Προς το περιεχόμενο

Σιωπηρή άρνηση ασφαλιστικής να πληρώσει.


mepanousis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, IoannisSM είπε

Δεν καταλαβαινω τι εννοειτε. Εμενα (allianz) γραφει Ασφαλεια νομικης προστασιας 3.000 ευρω. Τι διαφορα εχει η arag και η ergo?

Η arag ειναι ασφαλιστικη εταιρια αμιγως Νομικης προστασιας. Η ERGO ειναι ουσιαστικα η DAS που απορροφηθηκε. 
Η ERGO εχει κεφαλαιο καλυψης 15.000€.
Τα 3000 της allianz δεν φτανουν για πολλα πραγματα. Υπαρχουν ομως και χειροτερα στην αγορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Η arag ειναι ασφαλιστικη εταιρια αμιγως Νομικης προστασιας. Η ERGO ειναι ουσιαστικα η DAS που απορροφηθηκε. 
Η ERGO εχει κεφαλαιο καλυψης 15.000€.
Τα 3000 της allianz δεν φτανουν για πολλα πραγματα. Υπαρχουν ομως και χειροτερα στην αγορά.

 

Φτάνουν τα 3.000 για μια τυπική περίπτωση όπου ο φταιχτης δεν πληρώνει; και τι σημαίνει 3.000 ευρώ; βάζει η allianz δικό της δικηγόρο; βάζω εγώ και μου καλύπτουν έως 3.000;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, IoannisSM είπε

Φτάνουν τα 3.000 για μια τυπική περίπτωση όπου ο φταιχτης δεν πληρώνει; και τι σημαίνει 3.000 ευρώ; βάζει η allianz δικό της δικηγόρο; βάζω εγώ και μου καλύπτουν έως 3.000;

Αν σου φτανουν τα 3000 πασο.
Βγαλτε απο το κεφαλι σας την "τυπικη περιπτωση" .
Ουδεις καταστραφηκε απο τυπικη περιπτωση. Ασφαλιζεσαι πρωταρχικα για την περιπτωση που θα καταστραφει η ζωή σου. 
Βαζεις και εσυ με τον πινακα αμοιβων της εταιριας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Αν σου φτανουν τα 3000 πασο.
Βγαλτε απο το κεφαλι σας την "τυπικη περιπτωση" .
Ουδεις καταστραφηκε απο τυπικη περιπτωση. Ασφαλιζεσαι πρωταρχικα για την περιπτωση που θα καταστραφει η ζωή σου. 
Βαζεις και εσυ με τον πινακα αμοιβων της εταιριας.

Δε γνωρίζω, γι αυτό ρωτάω. Πού αλλού μπορεί να χρειαστεί η νομική κάλυψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, IoannisSM είπε

Δε γνωρίζω, γι αυτό ρωτάω. Πού αλλού μπορεί να χρειαστεί η νομική κάλυψη;

δεν μου φτανει το κεφαλαιο των 3000€. Θεωρω πως ειναι λιγο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/1/2024 στις 11:16 ΜΜ, mepanousis είπε

 Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

  Τον Οκτώμβρη είχα ένα ατύχημα με την μηχανή μου. Οδηγώντας σε μονόδρομο , με προσπέρασε σκούτερ από δεξιά , με βρήκε με αποτέλεσμα να πέσω και να προξενηθούν ζημιές στην μηχανή μου.
 Ο άλλος οδηγός είχε την σθεναρή εντύπωση ότι αφού υπήρχε χώρος από δεξιά μου , μπορούσε να περάσει , έτσι στην δήλωση που έγινε δήλωσε άγνοια για το αν φταίει η όχι.
Ήρθε και η τροχαία αλλά αφού είδαν ότι δεν υπάρχει σοβαρός τραυματισμός , έγραψαν στο δελτίο συμβάντων ότι εμφανίστηκαν αλλά δεν χρειάστηκε να κάνουν καμία καταγραφή.

 Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα . Έτυχε η ασφάλειά μου να μην έχει φιλικό διακανονισμό. Οπότε έπρεπε να καλέσω εγώ την ασφάλεια του εμπλεκομένου και να συνενοειθώ μαζί τους . Έχω καλέσει πάνω από 10 φορές όπου γίνεται το εξής. Παραδέχονται την υπαιτιότητα του πελάτη τους αλλά μου προτάσουν σαν επιχείρημα ότι δεν έχει κάνει θετική δήλωση και ότι δεν τον βρίσκουν ώστε να μιλήσουν μαζί του και να αποφασίσει να αλλάξει την δηλωσή του. Στην τοποθέτησή μου ότι αυτό δεν είναι ορθή απάντηση αφού καθημερινά αντιμετωπίζουν κυρίως υποθέσεις ασυμφωνίας μου απαντούνε ότι επιβάλεται να μιλήσουν μαζί του. 

 Η εταιρία προφανώς ψεύδεται , έχουν περάσει 4 μήνες , έχουν παραδεχτεί ότι έχει εμφανιστεί τις πρώτες μέρες ο πελάτης τους από εκεί και ότι τον έχουν ενημερώσει για υπαιτιότητα απλά προφανώς εκμεταλεύονται ότι δεν υπάρχει φιλικός διακανονισμός και δεν καταβάλουν την αποζημείωση. Να ενημερώσω ότ έχουν στείλει κανονικά πραγματογνώμονα σε συνεργείο όπου πήγα την μηχανή και έχουν καταγράψει όλες τις ζημιές κανονικά.

 Ακούω απόψεις ότι πρέπει να τους πάω δικαστικά αλλά η αγωγή κοστίζει γύρω στα 2000 ευρώ , οι ζημιές στα 1000 ευρώ οπότε δεν με συμφέρει.

 Η απορία μου είναι , στα καθημερινά μικρά τρακαρίσματα πραγματικά οι  ασφάλειες καλύπτονται πίσω από την αδυναμία του δικαστικού συστήματος; Τι νοήμα έχει να πληρώνουμε ασφάλεια αν πρέπει να κινηθούμε οι ίδιοι νομικά ; Καταλαβαίνω ότι στον φιλικό διακανονισμό , η κάθε ασφάλεια έχει όλη την άνεση να στέλνει αγωγές σε άλλη ασφάλεια οπότε προφανώς και μιλάνε μεταξύ τους προς μία κοινή λύση αλλά όταν κάποιος δεν έχει φιλικό διακανονισμό είναι απλά καταδικασμένος ;;

 Υπάρχει ουσιώδης τρόπος να διεκδικήσω τα νόμιμα;; Αυτή την στιγμή έχουμε ένα επίσημα καταγεγραμμένο ατύχημα με υλικές ζημιές όπου οι ασφάλειες δεν θέλουν να πληρώσουν κανένα εμπλεκόμενο ...   

Διαλέγουμε ασφάλεια με φιλικό διακανονισμό.

Είναι 25 που συμμετέχουν .

Δεν σκεφτόμαστε τα 4€ διαφορά.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Διαλέγουμε ασφάλεια με φιλικό διακανονισμό.

Είναι 25 που συμμετέχουν .

Δεν σκεφτόμαστε τα 4€ διαφορά.

Εμείς διαλέγουμε,ο άλλος που ξέρεις τι έχει;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2024 στις 11:16 ΜΜ, mepanousis είπε

Ήρθε και η τροχαία αλλά αφού είδαν ότι δεν υπάρχει σοβαρός τραυματισμός , έγραψαν στο δελτίο συμβάντων ότι εμφανίστηκαν αλλά δεν χρειάστηκε να κάνουν καμία καταγραφή.

Αν δεν υπάρχει φιλική δηλωση και η τροχαία δεν κατέγραψε το περιστατικό πως αποδεικνύεται τι (και αν) συνέβη ?

Στις 22/1/2024 στις 11:38 ΜΜ, NTC Labs είπε

Ασφάλεια πληρώνεις για να είσαι εσυ καλυμμένος όχι ο άλλος

Βασικά, το στοιχειώδες πακέτο καλύψεων είναι για να είναι καλυμμένος ο άλλος (γι' αυτό είναι και υποχρεωτικό από το κράτος). Οι επιπλέον καλύψεις είναι για να καλυφθείς και εσύ (σε ένα βαθμό - εκτός αν εχεις μεικτή - που δεν έχει πρακτικά κανείς εκτός απ' τα νοικιασμένα).

