Προς το περιεχόμενο

HELP - Που θα βρω bracket στηριξης για αντλία υδρόψυξης CPU - CORSAIR ???


SeNNinhA
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Teddy77,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρειάζομαι την βοηθεια σας παλικαρια

 

Εχω την παρακατω υδροψυξη της Corsair για CPU

Hydro Series™ H80i v2 High Performance Liquid CPU Cooler (corsair.com)

image.png.ffbe3ed23db6a7751a96fc11063b1d04.png

 

Και ψάχνω το bracket της για AM5 motherboard. Νομιζω οτι ειναι το ιδιο με το bracket για ΑΜ4 motherboard. Ειναι το παρακατω.

AM4-AMD Retention Bracket Kit for Hydro Series™ Coolers (corsair.com)

image.png.0a3c2d6456ec10166835a9fbe49d4c93.png

 

Μπορειτε να με βοηθησετε? Βρισκω απο Amazon διαφορα αλλα τα βλέπω ψιλοψευτικα και ελεγα μηπως ξερεις κανεις που θα βρω καποιο ποιοτικο.

 

Σας ευχαριστω

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε HELP - Που θα βρω bracket στηριξης για αντλία υδρόψυξης CPU - CORSAIR ???

 Aν δεν βρεις ακρη, ενα μειλ στην τεχνικη υποστηριξη της Corsair με την ερωτηση σου. Μπορει να παρει 5-6 ημερες αλλα θα απαντησουν σηγουρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H seasonic αν στην συσκευασια σου εχει μονο ΑΝ4 σου στελνει δωρεαν τα AM5 λαμακια. Πολυ πυθανον να το κανει και η Corsair γιατι κι αυτη ειναι σοβαρη και αξιοπιστη εταιρεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

H seasonic αν στην συσκευασια σου εχει μονο ΑΝ4 σου στελνει δωρεαν τα AM5 λαμακια. Πολυ πυθανον να το κανει και η Corsair γιατι κι αυτη ειναι σοβαρη και αξιοπιστη εταιρεια

Η ΑΙΟ είχε έρθει σαν δώρο με ένα κουτί που είχα πάρει για άλλο project που ακυρώθηκε και ήρθε με την Intel βάση.

Δεν φταιει η Corsair.

Κανονικα και η Corsair την δίνει στα 5 ευρώ. Αλλά δεν φαίνεται διαθέσιμη στο site τους.

Αλλά θα βρω άκρη. Έλεγα μήπως υπάρχει κάποιος που έχει τέτοια Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
3 hours ago, SeNNinhA said:

Έχω στείλει email στα κεντρικά τους.

Στην χειρότερη θα παρω τα κινέζικα ή θα βρω από eBay

Εμένα δεν μου έστειλαν(discontinued προϊόν λέει).

Σπάμαρα και συμφορουμίτες μπας και περίσσευε σε κανέναν αλλά μπα.

Τελικά πήρα άλλη γιατί είχε και τα χρονάκια της (όπως και η δική σου). Εξάλλου κάνα 20άρικο που ήθελαν οι κινεζιές να έρθουν για τέτοια ψύξη, δεν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Teddy77 είπε

Εμένα δεν μου έστειλαν(discontinued προϊόν λέει).

Σπάμαρα και συμφορουμίτες μπας και περίσσευε σε κανέναν αλλά μπα.

Τελικά πήρα άλλη γιατί είχε και τα χρονάκια της (όπως και η δική σου). Εξάλλου κάνα 20άρικο που ήθελαν οι κινεζιές να έρθουν για τέτοια ψύξη, δεν αξίζει.

Το ίδιο έκανα τελικά αλλά στην φθηνή του έκδοση.

Βρήκα την ίδια με το διπλό ψυγείο (H100i v2) από ebay με 30 ευρώ κομπλέ και θα την έχω σε καμία 10αρια ημέρες

Ο  7800x3d δεν χρειάζεται παραπανω.

