Προς το περιεχόμενο

Σιωπηρή άρνηση ασφαλιστικής να πληρώσει.


mepanousis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Μην διαβαζω αστεια! Υπαιτιος ενος ατυχηματος μπορει να ειναι καποιος με διαφορους τροπους. Δεν χρειαζεται ντε και καλα να στραπατσαρουμε λαμαρινες για να ειναι υπαιτιος.

Τα ατυχηματα δε χωρις επαφη, ειναι πολυ συνηθισμενη κατασταση.
Ξεμυτας την ροδα απο το παπακι στο στενο, τρομαζει το αμαξι, τραβαει τιμονια για να μην σε περασει απο πανω και πεφτει στο πεζοδρομιο επανω σε μια μαμα με μωρο στο καροτσι.
Φροντισε να μην ειναι ασφαλισμενο το παπακι σε τυχαρπαστη εταιρια γιατι θα σου κλεισω το σπιτι.

 Αν δεν υπάρχουν μάρτυρες και δεν υπάρχει επαφή το παπάκι , φεύγει και δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα.Το ότι τρόμαξες ή το ότι σου έκλεισε τον δρόμο και πήγες να τον γλιτώσεις από θάνατο προκαλώντας άλλο δυστύχημα θα αποτελέσει μακροχρόνια διαμάχη που χωρίς μάρτυρες δεν θα καταλήξει πουθενά. Εκεί ένας δικηγόρος θα σου πεί να κινηθείς αναγκαστικά αλλιώς (ψευδομάρτυρες) ή να παρακαλάς κάθε ένοικο της περιοχής να έρθει στο δικαστήριο σαν αυτόπτης μάρτυρας.

  Η δε ασφαλιστική δεν έχει καμία αξία , ή μάλλον έχει τόση αξία όση έχουν και τα ένσημα που δεν μας νοιάζει αν ο εργοδότητης πουλάει ναρκωτικά ή κάνει εμπόριο βρεφών αρκεί να τα κολλάει νόμιμα ώστε ο εργαζόμενος να έχει τα δικαιώματα περίθαλψης. Έτσι και η ασφάλεια , αν για τον GOV είναι νόμιμη όλα τα υπόλοιπα δεν έχουν μεγάλη σημασία . Από την στιγμή που συμβεί κάτι σαν και αυτό που περιγράφεις χωρίς να υπάρχουν μάρτυρες ο καθένας θα υποστηρίξει αυτό που θα του υπαγορεύσει ο δικηγόρος και ο δικαστής θα καλεστεί να βγάλει απόφαση ανάλογα με την προεργασία των δικηγόρων(πχ ιστορικό ατυχημάτων των οδηγών , ποινικό ιστορικό κτλ κτλ ) αλλά και την δική του κρίση και σε κάθε περίπτωση έχεις δεδομένο το εφετείο άρα μιλάμε για υπόθεση που θα φτάσει άνετα τα 8 χρόνια με τεράστια έξοδα. 

 Έχω μία τρομακτική ιστορία να στο μυαλό μου με 2 νεκρούς που είχε δημοσιευτεί και μου είναι πολύ δύσκολο να σου γράψω , Έκανα ότι μπορούσα για να βοηθήσω τον πραγματογνώμονα και τον βοήθησα πραγματικά να καταλάβει ακριβώς τι έγινε . Του εξήγησα ωστόσο ότι δεν ήμουν μπροστά και απλά άκουσα πίσω από το παράθυρο μου τι έγινε οπότε δεν μπορώ να εμφανιστώ ως αυτόπτης μάρτυρας όπως και με παρακαλούσε για πάνω από 6μηνο.

Σου εύχομαι  να μην σου συμβεί τίποτα από αυτά που γράφεις. 

 

Επεξ/σία από mepanousis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, mepanousis είπε

Αν δεν υπάρχουν μάρτυρες

αν δεν υπαρχουν μαρτυρες την κοπανας και μετα απο ενοπλη ληστεια.

Ειναι η δουλεια μου το συγκεκριμενο θεμα. Εχω πετυχει αρκετά ατυχηματα χωρις επαφη. Γνωριζω επακριβως τι λεω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, andreaspA είπε

αν δεν υπαρχουν μαρτυρες την κοπανας και μετα απο ενοπλη ληστεια.

Ειναι η δουλεια μου το συγκεκριμενο θεμα. Εχω πετυχει αρκετά ατυχηματα χωρις επαφη. Γνωριζω επακριβως τι λεω. 

 Δεν διαφωνούμε κάπου , έγραψες ότι αν δεν υπάρχουν μάρτυρες την κοπανάς και από ένοπλη ληστεία , μετά φόνου θα συμπληρώσω.
   Αν ωστόσο υπάρχει επαφή  σε ένα ατύχημα τα πράγματα απλοποιούνται.

  

Επεξ/σία από mepanousis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mepanousis είπε

Αν ωστόσο υπάρχει επαφή  σε ένα ατύχημα τα πράγματα απλοποιούνται.

τι απλοποιηση υπαρχει? αν γκρεμίσει το οχημα και δεν τσουλαει? ε οκ. τοτε ειναι πιο απλα τα πραγματα.

7 ώρες πριν, mepanousis είπε

Η δε ασφαλιστική δεν έχει καμία αξία , ή μάλλον έχει τόση αξία όση έχουν και τα ένσημα που δεν μας νοιάζει αν ο εργοδότητης πουλάει ναρκωτικά ή κάνει εμπόριο βρεφών αρκεί να τα κολλάει νόμιμα ώστε ο εργαζόμενος να έχει τα δικαιώματα περίθαλψης. Έτσι και η ασφάλεια , αν για τον GOV είναι νόμιμη όλα τα υπόλοιπα δεν έχουν μεγάλη σημασία . Από την στιγμή που συμβεί κάτι σαν και αυτό που περιγράφεις χωρίς να υπάρχουν μάρτυρες ο καθένας θα υποστηρίξει αυτό που θα του υπαγορεύσει ο δικηγόρος και ο δικαστής θα καλεστεί να βγάλει απόφαση ανάλογα με την προεργασία των δικηγόρων(πχ ιστορικό ατυχημάτων των οδηγών , ποινικό ιστορικό κτλ κτλ ) αλλά και την δική του κρίση και σε κάθε περίπτωση έχεις δεδομένο το εφετείο άρα μιλάμε για υπόθεση που θα φτάσει άνετα τα 8 χρόνια με τεράστια έξοδα. 

Τωρα διαβασα και τα υπολοιπα. Φυσικα και εχεις γνωμη για πραγματα που δεν εχεις γνώση.
Οπως εχω ξαναγραψει εδω μεσα, εισαι υπευθυνος για της φερεγγυοτητα της ασφαλιστικης εταιριας που θα διαλεξεις. Φυσικα λοιπον και σε νοιαζει ποια ειναι η ασφαλιστικη σου εταιρια, γιατι αν δεν πληρωσει αυτη, θα πληρωσεις εσυ.
Και 5 και 8 και 10 και 30 χρονια μπορει να συνεχιζεται ενας δικαστικος αγωνας και μια αποζημιωση. Οι αναπηριες συνηθως δεν τελειωνουν ποτε.
Οσο περισσοτερα χρονια, τοσο περισσοτερα θα πληρωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...