Στις 24/1/2024 στις 1:45 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Τι φιλικο διακανονισμο του λετε, εχει δεν εχει υπαρχει αρνητική δηλωση απο τον αλλο οδηγο

Χαιρετίσματα 

Γι' αυτό και εάν υπάρχει περίεργη συμπεριφορά του άλλου ή έχει λειψά χαρτιά μαζί του, ζητούμε να έρθει η τροχαία και να καταγράψει αναλυτικά το συμβάν - κατευθύνσεις, σημεία πρόσκρουσης κλπ. Αν υπάρχει έκθεση της τροχαίας που φαίνεται ξεκάθαρα η υπαιτιότητα (όπως εδώ προσπέραση από δεξιά) η ασφαλιστική του υπαίτιου θα πληρώσει άσχετα με το τι λέει ο ίδιος (απλά θα αργήσει παραπάνω από το να είχε προηγηθεί φιλικός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2024 στις 10:22 ΜΜ, mepanousis είπε

    Το κόλπο με τον τραυματισμό το έμαθα μετά. Η λογική του είναι η εξής , πας νοσοκομείο ,καταγράφεται στα χαρτιά του νοσοκομείου ως ατύχημα .Στην συνέχεια λες στην ασφαλιστική που δεν θέλει να σε πληρώσει ,ότι , κοίτα δεν θα σε πάω μόνο για τις υλικές ζημιές, θα σε πάω και για τραυματισμό που φτάνει και τα 30.000 ευρώ.

Ειχα παρόμοια περίπτωση πριν 3-4 χρόνια. Σταματημένος εγώ σε ουρά πέφτει ο άλλος πίσω μου με 70-80 χιλιόμετρα ζημιά σχεδόν 3.000 (έβαλε 2.700 μην πάω για κόψιμο) . Κάνει ο άλλος θετική δήλωση φυσικά αλλα η ασφαλιστική με είχε στο περίμενε 2-3 μήνες. Το καλό ήταν ότι η κόρη μου είχε κάποιο τράνταγμα στο σβέρκο πονούσε λιγάκι πήγαμε νοσοκομείο έγιναν εξετάσεις και φύγαμε με κάποιο κολάρο για λίγες μέρες.

Πήγαινα στην ασφάλεια μου έλεγαν εντάξει την τελευταία φορά τσακώθηκα ασχημα στα γραφεία τους με κόσμο πολύ έξω (και αυτοί στο περίμενε) μου λένε θα φωνάξουμε αστυνομία , λέω φωνάξτε την τόσοι είναι απέξω , δεν σας εβρισα απλά ζητάω τα χρήματά μου πάνε 3 μήνες και με κοροιδεύετε πηγαίνοντάς με από βδομάδα σε βδομάδα.

Κάπου εκεί με φωνάζει ο προιστάμενος μου λέει φέρε μια δήλωση ότι δεν έχεις απαιτήσεις για τον τραυματισμό της κόρης σου να πάρεις τα λέφτά σου. Την πήγα γιατί η κόρη μου ευτυχώς δεν είχε κάτι σοβαρό απλά ένα τράνταγμα ήταν που πέρασε και μετά από τρεις μέρες πήρα την επιταγή.

Ευτυχώς ήμουν τυχερός γιατί μετά από 2-3 μήνες έριξε κανόνι η συγκεκριμένη και μάλλον γιαυτό με καθυστερούσαν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ειχα παρόμοια περίπτωση πριν 3-4 χρόνια. Σταματημένος εγώ σε ουρά πέφτει ο άλλος πίσω μου με 70-80 χιλιόμετρα ζημιά σχεδόν 3.000 (έβαλε 2.700 μην πάω για κόψιμο) . Κάνει ο άλλος θετική δήλωση φυσικά αλλα η ασφαλιστική με είχε στο περίμενε 2-3 μήνες. Το καλό ήταν ότι η κόρη μου είχε κάποιο τράνταγμα στο σβέρκο πονούσε λιγάκι πήγαμε νοσοκομείο έγιναν εξετάσεις και φύγαμε με κάποιο κολάρο για λίγες μέρες.

