Προς το περιεχόμενο

Shein και Speedex


paoke9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω παραγγείλει κάτι από το Shein εδώ κι έναν μήνα. Δεν έχει έρθει τίποτα και το tracking λέει ότι είναι κολλημένο σε ένα hub στην Αθήνα. Είδα ότι το Shein άλλαξε μεταφορική από ACS, που ήταν μια χαρά, στη Speedex. Διαβάζω στις κριτικές πως ούτε άλλοι παρέλαβαν τις παραγγελίες τους. 

 

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση;

 

Υποθέτω δεν ευθύνεται το Shein. Και η μεταφορική δεν απαντά στο τηλέφωνο. Σε άλλους λένε απλά πως βρίσκεται στην Αθήνα και δεν τους έρχεται ποτέ. 

 

Το tracking στο τηλέφωνο με τον αυτόματο λέει "αναχώρησε από τον σταθμό", έτσι μόνο αυτό, ούτε από ποιον σταθμό. 

Επεξ/σία από paoke9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, paoke9 είπε

Υποθέτω δεν ευθύνεται το Shein.

Επειδή βλέπω συχνά αυτήν την λογική, αν δεν φταίει το shein, τότε ποιος? Εσύ? 

Εσύ πλήρωσες το κόστος της υπηρεσίας. Φυσικά και φταίει το κατάστημα (οποιοδήποτε και να είναι αυτό) για τυχών καθυστερήσεις με την μεταφορική που επέλεξε αυτό να συνεργαστεί. Εσύ είναι πελάτης του καταστήματος, και το κατάστημα είναι πελάτης της μεταφορικής. 

Δεν έχω ασχοληθεί με shein, αλλά φυσικά κάνεις εκεί παράπονα και αναλόγως τι επιλογές δίνει (κουπόνι, refund, αποστολή εκ νέου) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/1/2024 στις 5:29 ΜΜ, paoke9 είπε

Έχω παραγγείλει κάτι από το Shein εδώ κι έναν μήνα. Δεν έχει έρθει τίποτα και το tracking λέει ότι είναι κολλημένο σε ένα hub στην Αθήνα. Είδα ότι το Shein άλλαξε μεταφορική από ACS, που ήταν μια χαρά, στη Speedex. Διαβάζω στις κριτικές πως ούτε άλλοι παρέλαβαν τις παραγγελίες τους. 

 

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση;

 

Υποθέτω δεν ευθύνεται το Shein. Και η μεταφορική δεν απαντά στο τηλέφωνο. Σε άλλους λένε απλά πως βρίσκεται στην Αθήνα και δεν τους έρχεται ποτέ. 

 

Το tracking στο τηλέφωνο με τον αυτόματο λέει "αναχώρησε από τον σταθμό", έτσι μόνο αυτό, ούτε από ποιον σταθμό. 

Παίζει ρόλο η περιοχή. Παραγγελία πριν 18 μέρες έφτασε χθες. Το tracking παρότι κολλημένο δεν εμφάνιζε κίνηση, έφτασε κανονικά

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2024 στις 5:29 ΜΜ, paoke9 είπε

Έχω παραγγείλει κάτι από το Shein εδώ κι έναν μήνα. Δεν έχει έρθει τίποτα και το tracking λέει ότι είναι κολλημένο σε ένα hub στην Αθήνα. Είδα ότι το Shein άλλαξε μεταφορική από ACS, που ήταν μια χαρά, στη Speedex. Διαβάζω στις κριτικές πως ούτε άλλοι παρέλαβαν τις παραγγελίες τους. 

 

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση;

 

Υποθέτω δεν ευθύνεται το Shein. Και η μεταφορική δεν απαντά στο τηλέφωνο. Σε άλλους λένε απλά πως βρίσκεται στην Αθήνα και δεν τους έρχεται ποτέ. 

