Προς το περιεχόμενο

Διλημμα αναμεσα σε Α54 vs Poco X5 pro vs Moto edge 40 neo ή ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ.


Spyrito33
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tsimisdel,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δες και το Realme 11 Pro.

Εγγύηση έχει στην Ελλάδα.

Είναι η SMART4ALL( Απόλλωνος 6, Ελληνικό)

Τουλάχιστον 3 χρόνια ενημέρωση και αναβάθμιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις  σας...Τελικα θα καταληξω στο Α54..Διοτι ειναι η πιο safe επιλογη...Και ας χανει σε design χρωματα κλπ..Θα εχω το κεφαλακι μου ησυχο για αλλα 4 χρονια και βλεπουμε!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Spyrito33 said:

Ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις  σας...Τελικα θα καταληξω στο Α54..Διοτι ειναι η πιο safe επιλογη...Και ας χανει σε design χρωματα κλπ..Θα εχω το κεφαλακι μου ησυχο για αλλα 4 χρονια και βλεπουμε!!

Σε design είναι κουκλί.  Προχθές περιεργαζόμουν το Α54 μιας φίλης και ζήλεψα !
Γενικά είναι πολύ καλή επιλογή !

p.s. είχα P30 και τώρα Realme 9 Pro+. Πολύ πιο όμορφο και από τα δύο το Α54, αλλά και πιο βαρύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stark είπε

Σε design είναι κουκλί.  Προχθές περιεργαζόμουν το Α54 μιας φίλης και ζήλεψα !
Γενικά είναι πολύ καλή επιλογή !

p.s. είχα P30 και τώρα Realme 9 Pro+. Πολύ πιο όμορφο και από τα δύο το Α54, αλλά και πιο βαρύ.

Επιασα στα χερια μου POCO X5 και to PRO και επαθα πλακα...Πολυ ομορφες οθονες..Γρηγορα σφαιρα.. Αλλα και μονο που εχουν καψει ποσες μητρικες και τοσα θεματα με wifi κλπ και εκανα πισω...Το σαμσουνγκ οτι και αν γινει το πας Σμαρτεκ και τελος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Spyrito33 said:

Επιασα στα χερια μου POCO X5 και to PRO και επαθα πλακα...Πολυ ομορφες οθονες..Γρηγορα σφαιρα.. Αλλα και μονο που εχουν καψει ποσες μητρικες και τοσα θεματα με wifi κλπ και εκανα πισω...Το σαμσουνγκ οτι και αν γινει το πας Σμαρτεκ και τελος..

Ακριβώς. Μακριά από POCO, αυτό που λέω σε φίλους και γνωστούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω Poco  x5 pro, 8gb και το κινητο εκπληκτικο.
Κατ' αρχην ειναι πυραυλος απο ταχυτητα.
Στα τεστ που εκανα στο πλαισιο δεν βρηκα πιο γρηγορο κινητο.
Για τις απαιτησεις του φιλου παρα-ειναι αρκετο .
Οσο για οθονες, φωτογραφικες και degign ειναι τρελο gadget.  
Πλοήγηση στο αυτοκινητο ταχυτατη, με ακαριαια ευρεση προορισμων

και διαδρομης.  Στιγμα  σου δινει με τρομακτικη ακριβεια.

Μπαταρια οταν το φορτιζω στο 25% περιπου,   εχει δουλεψει ηδη
γυρω στις 160  ωρες.  (Δεν το χρησιμοποιω πολυ).
Με τον ταχυφορτιστη δεν καταλαβαινεις για ποτε φορτιζει.
Εγω βεβαια το φορτιζω με τον αργο φορτιστη της xiaomi
αλλα και παλι φορτιζει αρκετα γρηγορα.
Τωρα για τα κινητα που θα βγαλουν προβλημα  αυτα τα βρισκεις
σιγουρα σε ολες τις μαρκες.
Η αληθεια ειναι ομως το το poco x5 pro ειναι κριμα να εχει  φαει αδικα  τρελο πολεμο

γιατι εχει τρελες πωλησεις, ειναι value for money,  και  εντελει 

γιατι  ειναι πραγματικα ενα ζηλευτο κινητο.

