Προς το περιεχόμενο

iPhone 15 pro πρόβλημα κατα τη διάρκεια της φόρτισης


larsson2004
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tolisrx8,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά ..κάτοχος εδώ κα ι3 μέρες νέου iPhone 15 pro..πάω να το φορτίσω πρώτη φόρα με γνήσιο φορτιστή 20 W της apple και το καλώδιο USB-C που έχει το κουτί και απο τη πρώτη στιγμή μέχρι να φτάσει σίγουρα το 80% σε κάθε ποσοστό που ανεβαίνει η φόρτιση ανάβει και κάνει ήοχ και δόνηση σαν να έχω κάποια ειδοποίηση.

Με έναν φορτιστή 15 watt και ενα καλώδιο της πλάκας δε μου το κάνει αυτό..και πάω να τρελάθω!

το περιγράφουν και στο παρακάτω άρθρο 

https://discussions.apple.com/thread/255152627?sortBy=best

Το έχει κάποιος από εδώ μέσα?έχει βρεθεί κάποια λύση ?

Να σημειώσω πως δοκίμασα όλες τις περιπτώσεις για τη βελτιστοποίηση μπαταρίας (optimised,80% & none) αλλά τα ίδια,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, larsson2004 said:

Καλημέρα παιδιά ..κάτοχος εδώ κα ι3 μέρες νέου iPhone 15 pro..πάω να το φορτίσω πρώτη φόρα με γνήσιο φορτιστή 20 W της apple και το καλώδιο USB-C που έχει το κουτί και απο τη πρώτη στιγμή μέχρι να φτάσει σίγουρα το 80% σε κάθε ποσοστό που ανεβαίνει η φόρτιση ανάβει και κάνει ήοχ και δόνηση σαν να έχω κάποια ειδοποίηση.

Με έναν φορτιστή 15 watt και ενα καλώδιο της πλάκας δε μου το κάνει αυτό..και πάω να τρελάθω!

το περιγράφουν και στο παρακάτω άρθρο 

https://discussions.apple.com/thread/255152627?sortBy=best

Το έχει κάποιος από εδώ μέσα?έχει βρεθεί κάποια λύση ?

Να σημειώσω πως δοκίμασα όλες τις περιπτώσεις για τη βελτιστοποίηση μπαταρίας (optimised,80% & none) αλλά τα ίδια,,

Κάποιο bug είναι. Μην ασχοληθείς, απλά θα χάσεις τον χρόνο σου.

Άλλαξε καλώδιο ή/και φορτιστή και έχει τελειώσει το θέμα.

Το έχω πετύχει και εγώ με Samsung φορτιστή αυτοκινήτου + Anker καλώδιο. Γενικά θα βρεις πολλές αναφορές αν κάνεις ένα google search.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, larsson2004 είπε

Καλημέρα παιδιά ..κάτοχος εδώ κα ι3 μέρες νέου iPhone 15 pro..πάω να το φορτίσω πρώτη φόρα με γνήσιο φορτιστή 20 W της apple και το καλώδιο USB-C που έχει το κουτί και απο τη πρώτη στιγμή μέχρι να φτάσει σίγουρα το 80% σε κάθε ποσοστό που ανεβαίνει η φόρτιση ανάβει και κάνει ήοχ και δόνηση σαν να έχω κάποια ειδοποίηση.

Με έναν φορτιστή 15 watt και ενα καλώδιο της πλάκας δε μου το κάνει αυτό..και πάω να τρελάθω!

το περιγράφουν και στο παρακάτω άρθρο 

https://discussions.apple.com/thread/255152627?sortBy=best

Το έχει κάποιος από εδώ μέσα?έχει βρεθεί κάποια λύση ?

Να σημειώσω πως δοκίμασα όλες τις περιπτώσεις για τη βελτιστοποίηση μπαταρίας (optimised,80% & none) αλλά τα ίδια,,

εισαι σιγουρος οτι ο φορτιστης ειναι γνησιος?

στο λεω γιατι υπαρχουν πολλοι fake φορτιστες εκει εξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, tolisrx8 είπε

εισαι σιγουρος οτι ο φορτιστης ειναι γνησιος?

στο λεω γιατι υπαρχουν πολλοι fake φορτιστες εκει εξω...

