Προς το περιεχόμενο

Σιωπηρή άρνηση ασφαλιστικής να πληρώσει.


mepanousis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

   Μα και να έχω εγώ φιλική , όπως διάβασα στο φόρουμ υπάρχει περίπτωση να μην έχει ο άλλος οπότε και πάλι τρέχεις.

  Το κόλπο με τον τραυματισμό το έμαθα μετά. Η λογική του είναι η εξής , πας νοσοκομείο ,καταγράφεται στα χαρτιά του νοσοκομείου ως ατύχημα .Στην συνέχεια λες στην ασφαλιστική που δεν θέλει να σε πληρώσει ,ότι , κοίτα δεν θα σε πάω μόνο για τις υλικές ζημιές, θα σε πάω και για τραυματισμό που φτάνει και τα 30.000 ευρώ. Η ασφαλιστική ουσιαστικά είναι εταιρία διαχείρισης ρίσκου, τέτοιο ρίσκο δεν θέλει να το πάρει από μαθηματικής απόψεως ,οπότε.με το που στείλεις το χαρτί εισαγωγής σε νοσοκομείο ώστε να βεβαιωθεί ότι δεν μπλοφάρεις , σου καταβάλει το ποσό ή σε καλεί για διαπραγμάτευση ανάλογα την περίπτωση. 

  Έχοντας επαφή με τα νοσοκομεία για προσωπικούς λόγους , θα μου ήταν πολύ δύσκολο να προσποιηθώ τραυματισμό δεδομένου ότι μιλάμε για ειδικότητα χειρουργού , πιθανόν να γίνουν εξετάσεις αξονικής , μιλάμε για αναμονή άνω του 12ωρου την ώρα που υπάρχει ένας γιατρός χειρουργός  ανά 900.000 άτομα πλέον .

  Θα μιλήσω με δικηγόρο αν και το βλέπω πολύ δύσκολο να βγαίνει άκρη. Η θετική δήλωση από αυτόν που φταίει δεν έχει νόημα . Ίσα ίσα οι ασφαλιστικές το πρώτο που ψάχνουν σε θετικές δηλώσεις είναι να δούνε αν τα δύο άτομα γνωρίζονται και τον έχουν στήσει. Την απόφαση την παίρνει η ασφαλιστική βάση υπαιτιότητας που στην δική μου περίπτωση είναι ξεκάθαρη μέσω της καταγραφής όπου και τα δύο μέρη συμφωνούν για τις θέσεις των οχημάτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οσο και να στοιχισει θα τα παρεισ τα λεφτα και του δικηγορου απο την ασφαλιστηκη σαν δικαστικα εξοδα ... παντα οι δικηγοροι ζητανε παραπανω λεφτα ...ψυχολογικα χαμενα μεροκαματα ,κλπκλπ προχωρα ... το ιδιο ειχα κανει και εγω και εμενα μου ειχε πει ενα φορτιγο  οτι σε κτυπησα αλλα δεν το παραδεχομαι .. αν πληρωνα τον καθε ενα που γδερνω το αμαξι θα το ειχα κλησει το μαγαζι .. και σηκωθηκε και εφυγε ... ειχα βγαλει φωτο ειχα καλεσει την αστθυνομια και ηρθαν αργα και αυτοσ ειχε φυγει ...

1 προσφρορα απο φανοποιηο 2 αγωγη και 2 μηνες πριν το δικαστηριο με παιρνουν κξαι μου λενε θεσ 2χιλιαρικα και να το κλεισουμε ετσι (εγω ζητουσα 5 )ζημια 1000 στην προσφορα... ηθελα να παω μυκονο διακοπες τοτε τα πηρα και εφυγα .... φυσικα ουτε που ασχοληθηκα με τισ ζημιες το αφησα ετσι  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2024 στις 11:16 ΜΜ, mepanousis είπε

Έτυχε η ασφάλειά μου να μην έχει φιλικό διακανονισμό. Οπότε έπρεπε να καλέσω εγώ την ασφάλεια του εμπλεκομένου και να συνενοειθώ μαζί τους

Δεν ετυχε. Επέλεξες να ψωνίσεις την φθηνότερη ασφαλιστικη εταιρια που βρηκες online για να γλυτώσεις 5€. 
Τωρα θα πληρωσεις την διαφορα των 5€ για 2 ζωές.

Ποια ασφαλιστικη έχεις και ποια ειναι η αλλη εταιρία ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/01/2024 at 23:16, mepanousis said:

Έτυχε η ασφάλειά μου να μην έχει φιλικό διακανονισμό. Οπότε έπρεπε να καλέσω εγώ την ασφάλεια του εμπλεκομένου και να συνενοειθώ μαζί τους .

