Προς το περιεχόμενο

3 Body Problem (Netflix)


D.Luffy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, D.Luffy είπε

που έχω απορία πώς θα τα μεταφέρουν στην οθόνη και τι budget θα χρειαστούν...

Κατά 99% η σειρά θα τελειώσει στο 2ο βιβλίο , αν έχεις διαβάσει όλη την τριλογία και θυμάσαι

Spoiler

το deaths end, happy end για την ανθρωπότητα δεν παίζει, πέραν αυτού οι συγκεκριμένοι τιτάνες σεναριογράφοι είναι εντελώς γίδια και αν πέσει κασέρι μπορεί και να γράψουν ότι τους κατέβει στο κεφάλι και να δώσουν άλλο τέλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Just now, catmaster said:

Κατά 99% η σειρά θα τελειώσει στο 2ο βιβλίο , αν έχεις διαβάσει όλη την τριλογία και θυμάσαι

  Hide contents

το deaths end, happy end για την ανθρωπότητα δεν παίζει, πέραν αυτού οι συγκεκριμένοι τιτάνες σεναριογράφοι είναι εντελώς γίδια και αν πέσει κασέρι μπορεί και να γράψουν ότι τους κατέβει στο κεφάλι και να δώσουν άλλο τέλος.

 

Ναι γι'αυτό είπα ότι απορώ πως θα αποδώσουν στην οθόνη τα μετέπειτα γεγονότα (ειδικά το Death's End).

Νομίζω ότι όπως λες θα παρεκκλίνουν και θα γράψουν κάτι δικό τους που να "ταιριάζει" στο κοινό που θέλει χαλαρή διασκέδαση και ένα τέλος που να μπορεί να το επεξεργαστεί εύκολα. Κρατάω πάρα πολύ μικρό καλάθι για τη συνέχεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρκετα καλο κυριως λογω της παρουσιας των Liam Cunningham και Jonathan Pryce που εδωσαν την αναλογη βαρυτητα που εχει το θεμα.

Spoiler

Συνολικα μ' αρεσει το μυστηριο των San -Ti  και η ολη προσεγγιση της επικειμενης εισβολης.

Οτι εχει περιθωρια βελτιωσης ή οτι σε καποιους ρολους θα μπορουσε να κανει καλυτερες επιλογες ειναι σιγουρο,αλλα ως 1η σεζον τοσο ενδιαφεροντος θεματος και αμερικανικης μεταφορας,το ισοζυγιο ειναι θετικο,γιατι δε πρεπει να ξεχναμε και κατι αλλα που εχουμε δει...Ωρα να επιστρεψω στο κινεζικο που το ειχα αρχισει περσι.

Επεξ/σία από johny f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Νομίζω ότι όπως λες θα παρεκκλίνουν και θα γράψουν κάτι δικό τους που να "ταιριάζει" στο κοινό που θέλει χαλαρή διασκέδαση και ένα τέλος που να μπορεί να το επεξεργαστεί εύκολα.

Ε ναι , είναι που είναι δύσκολα βιβλία -που και αυτά "μπάζουν" σε κάποια σημεία , άντε να αποδώσεις το τρίτο

Spoiler

εξηγώντας collapsible dimensions χωρίς να τα σκ@τώσεις

 

19 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Κρατάω πάρα πολύ μικρό καλάθι για τη συνέχεια. 

Καλαθάκι-δαχτυλίθρα , νομίζω πως από εδώ και πέρα έχει μόνο κατηφόρα , έτσι κι αλλιώς για μένα προσωπικά η σειρά έχει τα θεματάκια της (και δεν είναι μόνο λόγω γιδιών-σεναριογράφων και του σκουπιδοnetflix , έχουν και τα βιβλία θεματα).

Οι ελέφαντες στο δωμάτιο είναι μπόλικοι - ζούγκλα κοινώς 😂

Spoiler

-Υποτίθεται πως μιλάμε για ένα διαστρικό είδος που μπορεί και επιζεί για πολλά χρόνια επιβιώνοντας σε σύστημα 3 άστρων -που αυτό δεν παίζει- και ξαναρχίζει από το μηδέν που στατιστικά δεν υπάρχει πιθανοτητα να καταφέρει να φτάσει καν την εξέλιξη του σε βιομηχανική επανάσταση.

