Προς το περιεχόμενο

Μετά τις πιέσεις της Ε.Ε, η Apple προτίθεται να "ανοίξει" τις ανέπαφες πληρωμές NFC του iPhone και σε τρίτους


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, MrRush είπε

Αυτό που λες πραγματικά δεν υπάρχει. Όπου δέχονται κάρτα ή Apple Pay, δέχονται και Google Pay καθώς και τα τρία είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Το Google Pay και το Apple Pay είναι σαν να έχεις την ανέπαφη κάρτα μαζί σου. 

Ξαναλέω, το κινητό σου έχει πρόβλημα, δεν με νοιάζει αν πιστεύεις ότι δεν έχει, έχει. Η εμπειρία σου είναι παράλογη για μια συσκευή που δεν έχει πρόβλημα οπότε απλά πήγαινε το για επισκευή.

Μια χαρά υπάρχει, η τεχνολογία ορισμένων τερματικών είναι τέτοια που δεν δέχονται όλου του τύπου τις πληρωμές εκτός και αν προγραμματιστούν. Εδώ Αγλλία θα βρεις πολλά τέτοια τερματικά διάσπαρτα και δεν δέχονται G-pay και Samsung pay. Δέχονται αποκλειστικά την ίδια την κάρτα ή apple pay. Αν το τερματικό γράφει tap and pay ή κάτι τέτοιο και δεν είναι σε μέσα μαζικής μεταφοράς οι πιθανότητες να δουλεύει το android σου είναι μέτριες. Χαίρω πολύ για την contanctless, αυτή δουλεύει και δεν αναφέρομαι σε αυτήν την τεχνολογία. 

Επιπλέον τα glitches που συναντάς αραιά και που είναι ανεξαρτήτου από το παραπάνω. Για το θέμα των διπλο-τριπλο χρεώσεων έχω φάει απίστευτο χρόνο για να δω τι μπορεί να φταίει και για το αν είναι η συσκευή μου. Πολλά τα θέματα που προέκυψαν από αυτό. Από το θέμα του Android το ότι φταίει το λογισμικό μέχρι το ότι το προφίλ μου είναι Ελληνικό και τώρα που ζω Αγγλία μετά το Brexit τέτοιου τύπου μετατροπές και συναλλαγές εντός του κινητού ίσως προκαλούν καθυστερήσεις με αποτέλεσμα να χρεώνομαι αργότερα για όλες τις αποτυχημένες προσπάθειες πριν εν τέλη χρησιμοποιήσω την κανονική μου κάρτα. Ακόμα δεν κατέληξα κάπου δυστυχώς. 

Υπόψη ότι έχω δυο Android συσκευές (Pixel και S23U) και είναι το ίδιο μεταξύ τους. 

1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Η δική σου εμπειρία όμως δεν είναι ο κανόνας. Εγώ κάνω χρόνια συναλλαγές μέσω Android πριν ακόμα από το G Pay και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα . Ούτε απόρριψη που να οφείλεται στο λειτουργικό ούτε διπλές χρεώσεις ούτε κάτι από αυτά που αναφέρεις. 

Χρησιμοποιώ και τα δύο λειτουργικά και είναι σε εξίσου καλό επίπεδο αξιοπιστίας και ασφάλειας και τα δύο. 

Πουθενά δεν είπα ότι είναι ο κανόνας. Είπα ότι σε άμεση σύγκριση μεταξύ των δυο λειτουργικών το iphone απλά είναι καλύτερο σε όλα. Δεν φοβάσαι ποτέ μην μείνεις εκτός, δεν φοβάσαι μην και κάτι δεν υποστηρίζεται και γενικά όλοι δουλεύουν για την apple για να δουλεύουν όλα ρολόι. 

Αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς. Τα πιο απλά πράγματα που θα έπρεπε να δουλεύουν ρολόι όποια συσκευή και να έχεις δεν είναι δεδομένα με τις android συσκευές. Τέτοια σκηνικά τα συζητάμε με όλη την παρέα και συναδέλφους που έχουν android και είναι μπόλικα. 

Είναι ενοχλητικό για εμένα η κοπέλα μου να κινείται σαν να μην συμβαίνει τίποτα διότι δεν πρόκεται να κολλήσει πουθενά αν έχει -μόνο- το iphone μαζί της και εγώ να πρέπει να προετοιμάζομαι για παν ενδεχόμενο λες και θα κάνω ταξίδι.