Πήγαινα στην ασφάλεια μου έλεγαν εντάξει την τελευταία φορά τσακώθηκα ασχημα στα γραφεία τους με κόσμο πολύ έξω (και αυτοί στο περίμενε) μου λένε θα φωνάξουμε αστυνομία , λέω φωνάξτε την τόσοι είναι απέξω , δεν σας εβρισα απλά ζητάω τα χρήματά μου πάνε 3 μήνες και με κοροιδεύετε πηγαίνοντάς με από βδομάδα σε βδομάδα.

Κάπου εκεί με φωνάζει ο προιστάμενος μου λέει φέρε μια δήλωση ότι δεν έχεις απαιτήσεις για τον τραυματισμό της κόρης σου να πάρεις τα λέφτά σου. Την πήγα γιατί η κόρη μου ευτυχώς δεν είχε κάτι σοβαρό απλά ένα τράνταγμα ήταν που πέρασε και μετά από τρεις μέρες πήρα την επιταγή.

Ευτυχώς ήμουν τυχερός γιατί μετά από 2-3 μήνες έριξε κανόνι η συγκεκριμένη και μάλλον γιαυτό με καθυστερούσαν.

Αναλογα και ποιος σε τρακαρε. Δηλαδη, εαν ο τυπος ειχε λεφτα, τοτε και η ασφαλιστικη να βαραγε κανονι, θα επρεπε να σε αποζημιωσει ο ιδιος. Και την κορη σου. Και μια αγωγη για προβληματα υγειας. Και λεφτα να μην ειχε, θα του παιρνατε στα δικαστηρια το (τρακαρισμενο) αυτοκινητο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, IoannisSM είπε

Αναλογα και ποιος σε τρακαρε. Δηλαδη, εαν ο τυπος ειχε λεφτα, τοτε και η ασφαλιστικη να βαραγε κανονι, θα επρεπε να σε αποζημιωσει ο ιδιος. Και την κορη σου. Και μια αγωγη για προβληματα υγειας. Και λεφτα να μην ειχε, θα του παιρνατε στα δικαστηρια το (τρακαρισμενο) αυτοκινητο του.

Από τη στιγμή που η κόρη μου δεν είχε κάτι σοβαρό ήταν απλά ένα τράνταγμα στο σβέρκο χωρίς άλλες συνέπειες τα λεφτά μου για τη ζημιά ήθελα να πάρω. Αυτός που με τράκαρε έκανε δήλωση ότι φταίει , οπότε πάτησα στον τραυματισμό και πήρα τα λεφτά μου γιατί αν με προλάβαινε το κανόνι άντε να βγάλεις άκρη στα δικαστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2024 στις 3:13 ΜΜ, konc είπε

Φροντίζουμε να έχουμε "φροντίδα ατυχήματος" ή όπως το λέει κάθε εταιρία με εκπρόσωπο που έρχεται στο σημείο και νομική προστασία, λύνουν τα χέρια και ελαχιστοποιούν την ταλαιπωρία.

Μετά στην περίπτωση που δεν αποδέχεται την ευθύνη η άλλη πλευρά (και δεν υπάρχει τραυματισμός), η διακασία είναι συγκεκριμένη: Φωνάζεις επιτόπου την "φροντίδα ατυχήματος" της δικής σου ασφαλιστικής και την αστυνομία για καταγραφή του συμβάντος. Με τις 2 καταγραφές και εφόσον η δική σου ασφαλιστική συμφωνεί πως 100% δεν φταίς, θα κινηθεί νομικά εναντίον της άλλης. Εκτός από μερικά τηλέφωνα για σπρώξιμο και ένα μεγάλο διάστημα που θα περάσει μέχρι να δεις χρήματα, δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο από τη μεριά σου.

 

Απαντώ προς όλους .

