Προς το περιεχόμενο

3 Body Problem (Netflix)


D.Luffy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν μερικές μέρες τελείωσα τα βιβλία, δεν έχω δει (και μάλλον δε θα δω) τη σειρά, αλλά δε νομίζω ότι στέκει αυτό που λέτε για το character development στα βιβλία. Στο πρώτο ίσως λίγο, όπου η θεάρα Ye είναι για πάντα αινιγματική σε ένα βαθμό, αλλά από το 2ο βιβλίο και μετά, ειδικά με αφορμή το Wallfaced Project και με δεδομένο πως μόνο οι σκέψεις των χαρακτήρων είναι άγνωστες στον οχτρό, τα βιβλία μας κάνουν κλύσμα παιδικές αναμνήσεις/κοσμοθεωρίες/ανησυχίες/ελπίδες των πρωταγωνιστών. Λίγοι είναι αυτοί που είναι "απρόβλεπτοι" και είναι έτσι επειδή έτσι πρέπει να είναι.

Σε κάθε περίπτωση, κατάλαβα από τα ποστ σας πως δεν τηρείται η χρονολογική σειρά εμφάνισης των χαρακτήρων, κάτι που σημαίνει πως χάνεται ένα πολύ σημαντικό στοιχείο του continuum, καθώς παίζει τεράστιο ρόλο σε ποια περίοδο μεγάλωσε ο καθένας και πότε και με ποιο τρόπο γνώρισε ο ένας τον άλλο. Διάβασα και για "έναν τύπο που τον έστειλαν στο διάστημα με καρκίνο" και ξενέρωσα το παπάρι μου όταν κατάλαβα ποιος είναι και πόσο πολύ άλλαξε το timeline.

Δυστυχώς για ακόμη μία φορά φαίνεται πως οι παραγωγοί θεωρούν ότι ξέρουν καλύτερα, τουλάχιστον ίσως έτσι διαφημιστούν τα βιβλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμένα πάντως οι χαρακτήρες στα βιβλία μου φάνηκαν λίγο flat. 

Με εξαίρεση την Ye Wenjie όπου υπάρχει αρκετό υπόβαθρο ώστε να καταλάβουμε τους λόγους πίσω από τις πράξεις της, οι υπόλοιποι δεν θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερα πολύπλοκοι ως προσωπικότητες ή καλογραμμένοι. Επίσης οι διάλογοι μεταξύ τους είναι απλά... serviceable. 

Θα έλεγα ότι ο Liu Cixin δεν γνωρίζει πως να γράψει ενδιαφέρον χαρακτήρες. Σίγουρα όχι σε επίπεδα R.R. Martin.

Και βασικά δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με αυτό καθώς τα βιβλία τα βρήκα πολύ πρωτότυπα και εντυπωσιακά στον τομέα του sci-fi. Σε σημείο που να μη με ενδιαφέρει καθόλου η τύχη των πρωταγωνιστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Εμένα πάντως οι χαρακτήρες στα βιβλία μου φάνηκαν λίγο flat. 

Με εξαίρεση την Ye Wenjie όπου υπάρχει αρκετό υπόβαθρο ώστε να καταλάβουμε τους λόγους πίσω από τις πράξεις της, οι υπόλοιποι δεν θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερα πολύπλοκοι ως προσωπικότητες ή καλογραμμένοι. Επίσης οι διάλογοι μεταξύ τους είναι απλά... serviceable. 

Θα έλεγα ότι ο Liu Cixin δεν γνωρίζει πως να γράψει ενδιαφέρον χαρακτήρες. Σίγουρα όχι σε επίπεδα R.R. Martin.

Και βασικά δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με αυτό καθώς τα βιβλία τα βρήκα πολύ πρωτότυπα και εντυπωσιακά στον τομέα του sci-fi. Σε σημείο που να μη με ενδιαφέρει καθόλου η τύχη των πρωταγωνιστών.