Ενα ακόμα άσχετο με τις πληρωμές παράδειγμα αλλά σχετικό με το θέμα της αξιοπιστίας. Η κοπέλα μου έχει ηλεκτρικό αυτοκίνητο με ταχυφορτιστή στο σπίτι της. Εχει μια ταρίφα η οποία της επιτρέπει να έχει για 6 ώρες την βραδιά μόλις 8 λεπτά την κιλοβατώρα. Η ταρίφα ΔΕΝ θα μπορούσε να ενεργοποιηθεί χωρίς iphone παρόλο που γράφει iOS 9+ και android 9+. Η εταιρία που παρέχει αυτήν την ταρίφα ξεκαθαρίζει ότι πρόκειται για Beta programme και ότι έχει glitches όμως ταυτόχρονα ξεκαθαρίζει ότι η iOS integration είναι στα τελευταία της  και ότι δεν υπάρχουν γνωστά glitches για iOS ενώ για Android ο δρόμος είναι μακρύς ακόμα και έχει άπειρα glitches. 

Το παραπάνω ισχύει και μεταξύ των κατασκευαστών και της ταρίφας αυτής λέγοντας ότι αν Π.Χ. έχεις VW ID.3 με τον Χ φορτιστή δουλεύει κανονικά αν το control και pairing device είναι iOS αλλά δεν γίνεται με Android ακόμα που σημαίνει ότι ακόμα και αν δούλευε το παραπάνω έχεις ένα ακόμα σκαλοπάτι που μπορεί να πάει στραβά και να επηρεάσει την εμπειρία σου αλλά και την συμβατότητα σου με το Χ προϊόν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, ikaruga24 said:

Μια χαρά υπάρχει, η τεχνολογία ορισμένων τερματικών είναι τέτοια που δεν δέχονται όλου του τύπου τις πληρωμές εκτός και αν προγραμματιστούν. Εδώ Αγλλία θα βρεις πολλά τέτοια τερματικά διάσπαρτα και δεν δέχονται G-pay και Samsung pay. Δέχονται αποκλειστικά την ίδια την κάρτα ή apple pay. Αν το τερματικό γράφει tap and pay ή κάτι τέτοιο και δεν είναι σε μέσα μαζικής μεταφοράς οι πιθανότητες να δουλεύει το android σου είναι μέτριες. Χαίρω πολύ για την contanctless, αυτή δουλεύει και δεν αναφέρομαι σε αυτήν την τεχνολογία. 

Επιπλέον τα glitches που συναντάς αραιά και που είναι ανεξαρτήτου από το παραπάνω. Για το θέμα των διπλο-τριπλο χρεώσεων έχω φάει απίστευτο χρόνο για να δω τι μπορεί να φταίει και για το αν είναι η συσκευή μου. Πολλά τα θέματα που προέκυψαν από αυτό. Από το θέμα του Android το ότι φταίει το λογισμικό μέχρι το ότι το προφίλ μου είναι Ελληνικό και τώρα που ζω Αγγλία μετά το Brexit τέτοιου τύπου μετατροπές και συναλλαγές εντός του κινητού ίσως προκαλούν καθυστερήσεις με αποτέλεσμα να χρεώνομαι αργότερα για όλες τις αποτυχημένες προσπάθειες πριν εν τέλη χρησιμοποιήσω την κανονική μου κάρτα. Ακόμα δεν κατέληξα κάπου δυστυχώς. 

Υπόψη ότι έχω δυο Android συσκευές (Pixel και S23U) και είναι το ίδιο μεταξύ τους.

Μένω Λονδίνο, δεν το έχω συναντήσει που-θε-να. Έχω πληρώσει με κάρτες Alpha Bank, Eurobank (και πιστωτική), Εθνική, Revolut και Monzo, κανένα μα κανένα πρόβλημα ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας Huawei που δεν έχει καν google pay αλλά Curve και περασμένη κάρτα της Eurobank έχω πληρώσει διάφορα σε 3 διαφορετικές χώρες χωρίς κανένα πρόβλημα σε καμία. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikaruga24 είπε

Μια χαρά υπάρχει, η τεχνολογία ορισμένων τερματικών είναι τέτοια που δεν δέχονται όλου του τύπου τις πληρωμές εκτός και αν προγραμματιστούν. Εδώ Αγλλία θα βρεις πολλά τέτοια τερματικά διάσπαρτα και δεν δέχονται G-pay και Samsung pay. Δέχονται αποκλειστικά την ίδια την κάρτα ή apple pay. Αν το τερματικό γράφει tap and pay ή κάτι τέτοιο και δεν είναι σε μέσα μαζικής μεταφοράς οι πιθανότητες να δουλεύει το android σου είναι μέτριες. Χαίρω πολύ για την contanctless, αυτή δουλεύει και δεν αναφέρομαι σε αυτήν την τεχνολογία. 

