Προς το περιεχόμενο

Διλημμα αναμεσα σε Α54 vs Poco X5 pro vs Moto edge 40 neo ή ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ.


Spyrito33
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tsimisdel,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο φορουμ. Ειμαι εδω και αρκετες μερες, κοντα στις 15, να ψαχνω καθε μερα ποια ειναι η καλυτερη επιλογη στα 300 ευρω και κοντευω να σπασω το κεφαλι μου. Παμε να τα βαλουμε σε μια σειρα.

Ερχομαι απο P30 pro που με εβγαλε ασπροπροσωπο για 4 χρονια και το εδωσα γιατι το βαρεθηκα και ηθελα μια αλλαγη παναθεμα με!!

ΔΕΝ εχω κωλυμμα με μαρκες κλπ απλα θελω Android μου να ειναι γρηγορο ( Τσεκαρα απο κοντα Α54 Poco ,Poco X5 pro, Moto edge 40 neo και τα κινητα πηγαιναν σφαιρα με πιο γρηγορο νομιζω το ΜΟΤΟΡΟΛΑ!!!!11ενα ) Το θεμα μου ειναι οτι το Poco εχει τη καλυτερη τιμη νομιζω και τη καλυτερη καμερα...Αλλα ακουγονται τοσα προβληματα με καμμενες μητρικες,θεμα με το wifi κλπ(αν το παρω εννοειται θα ειναι απο καταστημα με 2ετη infoquest εγγυηση)... Το ΜΟΤΟΡΟΛΑ ειναι το πιο γρηγορο και με πολυ γρηγορη φορτιση..Αλλα με τι διαρκεια??Θα το υποστηριξει η ΜΟΤΟΡΟΛΑ και για ποσα χρονια?Γιατι οσο να ναι το λιγοτερο 3 χρονια θα το κρατησω το κιν...Τελος το Α54 ειναι λιγοτερο ομορφο..Το ιδιο σχεδον γρηγορο θεωρω με τα αλλα..ΑΛΛΑ σιγουρα θα εχω κιν για τα επομενα 4 χρονια και οτι και αν παθω η Σμαρτεκ ειναι κορυφη...Επισης αν τυχει το οτιδηποτε bug η Samsung μπορει και το φτιαχνει με τα update της... Το διλημμα δεν ειναι τοσο τα λεφτα...Εχω αποφορολογηση και μπορω να κοψω και απο εκει...Το θεμα ειναι να ειμαι οσο το δυνατων πιο σιγουρος οτι θα εχω γρηγορο κινητο σαν τη 1η μερα..Με υποστηριξη (αναβαθμισεις Android και security patches) για τουλαχιστον 3-4 χρονια και να εχω το κεφαλι μου ησυχο!!! ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ  ❤️ 

Η χρηση που κανω ειναι η εξης:

Σχεδον καθολου παιχνιδια. Browsing και multitasking . Σοσιαλ μιντια σκρολαρισμα καθημερινα. Φωτογραφιες μονο σε στοκ καμερα και αυτο σε διακοπες σουκου κλπ (αν και η γυναικα μου εχει Iphone και προτειμαμε αυτο) Κλησεις , email viber telegram teams κλπ αρκετα συχνα μεσα στη μερα!! 

ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΓΝΩΜΗ ΔΕΚΤΗ :) 

Ευχαριστω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

a54 και απο το skroutz, η τιμη σε πλαισιο/public κτλ ειναι υπερβολικη για αυτα που προσφερει, στα 330€ το a54 ειναι οκ, σε περιπου 3 μηνες θα εχουμε το release του επομενου μοντελου a55 σε περιπτωση που δεν ειναι επειγον η αλλαγη το αναφερω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Titos301 είπε

a54 και απο το skroutz, η τιμη σε πλαισιο/public κτλ ειναι υπερβολικη για αυτα που προσφερει, στα 330€ το a54 ειναι οκ, σε περιπου 3 μηνες θα εχουμε το release του επομενου μοντελου a55 σε περιπτωση που δεν ειναι επειγον η αλλαγη το αναφερω

