Προς το περιεχόμενο

Κόστος Κατοχύρωση Πατέντας...30.000+ € !!! γνώμες;


mader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μετα σου λενε οτι προωθούν τις καινοτομίες. ρε μας δουλεύουν όλους ψιλο γαζι!

Το ιστορικό: εχω φτιάξει μια πατέντα που αφορά κλιματισμό (ψύξη μόνο) μικρού χωρου με σχεδον 50-100watt κατανάλωσης ρεύματος. 
εχω ψάξει στο γοογλη και δεν υπάρχει τίποτα παρόμοιο... τουλάχιστον σε εφαρμογή για κλιματισμό. (σορρυ δεν μπορω να πω πολλά)

κανω δοκιμές εδω και 2 χρονια και όντως λειτουργεί πολυ αποδοτικά, κάποια μικροθεματα που υπάρχουν τα μελετάω σταδιακά. 

 

το πρόβλημα ειναι οτι εάν αρχίσω να το παράγω, και κάποιος γνώστης μελετήσει την λειτουργιά του, θα μπορέσει να το κατασκευάσει για λογαριασμό του και ετσι
πανε στράφι τα 3 χρονια που εχω χαλάσει χρήματα, παρα πολυ προσωπικό χρονο κτλ κτλ

 

ρώτησα στο OBI για κατοχύρωση διεθνους πατεντας και μου εδωσαν να διαβάσω βιβλιο ολόκληρο   οπου εν τέλει προκύπτει οτι πρέπει να προσλάβω ειδικό δικηγόρο, μηχανικό, ηλεκτρολόγο, ψυκτικό, χημικό και μεταφραστές! οι οποίοι πρέπει να κατέχουν ειδικό τιτλο σπουδών αναγνωρισμένο απο την ΕΕ και ουτε οι ιδιοι δεν γνώριζαν τι αλλο θα χρειαστεί!!!

τι μαλ&&& μη πω ειναι αυτες;;;
δλδ μιλαμε για εξωφρενικά ΑΔΥΝΑΤΑ ποσα αλλα και τρομερά πολύπλοκη διαδικασία! ! ουτε η Mitsubishi δεν θα μπορούσε να πληρώσει για κατι τετοιο!

>>αναφορικά για προστασία εως 20 χρονια στην ΕΕ απο 9000€ και πανω

>>Διεθνη προστασία*: απο 30.000€ και πανω
*κάποιες χωρες εξαιρούνται και γενικα δεν υπαρχει τρόπος καποιος πολιτης ΕΕ να κατοχυρώσει πατεντα στις χωρες αυτες οπως Παλαιστίνη, FYROM και αλλες.

Δεν θελω να πουλήσω τη πατεντα μου στις μεγαλο εταιρίες που σε πατανε στο λαιμο,  θελω να την υλοποιήσω ο ιδιος και εαν πανε ολα καλα ισως κανω κατι δικο μου...

 

τι προτείνετε να κανω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πριν 3 μήνες αιτηθήκαμε πατέντα εφεύρεσης στη Κίνα μέσω Ταϊβαν για τη λεγόμενη PCT πατέντα. Η PCT πατέντα σου δίνει τη δυνατότητα να "πάρεις" ημερομηνία και να αρχίσεις να αιτήσαι σε (σχεδόν) σε οποιοδήποτε κράτος μέσα σε 31 μήνες. Γραφείο και κατάθεση (στα αγγλικά) μας κόστισε 6.000 ευρώ περίπου.
Με την PCT πατέντα με σχετικά οικονομικό τρόπο κατοχυρώνεις την ιδέα επίσημα και μέσα σε 31 μήνες μπορείς είτε να προσπαθήσεις να τη πουλήσεις την ιδέα ή να την εφαρμόσεις εσύ ο ίδιος.
Καθώς σχεδιάζουμε και παράγουμε προίοντα και σχεδιάζουμε για τρίτους ηλεκτρονικά προϊοντα (Ασία), να μη σε απογοητεύσω αλλά το να θεωρείς μόνος σου οτι θα παράξεις κλιμαστιστικό, ειναι ουτοπικό. Τα κόστη επένδυσης για εξέλιξη, σχεδιασμό, μηχανολογικό/ηλεκτρολογικό μηχανισμό, για ανευρεση contract manufacturer, προ-πληρωμή των πρώτων 1.000 κομματιων (ενδεικτικά), πιστοποιήσεις για να τα πουλήσεις, τα κόστη ειναι τρελά.
Εκτός αν καταφέρεις να "σηκώσεις" χρηματοδότηση και να βρεις ομάδα. Αλλιώς, ο μόνος τρόπος ειναι να πουλήσεις τη πατέντα σου σε μεγάλη εταιρεία, που δε θα ειναι καθόλου μα καθόλου κακό.
PCT εσυ ως Ελληνας μπορείς μόνο μεσω ΟΒΙ ή νομίζω από τα κεντρικά στην Ελβετία. Αλλά δικηγόρο στην Ελλάδα να σου κάνει τη δουλειά δύσκολα (έχω γνωστούς δικηγόρους και μάλιστα πνευμ. ιδιοκτησίας αλλά σε εμπορικά σήματα πιο πολύ). Επειδή έκανα σχετική έρευνα, ίσως, ΙΣΩΣ, θα μπορούσες να ρωτήσεις εδω : https://www.maroulipatent.gr/services/designs
Συγγράφουν πατέντες και ειναι Μηχανικοί.
Πρέπει όμως να κάνεις πολύ δουλειά και μόνος σου έρευνας, τεκμηρίωσης, εικόνων αν θες να μειώσεις κόστη αλλά και να σε πάρουν σοβαρά. Εμάς μας πήρε 1 χρόνο η διαδικασία με πολύ προσωπική δουλειά. Τωρα ετοιμάζουμε ολο το υλικό για παρουσιάση σε εταιρείες για πώληση.

