Προς το περιεχόμενο

ΔΝΤ: Η τεχνητή νοημοσύνη αναμένεται να επηρεάσει το 40% των θέσεων εργασίας και να ενισχύσει τις ανισότητες


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, thanosAIAS said:

Διευθυντής εργοστασίου....μάλλον εσύ δε μπορούσες να καρφωθείς καλύτερα....

Μπορεί να έχεις μπερδέψει τον Διευθυντή εργοστασίου με τον Ιδιοκτήτη Εργοστασίου, οπότε να ξέρεις, δεν είναι το ίδιο. Ο πρώτος είναι υπάλληλος, ο δεύτερος εργοδότης και συνήθως με κεφάλαιο. Μάντεψε ποιός μπορεί να απολύσει ποιόν και ακόμα καλύτερα, ποιός κρατάει με μαστίγιο και καρότο τον άλλο.

Το λουράκι στο λαιμό, 24/7, 365 μέρες το χρόνο και η άδεια=τηλεεργασία είναι τα bonuses.

Είμαι δεκαετίες στη βιομηχανία, πέρασα από όλα τα στάδια, και γνωρίζω πολύ καλά τί σημαίνει αυτοματοποίηση.

Η αυτοματοποίηση δεν είναι ένας διακόπτης, που λειτουργεί ταυτόχρονα ανα το παγκόσμιο. Δεν θα ξυπνήσουμε μία μέρα και οι μηχανές θα έχουν αντικαταστήσει τους πάντες και τα πάντα σε όλες τις επιχειρήσεις του κόσμου.

Η ζωή δεν είναι στατική. Τα πάντα αλλάζουν και εμείς μαζί. Πάντα υπήρχαν γεγονότα που άλλαξαν ριζικά σε βάθος χρόνου τη ζωή μας και πάντα θα υπάρχουν νέα γεγονότα. Πρίν ήταν ο ατμός, μετά το ηλεκτρικό ρεύμα, μετά οι γραμμές παραγωγής, μετά οι υπολογιστές, η ψηφιοποίηση, τώρα η ΑΙ.

Μπαίνουμε στην 5η βιομηχανική επανάσταση. Κάποιες δουλειές θα πάψουν να υπάρχουν, κάποιες νέες θα δημιουργηθούν.

Ο άνθρωπος που έχει σχετική υγεία, όρεξη και μυαλό, έχει σημαντικά περισσότερες πιθανότητες να τα καταφέρει στις προκλήσεις της ζωής, γιατί εξελίσσεται.

Από την άλλη έχουμε και εκείνους που αρέσκονται να κάθονται και να κλαίγονται. Τους φταίνε τα πάντα και όλοι, εκτός από τους εαυτούς τους. Εκείνοι είναι που έχουν τα μεγαλύτερα προβλήματα να τα βγάλουν πέρα.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Από την άλλη έχουμε και εκείνους που αρέσκονται να κάθονται και να κλαίγονται. Τους φταίνε τα πάντα και όλοι, εκτός από τους εαυτούς τους. Εκείνοι είναι που έχουν τα μεγαλύτερα προβλήματα να τα βγάλουν πέρα.

Δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο,

Σε αυτό που επιμένω βέβαια είναι ότι η ΤΝ θα έπρεπε να είναι δημόσιο αγαθό και όχι επειδή κάποιος έχει κεφάλαιο να εισπράττει  άκοπα. Ειδικά στην Ελλάδα που η έχει χαθεί η έννοια ρίσκο στην επιχειρηματικότητα αν είσαι  μεγάλος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Ο άνθρωπος που έχει σχετική υγεία, όρεξη και μυαλό, έχει σημαντικά περισσότερες πιθανότητες να τα καταφέρει στις προκλήσεις της ζωής, γιατί εξελίσσεται.

Από την άλλη έχουμε και εκείνους που αρέσκονται να κάθονται και να κλαίγονται. Τους φταίνε τα πάντα και όλοι, εκτός από τους εαυτούς τους. Εκείνοι είναι που έχουν τα μεγαλύτερα προβλήματα να τα βγάλουν πέρα.