-Τα φωτόνια-έξυπνοι υπολογιστές καλό μεν , μολις τα βάλεις να "επικοινωνήσουν" σε φάση πομπός δέκτη με κβαντικό εναγκαλισμό αλλά σε FTL ταχύτητες ,καταρρέει η ιδέα...κοινώς δεν... 

-Και άντε έφτασαν αυτά τα παντοδύναμα φωτόνια στον μπλε μας πλανητάκο , την ώρα που τελικά η φάση αποκαλύπτεται μετά το σκηνικό στον Παναμά , γιατί δεν αποφασίζουν απλά να "τελειώσουν" με το ανθρώπινο είδος με τον απλούστατο τρόπο του να "χακέψουν" όλα τα πυρηνικά εργοστάσια και τα πυραυλικά συστήματα και απλά να καθαρίσουν την πλέμπα;
(Να μου πεις , αμα το κάνουν , τι βιβλίο θα γράψεις... )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@catmaster 

Οποιοδήποτε έργο επιστημονικής φαντασίας και να πιάσεις, είτε πρόκειται για βιβλίο, ταινία, σειρά, σίγουρα αν ψάξεις λίγο θα πέσεις σε κάποια λογικά αδιέξοδα. 

Spoiler

Πάντως για τα πυρηνικά που θα μπορούσαν όπως λες να χακάρουν, ας μη ξεχνάμε ότι όλα αυτά που κάνουν οι Trisolarans είναι για να κατοικήσουν στον όμορφο και πλούσιο σε ζωή πλανήτη μας. Αν ήθελαν να τον καταστρέψουν με τα πυρηνικά μας και να τον κάνουν μη βιώσιμο, τότε δεν θα υπήρχε και λόγος για την εισβολή.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλή σειρά με εξέπληξε ευχάριστα το Netflix, πάνω που το είχα ξεγραμμένο,  μία με αυτήν την σειρά μία με το Damsel . 

Επεξ/σία από Artman13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Artman13 είπε

Πολύ καλή σειρά με εξέπληξε ευχάριστα το Netflix, πάνω που το είχα ξεγραμμένο,  μία με αυτήν την σειρά μία με το Damsel . 

Η Damsel. Βλεπεται ευχαριστα, υπαρχουν πολλα παρομοια, Grim Brothers, Maleficent, Beowulf?? κ.α που τα ξεχναω. Παντως δεν ειναι και extraordinary ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Vault13 είπε

Η Damsel. Βλεπεται ευχαριστα, υπαρχουν πολλα παρομοια, Grim Brothers, Maleficent, Beowulf?? κ.α που τα ξεχναω. Παντως δεν ειναι και extraordinary ;) 

Απο τις καινούργιες εννοώ , καιρό είχε να μην βγάλει αποτυχία μια και είναι παραγωγή Netflix. Πάντως το Maleficent δεν θα το έβαζα στην λίστα τα άλλα 2 ναι συμφωνώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χλιαρή και μέτρια η μεταφορά, δε μου έβγαλε την απαισιοδοξία και την αγονία των βιβλίων.

Προσπάθησαν, το βλέπω, αλλά η "ποιότητα" Netfix βγάζει μάτια στη σειρά μαζί με τη διαφορετικότητα του να έχουμε ένα από όλα σαν σουβλάκι. Έχω σιχαθεί πια να μου το σερβίρουν. Ευτυχώς, είχα μικρό καλάθι και δε με χάλασε πολύ η ποιότητα της σειρά και οι αλλαγές που έκαναν.