 

On 22/01/2024 at 23:16, mepanousis said:

μου προτάσουν σαν επιχείρημα ότι δεν έχει κάνει θετική δήλωση

Ο φιλικός διακανονισμός για να εφαρμοστεί έχει κάποιες προϋποθέσεις, και μία από αυτές είναι ο υπαίτιος οδηγός να αποδεχτεί την υπαιτιότητα του κάνοντας θετική δήλωση. Συνεπώς και να είχε φιλικό διακανονισμό η ασφαλιστική σου δεν θα έκανε καμία απολύτως διαφορά, και πάλι θα έπρεπε να συνεννοηθείς με την ασφαλιστική του άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα αμφισβητήσω , εκ πείρας, το ότι αν δεν κάνει θετική δήλωση ο άλλος λεφτά δεν παίρνεις. Πριν 2-3 χρόνια κάποιος χτύπησε από πίσω στο αυτοκίνητο της γυναίκας μου η οποία για κάποιο λόγο σταμάτησε σε ένα μικρο επαρχιακό δρόμο. Επειδή το ατύχημα έγινε πολύ κοντα στο σπίτι μας, και επειδη ο αλλος αρχισε τους τσαμπουκάδες στη σύζυγό του στυλ " για ποιο λόγο σταμάτησες μέσα στη μέση", " εσύ φταις " κτλ παρόντος μάλιστα και του μικρού μας παιδιού ηλικίας τότε 4-5 χρονών, η γυναίκα μου με πήρε τηλ και πήγα επιτόπου. Ψιλοαρπαχτήκαμε και εμείς αλλά όχι κάτι σοβαρό. Τέλος πάντων ήρθαν οι οδικές των ασφαλιστικών και έκαναν την καταγραφή. Αστυνομία δεν ήρθε μιας και δεν υπήρξε τραυματισμός. Αυτός στην ασφάλεια του έκανε αρνητική δήλωση (INTERAMERIKAN εκτός φιλικού διακανονισμού). Όταν επικοινώνησα με την ασφάλειά του για να δω τι θα γίνει με τη ζημιά (1.000 ευρώ) η ασφαλιστική μου είπε οτι θα πληρωθώ κανονικά απλά πρώτα θα έφτιαχνα το αυτοκίνητο με δικά μου έξοδα και θα τους πήγαινα τα τιμολόγια. Στην παρατήρηση που τους έκανα ότι ο τύπος είχε κάνει αρνητική δήλωση μίας και στην οδική του είχε δηλώσει σαφώς ότι δε δέχεται την υπαιτιότητα η INTERAMERIKAN μου απάντησε κατά λέξη " αυτός μπορεί να λέει ότι θέλει, εφόσον έπεσε πάνω σας από πίσω φταίει και θα αποζημιωθείτε κανονικά" όπως και έγινε ένα μήνα αφότου τους κατέθεσα τα δικαιολογητικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι φιλικο διακανονισμο του λετε, εχει δεν εχει υπαρχει αρνητική δηλωση απο τον αλλο οδηγο

Χαιρετίσματα 

Ο φιλικός διακανονισμός εχει να κάνει μόνο απο που θα πάρεις τα χρηματα, αν εχεις τα παίρνεις απο την ασφαλιστική σου αν όχι περιμένεις να σε πληρώσει η άλλη ασφαλιστική με κάποια καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φροντίζουμε να έχουμε "φροντίδα ατυχήματος" ή όπως το λέει κάθε εταιρία με εκπρόσωπο που έρχεται στο σημείο και νομική προστασία, λύνουν τα χέρια και ελαχιστοποιούν την ταλαιπωρία.

Μετά στην περίπτωση που δεν αποδέχεται την ευθύνη η άλλη πλευρά (και δεν υπάρχει τραυματισμός), η διακασία είναι συγκεκριμένη: Φωνάζεις επιτόπου την "φροντίδα ατυχήματος" της δικής σου ασφαλιστικής και την αστυνομία για καταγραφή του συμβάντος. Με τις 2 καταγραφές και εφόσον η δική σου ασφαλιστική συμφωνεί πως 100% δεν φταίς, θα κινηθεί νομικά εναντίον της άλλης. Εκτός από μερικά τηλέφωνα για σπρώξιμο και ένα μεγάλο διάστημα που θα περάσει μέχρι να δεις χρήματα, δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο από τη μεριά σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, konc είπε

νομική προστασία,

Με αφορμή τα περί νομικής προστασίας προσοχή γιατί πχ στην Generali, πλέον δεν υπάρχει "Νομική προστασία" αλλά "Νομικά έξοδα" και είναι απολογιστικά

Δηλαδή πήγαινε δικαστήριο και μόλις τελιώσεις χάσεις/κερδίσεις πες μας τι δικαστικά έξοδα είχες να σου τα πληρώσουμε.

Ισχύει και για άλλες εταιρίες αυτό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, christos_uoa είπε

Με αφορμή τα περί νομικής προστασίας προσοχή γιατί πχ στην Generali, πλέον δεν υπάρχει "Νομική προστασία" αλλά "Νομικά έξοδα" και είναι απολογιστικά

Δηλαδή πήγαινε δικαστήριο και μόλις τελιώσεις χάσεις/κερδίσεις πες μας τι δικαστικά έξοδα είχες να σου τα πληρώσουμε.