 

Το tracking στο τηλέφωνο με τον αυτόματο λέει "αναχώρησε από τον σταθμό", έτσι μόνο αυτό, ούτε από ποιον σταθμό. 

Αν υποθέσουμε ότι το shein (και το κάθε shein) σου είχε δώσει να διαλέξεις ανάμεσα σε 2-3 μεταφορικές και έκανες εσύ την επιλογή θα μπορούσα να δεχτώ την ευθύνη του πελάτη (και πάλι όχι απόλυτα). Από τη στιγμή όμως που επέλεξε εκείνο τον τρόπο/εταιρία αποστολής φυσικά και δεν σε αφορά. Για το όποιο θέμα μιλάς (εγώ έτσι θα έκανα) μαζί τους και ας πράξουν αυτοί τα δέοντα ή ας "τραβήξουν" όποιο αυτί πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι και θα τρέξει το κάθε shein/aliexpress/temu να ασχοληθεί με το μπάχαλο των κουριερ που συμβαίνει στην Ελλάδα; 😂

Απλά θα κοιτάξουν σιγά σιγά να κόψουν τις αγορές από Ελλάδα. Ήδη το aliexpress από εκεί που χρόνια είχε μηδέν μεταφορικά, τα τελευταία5 (;) χρόνια χρεώνει 2-3 δολάρια

ακόμα και τα ΕΛΤΑ κάνουν (αποτι διαβάζω) αιώνες να παραδώσουν πακέτο από Κίνα.

Επεξ/σία από mary
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, -WISE- είπε

Ίδια περίπτωση με τη δικιά σου TS. Κολλημένο στο hub και speedex κατεβασμένα τηλέφωνα. 

Ήδη επικοινώνησα για refund με το Shein

Άμεσο refund 15 ευρώ. Τουλάχιστον το Shein δεν έχει γίνει ακόμα Ali και κάνει κανονικά επιστροφές ποσού χωρίς μα μου σου του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, -WISE- είπε

Ίδια περίπτωση με τη δικιά σου TS. Κολλημένο στο hub και speedex κατεβασμένα τηλέφωνα. 

Ήδη επικοινώνησα για refund με το Shein

Πήρα απάντηση από το Shein. 

Με αποζημίωσαν με 500 πόντους (δηλαδή 4€) για παραγγελία 28€. 

 

Εσύ τι απάντηση πήρες; 

6 ώρες πριν, -WISE- είπε

Άμεσο refund 15 ευρώ. Τουλάχιστον το Shein δεν έχει γίνει ακόμα Ali και κάνει κανονικά επιστροφές ποσού χωρίς μα μου σου του.

Σου τα έδωσαν όντως πίσω; 

Παρεπιπτόντως, αν πες σου τα φέρει τελικά η Speedex αλλά πολύ πιο αργά, τι πρέπει να κάνεις μετά? Να τα επιστρέψεις πίσω με δικά σου έξοδα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν επειδή και εγώ έκανα αγορές από το shein , η τελευταία μου παραγγελία ήταν γύρω στις 28 Νοέμβρη! 

Μέσα στον Δεκέμβρη επικοινωνώ μαζί τους γιατί το πακέτο βρισκόταν επί ένα μήνα σε κατάσταση αδράνειας και δεν είχε φύγει καν από αυτούς! Μου απολογήθηκαν ότι αυτό συνέβαινε λόγω εορτών . Στο μεταξύ είδα ότι δυστυχώς η εταιρία παράδοσης ήταν η speedex .

Από 10/01 στο hub Ελλάδα! Έστειλα email στη speedex απάντηση καμία . Για τηλέφωνο ούτε λόγος .

οπότε ζήτησα refund από shein, το οποίο έγινε αποδεκτό! Αυτό θα φανεί μέχρι 7 μέρες !

Όμως η επιστροφή χρημάτων δεν γίνεται στην κάρτα που πλήρωσες, αλλά στο "πορτοφόλι" της σελίδας για μελλοντικές αγορές, έτσι μου έγραψαν αυτοί! 