H αληθεια ειναι οτι το χρειαζομαι αμεσα... Να φανταστω ολοι απορριπτεται το Poco κατι θα ξερετε :P Κριμα ρε γαμωτο γιατι ειναι πολυ ομορφο με πολυ ωραια οθονη και μολις το ειδα ειπα ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΑΡΩ... ΑΜ ΔΕ :( 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Spyrito33 είπε

H αληθεια ειναι οτι το χρειαζομαι αμεσα... Να φανταστω ολοι απορριπτεται το Poco κατι θα ξερετε :P Κριμα ρε γαμωτο γιατι ειναι πολυ ομορφο με πολυ ωραια οθονη και μολις το ειδα ειπα ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΑΡΩ... ΑΜ ΔΕ :( 

δεν ξερω εχω ακουσει διαφορα για τα poco και xiaomi γενικοτερα ναι οκ εχουν δυνατα specs αλλα με το λογισμικο ;; δεν τα πανε τοσο καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Motorola έχει υποσχεθεί δύο χρόνια ενημερώσεις Android και τρία χρόνια ενημερώσεις ασφαλείας για τη συσκευή. Αυτό σημαίνει ότι θα λάβει την ενημέρωση για το Android 15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kostas Savvidis είπε

Η Motorola έχει υποσχεθεί δύο χρόνια ενημερώσεις Android και τρία χρόνια ενημερώσεις ασφαλείας για τη συσκευή. Αυτό σημαίνει ότι θα λάβει την ενημέρωση για το Android 15.

To θεμα μου ειναι οτι δεν υπαρχουν πολλε αποψεις για το κιν απο χρηστες, σε βαθος 6μηνου που εχει βγει, και οχι ΥΤ κουπονακηδες που τα βρισκουν ολα τελεια...Οπως και οτι δεν εχει εγγυηση στην Ελλαδα καν.. Απλα το σκεφτομουν γιατι απο κοντα η 144hz οθονη ειναι και πολυ ομορφη και πολυ γρηγορο το κιν... Ειναι το 3ο μου σαν επιλογη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyrito33 είπε

To θεμα μου ειναι οτι δεν υπαρχουν πολλε αποψεις για το κιν απο χρηστες, σε βαθος 6μηνου που εχει βγει, και οχι ΥΤ κουπονακηδες που τα βρισκουν ολα τελεια...Οπως και οτι δεν εχει εγγυηση στην Ελλαδα καν.. Απλα το σκεφτομουν γιατι απο κοντα η 144hz οθονη ειναι και πολυ ομορφη και πολυ γρηγορο το κιν... Ειναι το 3ο μου σαν επιλογη... 

Εχει εγγυηση απο οσο ξερω κανονικα η motorola στην ελλαδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kp1 είπε

Εχει εγγυηση απο οσο ξερω κανονικα η motorola στην ελλαδα..

Μπορεις να μου πεις ποιος Αντιπροσωπος? Infoquest ? Smartek? Καποια αλλη? Γιατι απ οτι ξερω η Motorola εχει εξαγοραστει απο την Lenovo και δεν υπαρχει σερβις στην Ελλαδα ουτε ανταλλακτικα ουτε τιποτα... Αν εχεις αλλη ενημερωση πες μου!! Εκτος αν εννοεις εγγυηση που δινει το καθε καταστημα που το πουλαει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Spyrito33 είπε

Μπορεις να μου πεις ποιος Αντιπροσωπος? Infoquest ? Smartek? Καποια αλλη? Γιατι απ οτι ξερω η Motorola εχει εξαγοραστει απο την Lenovo και δεν υπαρχει σερβις στην Ελλαδα ουτε ανταλλακτικα ουτε τιποτα... Αν εχεις αλλη ενημερωση πες μου!! Εκτος αν εννοεις εγγυηση που δινει το καθε καταστημα που το πουλαει...