σε ποιον πλανήτη ζεις ? 🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αναφέρει πολλές φορές ότι αν δεν πάρει μπροστά το hardware, τα σενάρια περί μαζικής αυτοματοποίησης θα παραμείνουν στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας. Παρότι η εξέλιξη του hardware δεν έχει σταματήσει τελείως, έχει επιβραδυνθεί σημαντικά από τα 28nm και μετά, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι πρακτικά το υπολογιστικό κόστος έχει πέσει ελάχιστα την τελευταία 5ετία. Δηλαδή ναι μεν έχουμε hardware πιο γρήγορο από ότι πριν, αλλά είναι πιο ακριβό, πιο ενεργοβόρο και πολλές φορές υπάρχουν ελλείψεις καθώς πρακτικά έχουν μείνει 2,5 εταιρείες στο leading edge. Υπάρχουν όρια στο πόσο αποδοτική μπορεί να γίνει μια αρχιτεκτονική (χώρια του ότι λιθογραφία και αρχιτεκτονική πάνε πακέτο με ελάχιστες εξαιρέσεις) καθώς και το software optimization. 

Σχετικά με το τελευταίο θα θέσω παράδειγμα το video encoding, το οποίο πλέον με τους σύγχρονους codecs (AV1, VVC) έχει ~10 φορές καλύτερο compression ratio σε σχέση με το MPEG-1. Για να επιτευχθεί αυτό όμως, πήρε σχεδόν 30 χρόνια. Αντίθετα, στα 3 χρόνια ανάπτυξης του MPEG-1 επιτεύχθηκε 26 φορές καλύτερο compression ratio σε σχέση με το VHS video και ~100 φορές καλύτερο compression ratio σε σχέση με το RAW video. Όσο αστείο και αν μας φαίνεται σήμερα το MPEG-1, η εξέλιξη του ήταν ραγδαία και από εκεί και μετά υπήρχαν diminishing returns, ειδικά αν αναλογιστούμε την αλματώδη εξέλιξη του hardware τις δεκαετίες του 90/2000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι τα ιδια θα λεμε. Και η βιομηχανικη επανασταση εφερε την ανεργια, η υπερπαραγωγη πηγαινε στη χωματερη επειδη κανεις δεν ειχε δουλεια και εισοδημα για να αγορασει πραγματα, απ' οτι λενε, αυτη τη φορα δε θα ειναι ετσι και δεν το βλεπω να ερθει ετσι γιατι ποτε δε λενε συγκεκριμενα ποιες ειναι αυτες οι δουλειες που θα καταργησει η ΑΙ. Και σιγα μην ξερει αυτη η πως τη λενε ποσες δουλειες · χειρονακτικες και μη,  απλα δε γινετε να τις κανει μια ψευτο-ΑΙ. Αντε, ισοτητα, μονο γυναικες και ΑΙ στα γραφεια και οι αντρες μυστρι και πηλοφορι γιατι πολυ μαθλακοι και υπερηφανοι εχουμε γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΔΝΤ: Η τεχνητή νοημοσύνη αναμένεται να επηρεάσει το 40% των θέσεων εργασίας και να ενισχύσει τις ανισότητες

Μάλλον η A.I πρέπει να έρθει στην Ελλάδα να πάρει μαθήματα, είμαστε διάσημοι για το κράτος δικαίου.

Επεξ/σία από cpc464
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/1/2024 στις 10:53 ΠΜ, amveria είπε

ΔΝΤ: Η τεχνητή νοημοσύνη αναμένεται να επηρεάσει το 40% των θέσεων εργασίας και να ενισχύσει τις ανισότητες

Λυπάμαι ειλικρινά που ζω σε έναν κόσμο που AI θεωρείται "κακό". Το πραγματικά κακό είναι πως τις ανισότητες τις ενισχύουν εκείνοι που κινούν τα νήματα τις παγκόσμιας οικονομίας.

Ένα εργαλείο είναι χρήσιμο ή καλό όταν λειτουργεί για το σκοπό που δημιουργήθηκε και όχι για κακούς σκοπούς. Ένα σφυρί είναι χρήσιμο σε όλους αλλά μπορεί να γίνει και όπλο.... Με αυτούς που μπλέξαμε σε παγκόσμιο επίπεδο σίγουρα θα χρησιμοποιηθεί για τον απόλυτο έλεγχο με τον μανδύα του καλού εργαλείου....