Το μονο ψυγείο της H80i V2 έχει μεγάλο όγκο νερού κι ας είναι μόνο και κάνει μια χαρά δουλειά και είναι και μαζεμένο.

Ειχα σκοπό να το βάλω  στο πίσω μέρος κι όχι πάνω.

Τωρα με το διπλό ψυγείο της H100i θα δω εάν θα βάλω αυτή ή το μόνο της H80i αναλόγως τι θα μου κάτσει καλύτερα όταν στηνω το κουτι.

Τώρα θα έχω και spare parts

Σας ευχαριστω όλους για το ενδιαφέρον.

Screenshot_20240124_191646.jpg.d90f2d7225c21740e8128c2ddb4df27c.jpg

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, SeNNinhA said:

Το ίδιο έκανα τελικά αλλά στην φθηνή του έκδοση.

Μια χαρά αφού βρήκες και έκανες δουλίτσα.

Εγώ σκέψου είχα φτάσει σε σημείο να στέλνω μηνύματα σε κόσμο που είχε όμοια ψύξη (και άλλες... το ίδιο bracket είχαν αρκετές) και πουλούσαν το PC τους μπας και ήθελαν να μου δώσουν μόνο το bracket 😛

Από κει και πέρα μ'επιασαν οι βιασύνες και όσο να'ναι είχα ανησυχία για την ηλικία της υφιστάμενης, οπότε πήρα κάτι καινούριο, ανάλογο.

Καλό στήσιμο λοιπόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Teddy77 είπε

Μια χαρά αφού βρήκες και έκανες δουλίτσα.

Εγώ σκέψου είχα φτάσει σε σημείο να στέλνω μηνύματα σε κόσμο που είχε όμοια ψύξη (και άλλες... το ίδιο bracket είχαν αρκετές) και πουλούσαν το PC τους μπας και ήθελαν να μου δώσουν μόνο το bracket 😛

Από κει και πέρα μ'επιασαν οι βιασύνες και όσο να'ναι είχα ανησυχία για την ηλικία της υφιστάμενης, οπότε πήρα κάτι καινούριο, ανάλογο.

Καλό στήσιμο λοιπόν!

Τι να πάθει η υδροψυξη?

Ένα κλειστό κύκλωμα είναι. Ένα τυπικό ψυγείο που το βάζεις σε πλήρως ελεγχόμενο χώρο (και μάλιστα θερμαινόμενο άρα μηδενική εξωτερική υγρασία) χωρίς εξωτερικές καταπονησεις και φθορές.

Εωστερικα εάν δεν έχεις κάνει πολύ χοντράδα είναι πλήρως γεμισμένο με ψυκτικό άρα δεν υπάρχουν οξειδώσεις.

Οι θερμοκρασίες του υγρου δεν είναι καν ιδιαιτέρως υψηλές άρα ούτε φθορές από εκεί.

Και μας μένει μια κεφαλή με την τρόμπα και τις φλαντζες.

Κιτακι με φλαντζες μπορείς να βρει και καλό είναι να την αλλάζουμε που και που (όταν αλλάζεις τα υγρά)

Το μονο που μπορεί να αστόχησει είναι η τρόμπα. Εδώ εάν την έχεις πλήρης σε υγρά και δεν δουλεύει στο κενό δύσκολα θα την καταστρέψεις. Αντε να έχει μετά από πάμπολλα χρόνια μια μείωση απόδοσης λόγω φυσιολογικής φθοράς των φτερωτων της εσωτερικά.

Αλλά το καλό είναι ότι την προβληματική αντλία την καταλαβαίνεις πολύ πριν να σε αφήσει από τον ήχο της. Εάν ο ηχος της είναι καλός δεν υπάρχει πρόβλημα. Εάν ακούγεται περίεργα τοτε θέλεις service/αλλαγή.