Φιλε αυτο γνωριζω εγω αν θες δες το αν δεν κανω λαθος.Το κοντινότερο service της Motorola είναι η Mancom, ΒΑΣ. ΣΟΦΙΑΣ 83, ΜΑΡΟΥΣΙ, 15124, Tel: 210 8025954. Fax: FAX 210 8025954 (στο παλιό δημαρχείο Αμαρουσίου).Δεν ξερω αν εχει κλεισει

Επεξ/σία από kp1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kp1 είπε

Φιλε αυτο γνωριζω εγω αν θες δες το αν δεν κανω λαθος.Το κοντινότερο service της Motorola είναι η Mancom, ΒΑΣ. ΣΟΦΙΑΣ 83, ΜΑΡΟΥΣΙ, 15124, Tel: 210 8025954. Fax: FAX 210 8025954 (στο παλιό δημαρχείο Αμαρουσίου).Δεν ξερω αν εχει κλεισει

Δεν υπαρχει φιλος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Spyrito33 είπε

Μπορεις να μου πεις ποιος Αντιπροσωπος? Infoquest ? Smartek? Καποια αλλη? Γιατι απ οτι ξερω η Motorola εχει εξαγοραστει απο την Lenovo και δεν υπαρχει σερβις στην Ελλαδα ουτε ανταλλακτικα ουτε τιποτα... Αν εχεις αλλη ενημερωση πες μου!! Εκτος αν εννοεις εγγυηση που δινει το καθε καταστημα που το πουλαει...

Φιλε μολις τηλεφωνησα γιατι και εγω κοιταω για μοτορολα εχει την Procordia Κριμαίας 7-9 Ν.Ψυχικό Τηλέφωνο : 210 7777076, i[email protected]. Ελπιζω να βοηθησα

Μόλις τώρα, Spyrito33 είπε

Δεν υπαρχει φιλος..

Μπορεις να παρεις να επιβεβαιωσεις εμενα ετσι μου ειπαν μολις πηρα τηλ οτι ειναι το επισημο και για μοτορολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Στο θέμα εγγύησης και αναβαθμίσεων, η δοκιμασμένη λύση, είναι αυτή της Samsung. Στα της Motorola τώρα, σε θέμα αναβαθμίσεων δεν γνωρίζουμε τι γίνεται, η Poco, έχω την αίσθηση ότι σε θέμα λογισμικού, είναι πιο προσεγμένη περίπτωση συγκριτικά με τα υπόλοιπα Xiaomi. Παρόλα αυτά, εφόσον θέλεις να είσαι σίγουρος σε βάθος χρόνου, έφυγες για Samsung....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsimisdel είπε

Στο θέμα εγγύησης και αναβαθμίσεων, η δοκιμασμένη λύση, είναι αυτή της Samsung. Στα της Motorola τώρα, σε θέμα αναβαθμίσεων δεν γνωρίζουμε τι γίνεται, η Poco, έχω την αίσθηση ότι σε θέμα λογισμικού, είναι πιο προσεγμένη περίπτωση συγκριτικά με τα υπόλοιπα Xiaomi. Παρόλα αυτά, εφόσον θέλεις να είσαι σίγουρος σε βάθος χρόνου, έφυγες για Samsung....

Ευχαριστω φιλε...Εκει με βλεπω να καταληγω....Οχι τιποτα αλλο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...Αλλιως και παλι που πηγα απο κοντα σημερα και ειδα το Poco ημουν στο τσακ να το παρω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Spyrito33 είπε

Ευχαριστω φιλε...Εκει με βλεπω να καταληγω....Οχι τιποτα αλλο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...Αλλιως και παλι που πηγα απο κοντα σημερα και ειδα το Poco ημουν στο τσακ να το παρω...

Για Poco καλά έκανες που δεν προχώρησες καθώς, τώρα στα κοντά έρχεται το X6 Pro, το διάδοχο μοντέλο δηλαδή και φαίνεται ότι είναι αρκετά μεγάλη αναβάθμιση συγκριτικά με το Χ5 σε θέμα επιδόσεων και γενικότερα, αν σου κάνει αίσθηση η Poco, ίσως θα θέλεις να τσεκαρεις και αυτό. Σύμφωνα με reviews του εξωτερικού, η εταιρεία υπόσχεται 3 χρόνια αναβαθμίσεις Android και 4 χρόνια security updates. Επίσης, ακόμα και το Redmi 13 Note Pro + φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον, αντίστοιχο του Poco απο όλες τις απόψεις και καλύτερο κατασκευαστικά, έχουν ανακοινωθεί οι τιμές του οπότε, τώρα στα κοντά λανσάρεται κι αυτό οπότε, κατά τη γνώμη μου, καλό είναι να περιμένεις, για να πάρεις τουλάχιστον κάτι πραγματικά καινούργιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...