Καλά, σίγουρα δεν είναι προσωποκεντρικό έργο, άλλωστε τονίζεται με πολλούς διαφορετικούς τρόπους η κόντρα ατομικότητας και συλλογικότητας και παραλληλίζεται με το πολιτικό καθεστώς που περιγράφεται στο πρώτο βιβλίο. Οπότε ναι, δεν είναι ότι επενδύεις στον Χ χαρακτήρα, αν και εκπλήξεις γίνονται.

Όσο για φλατ χαρακτήρες συνεχίζω να διαφωνώ, ο Luo Ji και ο Da Shi από μόνοι τους αρκούν για μίνι ψυχογράφημα του είδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Lucifer said:

Όσο για φλατ χαρακτήρες συνεχίζω να διαφωνώ, ο Luo Ji και ο Da Shi από μόνοι τους αρκούν για μίνι ψυχογράφημα του είδους.

Εμένα ο Luo Ji μου φάνηκε σαν μια τυπική περίπτωση hedonist. Ειδικά στην αρχή. Μετά από κάποιες συγκυρίες έπεσαν μεγάλες ευθύνες επάνω του αλλά δεν με έπεισε ότι ένας τέτοιος χαρακτήρας θα αντιδρούσε με αυτό τον τρόπο στα μεταγενέστερα γεγονότα των βιβλίων. 

Ο Da Shi είναι ένας άνθρωπος που μου έδωσε την εντύπωση ότι κουβαλάει πολλές "πληγές" αλλά δεν ξέρουμε λεπτομέρειες για το παρελθόν του και επίσης, ο ρόλος του στα βιβλία ήταν κάπως σύντομος και περιορισμένος. 

Όπως και να χει, νομίζω συμφωνούμε ότι τα γεγονότα είναι τέτοιας βαρύτητας και κλίμακας που είναι λογικό να επισκιάζουν τους χαρακτήρες.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειώνοντας και τα 8 επεισόδια του βάζω 7.5/10 το οποίο το σπάω σε 9/10 για την ιστορία και 6/10 για την υλοποίηση και το δέσιμο της ιστορίας και των πρωταγωνιστών.
Θα διαβάσω κάποια στιγμή και τα βιβλία (ξεκινώ τώρα την τριλογία του Σιλό) οπότε και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παρει το 1ο βιβλιο αλλα δε το εχω ξεκινησει ακομα.

Μην εχοντας λοιπον καμια σχεση με τα βιβλια, η σεζον μου φανηκε αρκετα καλη. Ενα 8αρι δηλαδη ανετα.

Το diversity δεν ηταν τοσο forced οσο συνηθιζει το netflix, οποτε το αποφυγαμε εστω αυτο. Το concept αρκετα ενδιαφερον.

Δε καταλαβαινω γιατι περιμενουμε σε καθε σειρα και ταινια να γινουμε ενα με καποιο πρωταγωνιστη και ζηταμε τοσο character development? Τ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελείωσα και εγώ την 1η σεζόν.

Την βρήκα αρκετά καλή. Άνω του μετρίου για τα δικά μου γούστα.

Αν της έβαζα βαθμολογία, θα ήμουν μεταξύ Β++ και Α-

 

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τυχαια την βρηκα εχοντας τελειωσει την πρωτη σεζον του Silo και ψαχνοντας κατι γενικα στο ιδιο ειδος και ειδα το μεγαλυτερο μερος του πρωτου επεισοδιου της Κινεζικας version της σειρας και μου φανηκε πολυ ενδιαφερον.Εννοειται οτι παντα τα βιβλια ειναι καλυτερα,αλλα αν δεν εχει κανεις πολυ ελευθερο χρονο,κανει ποιοτικους συμβιβασμους.

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη βλέπω, αλλά με ψιλοκουράζει (και είμαι ακόμα στο 3ο). Σα να σέρνεται η ιστορία, σα να σέρνεται η υπόθεση γενικά και να τρώει μεγάλη ξεπέτα σε κάποια άλλα σημεία.

Το "παρεάκι" των "συμφοιτητών" είναι πολύ άσχημα στημένο, εντελώς κοινότυπο και αδιάφορο, με αποτέλεσμα όλο το κομμάτι που τους αφιερώνεται να είναι απλά αδιάφορο.

