφικών μνήμη, ανεμηστήρας), αλλά το σύστημα δεν ξεκινάει. Ανάβει κάποιο φως, αλλά τίποτα άλλο. Ούτε οι ανεμιστήρες(cpu και ένας κουτιού) δεν λειτουργούν. Τι να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dancer_69 είπε

Σήμερα ήρθε το σετάκι, αλλά έχω πρόβλημα κατά την εγκατάσταση. Συγκεκριμένα, τα σύνδεσα και έχω πάνω μόνο τα απαραίτητα(κάρτα γραφικών μνήμη, ανεμηστήρας), αλλά το σύστημα δεν ξεκινάει. Ανάβει κάποιο φως, αλλά τίποτα άλλο. Ούτε οι ανεμιστήρες(cpu και ένας κουτιού) δεν λειτουργούν. Τι να φταίει?

Αν όλα τα ρεύματα είναι συνδεδεμένα σωστά,σίγουρα έχεις συνδέσει σωστά το power button του κουτιού στη μητρική?Την έχω κάνει κάνα δυο φορές την πατάτα..

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα σωστά φαίνεται να είναι. Τα τσέκαρα 10 φορές, δοκίμασα σκέτη τη μητρική χωρις τίποτα πάνω με έναν ανεμιστήρα μόνο και τα ίδια. Ούτε ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού δουλεύει ούτε ο άλλος. Δοκίμασα και με άλλο τροφοδοτικό που δουλεύει κι αυτό τίποτα πάλι. Ρώτησα και κάποιο τεχινκό που ξέρω και με βάση τα όσα μου είπε το πιο πιθανον η μητρική να έχει πρόβλημα.. Θα το πάω αύριο μάλλον να το κοιτάξει.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dancer_69 είπε

Όλα σωστά φαίνεται να είναι. Τα τσέκαρα 10 φορές, δοκίμασα σκέτη τη μητρική χωρις τίποτα πάνω με έναν ανεμιστήρα μόνο και τα ίδια.Ρώτησα και κάποιο τεχινκό που ξέρω και με βάση τα όσα μου είπε το πιο πιθανον η μητρική να έχει πρόβλημα.. Θα το πάω αύριο μάλλον να το κοιτάξει.

Για ανέβασε φωτο με την συναρμολόγηση που έκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dancer_69 είπε

Δε γίνεται μιας και έχω αποσυνδέσει τα παντα σχεδόν τώρα αφού θα το πάω στον τεχνικό.

Κανεις το σωστο.

Τσεκαρε το επισημα ωστε να ζητησεις αντικατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...