Τελικα η επιστροφή έγινε όμως κανονικά στην κάρτα μου! 

Τώρα από την στιγμή που η shein συνεργάζεται πλέον με την speedex, η οποία έχει τεράστια θέματα και οι περισσότεροι δεν παραλαμβάνουν τις παραγγελίες, τους ,δεν ξέρω τι θα γίνει πραγματικά! Ίσως αν στέλναμε όλοι email στην shein τονίζοντας το πρόβλημα που υπάρχει με την συγκεκριμένη εταιρία παραδόσεων; 

4 ώρες πριν, paoke9 είπε

 

Παρεπιπτόντως, αν πες σου τα φέρει τελικά η Speedex αλλά πολύ πιο αργά, τι πρέπει να κάνεις μετά? Να τα επιστρέψεις πίσω με δικά σου έξοδα? 

Από την στιγμή που ζητάς refund δεν πιστεύω η shein να αφήσει να παραλάβεις. Ξέρουν πού βρίσκεται η παραγγελία σου ! αν π.χ. είχες παραλάβει και ζητούσες refund δεν θα στο έδιναν . Επιπλέον δεν έχεις πλέον πρόσβαση στη διαδικασία διακίνησης της παραγγελίας σου , παρά μόνο αν θυμάσαι τον κωδικό! 

Ίσως γίνει συννενόηση shein με speedex να επιστραφεί σε αυτούς! 

 

 

Επεξ/σία από manana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλια απίστευτα στη speedex. 

Εγώ είχα παραγγελία περίπου 10/12, κατάφερε να φτάσει Θεσσαλονίκη 3/1.. Έφυγε άμεσα και 4/1 έφτασε Αθήνα στο Hub. Από τότε τίποτα. Σήμερα 20/1 υπήρξε κίνηση απτό Hub, λογικά πρέπει να εμφανιστεί σύντομα στο τοπικό κατάστημα εκτός αν το γυρνάνε πίσω. 

Φυσικά διαμαρτυρηθηκα shein, έχω πάρει τους 500 πόντους + full refund στο shein wallet που έγινε άμεσα. Οπότε δε ξέρω αν τελικά το πακέτο που κινήθηκε σήμερα έρχεται προς τα μένα η το ζήτησαν πίσω από shein. Το πιο πιθανό είναι να έρχεται προς τα μένα σιγά μη συνεννοηθεί η shein με τη speedex για να ξαναπάει πίσω το πακέτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, baskon είπε

Χάλια απίστευτα στη speedex. 

Εγώ είχα παραγγελία περίπου 10/12, κατάφερε να φτάσει Θεσσαλονίκη 3/1.. Έφυγε άμεσα και 4/1 έφτασε Αθήνα στο Hub. Από τότε τίποτα. Σήμερα 20/1 υπήρξε κίνηση απτό Hub, λογικά πρέπει να εμφανιστεί σύντομα στο τοπικό κατάστημα εκτός αν το γυρνάνε πίσω. 

Φυσικά διαμαρτυρηθηκα shein, έχω πάρει τους 500 πόντους + full refund στο shein wallet που έγινε άμεσα. Οπότε δε ξέρω αν τελικά το πακέτο που κινήθηκε σήμερα έρχεται προς τα μένα η το ζήτησαν πίσω από shein. Το πιο πιθανό είναι να έρχεται προς τα μένα σιγά μη συνεννοηθεί η shein με τη speedex για να ξαναπάει πίσω το πακέτο. 

Κι εγώ πιστεύω ότι θα έρθουν τα δέματα, απλά θα κάνουν πολύ καιρό να έρθουν. Νομίζω θα σου έρθει. Γράψε μας αν το πάρεις τελικά. Εμένα μου είπαν ότι θα επικοινωνήσουν με τη Speedex για να το παραλάβω...