Το hardware ειναι ακριβό σπορ, γι'αυτό Ελλάδα καφε/σουβλάκι και software startups μόνο.

 

  • Like 14
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mader είπε

τι προτείνετε να κανω;

να την πουλήσεις .

υπόψιν οτι δε μπορείς να πατήσεις σε οτιδήποτε που υπάρχει πατέντα , επομένως αν χρησιμοποιείς τεχνική και εξαρτήματα που είναι πατενταρισμένα και απλά την εξελίσσεις έστω και 1000% αποδοτικότερα , πάλι δε μπορείς να το πατεντάρεις

αν χρησιμοποιήσεις τεχνικές ελαφρώς αλλαγμένες ωστε να μην προσβάλλονται άλλες πατέντες , δε σε διαφυλάσσει απο μηνύσεις

14 λεπτά πριν, mader είπε

Δεν θελω να πουλήσω τη πατεντα μου στις μεγαλο εταιρίες που σε πατανε στο λαιμο,  θελω να την υλοποιήσω ο ιδιος και εαν πανε ολα καλα ισως κανω κατι δικο μου...

για να ξεκινήσεις εταιρία παραγωγής , τα 30 χιλιάρικα είναι κέρματα , βάλε αρκετά μηδενικά

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, mader said:

Δεν θελω να πουλήσω τη πατεντα μου στις μεγαλο εταιρίες που σε πατανε στο λαιμο,  θελω να την υλοποιήσω ο ιδιος και εαν πανε ολα καλα ισως κανω κατι δικο μου...

 

τι προτείνετε να κανω;

Αν είχες τα χρήματα που απαιτούνται για να υλοποιήσεις ο ίδιος την πατέντα και να ξεκινήσεις παραγωγή, τότε τα 30k θα σου φαίνονταν ψιλά.

Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να την πουλήσεις.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mader είπε

τι προτείνετε να κανω;

Την πουλάς όπως έγραψαν και οι προηγούμενοι αλλά εγώ θα συμπλήρωνα να ζητήσεις και royalty για πάντα. Το ποσοστό το διαπραγματεύεσαι

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποδοτική ψύξη ενός χώρου με μόνο 50-100 watt?

Με το συμπάθειο αλλά κάποια πράγματα όπως η ψύξη δεν πραγματοποιούνται με ελάχιστη ενέργεια χωρίς να παραβιάζουν 1-2 θερμοδυναμικούς νόμους.

Εκτός αν είναι κάτι του στυλ ανεμιστήρας 50-100 watt που του βάζεις μπροστά παγάκια (τα οποία δεν έχουν υπολογιστεί στο κόστος)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Αποδοτική ψύξη ενός χώρου με μόνο 50-100 watt?

Με το συμπάθειο αλλά κάποια πράγματα όπως η ψύξη δεν πραγματοποιούνται με ελάχιστη ενέργεια χωρίς να παραβιάζουν 1-2 θερμοδυναμικούς νόμους.

Εκτός αν είναι κάτι του στυλ ανεμιστήρας 50-100 watt που του βάζεις μπροστά παγάκια (τα οποία δεν έχουν υπολογιστεί στο κόστος)

Ήδη τα σύγχρονα κλιματιστικά παίζουν σε τέτοια watts, ειδικά για μικρούς χώρους που λέει ο φίλος.

1 ώρα πριν, mader είπε

Και μετα σου λενε οτι προωθούν τις καινοτομίες. ρε μας δουλεύουν όλους ψιλο γαζι!