Επιπλέον τα glitches που συναντάς αραιά και που είναι ανεξαρτήτου από το παραπάνω. Για το θέμα των διπλο-τριπλο χρεώσεων έχω φάει απίστευτο χρόνο για να δω τι μπορεί να φταίει και για το αν είναι η συσκευή μου. Πολλά τα θέματα που προέκυψαν από αυτό. Από το θέμα του Android το ότι φταίει το λογισμικό μέχρι το ότι το προφίλ μου είναι Ελληνικό και τώρα που ζω Αγγλία μετά το Brexit τέτοιου τύπου μετατροπές και συναλλαγές εντός του κινητού ίσως προκαλούν καθυστερήσεις με αποτέλεσμα να χρεώνομαι αργότερα για όλες τις αποτυχημένες προσπάθειες πριν εν τέλη χρησιμοποιήσω την κανονική μου κάρτα. Ακόμα δεν κατέληξα κάπου δυστυχώς. 

Υπόψη ότι έχω δυο Android συσκευές (Pixel και S23U) και είναι το ίδιο μεταξύ τους. 

Πουθενά δεν είπα ότι είναι ο κανόνας. Είπα ότι σε άμεση σύγκριση μεταξύ των δυο λειτουργικών το iphone απλά είναι καλύτερο σε όλα. Δεν φοβάσαι ποτέ μην μείνεις εκτός, δεν φοβάσαι μην και κάτι δεν υποστηρίζεται και γενικά όλοι δουλεύουν για την apple για να δουλεύουν όλα ρολόι. 

Αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς. Τα πιο απλά πράγματα που θα έπρεπε να δουλεύουν ρολόι όποια συσκευή και να έχεις δεν είναι δεδομένα με τις android συσκευές. Τέτοια σκηνικά τα συζητάμε με όλη την παρέα και συναδέλφους που έχουν android και είναι μπόλικα. 

Είναι ενοχλητικό για εμένα η κοπέλα μου να κινείται σαν να μην συμβαίνει τίποτα διότι δεν πρόκεται να κολλήσει πουθενά αν έχει -μόνο- το iphone μαζί της και εγώ να πρέπει να προετοιμάζομαι για παν ενδεχόμενο λες και θα κάνω ταξίδι.

Ενα ακόμα άσχετο με τις πληρωμές παράδειγμα αλλά σχετικό με το θέμα της αξιοπιστίας. Η κοπέλα μου έχει ηλεκτρικό αυτοκίνητο με ταχυφορτιστή στο σπίτι της. Εχει μια ταρίφα η οποία της επιτρέπει να έχει για 6 ώρες την βραδιά μόλις 8 λεπτά την κιλοβατώρα. Η ταρίφα ΔΕΝ θα μπορούσε να ενεργοποιηθεί χωρίς iphone παρόλο που γράφει iOS 9+ και android 9+. Η εταιρία που παρέχει αυτήν την ταρίφα ξεκαθαρίζει ότι πρόκειται για Beta programme και ότι έχει glitches όμως ταυτόχρονα ξεκαθαρίζει ότι η iOS integration είναι στα τελευταία της  και ότι δεν υπάρχουν γνωστά glitches για iOS ενώ για Android ο δρόμος είναι μακρύς ακόμα και έχει άπειρα glitches. 

Το παραπάνω ισχύει και μεταξύ των κατασκευαστών και της ταρίφας αυτής λέγοντας ότι αν Π.Χ. έχεις VW ID.3 με τον Χ φορτιστή δουλεύει κανονικά αν το control και pairing device είναι iOS αλλά δεν γίνεται με Android ακόμα που σημαίνει ότι ακόμα και αν δούλευε το παραπάνω έχεις ένα ακόμα σκαλοπάτι που μπορεί να πάει στραβά και να επηρεάσει την εμπειρία σου αλλά και την συμβατότητα σου με το Χ προϊόν. 

 

Ε τώρα τι να σου πω. Αυτά που περιγράφεις δεν υπάρχουν. Και δεν εννοώ ότι δεν σου συμβαίνουν, προφανώς συμβαίνουν για να το αναφέρεις.

