Προς το περιεχόμενο

Πέφτει ο γενικός


Nikoleta2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, papoys1 είπε

Πέτα την και πάρε μία υγραερίου. Λιγότερα έξοδα περισσότερη ζέστη.

Πάρτε μια υγραεριου να καείτε ή να δηλητηριαστείτε απο τις αναθυμιάσεις στα σίγουρα.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, mariosnik_ said:

Η σομπα είτε παρουσιάζει διαρροή ρεύματος είτε έχει φθορά η μόνωση από κάποιο καλώδιο και γίνεται βραχυκύκλωμα, πιθανότερο είναι το βραχυκύκλωμα. 

Συμφωνώ με πιθανό βραχυκύκλωμα λόγω εσωτερικής φθοράς στο καλώδιο. Σόμπες, τοστιέρες, ηλεκτρικά μπρίκια, πιστολάκια κλπ στα οποίο στρίβουμε το καλώδιο γιατί έτσι μας βολεύει στη χρήση ή στην αποθήκευση... είναι σύνηθες να χαλάνε μετά από καιρό. Μέχρι και φωτιά στο σπίτι μπορεί να βάλετε αν υπάρχουν κοντά τίποτα κουρτίνες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Πάρτε μια υγραεριου να καείτε ή να δηλητηριαστείτε απο τις αναθυμιάσεις στα σίγουρα.

Νίκο χρόνια την έχω και τη χρησιμοποιώ. Είναι η πιο οικονομική σόμπα της αγοράς και δεν παθαίνεις αρκεί να ξέρεις και να μπορείς να τηρήσεις τους κανόνες ασφαλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Νίκο χρόνια την έχω και τη χρησιμοποιώ. Είναι η πιο οικονομική σόμπα της αγοράς και δεν παθαίνεις αρκεί να ξέρεις και να μπορείς να τηρήσεις τους κανόνες ασφαλείας.

Μιλας για τήρηση των κανόνων ασφαλείας δημόσια και σε ανθρωπους που καινε ασφαλείς και γενικούς και επιμένουν να τα χρησιμοποιούν σαν να μην τρέχει τίποτα και ρωτάνε κιολας τι φταίει, βάλε τώρα με το μυαλο σου τι υπευθυνότητα μπορει να εχει ο αλλος που αν μεσα στι σπίτι του υπάρχει ενεργή φωτια και μπουκάλες υγραερίου, δηλαδή ότι πιο επικυνδυυνο υπάρχει σήμερα απο πλευράς θέρμανσης στον πλανήτη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Μιλας για τήρηση των κανόνων ασφαλείας δημόσια και σε ανθρωπους που καινε ασφαλείς και γενικούς και επιμένουν να τα χρησιμοποιούν σαν να μην τρέχει τίποτα και ρωτάνε κιολας τι φταίει, βάλε τώρα με το μυαλο σου τι υπευθυνότητα μπορει να εχει ο αλλος που αν μεσα στι σπίτι του υπάρχει ενεργή φωτια και μπουκάλες υγραερίου, δηλαδή ότι πιο επικυνδυυνο υπάρχει σήμερα απο πλευράς θέρμανσης στον πλανήτη.

Στο 15:48

( Και εγώ δεν θα το είχα ποτέ στο σπίτι μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Nikoleta2003 είπε

Γεια σας!Τις τελευταίες μέρες οπότε έβαζα στην πρίζα μια σόμπα ρεύματος έπεφτε ο γενικός και έβγαζε σπινθηρα και μύριζε καμμενο η σόμπα (την είχαμε πάντα στην ίδια πρίζα και δεν είχε θέμα μέχρι τότε).Χθες είπα να της αλλάξω πρίζα και έπεσε ο διακόπτης κάτω στο ρολόι της ΔΕΗ αντί για τον γενικό που έπεφτε μόνο πριν.Φταιει ή σόμπα ή κάτι άλλο? ευχαριστώ πολυ

Καλύτερα ριχτην σε έναν κάδο ανακύκλωσης ηλεκτρικών συσκευών πριν πιάσεις καμιά φωτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 επιλογες .