Το ιστορικό: εχω φτιάξει μια πατέντα που αφορά κλιματισμό (ψύξη μόνο) μικρού χωρου με σχεδον 50-100watt κατανάλωσης ρεύματος. 
εχω ψάξει στο γοογλη και δεν υπάρχει τίποτα παρόμοιο... τουλάχιστον σε εφαρμογή για κλιματισμό. (σορρυ δεν μπορω να πω πολλά)

κανω δοκιμές εδω και 2 χρονια και όντως λειτουργεί πολυ αποδοτικά, κάποια μικροθεματα που υπάρχουν τα μελετάω σταδιακά. 

 

το πρόβλημα ειναι οτι εάν αρχίσω να το παράγω, και κάποιος γνώστης μελετήσει την λειτουργιά του, θα μπορέσει να το κατασκευάσει για λογαριασμό του και ετσι
πανε στράφι τα 3 χρονια που εχω χαλάσει χρήματα, παρα πολυ προσωπικό χρονο κτλ κτλ

 

ρώτησα στο OBI για κατοχύρωση διεθνους πατεντας και μου εδωσαν να διαβάσω βιβλιο ολόκληρο   οπου εν τέλει προκύπτει οτι πρέπει να προσλάβω ειδικό δικηγόρο, μηχανικό, ηλεκτρολόγο, ψυκτικό, χημικό και μεταφραστές! οι οποίοι πρέπει να κατέχουν ειδικό τιτλο σπουδών αναγνωρισμένο απο την ΕΕ και ουτε οι ιδιοι δεν γνώριζαν τι αλλο θα χρειαστεί!!!

τι μαλ&&& μη πω ειναι αυτες;;;
δλδ μιλαμε για εξωφρενικά ΑΔΥΝΑΤΑ ποσα αλλα και τρομερά πολύπλοκη διαδικασία! ! ουτε η Mitsubishi δεν θα μπορούσε να πληρώσει για κατι τετοιο!

>>αναφορικά για προστασία εως 20 χρονια στην ΕΕ απο 9000€ και πανω

>>Διεθνη προστασία*: απο 30.000€ και πανω
*κάποιες χωρες εξαιρούνται και γενικα δεν υπαρχει τρόπος καποιος πολιτης ΕΕ να κατοχυρώσει πατεντα στις χωρες αυτες οπως Παλαιστίνη, FYROM και αλλες.

Δεν θελω να πουλήσω τη πατεντα μου στις μεγαλο εταιρίες που σε πατανε στο λαιμο,  θελω να την υλοποιήσω ο ιδιος και εαν πανε ολα καλα ισως κανω κατι δικο μου...

 

τι προτείνετε να κανω;

 

Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, liakjim said:

Ήδη τα σύγχρονα κλιματιστικά παίζουν σε τέτοια watts, ειδικά για μικρούς χώρους που λέει ο φίλος.

Καλή επιτυχία!

100W για 50 τετραγωνικά δεν υπάρχει…

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ήδη τα σύγχρονα κλιματιστικά παίζουν σε τέτοια watts, ειδικά για μικρούς χώρους που λέει ο φίλος.

 

~75 watt για να συντηρήσει εξαιρετικά μικρό χώρο, με εξαιρετικά καλή μόνωση και πάλι θα μου φαινόταν πολύ δύσκολο. Αλλά άμα ο χώρος είναι ζεστός και πρέπει να ψυχθεί με 100 watt θα έπαιρνε 3 μέρες να κατεβάσει θερμοκρασία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύουν αυτά που ισχυρίζεσαι το ποσό είναι πολύ μικρό γιατί θα αποσβέστει γρήγορα αφού όλες οι εταιρείες κλιματισμού θα δώσουν μάχη για τα δικαιώματα.

Επειδή όμως αυτά που ισχυρίζεσαι δεν ισχύουν 100% το ποσό είναι υπερβολικό για να κάνεις την πλάκα σιυ και είναι έτσι για να μην κάθε άσχετος που νομίζει ότι ανακάλυψε το αειινητό να σπαταλά τον χρόνο τον γραφείων ευρεσιτεχνιών 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, acomaedo είπε

100W για 50 τετραγωνικά δεν υπάρχει…

Δεν είναι μικρός χώρος τα 50τμ. Μικρός είναι τα 10-15.

6 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

~75 watt για να συντηρήσει εξαιρετικά μικρό χώρο, με εξαιρετικά καλή μόνωση και πάλι θα μου φαινόταν πολύ δύσκολο. Αλλά άμα ο χώρος είναι ζεστός και πρέπει να ψυχθεί με 100 watt θα έπαιρνε 3 μέρες να κατεβάσει θερμοκρασία...

Ένα Daikin Perfera παίζει στα 60W ψύξη για καλά μονωμένο χώρο των 10-15τμ. Εδώ και μερικά κινέζικα παίζουν εκεί γύρω πχ TCL.