Το εφφετζίδικο κομμάτι του κόσμου είναι καλό, αλλά εκεί χάνει πάρα πολύ στην ιστορία/επεξήγηση, αφήνει κενά (με επιφύλαξη μήπως κάποια απαντηθούν στη συνέχεια).

Στα θετικά, ξεκινάω το 2ο βιβλίο το Σάββατο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πουν;

Την αλλαγμένη και πετσοκομμενη ιστορία;

Ξεκίνησα το κινέζικο και τώρα κατάλαβα γιατί τους κράζουν όλοι

Υποτίθεται οτι έριξαν 200 μυρια και στην σκηνή της εφόδου στην σέχτα οι κινέζοι το έκαναν επικοτερο 

Τα πρώτα 17 επεισόδια αν αντέξετε που έχουν αργή πλοκή, θα αποζημιωθειτε από τα υπόλοιπα

Κάποιος που έχει διαβάσει τα βιβλία και έχει δει το κινέζικο μπορεί να μου πει, επειδή λένε ότι το κινέζικο είναι 1:1, αν ελειώσω την πρώτη σεζόν, μπορώ να πάω κατευθείαν στο δεύτερο βιβλίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Superuser said:

Κάποιος που έχει διαβάσει τα βιβλία και έχει δει το κινέζικο μπορεί να μου πει, επειδή λένε ότι το κινέζικο είναι 1:1, αν ελειώσω την πρώτη σεζόν, μπορώ να πάω κατευθείαν στο δεύτερο βιβλίο;

Μπορείς άνετα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να πω ότι δεν είμαι λάτρης των ταινιών επιστημονικής φαντασίας. Μου άρεσαν από όταν ήμουν μικρότερος σε ηλικία αλλά πιστεύω ότι και ο επιστημονικός τομέας τον οποίο ακολούθησα, μου μεγέθυνε την αγάπη μου για αυτές. Δεν είναι βέβαια όλες οι Sci-Fi ταινίες ή οι σειρές καλές, αλλά αυτό συμβαίνει σε όλα τα είδη ταινιών και σειρών.

Από αυτές μου αρέσουν περισσότερο οι ταινίες επιστημονικής φαντασίας, που περιλαμβάνουν θεματολογία που έχει τις ρίζες της στην πραγματική επιστήμη - όσο κι αν μου αρέσει επίσης μια καλή μάχη με φωτόσπαθο στον Πόλεμο των Άστρων ή με φέιζερ στο Start Trek.

Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο απολαμβάνω, τόσο πολύ αυτό που συμβαίνει στη νέα σειρά του Netflix και συγκεκριμένα στο 3 Body Problem, την τηλεοπτική σειρά που ζωντανεύει ένα εκτεταμένο, επιτυχημένο κινεζικό μυθιστόρημα (μάλλον βλέπω να διαβάζω και τα βιβλία) που έχει τις ρίζες του στην επιστήμη, περιγράφοντας ένα νέο είδος εξωγήινης εισβολής.

Μου αρέσει διότι, υπάρχει κάτι ιδιαίτερο στο να βλέπεις χαρακτήρες να προσπαθούν να κατανοήσουν έννοιες και τεχνολογίες με την τρέχουσα κατανόησή μας για το πώς λειτουργεί το σύμπαν. Εάν και βοηθάει κάποιες φορές και σε τέτοιες σειρές ένα στοιχειώδες υπόβαθρο γνώσεων σχετικά με θέματα φυσικής, θεωρώ ότι οι σχετικές έννοιες σερβίρονται με καταπληκτικό τρόπο χωρίς να προβληματίζουν και ξεδιπλώνονται με μια λογική σειρά, σιγά σιγά καθώς εξελίσσεται η ιστορία.