Αυτόν τον ρόλο παίζει ο φιλικός διακανονισμός. Ακόμα και να μην το παραδέχεται ο άλλος σε πληρώνει σχετικά άμεσα η δική σου ασφαλιστική (αρκει να ειναι σωστή η καταφραγή θέσεων) και μετά τα βρίσκουν οι δύο ασφαλιστικές μεταξύ τους κάτι που γίνεται με ένα τηλέφωνο.


 Δυστυχώς αυτήν την λεπτομέρεια δεν την ήξερα. Η αστυνομία δεν συνεργάζεται γενικότερα .Ακόμα και σε περιπτώσεις τραυματισμών ενδέχεται να κάνει τόσο πλημελή καταγραφή που να δημιουργήσει μεγαλύτερο πρόβλημα.

Αν δεν έχεις φιλικό διακανονισμό ή δεν έχει η ασφαλιστική του άλλου , τότε η δική σου ασφάλεια σου λέει απλά βγάλε άκρη μόνος σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος σου ειπε για αγωγες 3000 ευρω κτλ?Εγω σε ατυχημα ,ηρθε η τροχαια κατεγραψε το συμβαν,με μηχανη εγω αμαξι το αλλο εφαγε στοπ..Επεσα αριστερα για να μην καρφωθω πανω στο αμαξι..η αληθεια ειναι οτι πηγα νοσοκομειο γιατι ποναγα

  Πηρα ασφαλιστικη μετα απο μια εβδομαδα και μου λεει δεν σε καλυπτουμε γιατι το οχημα που χτυπησατε δεν εχει γρατζουνια,τους ειπα οτι δεν εχει γιατι δεν ηθελα να σκοτωθω και επεσα αριστερα ..Δεν μποορουμε να κανουμε τιποοτα μου ειπαν

Πηγα σε δικηγορο εκτος ασφαλιστικης και μου ειπε ,θα βαλουμε την ζημια +κρανος γαντια κινητα ,οσες μερες ωρες εχασες απο δουλεια κτλ και οτι βγαλουμε θα παρω το 7% 

το μηχανακι εκανε 3000 ευρω [το εβγαλα ολικη] και 1700 ευρω μαζεψε απο ολα τα αλλα

με το που πηγα δικηγορο μετα απο 4 μερες με πηρε πισω ο δικηγορος και μου ειπε παει στην ασφαλιστικη να πληρωθουμε..Πηρε το 7% της πηρα την επιταγη μου εγω και αυτο ηταν

Η ασφαλιστικη θα κανει οτι περναει απο το χερι της να μην σε πληρωσει,πονταρει στον τομεα των δικαστηριων οτι που να τρεχεις τωρα και οτι ειναι πολλα τα εξοδα κτλ,αυτο που κανεις εσυ δηλαδη

Με το που ακουσαν για δικηγορο ,ουτε σουπα μουπες οτι δικαστηριο τιποτα,ελα να πληρωθεις,γιατι ξερουν οτι αν παει δικαστηριο,θα χασουν την δικη και σε 2-6 μηνες η οποτε γινει το δικαστηριο θα χασουν παραπανω λεφτα απο το ποσο που ζητουσες

Πηγαινε σε δικηγορο εχθες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/1/2024 στις 4:22 ΜΜ, SOCRATIS1000 είπε

Ποιος σου ειπε για αγωγες 3000 ευρω κτλ?Εγω σε ατυχημα ,ηρθε η τροχαια κατεγραψε το συμβαν,με μηχανη εγω αμαξι το αλλο εφαγε στοπ..Επεσα αριστερα για να μην καρφωθω πανω στο αμαξι..η αληθεια ειναι οτι πηγα νοσοκομειο γιατι ποναγα

  Πηρα ασφαλιστικη μετα απο μια εβδομαδα και μου λεει δεν σε καλυπτουμε γιατι το οχημα που χτυπησατε δεν εχει γρατζουνια,τους ειπα οτι δεν εχει γιατι δεν ηθελα να σκοτωθω και επεσα αριστερα ..Δεν μποορουμε να κανουμε τιποοτα μου ειπαν

Πηγα σε δικηγορο εκτος ασφαλιστικης και μου ειπε ,θα βαλουμε την ζημια +κρανος γαντια κινητα ,οσες μερες ωρες εχασες απο δουλεια κτλ και οτι βγαλουμε θα παρω το 7% 