Ο φίλος δεν δίνει λεπτομέρειες οπότε όλα είναι εικασίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διεθνής ευρεσιτεχνία είναι λογικό ότι έχει... διεθνή τιμή, αν δεν κάνω λάθος ζήτησες παγκόσμια πατέντα. 

Έτσι είναι η νομοθεσία διεθνώς, τόσο κοστίζει και υπολόγισε πολύ περισσότερα για κόστη προετοιμασίας κλπ. 

Μόνος σου απλά δεν υπάρχει περίπτωση ούτε καν την αίτηση να υποβάλλεις σωστά. Χρειάζεται εξειδικευμένος δικηγόρος σε δίκαιο πνευματικής ιδιοκτησίας όπως και πάλι σωστά σου ανέφεραν. 

Η παραγωγή... "αεικίνητου" έχει συμβεί χιλιάδες φορές παγκοσμίως και ειδικά στην Ελλάδα, όλες ήτανε εσφαλμένες, υπάρχουν λόγοι για αυτό προφανώς, νόμοι της επιστήμης απαραβίαστοι. 

Τέλος, επειδή συνήθως όταν κάτι δε μας αρέσει το ρίχνουμε στο κακό το κράτος μας, εδώ δεν είναι έτσι, εφαρμόζει διεθνείς συμφωνίες προσαρμοσμένες στο ελληνικό δίκαιο ο ΟΒΙ όσον αφορά διεθνείς πατέντες. 

Για μικρότερο κόστος θα πρότεινα ως λύσης να πας στο αντίστοιχο γραφείο στο Παρίσι να κάνεις την αντίστοιχη ερώτηση φίλε μου. 

Πατέντα δεν θα υποβάλλεις σίγουρα, θα δεις όμως με μόνο 1000€ έξοδα ταξιδιού θα δεις τον Πύργο του Άιφελ! 

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε γειώσω κι εγώ, όπως σε γείωσαν και οι άλλοι.

Πριν διαθέσεις περισσότερα χρήματα, επιβεβαίωσε ότι η ιδέα όντως λειτουργεί, με μετρήσεις. Τι θέλω να πω; Τι πάει να πει 50-100 watt "σε μικρό χώρο"; Τίποτα, έτσι σκέτο - νέτο δε χρησιμεύει σαν πληροφορία. Το μόνο που έχει αξία σαν πληροφορία είναι το πόση θερμική ενέργεια "προσφέρεις" (ή απορροφάς) vs πόση ηλεκτρική ενέργεια καταναλώνεις, και σε τι συνθήκες. Δηλαδή το λεγόμενο "COP" στα κλιματιστικά.

Αλλά για να μετρήσεις κάτι τέτοιο, θέλεις είτε κάτι σαν test bed με γνωστές απώλειες (ώστε να βρεις προσεγγιστικά με βάση την κατανάλωση τι καταφέρνει το μαραφέτι), ή μέτρηση του παραγόμενου θερμικού φορτίου (που είναι ακόμα πιο καλό σαν λύση). Με βάση όσα γράφεις, εγώ πιστεύω ότι δεν έχεις καν καταλάβει τι πρέπει να μετρήσεις για να ξέρεις τι απόδοση πετυχαίνεις, αλλά απλά έχεις ενθουσιαστεί. Αν το κάνεις, θα δεις ότι μάλλον οι μεγάλες εταιρείες έχουν ήδη φτάσει πιο κοντά στο θεωρητικό μέγιστο του κύκλου Καρνό απ' ότι εσύ.

Πάμε τώρα και στο δεύτερο κομμάτι (που μάλλον είναι και βασικότερο). Λες ότι δε θέλεις να πουλήσεις την ιδέα, αλλά να την υλοποιήσεις ο ίδιος, και να μην εμπλακείς με τις "μεγάλες εταιρείες". Οι μεγάλες εταιρείες όμως έχουν χρήματα. Εσύ ζορίζεσαι με τα 30Κ για την κατοχύρωση της ευρεσιτεχνίας. Ξέρεις τι είναι 30Κ εάν θελήσεις να παράγεις *εσύ* το οτιδήποτε, και ν' ανταγωνιστείς τη Mitsu', την Toshiba-Carrier ή τη Daikin; Δεν είναι τίποτα. Όχι ψίχουλα, όχι τρίχες, αλλά ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Αν η ιδέα αξίζει (που αυτό θα το διαπιστώσεις με σοβαρές μετρήσεις και μελέτη, όχι με «τραβάει 50-100 watt σε ένα μικρό χώρο») η πιο ρεαλιστική λύση και για να βγει στην αγορά, και για να βγάλεις λεφτά, είναι να κάνεις αυτό που δε θες να κάνεις. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...