Εάν εξαιρέσουμε τα αναπάντητα ερωτήματα που αφήνει η σειρά, σε τεχνολογικά θέματα, που ταυτόχρονα αποτελούν ασυμπλήρωτα σεναριακά κενά (δε γνωρίζω εάν θα απαντηθούν στην επόμενη ή τις επόμενες σεζόν), η σειρά συνολικά μου άρεσε, τόσο επειδή καταπιάνεται με θέματα που αφορούν όλη την ανθρωπότητα (σε ένα υποτιθέμενο σενάριο επικείμενης εξωγήινης εισβολής) και με τεχνολογικά θέματα, αλλά κυρίως για τον τρόπο με τον οποίο παρουσιάζονται τα γεγονότα από το παρελθόν στο σήμερα και με τον τρόπο με τον οποίο εξελίσσεται η ιστορία.

Εάν προσπεράσουμε λοιπόν, το γεγονός ότι δεν εξηγούνται ικανοποιητικά κάποια φαινόμενα και τεχνολογίες α) το πως ένας συγκεκριμένος άνθρωπος βλέπει αριθμούς, β) το πως ο βραδινός ουρανός ανοιγοκλείνει σαν φωτιστικό 🤣και γ) ποιος έφτιαξε τα VR Headsets (το μεγαλύτερο κενό), και λάβουμε υπόψη, την πρωτοτυπία του θέματος, το καστ των ηθοποιών που σε γενικές γραμμές είναι καλό (κάπου η σύνθεση της ομάδας των επιστημόνων για να είμαι ειλικρινής δεν μου κόλλησε πολύ εξ αρχής – δε ξέρω γιατί αλλά το προσπερνάω αφού κάποιοι ….. μη χαλάσουμε το θέμα spoiler.. ), την πλοκή της ιστορίας που είναι φτιαγμένη με τέτοιο τρόπο ώστε να θέλεις εναγωνίως να δεις τη συνέχεια (άσχετα εάν στην αρχή είναι λίγο αργή), το πισογύρισμα στο χρόνο για τις όποιες διευκρινήσεις ή τη σκιαγράφηση των χαρακτήρων που πραγματοποιείται έγκαιρα και ενισχυτικά, όπως και οι διάφορες στιγμές που στιγμιαία παρέχονται έχτρα πληροφορίες με το φακό να εστιάζει ανέμελα αλλά έξυπνα σε αυτές, μπορεί κανείς να πει ότι πρόκειται για μια πολύ καλή σειρά επιστημονικής φαντασίας.

Με αυτά που έχουν γράψει άλλοι φίλοι εδώ (που έχουν διαβάσει και τα βιβλία) καταλαβαίνω ότι μάλλον η πρώτη σεζόν παίζει το ρόλο της εισαγωγής σε μια καλύτερη συνέχεια και ιστορία. Ελπίζω όλοι μας να μη διαψευτούμε.  

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, JPaxilleas said:

Δεν μπορώ να πω ότι δεν είμαι λάτρης των ταινιών επιστημονικής φαντασίας. Μου άρεσαν από όταν ήμουν μικρότερος σε ηλικία αλλά πιστεύω ότι και ο επιστημονικός τομέας τον οποίο ακολούθησα, μου μεγέθυνε την αγάπη μου για αυτές. Δεν είναι βέβαια όλες οι Sci-Fi ταινίες ή οι σειρές καλές, αλλά αυτό συμβαίνει σε όλα τα είδη ταινιών και σειρών.

Από αυτές μου αρέσουν περισσότερο οι ταινίες επιστημονικής φαντασίας, που περιλαμβάνουν θεματολογία που έχει τις ρίζες της στην πραγματική επιστήμη - όσο κι αν μου αρέσει επίσης μια καλή μάχη με φωτόσπαθο στον Πόλεμο των Άστρων ή με φέιζερ στο Start Trek.

Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο απολαμβάνω, τόσο πολύ αυτό που συμβαίνει στη νέα σειρά του Netflix και συγκεκριμένα στο 3 Body Problem, την τηλεοπτική σειρά που ζωντανεύει ένα εκτεταμένο, επιτυχημένο κινεζικό μυθιστόρημα (μάλλον βλέπω να διαβάζω και τα βιβλία) που έχει τις ρίζες του στην επιστήμη, περιγράφοντας ένα νέο είδος εξωγήινης εισβολής.