Τελος για καθε μαρκα κινητου η ενδεδειγμενη λυση για εγγυηση απο πιθανες μελοντικες βλαβες ή  για προστασια απο ελατωματικες παρτιδες ειναι η αγορα κινητου με εγγυηση ελληνικης αντιπροσωπειας  (δλδ  Infoquest για xiaomi)

Επεξ/σία από ringboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stark είπε

Ακριβώς. Μακριά από POCO, αυτό που λέω σε φίλους και γνωστούς.

Ε αφου το λες και στους φιλους αλλα και στους γνωστους δεν υπαρχει αμφιβολια.
Ειναι πολυ σοβαρο το επιχειρημα. ☹️
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ringboy είπε

Εχω Poco  x5 pro, 8gb και το κινητο εκπληκτικο.
Κατ' αρχην ειναι πυραυλος απο ταχυτητα.
Στα τεστ που εκανα στο πλαισιο δεν βρηκα πιο γρηγορο κινητο.
Για τις απαιτησεις του φιλου παρα-ειναι αρκετο .
Οσο για οθονες, φωτογραφικες και degign ειναι τρελο gadget.  
Πλοήγηση στο αυτοκινητο ταχυτατη, με ακαριαια ευρεση προορισμων

και διαδρομης.  Στιγμα  σου δινει με τρομακτικη ακριβεια.

Μπαταρια οταν το φορτιζω στο 25% περιπου,   εχει δουλεψει ηδη
γυρω στις 160  ωρες.  (Δεν το χρησιμοποιω πολυ).
Με τον ταχυφορτιστη δεν καταλαβαινεις για ποτε φορτιζει.
Εγω βεβαια το φορτιζω με τον αργο φορτιστη της xiaomi
αλλα και παλι φορτιζει αρκετα γρηγορα.
Τωρα για τα κινητα που θα βγαλουν προβλημα  αυτα τα βρισκεις
σιγουρα σε ολες τις μαρκες.
Η αληθεια ειναι ομως το το poco x5 pro ειναι κριμα να εχει  φαει αδικα  τρελο πολεμο

γιατι εχει τρελες πωλησεις, ειναι value for money,  και  εντελει 

γιατι  ειναι πραγματικα ενα ζηλευτο κινητο.

Τελος για καθε μαρκα κινητου η ενδεδειγμενη λυση για εγγυηση απο πιθανες μελοντικες βλαβες ή  για προστασια απο ελατωματικες παρτιδες ειναι η αγορα κινητου με εγγυηση ελληνικης αντιπροσωπειας  (δλδ  Infoquest για xiaomi)

Αν αυτά αναφέρεις για το Χ5, σκέψου πόσο καλύτερο είναι το X6 Pro, πραγματικά μιλάμε για τέρας, αν αυτό που ήδη περιγράφεις, κατά πολλές δοκιμές είναι ακόμα καλύτερο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tsimisdel είπε

Αν αυτά αναφέρεις για το Χ5, σκέψου πόσο καλύτερο είναι το X6 Pro, πραγματικά μιλάμε για τέρας, αν αυτό που ήδη περιγράφεις, κατά πολλές δοκιμές είναι ακόμα καλύτερο....


Ασφαλως ειναι καλυτερο και φυσικα ακριβοτερο, αλλα ο φιλος που ανοιξε το νημα, για τις δουλειες που
εγραψε οτι το θελει ,  ουτως η αλλως θα τις κανει ακριβως το ιδιο καλα και με το x5 pro και με το x6 pro,  και  καθορισε το badget του μεχρι το x5 pro αν καταλαβα σωστα.