Επεξ/σία από forty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, cpc464 said:

 

Δε βοηθαει το επιχειρημα σου το αρθρο αυτο, αντιθετως... Και τι λεει η wiki για το Tagesschau: "Bias in not covering criminal incidents involving refugees". Και για το Human Rights Watch λεει πολυ χειροτερα. Ας κοιταξουν τα τσιφλικια τους πρωτα και μετα τα χωνουν στους αλλους για το τι ειναι δικαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καπιταλισμάρα ό,τι πρόοδος και να σημειωθεί, σε αιτία για παραπάνω ανισότητες και επιδείνωση του βιοτικού επιπέδου θα την μετατρέπει. Ειναί ζήτημα κοινωνικοοικονομικών νομοτελειών, οχι γούστου ή πολιτικής διαχείρησης.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελειωνω το βιβλιο του Γιωργου Χατζηβασιλειου, Φιλοσοφία της τεχνητής νοημοσύνης - Ένα ταξίδι στο μέλλον. 
Διαφωτιστικο και ανατριχιαστικο συναμα. Τον κωλο μας μας να βαραμε το μελλον ερχεται καλπαζοντας και θα σαρωσει οποιον δεν ειναι στοιχειωδως προετοιμασμενος.
Διαδικτυο, τεχνητη νοημοσυνη και βιοτεχνολογια ανταμα, τεχνολογια με μια λεξη, θα αλλαξουν ιδιο το ανθρωπινο ειδος. 
Στα κοντα, οχι στο απωτερο μελλον, το ακουμπαμε ηδη "και οποιος δεν καταλαβαινει δεν ξερει που πατα και που πηγαινει".
Εγω τοτε, μαλλον ευτυχως για μενα, θα βλεπω τα ραδικια αναποδα. Οι υπολοιποι, οι νεωτεροι δηλαδη, αν δεν ασχοληθουν σοβαρα, η μονη εναλλακτικη που θα τους μεινει θα ειναι να καταληξουν λουδιτες.

 

ΥΓ.  Καντε τον κοπο και ριξτε μια ματια στο συγκεκριμενο βιβλιο. Δεν το προπαγανδιζω. Μην το σνομπαρετε σαν ξερολες. Ειναι ξεστραβωτικο!

Επεξ/σία από pozdagli
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Δε βοηθαει το επιχειρημα σου το αρθρο αυτο, αντιθετως

Δεν είπα ότι βοηθάει, απλά αποδεικνύω ότι δεν χρειάζεται A.I για να τα κάνεις μαντάρα , εγώ έχω δουλέψει και οκτάωρο με σύμβαση τετράωρου, και έχω γυρίσει μεσάνυχτα στο σπίτι χωρίς να έχω δει υπερωρίες ποτέ, και το δώρο όταν το έδιναν με ανάγκαζαν να το καταθέσω πίσω στον λογαριασμό τους,και όταν έγινα ελεύθερος επαγγελματίας για να μην είμαι δούλος κανενός ήρθε το κράτος και με φορολογεί σαν να έχω κέρδος 10000€,κατά τα άλλα κλαίγομαι γιατί δεν είχα μπαμπά εργοστασιάρχη να με κάνει γενικό διευθυντη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, cpc464 said:

Δεν

Μανταρα, το λες εσυ, το συστημα λειτουργει αψογα για αυτους για τους οποιους ειναι φτιαγμενο. χτυπα καρτα και ξαναμπες να δουλεψεις, να σου κανουν καταθεση και να σου λενε φερτα πισω σε μετρητα και αλλα πολλα, ειναι γνωστες πρακτικες, εσυ φταις που το ανεχτηκες θα σου πω, ειχα αναγκη θα μου πεις. Και να το πως δουλευει τελεια το συστημα. Και μας φλεξαρεις αυτους που θελουν να σου παρουν και τα λιγα που εχεις και να τα δωσουν σε παρανομους αλλοδαπους.

1 hour ago, pozdagli said:

Καντε τον κοπο και ριξτε μια ματια στο συγκεκριμενο βιβλιο.

Θελει λεφτα, ειναι στα Ελληνικα, δεν εχει audiobook. Ειναι ripoff απο τιποτα παλια Αμερικανικα; Σοβιετκα; δε μπορεις να μας κανει μια σουμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Και μας φλεξαρεις αυτους που θελουν να σου παρουν και τα λιγα που εχεις και να τα δωσουν σε παρανομους αλλοδαπους.

Δεν φλεξάρω κανέναν,απλά δηλώνω πως ζω σε μία μπανανία που δεν θα την κάνει η A.I χειρότερη, και ούτε ρατσιστής θα γίνω προς τους αλλοδαπούς, έχω στην οικογένειά μου μετανάστες και ξέρω πως όπως οι δικοί μου είχαν δικαίωμα να τρώνε ψωμάκι στο εξωτερικό έτσι έχει δικαίωμα ο κάθε Αλί και ο κάθε Μοχάμεντ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...