Σκέφτομαι να πάω να ρωτήσω στο κοντινότερο κατάστημα της Speedex μήπως και το έχουν και δεν έχει ενημερωθεί το tracking; Μου κάνει εντύπωση ότι το tracking του τηλεφώνου στο αυτόματο μου λέει ότι έφυγε από το κατάστημα (χωρίς να λέει ποιο). Το tracking του Shein δεν έχει ενημέρωση εδώ και 20 μέρες και το tracking της speedex online είναι στο hub. 

 

Δεν θέλω χρήματα στο wallet πάντως. Τι να τα κάνω, αφού η μεταφορική θα είναι η ίδια; Αν ήξερα ότι έφυγε η ACS, δεν θα έπαιρνα τίποτα. Σε 3 εβδομάδες το πολύ ήταν στην πόρτα σου, συνήθως 2, και σου έλεγαν και μέσα σε ποιες ώρες θα το έφερναν (2 ώρες). 

Και οι πόντοι άχρηστοι είναι αν δεν μπορείς να παραλάβεις. 

 

Μάλλον θα αλλάξω στο temu για αντίστοιχα πράγματα. Αν και συγκριτικά έχει πιο υψηλές τιμές από το Shein, δεν έχει κουπόνια, πόντους κλπ. Και δεν ξέρω ποια μεταφορική έχει στην Ελλάδα... 

Δεν νομίζω να ζητήσουν από τη μεταφορική να σταλεί πίσω. Αν δεν χάθηκε, θα σου έρθει. Αλλά κάπως θα ζητήσουν από εσένα το στείλεις πίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι ακριβώς περιμένετε όταν παραγγέλνετε προϊόντα από Κίνα τα οποία αναμένετε να παραλάβετε και χωρίς να περάσουν τελωνείο ενώ έρχονται από Κίνα ή άλλες παγκόσμιες αποθήκες εκτός Ε.Ε? Πόσο μάλλον όταν όλα αυτά συμβαίνουν σε περιόδους αιχμής όπως οι γιορτές.

Ολες αυτες οι παραγγελίες αργούν κατά βάση και η ποιότητα είναι αμφίβολη πάντα μα πάντα.

Το μονο που μπορεί κάποιος να στηριχθεί είναι μια καλή εξυπηρέτηση όταν στραβωνουν τα πράγματα με άμεσο πλήρες Refund χωρίς να παιδευτείς σε αεναα τηλέφωνα και επικοινωνίες. Εννοώ τα λεφτά πίσω μετρητά και όχι κουπόνια και wallets.

Μην πιστεύουμε σε ουτωπιες.

Αν και το logistic system της Κίνας είναι εκπληκτικό και απο τα καλύτερα στον κόσμο ίσως, ο όγκος που έχει να διαχειριστεί είναι και αυτός απίστευτος. Δεν χάνεται ο χρόνος στην Κίνα.

Καλά και το Amazon με αυτοματοποιημενες αποθήκες παντού κάνει να βγάλει προϊόν σε στοκ από την αποθήκη του 15+ ημέρες πολλές φορές. Οπότε το ακούω λογικό τις καθυστερησεις μέσα στις γιορτές και για την Κίνα.

Ο χρόνος χάνεται στον δρόμο του κοντέινερ. Το οποίο για να σας έρθει χωρίς τελωνείο περνάει και από αλλού για διατυπώσεις και αρχικό εκτελωνισμο και επαναφορτωση.

Bulk εκτελωνιζεται. Μια λίστα περνάνε (ο Θεός και η ψυχή του το τι έχει μέσα αυτή και τι πραγματικά υπάρχει στο container) και ξαναστελνετε στου τελικούς προορισμους.