 

1 ώρα πριν, stark είπε

Εννοείται ! :-)

Κοψε κατι ρε μεγαλε.

Επεξ/σία από ringboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ringboy είπε

Εχω Poco  x5 pro, 8gb και το κινητο εκπληκτικο.
Κατ' αρχην ειναι πυραυλος απο ταχυτητα.
Στα τεστ που εκανα στο πλαισιο δεν βρηκα πιο γρηγορο κινητο.
Για τις απαιτησεις του φιλου παρα-ειναι αρκετο .
Οσο για οθονες, φωτογραφικες και degign ειναι τρελο gadget.  
Πλοήγηση στο αυτοκινητο ταχυτατη, με ακαριαια ευρεση προορισμων

και διαδρομης.  Στιγμα  σου δινει με τρομακτικη ακριβεια.

Μπαταρια οταν το φορτιζω στο 25% περιπου,   εχει δουλεψει ηδη
γυρω στις 160  ωρες.  (Δεν το χρησιμοποιω πολυ).
Με τον ταχυφορτιστη δεν καταλαβαινεις για ποτε φορτιζει.
Εγω βεβαια το φορτιζω με τον αργο φορτιστη της xiaomi
αλλα και παλι φορτιζει αρκετα γρηγορα.
Τωρα για τα κινητα που θα βγαλουν προβλημα  αυτα τα βρισκεις
σιγουρα σε ολες τις μαρκες.
Η αληθεια ειναι ομως το το poco x5 pro ειναι κριμα να εχει  φαει αδικα  τρελο πολεμο

γιατι εχει τρελες πωλησεις, ειναι value for money,  και  εντελει 

γιατι  ειναι πραγματικα ενα ζηλευτο κινητο.

Τελος για καθε μαρκα κινητου η ενδεδειγμενη λυση για εγγυηση απο πιθανες μελοντικες βλαβες ή  για προστασια απο ελατωματικες παρτιδες ειναι η αγορα κινητου με εγγυηση ελληνικης αντιπροσωπειας  (δλδ  Infoquest για xiaomi)

Φιλαρακι σου ειπα και εγω που το ειδα και το ετρεξα το κιν στο Κωτσο και σε φιλο που βγηκαμε για καφε το κινητο ειναι οπως το περιγραφεις!! Οταν ομως γραφουν σε ολα τα site ( xda, insomnia,myphone,gsmarena skroutz αν και σβηστικαν τα σχολια!!! ) για το θεμα με τη μητρικη νο1 μετα το wifi και τις κλησεις σε viber κλπ οτι κολλαει το κιν και τελος η πλοηγηση οτι αλλου πατας και αλλου βρισκεσαι.. Εγω δεν θα δωσω τα λεφτα μου και να τρεμω καθε μερα με αυτα...Προτιμω να δωσω λιγα παραπανω και με το Α54 να εχω το κεφαλι μου ησυχο...Αυτο ειπα..Τωρα οσο για το ποιος λεει και τι και αν ειναι εμπιστος ο καθενας το κρινει μονος του..Εγω γνωμες ζητησα και στο τελος εκανα το ταμειο μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spyrito, νομίζω ότι μόνος σου έχεις δώσει την απάντηση στο τι πρέπει να πάρεις: Αφού θες κινητό για να ηρεμήσεις και ΚΥΡΙΩΣ επειδή κρατάς πολύ τα κινητά σου, η επιλογή μεταξύ αυτών που ανέφερες δεν μπορεί παρά να είναι το Α54. Γιατί μόνο η Samsung θα σου δώσει μακροχρόνια υποστήριξη σε updates μαζί με πολύ καλό σέρβις (Smartec). Όλα τα άλλα που συζητιώνται, δηλαδή ποιο είναι πιο γρήγορο (ποιος ενδιαφέρεται για διαφορά στο άνοιγμα μιας εφαρμογής κατά 0,1 δευτερόλεπτο) ή πιο είναι πιο μουράτο (σιγά τα ωά, όλα ίδια δείχνουν μέσα στη θήκη) είναι ασήμαντα μπροστά στα σημαντικά που προανέφερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2024 στις 11:05 ΠΜ, Spyrito33 είπε

