Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για iris?


Mary_alice

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Παρα το γεγονός οτι δεν αποδοκιμαζω την ευκολια και ειδικα σε συστήματα πληρωμών, ηθελα να ρωτησω κατά πόσο ειναι ασφαλες το συστημα iris.

Δεν το εχω ενεργοποιήσει, αλλα πρεπει να στειλω καποια χρηματα σε αλλο λογαριασμό - μου το ζητησε ο παραλήπτης αν γινεται μεσω iris και θα το προτιμούσα απ το να περιμενει πεντε μερες απο εθνικη σε eurobank.

Ουσιαστικά η ερωτηση ειναι ιρις η κλασσικο αρχαιο τροπο με καταθεση σε iban μη γινει καμια στραβη; 

Ευχαριστώ όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, Mary_alice said:

Ουσιαστικά η ερωτηση ειναι ιρις η κλασσικο αρχαιο τροπο με καταθεση σε iban μη γινει καμια στραβη; 

 

Τι στραβη ακριβως πιστευεις οτι μπορει να γινει? Να χαθουν τα λεφτα σου?

 

Για να σου απαντησω, ενεργοποιησε το και στειλε τα χρηματα. Ο παραληπτης θα τα δει αμεσως, αλλα θα τα δει στον default λογαριασμο που εχει δηλωσει να του πηγαινουν, αυτος ξερε. Μπορεις ουτως ή αλλως να κατεβασεις αποδεικτικο συναλλαγης. Προσεχε γιατι καποιες τραπεζες εχουν μικροπρομηθειες οταν τα ποσα υπερβαινουν καποια νουμερα (προμηθεια της ταξεως 0.50 - 1 ευρω). 

 

Παρ' ολα αυτα δεν την καταλαβαινω την λογικη καποιων ανθρωπων να φοβουνται να πανε σε κατι καινουριο. Ειμαι σιγουρος οτι πολλοι φιλοι σου θα το χρησιμοποιουν ηδη, θα τους εχεις ρωτησει και απο μεσα σου θα λες, "τα κορόιδα, σιγουρα υπαρχει καποια παγιδα απο πισω"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chrisgav είπε

Τι στραβη ακριβως πιστευεις οτι μπορει να γινει? Να χαθουν τα λεφτα σου?

 

Για να σου απαντησω, ενεργοποιησε το και στειλε τα χρηματα. Ο παραληπτης θα τα δει αμεσως, αλλα θα τα δει στον default λογαριασμο που εχει δηλωσει να του πηγαινουν, αυτος ξερε. Μπορεις ουτως ή αλλως να κατεβασεις αποδεικτικο συναλλαγης. Προσεχε γιατι καποιες τραπεζες εχουν μικροπρομηθειες οταν τα ποσα υπερβαινουν καποια νουμερα (προμηθεια της ταξεως 0.50 - 1 ευρω). 

 

Παρ' ολα αυτα δεν την καταλαβαινω την λογικη καποιων ανθρωπων να φοβουνται να πανε σε κατι καινουριο. Ειμαι σιγουρος οτι πολλοι φιλοι σου θα το χρησιμοποιουν ηδη, θα τους εχεις ρωτησει και απο μεσα σου θα λες, "τα κορόιδα, σιγουρα υπαρχει καποια παγιδα απο πισω"

Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση και καθοδήγηση! Οχι καλε προς θεού, εγω δε το ενεργοποιώ γιατι ειμαι γνωστος ατυχος σε πολλα παροιμία ζητηματα οποτε και σκεφτικα να ρωτήσω εδώ. Ρωτησα και 2-3 φιλους αλλα δεν ετυχε να το χρειαστούν για γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Mary_alice είπε

Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση και καθοδήγηση! Οχι καλε προς θεού, εγω δε το ενεργοποιώ γιατι ειμαι γνωστος ατυχος σε πολλα παροιμία ζητηματα οποτε και σκεφτικα να ρωτήσω εδώ. Ρωτησα και 2-3 φιλους αλλα δεν ετυχε να το χρειαστούν για γνώμη.