Αλλά πρώτον το Google pay δεν έχει καμία σχέση με το pos.To Google pay έχει να κάνει με την τράπεζα και το κινητό. Το pos το μόνο που κάνει είναι να διαβάζει το κινητό μέσω NFC ακριβώς όπως μια contactless κάρτα. Οπότε δεν γίνεται να λειτουργεί το ένα και όχι ότι άλλο. Αν συμβεί θα είναι κάτι σπανιότατο.

Οπότε κάτι άλλο φταίει και όχι το android. Άλλαξε payment profile σε βρετανικό εφόσον είσαι Βρετανία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είναι το πρόβλημα αν ανοίξει το iOS κάποιες λειτουργίες (μηνύματα, πληρωμές και side loading / αυτός που θα τις βάζει δεν επηρεάζει τους άλλους) 

τόσα χρήματα έχετε στις τράπεζες και τόσο πολύ προσωπικά δεδομένα (όλοι με ένα κινητό στο χέρι είστε και βλέπετε τι κάνει ο άλλος στην ζωή του)

Μου θυμίζεται έναν φίλο που κάνει 8 χρόνια vegan διατροφή μην πεθάνει νωρίς και είναι άεργος 10+ χρόνια… και άμα τον ρωτήσεις τον κηφήνα γιατί θέλεις να ζήσεις 90+ και τι θα χάσει η ανθρωπότητα αν πεθάνεις πρόωρα… δεν ξέρει να απαντήσει, αλλά στα ζαλίζει να γίνεις vegan και εσύ…

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, TrialKid είπε

Που είναι το πρόβλημα αν ανοίξει το iOS κάποιες λειτουργίες (μηνύματα, πληρωμές και side loading / αυτός που θα τις βάζει δεν επηρεάζει τους άλλους) 

τόσα χρήματα έχετε στις τράπεζες και τόσο πολύ προσωπικά δεδομένα (όλοι με ένα κινητό στο χέρι είστε και βλέπετε τι κάνει ο άλλος στην ζωή του)

Μου θυμίζεται έναν φίλο που κάνει 8 χρόνια vegan διατροφή μην πεθάνει νωρίς και είναι άεργος 10+ χρόνια… και άμα τον ρωτήσεις τον κηφήνα γιατί θέλεις να ζήσεις 90+ και τι θα χάσει η ανθρωπότητα αν πεθάνεις πρόωρα… δεν ξέρει να απαντήσει, αλλά στα ζαλίζει να γίνεις vegan και εσύ…

 

Άσχετο αλλά ο φίλος σου ο άεργος (μιας και έχω και κι εγώ τέτοιους φίλους) όχι 90 θα πάει 100+ οπότε καλά κάνει και τον απασχολεί η διατροφή του :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, logistoulis said:

Άσχετο αλλά ο φίλος σου ο άεργος (μιας και έχω και κι εγώ τέτοιους φίλους) όχι 90 θα πάει 100+ οπότε καλά κάνει και τον απασχολεί η διατροφή του :lol:

Αυτοί πάντα επιβιώνουν… 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2024 στις 12:18 ΠΜ, HAS1972 είπε

Το ολο ζητημα για τους χρηστες Iphone ειναι οτι (η συντριπτική πλειοψηφία) θεωρουν τους εαυτους τους ελιτ. Θεωρουν οτι το ios ειναι ενα συστημα που τους ξεχωριζει απο την πλεμπα του android. Ερχεται λοιπον η ΕΕ και υποχρεωνει την Apple να κανει πραγματα που κανει και το ταπεινο Android. Τομπολα. 

Ξερω οτι πολλοι θα δυσανασχετησουν με αυτα που γραφω, αλλα εγω αυτο βλεπω απο τα γραφομενα. Πιο πολυ υποστηριζουν αυτοι την Apple παρα η ιδια η εταιρια (οπως σωστα ειπε και καποιος αλλος πριν). 

Και η κουτση Μαρία έχει...

 

Και η πλάκα είναι ότι δεν ξέρουν ούτε να στέλνουν email...

 

 

Βλέπουν λοιπόν Android και λένε 

“μόνο iPhone “

 

Κάρτα όμως μέσα γιοκ...

 

*Προσοχή υπάρχουν και χρήστες που πραγματικά εκμεταλλεύονται τις τεράστιες δυνατότητες που έχει ένα iPhone.... Δεν αναφέρομαι σε αυτούς.  ... Αυτοί στην τελική ξέρουν τι θέλουν και σίγουρα βλέπουν τις πιο πολλές αλλαγές προς όφελος τους...

 

Συγνώμη για το off topic ...