Φιλαρακι σου ειπα και εγω που το ειδα και το ετρεξα το κιν στο Κωτσο και σε φιλο που βγηκαμε για καφε το κινητο ειναι οπως το περιγραφεις!! Οταν ομως γραφουν σε ολα τα site ( xda, insomnia,myphone,gsmarena skroutz αν και σβηστικαν τα σχολια!!! ) για το θεμα με τη μητρικη νο1 μετα το wifi και τις κλησεις σε viber κλπ οτι κολλαει το κιν και τελος η πλοηγηση οτι αλλου πατας και αλλου βρισκεσαι.. Εγω δεν θα δωσω τα λεφτα μου και να τρεμω καθε μερα με αυτα...Προτιμω να δωσω λιγα παραπανω και με το Α54 να εχω το κεφαλι μου ησυχο...Αυτο ειπα..Τωρα οσο για το ποιος λεει και τι και αν ειναι εμπιστος ο καθενας το κρινει μονος του..Εγω γνωμες ζητησα και στο τελος εκανα το ταμειο μου..

Ουτως η αλλως φιλε το samsung ειναι ενα επισης παρα πολυ καλο τηλεφωνο.
Δεν  σου προτεινω να μην το παρεις οπως κανουν ευκολα  αλλοι φιλοι  για το poco.
Απλως ειδα οτι  ησουν ενθουσιασμενος με το poco οπως και εγω, και ενοιωσα την υποχρεωση να καταθεσω την αποψη μου.
Γι αυτο το λογο δεν υπαρχουν τα φορουμς?

Απο εκει και περα ειναι απολυτως φυσιολογικο με ενα κινητο που εχει πουλησει εκατομυρια
κοματια σαν το x5 pro,   να εχουν κυκλοφορησει και καποια που χαλασαν.
Παρ' ολα αυτα δεν εχω δει τετοιες αναφορες,  και περα απο αυτο  στα φορουμς που ειμαι απο το 1997, δεν ειδα ποτε  να σβηστουν  σχολια για καποιες συσκευες   που χαλασαν.  
Και  φυσικα δεν πιστευω οτι υπαρχει καμια διεθνης συνωνοσια υπερ του poco
που σβηνει τα διαφορα  αρνητικα σχολια για το κινητο.

Και για να δεις τι παραμυθια κυκλοφορουν, το υποτιθεμενο  προβλημα με τις βιντεοκλησεις  του x5 pro μεσω wi-fi ειναι  θεμα μιας και μονο απλης αλλαγης  ρυθμισης στα settings  του τηλεφωνου. (Σε οποιον εχει προβλημα μπορω να γραψω ποια ρυθμιση θα αλλαξει και θα ειναι ολα οκευ).

Για την πλοηγηση βεβαια θα διαφωνησω 1000%.  Τοσο ακριβης και ομαλη πλοηγηση
πρωτη φορα συναντω. Δεν θα μπορουσε να ειναι και αλλοιως αφου διαθετει  και τα 4 συστηματα GPS 

Επισης τελος το MIUI, και  το  poco x5 pro,  ειναι απο τα πολυ  λιγα μοντελα της xiaomi που αρχισαν ηδη να παιρνουν το εντελως νεο λειτουργικο της xiaomi ,  το  HyperOs   που  δινει ειδικο βαρος στην αυξηση της ταχυτητας των εφαρμογων και  στην προστασια της μπαταριας στον τομεα της φορτισης. (Σ΄εμενα δεν ηρθε ακομη)

Και για να τελειωνω φιλε, με το καλο να παρεις το samsung και να το χαρεις.


 

 

Επεξ/σία από ringboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...