1 Στον καδο 
2 Σε ενα τεχνικο να στη νφτιαξει ( φθορα καλωδιου ή διακοπτη ή αντιστασεις )

ΜΗΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΒΑΛΕΤΕ ΣΤΗΝ ΜΠΡΙΖΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γενικός διακόπτης δεν πέφτει ποτέ απο βραχυκύκλωμα. 

Μόνο με το χέρι κατεβαίνει. 

Ουτε ο Γενικός στο ρολόι μπορεί να πέσει μόνος του. Η γενική ασφάλεια μπορεί να πέσει, ο Γενικος διακόπτης θέλει χέρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, NikosKallithea said:

Πάρτε μια υγραεριου να καείτε ή να δηλητηριαστείτε απο τις αναθυμιάσεις στα σίγουρα.

Πολύ σίγουρος είσαι για αυτό ... Έχω 2 τέτοιες εδώ και 25 χρόνια και ζω ακόμη. Το ίδιο και 2 γνωστοί μου. Με σωστό χειρισμό δεν έχεις πρόβλημα. Με σωστό χειρισμό όμως .

20 minutes ago, Vasileios-gr said:

Ο Γενικός διακόπτης δεν πέφτει ποτέ απο βραχυκύκλωμα. 

Μόνο με το χέρι κατεβαίνει. 

Ουτε ο Γενικός στο ρολόι μπορεί να πέσει μόνος του. Η γενική ασφάλεια μπορεί να πέσει, ο Γενικος διακόπτης θέλει χέρι. 

Μπορεί να λέει διακόπτη αλλά να μην ξέρει να τον ξεχωρίζει από μια γενική ασφάλεια. Θα βοηθούσε μια φωτογραφία του πίνακα αν και δεν αλλάζει το γεγονός ότι η σόμπα είναι πλέον μη λειτουργική και πολύ επικίνδυνη . Και γενικά εάν μια οποιαδήποτε συσκευή μας κάνει τέτοια νερά δεν τη χρησιμοποιούμε ξανά μέχρι να την δει ειδικός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Ο Γενικός διακόπτης δεν πέφτει ποτέ απο βραχυκύκλωμα. 

Μόνο με το χέρι κατεβαίνει. 

Ουτε ο Γενικός στο ρολόι μπορεί να πέσει μόνος του. Η γενική ασφάλεια μπορεί να πέσει, ο Γενικος διακόπτης θέλει χέρι. 

Τόσα χρόνια ήξερα για την γυναίκα και το κρέας ότι θέλουν χέρι τώρα και ο γενικός διακόπτης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Ο Γενικός διακόπτης δεν πέφτει ποτέ απο βραχυκύκλωμα. 

Μόνο με το χέρι κατεβαίνει. 

Ουτε ο Γενικός στο ρολόι μπορεί να πέσει μόνος του. Η γενική ασφάλεια μπορεί να πέσει, ο Γενικος διακόπτης θέλει χέρι. 

Διακόπτης=Ασφάλεια=Ρελέ διαφυγής για τον μέσο χρηστη. Σαν την μάνα μου που όλες οι παιχνιδοκονσόλες είναι nintendo.

Το πιο πιθανόν είναι να πέφτει η γενική ασφάλεια εάν θεωρήσουμε ότι είναι σχετικά καινούργιος ο πινακας και έχει αυτόματη αντί τήξεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2024 στις 2:16 ΜΜ, papoys1 είπε

Νίκο χρόνια την έχω και τη χρησιμοποιώ. Είναι η πιο οικονομική σόμπα της αγοράς και δεν παθαίνεις αρκεί να ξέρεις και να μπορείς να τηρήσεις τους κανόνες ασφαλείας.

Λίγοι άνθρωποι έχουν την αντιληπτικη ικανότητα να λαμβάνουν μέτρα ασφαλείας ανάλογα τις περιστάσεις, είτε δεν λαμβάνουν τίποτα είτε αυτά που λαμβάνουν δεν επαρκούν. Γείτονας αγόρασε σομπα υγραερίου και έβαλε επάνω παντόφλες που τις είχε πλύνει για να στεγνώσουν, πήραν φωτιά και μύριζε στο κλιμακοστασιο της πολυκατοικίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...