Μου αρέσει διότι, υπάρχει κάτι ιδιαίτερο στο να βλέπεις χαρακτήρες να προσπαθούν να κατανοήσουν έννοιες και τεχνολογίες με την τρέχουσα κατανόησή μας για το πώς λειτουργεί το σύμπαν. Εάν και βοηθάει κάποιες φορές και σε τέτοιες σειρές ένα στοιχειώδες υπόβαθρο γνώσεων σχετικά με θέματα φυσικής, θεωρώ ότι οι σχετικές έννοιες σερβίρονται με καταπληκτικό τρόπο χωρίς να προβληματίζουν και ξεδιπλώνονται με μια λογική σειρά, σιγά σιγά καθώς εξελίσσεται η ιστορία.

Εάν εξαιρέσουμε τα αναπάντητα ερωτήματα που αφήνει η σειρά, σε τεχνολογικά θέματα, που ταυτόχρονα αποτελούν ασυμπλήρωτα σεναριακά κενά (δε γνωρίζω εάν θα απαντηθούν στην επόμενη ή τις επόμενες σεζόν), η σειρά συνολικά μου άρεσε, τόσο επειδή καταπιάνεται με θέματα που αφορούν όλη την ανθρωπότητα (σε ένα υποτιθέμενο σενάριο επικείμενης εξωγήινης εισβολής) και με τεχνολογικά θέματα, αλλά κυρίως για τον τρόπο με τον οποίο παρουσιάζονται τα γεγονότα από το παρελθόν στο σήμερα και με τον τρόπο με τον οποίο εξελίσσεται η ιστορία.

Εάν προσπεράσουμε λοιπόν, το γεγονός ότι δεν εξηγούνται ικανοποιητικά κάποια φαινόμενα και τεχνολογίες α) το πως ένας συγκεκριμένος άνθρωπος βλέπει αριθμούς, β) το πως ο βραδινός ουρανός ανοιγοκλείνει σαν φωτιστικό 🤣και γ) ποιος έφτιαξε τα VR Headsets (το μεγαλύτερο κενό), και λάβουμε υπόψη, την πρωτοτυπία του θέματος, το καστ των ηθοποιών που σε γενικές γραμμές είναι καλό (κάπου η σύνθεση της ομάδας των επιστημόνων για να είμαι ειλικρινής δεν μου κόλλησε πολύ εξ αρχής – δε ξέρω γιατί αλλά το προσπερνάω αφού κάποιοι ….. μη χαλάσουμε το θέμα spoiler.. ), την πλοκή της ιστορίας που είναι φτιαγμένη με τέτοιο τρόπο ώστε να θέλεις εναγωνίως να δεις τη συνέχεια (άσχετα εάν στην αρχή είναι λίγο αργή), το πισογύρισμα στο χρόνο για τις όποιες διευκρινήσεις ή τη σκιαγράφηση των χαρακτήρων που πραγματοποιείται έγκαιρα και ενισχυτικά, όπως και οι διάφορες στιγμές που στιγμιαία παρέχονται έχτρα πληροφορίες με το φακό να εστιάζει ανέμελα αλλά έξυπνα σε αυτές, μπορεί κανείς να πει ότι πρόκειται για μια πολύ καλή σειρά επιστημονικής φαντασίας.

Με αυτά που έχουν γράψει άλλοι φίλοι εδώ (που έχουν διαβάσει και τα βιβλία) καταλαβαίνω ότι μάλλον η πρώτη σεζόν παίζει το ρόλο της εισαγωγής σε μια καλύτερη συνέχεια και ιστορία. Ελπίζω όλοι μας να μη διαψευτούμε.  

Δες την κινέζικη σειρά.  Είναι  μεν πιο αργή αλλά  ακολουθεί τα βιβλία (το πρώτο της τριλογίας),  και αν διαβάσεις τα βιβλία θα σου λυθούν όλες οι απορίες σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

Δες την κινέζικη σειρά.  Είναι  μεν πιο αργή αλλά  ακολουθεί τα βιβλία (το πρώτο της τριλογίας),  και αν διαβάσεις τα βιβλία θα σου λυθούν όλες οι απορίες σου.

Μωρέ να τα διαβάσω, ναι. Χρόνο δεν έχω, αλλά θα προσπαθήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...