Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για iris?


Mary_alice

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να ενεργοποιήσεις το Iris για αποστολή σε όλες σου τις τράπεζες (τουλάχιστον στις 4 συστημικές) αλλά μόνο σε μια για λήψη κάθε φορά. Μπορείς να αλλάζεις την τράπεζα και το λογαριασμό λήψης οπότε και όσες φορές θέλεις. Χρησιμοποιώ την υπηρεσία για να μεταφέρω άμεσα χρήματα  δωρεάν μεταξύ των λογαριασμών μου όλων των τραπεζών, όταν παλαιότερα έπρεπε να τρέχω σε ΑΤΜ. Είναι πολύ βολικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, gx2 είπε

Μπορείς να ενεργοποιήσεις το Iris για αποστολή σε όλες σου τις τράπεζες (τουλάχιστον στις 4 συστημικές) αλλά μόνο σε μια για λήψη κάθε φορά. Μπορείς να αλλάζεις την τράπεζα και το λογαριασμό λήψης οπότε και όσες φορές θέλεις. Χρησιμοποιώ την υπηρεσία για να μεταφέρω άμεσα χρήματα  δωρεάν μεταξύ των λογαριασμών μου όλων των τραπεζών, όταν παλαιότερα έπρεπε να τρέχω σε ΑΤΜ. Είναι πολύ βολικό.

Όταν πας να στειλεις δεν σου εμφανίζει : "το αφμ ειναι ίδιο " κάπως ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Όταν πας να στειλεις δεν σου εμφανίζει : "το αφμ ειναι ίδιο " κάπως ετσι

Όχι. Δεν μου εμφανίζει κάτι τέτοιο. Βέβαια δε στέλνω με ΑΦΜ αλλά με αριθμό κινητού. 

Επεξ/σία από gx2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/01/2024 at 22:39, ProponitisTouKanape said:

Παράδειγμα. Ενεργοποιείς Iris στην Alpha και μετά στη Eurobank. Λαμβάνεις χρήματα στην τελευταία. Δηλαδή Eurobank. Η Alpha όμως εξακολουθεί να σε αφήνει να στείλεις (μόνο, όχι να λάβεις). Η Πειραιώς π.χ. νομιζω δε σε αφήνει να στείλεις αν δεν ειναι ενεργοποιημένο σε αυτή. Παντως αυτός ειναι ο τρόπος για να λειτουργεί το iris σε δυο τράπεζες με εναν αριθμο τηλεφώνου

Καμιά φορά σκαλώνει και κάνει αυτό που λες, αλλά 8 στις 10 μπορώ να στείλω απ' όπου να'ναι, χωρίς να πρέπει να έχω ενεργή και τη λήψη στην ίδια τράπεζα. Όμως η Πειραιώς έχει γενικά τα πιο προβληματικά συστήματα, και σε ebanking, και σε ΑΤΜ, οπότε δε μου κάνει εντύπωση το ότι που και που δε δουλεύει. 

Εγώ κάνω συνεχώς τράμπα το Iris για να μεταφέρω χρήματα σε δικούς μου λογαριασμούς από τη μία στην άλλη. Αλλιώς θα 'πρεπε να κάνω αναλήψεις και καταθέσεις. Κανονικό έμβασμα δε παίζει, που το χρεώνουν σαν ποτό σπέσιαλ. 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 21/01/2024 at 09:45, Haldol said:

 Κανονικό έμβασμα δε παίζει, που το χρεώνουν σαν ποτό σπέσιαλ. 

:P

καταντια το να υπαρχει χρεωση και επισης να καθυστερει η μεταφορα προς αλλη τραπεζα εν ετος 2024

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, poulinos said:

καταντια το να υπαρχει χρεωση και επισης να καθυστερει η μεταφορα προς αλλη τραπεζα εν ετος 2024

Όλη η χώρα μια κατάντια είναι, το τραπεζοτσιφλίκι θα γλίτωνε; :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Haldol said:

Όλη η χώρα μια κατάντια είναι, το τραπεζοτσιφλίκι θα γλίτωνε; :P

να τα πραγματι μονο αυτο το προβλημα. και δεν ειναι οτι πληρωνεις αλλα παει και επομενη εργασιμη.δεν μιλαω για εμβασματα εξωτερικο....

εκει 20 φορες χειροτερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

προσωπικα με εχει σωσει απειρες φορες. ειδικα για τα μεταξυ μας σε καφεδες, φαγητα κτλ, ειναι ο,τι καλυτερο (απτο να κυνηγιομαστε με 5ευρα, τα περνας μια στιγμη και εξω απτην πορτα 😁)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, EvansD1 said:

προσωπικα με εχει σωσει απειρες φορες. ειδικα για τα μεταξυ μας σε καφεδες, φαγητα κτλ, ειναι ο,τι καλυτερο (απτο να κυνηγιομαστε με 5ευρα, τα περνας μια στιγμη και εξω απτην πορτα 😁)

ειναι αυτο που προσπαθει να κανει τωρα και το viber pay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, deerhunter είπε

καλησπέρα σας, στην εφαρμογή revolut μπορώ να βάλω IRIS?

ευχαριστώ

Οχι μονο συστημικες τραπεζες αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τραπεζα αττικης παω να στειλω μικρο εμβασμα και δεν μου βγαζει IRIS παιρνω τηλεφωνο οι υπαλληλοι πρωτη φορα το ακουνε.....

εχω βαλει ηδη και κανω συναλλαγες στους γονεις μου σε Εθνικη και Πειραιως εμενα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, PedroG said:

Παιδια τραπεζα αττικης παω να στειλω μικρο εμβασμα και δεν μου βγαζει IRIS παιρνω τηλεφωνο οι υπαλληλοι πρωτη φορα το ακουνε.....

εχω βαλει ηδη και κανω συναλλαγες στους γονεις μου σε Εθνικη και Πειραιως εμενα!!!

"Η υπηρεσία προσφέρεται από Alpha Bank, Εθνική Τράπεζα, Eurobank,Τράπεζα Πειραιώς, Συνεταιριστική Τράπεζα Ηπείρου, Viva.com και Optima bank."

 

Πηγή: https://www.dias.com.gr/el/gia-katanalotes/iris-ameses-metafores-hrimaton-se-filous/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γνωρίζει κανείς εάν έχει υπάρξει κάποια αλλαγή σε Πειραιώς και iris; Έχω ενεργοποιήσει το IRIS στην Εθνική (εκεί θέλω να πάνε στα λεφτά, προερχόμενα από την Πειραιώς). Όταν πάω να στείλω από Πειραιώς, μου λέει ότι η υπηρεσία δεν έχει ενεργοποιηθεί. Όταν την ενεργοποιώ όμως και βάζω το τηλέφωνο μου, μου λέει (όπως είναι φυσικό) ότι δεν μπορεί να γίνει γιατί το τηλέφωνο ανήκει στον λογαριασμό αποστολέα.

Μέχρι και τον Δεκέμβριο έστελνα κανονικά από Πειραιώς σε Εθνική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...