Λογικά είναι .. το πήρα από 5στερο μαγαζί του Σκρουτζ .. τώρα αν είναι αυτό τι να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
1 λεπτό πριν, larsson2004 είπε

Λογικά είναι .. το πήρα από 5στερο μαγαζί του Σκρουτζ .. τώρα αν είναι αυτό τι να πω..

πιστευω οτι ο φορτιστης ειναι fake...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίγω νεο θέμα. Την πρώτη πρώτη φορά που θα το φορτίσουμε. Πρέπει να γίνει ένα άδειασμα της μπαταρίας πχ να πέσει στο 3% και μετά φόρτιση μέχρι 100% (κάπου το είχα ακούσει)

Και μετά το κλασικό φασμα 30-80 % 

Η δεν χρειάζεται ;;;

 

 

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Για να μην ανοίγω νεο θέμα. Την πρώτη πρώτη φορά που θα το φορτίσουμε. Πρέπει να γίνει ένα άδειασμα της μπαταρίας πχ να πέσει στο 3% και μετά φόρτιση μέχρι 100% (κάπου την είχα ακούσει)

Και μετά το κλασικό φασμα 30-80 % 

Η δεν χρειάζεται ;;;

 

 

δε χρειάζεται φίλε μου πλέον αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ρε παιδια αν αυτο μπορει να γινει απο μη γνησιο φορτιστη οπως λετε γιατι εγω 2 μηνες φορτιζω με huawei 40w φορτιστη :) 

 

7 hours ago, Ronnie1985 said:

Για να μην ανοίγω νεο θέμα. Την πρώτη πρώτη φορά που θα το φορτίσουμε. Πρέπει να γίνει ένα άδειασμα της μπαταρίας πχ να πέσει στο 3% και μετά φόρτιση μέχρι 100% (κάπου το είχα ακούσει)

Και μετά το κλασικό φασμα 30-80 % 

Η δεν χρειάζεται ;;;

 

 

Αυτα εχει πολλα χρονια που εγιναν ιστορια. Οπως και το πως το φορτιζεις ειναι αλλη ιστορια και αυτο. Οπως και να το φορτισεις στο τελος θα μετρησει αυτο σαν κυκλο φορτισης το 0-100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Lewnidas1995 είπε

Δεν ξερω ρε παιδια αν αυτο μπορει να γινει απο μη γνησιο φορτιστη οπως λετε γιατι εγω 2 μηνες φορτιζω με huawei 40w φορτιστη :) 

 

Αυτα εχει πολλα χρονια που εγιναν ιστορια. Οπως και το πως το φορτιζεις ειναι αλλη ιστορια και αυτο. Οπως και να το φορτισεις στο τελος θα μετρησει αυτο σαν κυκλο φορτισης το 0-100.

Αν κατάλαβα καλά αυτό το να το φορτίσεις τη πρώτη φορά από 0-100% το προτείνανε στις παλιές μπαταρίες; 

Γιατί αν ψάξεις ακόμα και τώρα σε διάφορα sites προτείνουν τη μέθοδο αυτή για re-calibrate της μπαταρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Ronnie1985 said:

Αν κατάλαβα καλά αυτό το να το φορτίσεις τη πρώτη φορά από 0-100% το προτείνανε στις παλιές μπαταρίες; 

Γιατί αν ψάξεις ακόμα και τώρα σε διάφορα sites προτείνουν τη μέθοδο αυτή για re-calibrate της μπαταρίας.

μπορει ουττε στις παλιες να ισχυε φιλτατε. Μπορει να ηταν μια μπαρουφα που απλα ελεγαν οι πωλητες ετσι απλα για να το πουν. Οι τωρινες παντως δεν εχουν σιγουρα κανενα θεμα και το μονο που ισως λιγο που μπορει να κανει κακο ειναι να το δουλευεις σε παγωνια και καυσωνα. Τιποτα απο τα υπολοιπα δεν πιστευω οτι μπορει να εχει επιρροη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αφήνετε ποτέ τη μπαταρία να πέσει στο 0% γιατί μπορεί να μπει σε loop επανεκκινησης αν ο φορτιστής δεν είναι πολύ ισχυρός. Κάποιο καλό powerbank μπορεί  να είναι χρήσιμο επειδή σου δείχνει σαφώς αν φορτίζει ή όχι η συσκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά απλά για να το δει οποίος θα έχει θέμα στο μέλλον .. είχα αγοράσει fake φορτιστή χωρίς μα το καταλάβω .. όποτε προσοχή στους μούφα apple ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...