Οποιαδήποτε σύστημα έχει η τράπεζα, είναι αρκετά ασφαλές, μέσα σε αυτό και το iris. Απλά ενεργοποιείς, και στελνεις άμεσα τα χρήματα. 

Τωρα αν η ατυχία σου είναι σε κάποια υπηρεσία του τύπου "Λεφτά στο λεπτό" πριν γίνουν οι τελευταίες αλλαγές όπου απαιτεί και κάρτα, και αγόρασες κάτι στέλνοντας λεφτά χωρίς να λάβεις κάτι, αυτό ήταν λάθος χρήστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Maurikycli said:

Μπορούμε να έχουμε λογαριασμό iris σε πολλές τράπεζες ή μόνο έναν ως άτομο;

Ένας ανα ΑΦΜ και τηλέφωνο,   όταν κάνεις ενεργοποίηση σε 2η τράπεζα,  απενεργοποιεί το λινκ στην πρώτη, σε μερικές περιπτώσεις έχουν διαβάσει πως κάποιος είχε καταφέρει να έχει ενεργή την αποστολή σε 2 τράπεζες, αλλά όχι την λήψη χρημάτων

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mary_alice είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Παρα το γεγονός οτι δεν αποδοκιμαζω την ευκολια και ειδικα σε συστήματα πληρωμών, ηθελα να ρωτησω κατά πόσο ειναι ασφαλες το συστημα iris.

Δεν το εχω ενεργοποιήσει, αλλα πρεπει να στειλω καποια χρηματα σε αλλο λογαριασμό - μου το ζητησε ο παραλήπτης αν γινεται μεσω iris και θα το προτιμούσα απ το να περιμενει πεντε μερες απο εθνικη σε eurobank.

Ουσιαστικά η ερωτηση ειναι ιρις η κλασσικο αρχαιο τροπο με καταθεση σε iban μη γινει καμια στραβη; 

Ευχαριστώ όλους!

Ως προς τη μεταφορά χρημάτων, το IRIS είναι ουσιαστικά μεταφορά χρημάτων απο έναν λογαριασμό σε έναν άλλον όπως και με τον κλασικό τρόπο. Είναι το ίδιο πράγμα ακριβώς ως ασφάλεια, απλά αντι να γράφεις το μακαρόνι το IBAN, γράφεις τον αριθμό τηλεφώνου. Είναι και δωρεάν ως 500 ευρώ. Ως προς τις πληρωμές σε ηλεκτρονικά καταστήματα, για εμένα είναι ο καλύτερος τρόπος πληρωμής και όπου υπάρχει αυτή η επιλογή την χρησιμοποιώ. Δεν βάζεις κανένα απολύτως στοιχείο πουθενά. Βγαίνει ένα QR code απο το κατάστημα κατα το στάδιο της πληρωμής, εσύ ανοίγεις την εφαρμογή της τράπεζας που έχεις στο κινητό σου, το σκανάρεις, επιβεβαιώνεις και πληρώνεις. Ούτε στοιχεία κάρτας δίνεις κάπου ούτε τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Mary_alice said:

Ουσιαστικά η ερωτηση ειναι ιρις η κλασσικο αρχαιο τροπο με καταθεση σε iban μη γινει καμια στραβη; 

Όσο ασφαλές είναι το έμβασμα (διατραπεζική μεταφορά σε αριθμό λογαριασμού), άλλο τόσο ασφαλής είναι και η μεταφορά μέσω iris.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά στο λεπτο ήταν mind blowing

Για το iris ήδη ανακοίνωσαν οτι θα χρεώνουν τα επαγγελματικά αφμ με ποσοστό όπως στις κάρτες..  

Από παντού να βγαζουν προμήθειες...ακομη κ σε αυτοματοποιημενα συστηματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kage είπε

Τα λεφτά στο λεπτο ήταν mind blowing

Για το iris ήδη ανακοίνωσαν οτι θα χρεώνουν τα επαγγελματικά αφμ με ποσοστό όπως στις κάρτες..  