 

Το στήσιμο μετά απο 15 ημερες ούτως ή αλλως. Δεν είμαι καν σπίτι (δουλεύω εξωτερικό και πηγαινοερχομαι) και περιμένω και την Amazon να μου στείλει την GPU. Ευτυχώς εδέησε σήμερα και έφυγε από την αποθήκη επιτέλους.

Ανεμιστήρες δεν παρήγγειλα και πρέπει να το κάνω και αυτό να κλείνω με τις εκρεμοτητες.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, SeNNinhA said:

Τι να πάθει η υδροψυξη?

Δεν ανησυχούσα ιδιαίτερα... Σε ποσοστό ήμουν:

10% ανησυχία (για αντλία και μόνο)

89% βιασύνη 🤣

1% το γαμώτο να έπρεπε να δώσω ένα 20άρικο μόνο για ένα bracket

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Teddy77 είπε

Δεν ανησυχούσα ιδιαίτερα... Σε ποσοστό ήμουν:

10% ανησυχία (για αντλία και μόνο)

89% βιασύνη 🤣

1% το γαμώτο να έπρεπε να δώσω ένα 20άρικο μόνο για ένα bracket

Αυτό το τελευταιο σκέφτηκα και εγώ και άλλαξα ροτα.

Αν και έδωσα ένα 10ρικο για το bracket αλουμινίου της Thermalright για την CPU (πάστα θα βάλω άλλη)

Screenshot_20240124_195212.jpg.583ae77d600e637109af5bf3a5f9f1b2.jpg

 

Παρεμπιπτωντως η αγορα της μεταχειρισμένης Η100i V2 έγινε από κατάστημα με 1 χρόνο εγγύηση! Τυχαιο αλλά καλο

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Teddy77 είπε

Εμένα δεν μου έστειλαν(discontinued προϊόν λέει).

Σπάμαρα και συμφορουμίτες μπας και περίσσευε σε κανέναν αλλά μπα.

Τελικά πήρα άλλη γιατί είχε και τα χρονάκια της (όπως και η δική σου). Εξάλλου κάνα 20άρικο που ήθελαν οι κινεζιές να έρθουν για τέτοια ψύξη, δεν αξίζει.

Πηρα μεσα σε ελαχιστες ωρες απαντηση απο την Corsair.

"Yannis,
So sorry for the delay.
If you do have the V2 sadly we do not have this available any longer.
You do have the correct part for the V2 as the other H80i would be this which we strangely do have in stock.
https://www.corsair.com/ca/en/p/pc-components-accessories/cw-8960011/hydro-series-h60-h80i-h100i-h110i-amd-mounting-bracket-cw-8960011
Some have sourced this on Amazon/Ebay ETC so may be worth a shot.
I do apologize for that inconvenience and please do reach out if you have any further questions."

(Τους ειχα κανει quote το σωστο part που εψαχνα μεσα απο link του site τους.)

Εχουν spare για το V1 αλλα οχι για το V2 και τους κανει και τους ιδιους περιεργο.

 

Γρηγοροι σε εξυπηρετηση (κι ας μην εχουν αποθεμα), και ειλικρινείς στην ειπκοινωνια τους.

Με εντυπωσίασε η επισημη Corsair.

Well done

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dubstepforum.gr είπε

Καλημερα, διαβασα τωρα το thread. Λογικα εχεις τακτοποιηθει οποτε μαλλον δε θα σου χρειαστει το bracket , γιατι το εχω. 

@Dubstepforum.gr

Οχι ακριβως.

Διοτι τωρα εχω δυο κομματια.

Μια Η80i v2 και σε λιγο θα παραλαβω μια Η100i v2 αλλα θα εχω μονο ενα bracket.

Δεν θα ελεγα οχι λοιπον να εχω αλλο ενα οπως πρεπει ωστε και το δευτερο σετ να ειναι κομπλε ετοιμο προς μελλοντικη χρηση και οχι απλα spare.

Εαν σου περισσευει θα το ηθελα σε παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...