το μηχανακι εκανε 3000 ευρω [το εβγαλα ολικη] και 1700 ευρω μαζεψε απο ολα τα αλλα

με το που πηγα δικηγορο μετα απο 4 μερες με πηρε πισω ο δικηγορος και μου ειπε παει στην ασφαλιστικη να πληρωθουμε..Πηρε το 7% της πηρα την επιταγη μου εγω και αυτο ηταν

Η ασφαλιστικη θα κανει οτι περναει απο το χερι της να μην σε πληρωσει,πονταρει στον τομεα των δικαστηριων οτι που να τρεχεις τωρα και οτι ειναι πολλα τα εξοδα κτλ,αυτο που κανεις εσυ δηλαδη

Με το που ακουσαν για δικηγορο ,ουτε σουπα μουπες οτι δικαστηριο τιποτα,ελα να πληρωθεις,γιατι ξερουν οτι αν παει δικαστηριο,θα χασουν την δικη και σε 2-6 μηνες η οποτε γινει το δικαστηριο θα χασουν παραπανω λεφτα απο το ποσο που ζητουσες

Πηγαινε σε δικηγορο εχθες

  Πήγες νοσοκομείο , εκεί είναι το κλειδί της υπόθεσης. Είχα μιλήσει με φίλη δικηγόρο που δεν ασχολείται με αστικό δίκαιο όμως , από την αρχή. Η συμβουλή της ήταν να πάω νοσοκομείο έστω και μία δύο μέρες μετά. Λόγο προσωπικής ηθικής αυτό δεν μπορούσα να το κάνω όπως έγραψα.
 
 Στην δική σου περίπτωση κανονικά δεν δικαιούσαι αποζημίωση αφού δεν υπήρξε επαφή. Την κέρδισες λόγο νοσοκομείου . Το νοσοκομείο αλλάζει τελείως το τι εν δυνάμει μπορείς να διεκδικήσεις οπότε από την στιγμή που βλέπουν ότι τους κάλεσε δικηγόρος και υπάρχει χαρτί νοσοκομείου , προτιμούν να σε πληρώσουν.
 Ο δικηγόρος σου μπορεί να μην σε ενημέρωσε , αλλά όταν κάλεσε την ασφάλεια τους είπε , ή πληρώνετε αυτά ή σας πάω για τραυματισμό και 30.000 ευρώ . Εκεί βέβαια μιλάμε για αγωγή - παραστάσεις - αναβολές - μάρτυρες και 2+ χρόνια χαμένα οπότε και εσένα και τον δικηγόρο σας συμφέρει να πάρετε τα λεφτά και να ξεμπερδεύετε σε μία εβδομάδα.

   Σε περίπτωση μη τραυματισμού που μιλάμε για υλικές ζημίες δεν έχει ρίσκο να το πάνε δικαστικά , στην χειρότερη περίπτωση θα σου πληρώσουν αυτά που πρέπει πολλά χρόνια μετά όπου πρακτικά δεν έχει κανένα νόημα.

Επεξ/σία από mepanousis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, mepanousis είπε

Στην δική σου περίπτωση κανονικά δεν δικαιούσαι αποζημίωση αφού δεν υπήρξε επαφή. Την κέρδισες λόγο νοσοκομείου

Μην διαβαζω αστεια! Υπαιτιος ενος ατυχηματος μπορει να ειναι καποιος με διαφορους τροπους. Δεν χρειαζεται ντε και καλα να στραπατσαρουμε λαμαρινες για να ειναι υπαιτιος.

Τα ατυχηματα δε χωρις επαφη, ειναι πολυ συνηθισμενη κατασταση.
Ξεμυτας την ροδα απο το παπακι στο στενο, τρομαζει το αμαξι, τραβαει τιμονια για να μην σε περασει απο πανω και πεφτει στο πεζοδρομιο επανω σε μια μαμα με μωρο στο καροτσι.
Φροντισε να μην ειναι ασφαλισμενο το παπακι σε τυχαρπαστη εταιρια γιατι θα σου κλεισω το σπιτι.

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...