Φτανοντας πάλι Ελλάδα θα πρέπει να ξαναπερασουν τα χαρτιά του από το τελωνείο (πάλι bulk). Εδώ έχεις και καθυστερήσεις μεγαλύτερες αναλόγως την εποχή. Μέσα στις γιορτές πήραμε όλοι άδειες. Μεταξύ αυτών και οι τελωνειακοι και εκτελωνιστες. Απόλυτα κατανοητό οι επιπλέον καθυστερήσεις

Φυσικά οι μεταφορικες και courier λειτουργούν με το ελαχιστο προσωπικό με κακές υπηρεσίες.

Κάποτε πλήρωνες για next Day delivery και το είχες. Τώρα η εννοια του next day delivery (Με το ιδιο κόστος) ειναι κάπου μέσα στην εβδομάδα (3 ημέρες εάν εισαι τυχερός) εκτος έαν πληρώσεις Premium.

Απλα να έχετε τα σωστά expectations για να μην απογοητευεστε.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, SeNNinhA said:

Τι ακριβώς περιμένετε όταν παραγγέλνετε προϊόντα από Κίνα τα οποία αναμένετε να παραλάβετε και χωρίς να περάσουν τελωνείο ενώ έρχονται από Κίνα ή άλλες παγκόσμιες αποθήκες εκτός Ε.Ε?

Το shein έχει αποθήκες στη Βουλγαρία και σε πολλές άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Δεν έρχονται κατευθείαν από τα βάθη του Πεκίνου οι παραγγελίες. Και όπως λένε και οι υπόλοιποι, όσο δεν εμπλεκόταν η speedex, σε 15 μέρες max, είχες παραλάβει.

35 minutes ago, SeNNinhA said:

Κάποτε πλήρωνες για next Day delivery και το είχες. Τώρα η εννοια του next day delivery (Με το ιδιο κόστος) ειναι κάπου μέσα στην εβδομάδα (3 ημέρες εάν εισαι τυχερός) εκτος έαν πληρώσεις Premium.

Πάντα , οπότε έχω πληρώσει next Day, έχει έρθει την επόμενη εργάσιμη (εννοείται μέσα στο χρονικό όριο που δίνει για το next day)

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filip123go είπε

Το shein έχει αποθήκες στη Βουλγαρία και σε πολλές άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Δεν έρχονται κατευθείαν από τα βάθη του Πεκίνου οι παραγγελίες. Και όπως λένε και οι υπόλοιποι, όσο δεν εμπλεκόταν η speedex, σε 15 μέρες max, είχες παραλάβει.

Πάντα , οπότε έχω πληρώσει next Day, έχει έρθει την επόμενη εργάσιμη (εννοείται μέσα στο χρονικό όριο που δίνει για το next day)

Φυσικά υπάρχουν αποθήκες. Αναγκαστικα και πολλούς λόγους αλλά δεν υπάρχουν τα πάντα εκεί διαθέσιμα. Logistics είναι.

Εάν είσαι τυχερός το στέλνουν από εκε πιο άμεσα. Εάν οχι περιμένεις. Σε περιόδους αιχμής είναι λογικό ότι οι διαθεσιμοτητες σε είδη και τεμάχια θα είναι εξαιρετικά περιορισμένες.

Ο καθένας όπως κρίνει.

Εγω απλά λέω την πραγματικότητα ως έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Shein ήταν μια χαρά στον χρόνο παράδοσης μέχρις ότου έφυγε η ACS. Από όπου και να ερχόντουσαν τα προϊόντα, πάντα ερχόντουσαν και στον χρόνο που σου έλεγαν (ακόμη και σε γιορτές). Το πρόβλημα είναι η Speedex. Έφυγε από το hub της Θεσσαλονίκης σε μια μέρα, στην Αθήνα έχει εγκατασταθεί εκεί φαίνεται. 

 

Τελικά μου είπαν ότι αν δεν παραλάβω σε μια εβδομάδα, θα πάρω τα χρήματα πίσω. 

Επεξ/σία από paoke9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...