Ισχύει και για άλλες εταιρίες αυτό?

Αυτό πρώτη φορά το διαβάζω. Εγώ πάντως που χρειάστηκα 2 φορές νομική προστασία τα έκαναν όλα αυτοί.απλα καθυστερείς μέχρι να γίνει το δικαστήριο και να πάρεις τα χρήματα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, christos_uoa είπε

Με αφορμή τα περί νομικής προστασίας προσοχή γιατί πχ στην Generali, πλέον δεν υπάρχει "Νομική προστασία" αλλά "Νομικά έξοδα" και είναι απολογιστικά

Δηλαδή πήγαινε δικαστήριο και μόλις τελιώσεις χάσεις/κερδίσεις πες μας τι δικαστικά έξοδα είχες να σου τα πληρώσουμε.

Ισχύει και για άλλες εταιρίες αυτό?

Ο δικηγόρος τα κανει ολα, και αυτος εισπράττει τα εξοδα που εκανε απο την ασφαλιστική με εξουσιοδότηση σου, εκτος αν βαριέται και σε βαλει να πληρώνεις και να τρέχεις εσυ και μετα να τα εισπράξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νομική προστασία είναι για να σε καλύψει για δικαστικές δαπάνες έναντι τρίτου που μπορεί να σε τρακάρει, ή για δικαστικές δαπάνες αν σε πάει ο τρίτος δικαστικά και σε τρέχει; 

Επίσης να πω και κάτι άλλο. Πήγαινε σε δικηγόρο. Εμάς κάποτε έτυχε ένα συμβάν όπου και δεν φταίγαμε, και δήλωση δεν κάναμε και πήγε δικαστικά ο άλλος (που είχε άδικο). Και μας πήρε η ίδια η ασφαλιστική μας, και λέει κάντε του δήλωση να τον πληρώσουμε να τελειώνουμε, δεν μας συμφέρει να πάμε στο δικαστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας αντιγράφω από την ενημέρωση που έλαβα προ 2 μηνών. 

Εγώ αυτό καταλαβαίνω με το απολογιστικά. Υποθέτω ως νομική προστασία (δεν το έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα) ότι αναλάμβανε απευθείας η ασφαλιστική τα έξοδα δικηγόρων/δικαστηρίων ενώ τώρα τα αναλαμβάνεις εσύ και τα πληρώνεσαι μετά γιατί στο ασφαλιστήριο διπλα στο νομική προστασία είχε και την δικηγορική φίρμα που συνεργάζονταν και αυτοί έβαζαν δικηγόρο που πληρωνόταν απευθείας. Τώρα δεν μου έχει φίρμα απλά Νομικά Έξοδα με ασφαλισμένο κεφάλαιο 3000, δηλαδή βάζω εγώ όποιον δικηγόρο θέλω.

Anyway, είναι off topic για το παρόν νήμα, οπότε ας το αφήσουμε.

image.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, christos_uoa είπε

Ισχύει και για άλλες εταιρίες αυτό?

δεν το εχω πετυχει αλλου.

11 ώρες πριν, mechpanos είπε

Η νομική προστασία είναι για να σε καλύψει για δικαστικές δαπάνες έναντι τρίτου που μπορεί να σε τρακάρει, ή για δικαστικές δαπάνες αν σε πάει ο τρίτος δικαστικά και σε τρέχει; 

για ποινικα και αστικα δικαστηρια που εχουν σχεση με τρακαρισμα με αλλον.
υπαρχει και νομικη προστασια που σε καλυπτει σε ενοχικες συμβασεις που εχουν σχεση με το αυτοκινητο.
 

Μην ψαχνετε αδικα νομικες προστασιες. Αν δεν εχεις arag ανεξαρτητο συμβολαιο, μια ειναι ακομα στην αγορα που αξιζει τον κοπο. Η νομικη της ERGO. Ειτε απο το ασφαλιστηριο του αυτοκινητου είτε ανεξάρτητη.
Ειναι η παλια DAS που συγχωνευτηκε με την ERGO.

15,000€ οριο και βαλε και εξωτερικο δικηγορο αν θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2024 στις 7:09 ΠΜ, andreaspA είπε

Μην ψαχνετε αδικα νομικες προστασιες. Αν δεν εχεις arag ανεξαρτητο συμβολαιο, μια ειναι ακομα στην αγορα που αξιζει τον κοπο. Η νομικη της ERGO. Ειτε απο το ασφαλιστηριο του αυτοκινητου είτε ανεξάρτητη.
Ειναι η παλια DAS που συγχωνευτηκε με την ERGO.

15,000€ οριο και βαλε και εξωτερικο δικηγορο αν θέλεις.

Δεν καταλαβαινω τι εννοειτε. Εμενα (allianz) γραφει Ασφαλεια νομικης προστασιας 3.000 ευρω. Τι διαφορα εχει η arag και η ergo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...