Από παντού να βγαζουν προμήθειες...ακομη κ σε αυτοματοποιημενα συστηματα

Ναι το τραβάνε πολύ οι ελληνικές τράπεζες αλλά και το αυτοματοποιημένο σύστημα δεν ειναι τσάμπα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και είχα λογαριασμούς και στις 4 τράπεζες δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το iris. Δε μου χρειάστηκε δηλαδή. Σήμερα που αποφάσισα να το ενεργοποιήσω στη eurobank, βλέπω στο app ότι ήταν ήδη ενεργό. Σε καμία περίπτωση δε παίζει να το έκανα εγώ. Άρα να υποθέσω ενεργοποιήθηκε αυτόματα. Η eurobank είναι η κύρια τράπεζα μου.

Στις άλλες 3 βλέπω είναι off. Οπότε δεν έχει νόημα να ενεργοποιήσω και στις άλλες; Το παιχνίδι θα παίζεται μόνο με τη eurobank? από αυτή θα στέλνω και σε αυτή θα λαμβάνω; Κάποιος μου είπε ότι έχει ενεργοποιημένο το Iris σε 2 τράπεζες. Παίζει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Mary_alice said:

Καλησπέρα σε όλους,

Παρα το γεγονός οτι δεν αποδοκιμαζω την ευκολια και ειδικα σε συστήματα πληρωμών, ηθελα να ρωτησω κατά πόσο ειναι ασφαλες το συστημα iris.

Δεν το εχω ενεργοποιήσει, αλλα πρεπει να στειλω καποια χρηματα σε αλλο λογαριασμό - μου το ζητησε ο παραλήπτης αν γινεται μεσω iris και θα το προτιμούσα απ το να περιμενει πεντε μερες απο εθνικη σε eurobank.

Ουσιαστικά η ερωτηση ειναι ιρις η κλασσικο αρχαιο τροπο με καταθεση σε iban μη γινει καμια στραβη; 

Ευχαριστώ όλους!

εκτος αν θες να τα δωσεις σε καποιον που να εχει eurobank (cash) και να κανει αυτος την μεταφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά για το Iris ισχυει το ενας λογαριασμός-ένας αριθμος τηλεφώνου. Απο εκεί και πέρα, το πως συμπεριφέρεται ακριβώς το Iris σε καθε τράπεζα διαφέρει ελαφρώς, ως προς την αποστολή. 

Παράδειγμα. Ενεργοποιείς Iris στην Alpha και μετά στη Eurobank. Λαμβάνεις χρήματα στην τελευταία. Δηλαδή Eurobank. Η Alpha όμως εξακολουθεί να σε αφήνει να στείλεις (μόνο, όχι να λάβεις). Η Πειραιώς π.χ. νομιζω δε σε αφήνει να στείλεις αν δεν ειναι ενεργοποιημένο σε αυτή. Παντως αυτός ειναι ο τρόπος για να λειτουργεί το iris σε δυο τράπεζες με εναν αριθμο τηλεφώνου

10 λεπτά πριν, Bitbit είπε

μιας και είχα λογαριασμούς και στις 4 τράπεζες δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το iris. Δε μου χρειάστηκε δηλαδή. Σήμερα που αποφάσισα να το ενεργοποιήσω στη eurobank, βλέπω στο app ότι ήταν ήδη ενεργό. Σε καμία περίπτωση δε παίζει να το έκανα εγώ. Άρα να υποθέσω ενεργοποιήθηκε αυτόματα. Η eurobank είναι η κύρια τράπεζα μου.

Στις άλλες 3 βλέπω είναι off. Οπότε δεν έχει νόημα να ενεργοποιήσω και στις άλλες; Το παιχνίδι θα παίζεται μόνο με τη eurobank? από αυτή θα στέλνω και σε αυτή θα λαμβάνω; Κάποιος μου είπε ότι έχει ενεργοποιημένο το Iris σε 2 τράπεζες. Παίζει αυτό;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...