 

Τώρα εάν τσιμπήσει κάποιος οπαδός τσίμπησε....χαβαλες να γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα να δείς τι πλύση εγκεφάλου έχει κάνει το μάρκετινγκ μιας εταιρίας. Να επιβάλλει η Ε.Ε. κανόνες ανταγωνισμού ωστέ να δώσει ευκαιρίες σε πολλούς να αναπτυχθούν και να καινοτομήσουν, και να φωνάζουν όλοι από κάτω πόσο άδικο είναι. Να τους αφήσει παιδιά να βγάζουν proprietary σαπίλες ενώ υπάρχουν παγκόσμια standards και να χρεώνει για καλώδια φόρτισης 20 και 30 ευρώ. Εγώ λέω να φτιάξει μια χώρα κάπου η apple και να σας μαζέψει με συνδρομή.  Να κάτσουμε εμείς εδώ με τα iphone μας, τα type-c καλώδια μας, το προσωπικό μας wallet που δεν θα είναι backed up σε κανέναν τρίτο server και instant messaging με όλους.

Επεξ/σία από darks1de
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/01/2024 at 15:25, andreas1gr said:

Άρα είσαι υπέρ της ΕΕ που καλά κανει και βάζει όρους στην apple για να συνεχίσει να πουλάει τα προϊόντα της...

 

oxi γιατι η ΕΕσσδ σου βαζει το πιστολι στο κροταφο

On 20/01/2024 at 16:25, giannisg33 said:

Με τον ίδιο τρόπο που απαγορεύεται μια εταιρεία γάλακτος να ριξει πχ ποντικοφάρμακο μέσα στο γάλα. Υπάρχει νομοθεσία που ορίζει τι ακριβώς επιτρέπεται να πουληθεί και με ποιες προδιαγραφές. Όποιος δεν συμφωνεί, δεν πουλάει, και αν το κάνει, μπαινει φυλακή.

ακριβως εδω εντοπιζεται το προβλημα. στα σοβαρα νομικα συστηματα (αγγλοσαξονικα) το κρατος δεν εχει καμια δουλεια να επεμβει. αν εσυ υποστεις απατη μπορεις να κανεις μηνυση και να παρεις αποζημιωση. το κρατος ειναι υποχρεωμενο να σου παρεχει δικαστηρια και δικαιοσυνη οχι να αποφασιζει για σενα τι ειναι σωστο και τι οχι 

7 hours ago, darks1de said:

Κοίτα να δείς τι πλύση εγκεφάλου έχει κάνει το μάρκετινγκ μιας εταιρίας. Να επιβάλλει η Ε.Ε. κανόνες ανταγωνισμού ωστέ να δώσει ευκαιρίες σε πολλούς να αναπτυχθούν και να καινοτομήσουν, και να φωνάζουν όλοι από κάτω πόσο άδικο είναι. Να τους αφήσει παιδιά να βγάζουν proprietary σαπίλες ενώ υπάρχουν παγκόσμια standards και να χρεώνει για καλώδια φόρτισης 20 και 30 ευρώ. Εγώ λέω να φτιάξει μια χώρα κάπου η apple και να σας μαζέψει με συνδρομή.  Να κάτσουμε εμείς εδώ με τα iphone μας, τα type-c καλώδια μας, το προσωπικό μας wallet που δεν θα είναι backed up σε κανέναν τρίτο server και instant messaging με όλους.

εσυ που δεν εχεις υποστει πλυση εγκεφαλου να αγορασεις ανδροιδ

εμεις τι σου φταιμε να μας επιβαλλεις τις ιδεοληψιες σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dieksodo είπε

oxi γιατι η ΕΕσσδ σου βαζει το πιστολι στο κροταφο

ακριβως εδω εντοπιζεται το προβλημα. στα σοβαρα νομικα συστηματα (αγγλοσαξονικα) το κρατος δεν εχει καμια δουλεια να επεμβει. αν εσυ υποστεις απατη μπορεις να κανεις μηνυση και να παρεις αποζημιωση. το κρατος ειναι υποχρεωμενο να σου παρεχει δικαστηρια και δικαιοσυνη οχι να αποφασιζει για σενα τι ειναι σωστο και τι οχι 

εσυ που δεν εχεις υποστει πλυση εγκεφαλου να αγορασεις ανδροιδ

εμεις τι σου φταιμε να μας επιβαλλεις τις ιδεοληψιες σου?

εσείς που δεν πιστεύετε στην ευρωπαική παρέμβαση γιατί δεν πάτε κάπου αλλού; τι σας φταίμε εμείς;

 

 

Επεξ/σία από darks1de
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...