Έχω ανάμικτα συναισθήματα. Από τη μία βλέπεται η σειρά από την άλλη στα βιβλία αξίζει κάτι καλύτερο από αυτό.
Χωρίς να θέλω ρίξω σπόιλερ το ύφος των που μου έβγαλαν τα βιβλία  είναι αντίθετο από αυτό που μου βγάζει η σειρά.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κακογραμμένο, με κακους χαρακτήρες και διαλόγους το πρωτο βιβλίο που κατάφερα να διαβάσω, διασώζεται από πρωτότυπες scifi ιδέες, που και αυτές πρέπει λίγο να μην τις πολυσκέφτεσαι για να τις απολαύσεις. 

Βλέποντας και το 5ο επεισόδιο της σειράς (το καλύτερο της σειράς μέχρι τώρα, η σκηνή στο πλοίο είναι σκηνή ανθολογίας) νιώθω ότι κάνει αξιοπρεπή δουλειά χωρίς να υποτιμά την νοημοσύνη μας. Οι αλλαγές από το βιβλίο ήταν επιβεβλημένες, αφού η δουλεια στους χαρακτηρες στο βιβλίο είναι ερασιτεχνικού επιπέδου. Το ότι η σειρα απευθύνεται στο μέσο θεατή το κάνει με ειλικρίνια, χωρίς να νομίζουν οι δημιουργοί ότι κάνουν τίποτα φοβερό (όπως έκανε ο garland με το βαρυγδουπο devs). Καλοί οι ηθοποιοί (οι περισσότεροι), με σωστή ροή και εντελώς σέιφ σκηνοθεσία. Από αυτά τα τέρατα που βλέπουμε από την ντιζνει και κάτι φαουντέισιον από apple, εδώ έχουμε κάτι καλύτερο, πολύ χαμηλά ο πήχης βέβαια.

Λυπηρό ότι ταινίες 20-30 χρόνων πριν έχουν επικότερα σκηνικά και καλύτερα εφέ από σήμερα, δυστυχώς είναι αποτέλεσμα της μετάβασης στις τηλεοπτικές σειρές όπου η ποσότητα του αναθεματισμένου κόντεντ έχει σκοτώσει οποιαδήποτε προσπάθεια για μεγαλύτερη ποιότητα. Αυτοί οι καιροί, αυτά τα ήθη.

Επεξ/σία από Evangelos Anagnostou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα σημείο που για εμένα αναιρεί το σύνολο της σειράς.

Spoiler

Αν μπορούν να μπουν στο κεφάλι σου και να σου ενσωματώσουν μια αντίστροφη μέτρηση στο βαθμό που να κινδυνεύεις να τρελαθείς, μπορούν πολύ πιο αποτελεσματικά για παράδειγμα να πάνε στο σύνολο του πληθυσμού της Γης ή έστω και σε κομμάτι κομμάτι σταδιακά, να ενσωματώνουν στην όρασή του καθενός τον μεγαλύτερο φόβο του (έχετε δει κάποιες ταινίες όπου και καλά το θύμα τρελαίνεται και βλέπει π.χ. να καλύπτουν το σύνολο του σώματός του αράχνες, ενώ δεν συμβαίνει στην πραγματικότητα κάτι τέτοιο) μέχρι το σημείο που αυτός να τρελαθεί εντελώς. Ή απλά προβάλουν μπροστά στα μάτια του μια μαύρη κουρτίνα και αυτό εκλαμβάνεται ως κάποια άγνωστη μορφή τύφλωσης. Σε κάθε περίπτωση μετά από 400 χρόνια θα βρουν στην καλύτερη των περιπτώσεων έναν έρημο, από ανθρώπους, πλανήτη ή μικρούς θύλακες από (φαινομενικά) τυφλούς ανθρώπους, ανίκανους να προβάλουν την όποια αντίδραση.

Αν και ως σειρά έχει μια κάποια πρωτοτυπία και ενδιαφέρον, η όλη ιστορία δείχνει να φάσκει και να αντιφάσκει συνεχώς. Μπορεί τα βιβλία να είναι καλύτερα δομημένα ή πιο αναλυτικά, αλλά είναι μια σειρά που ενώ θα την έβλεπα ευχαρίστως για 2-3 ακόμα κύκλους, αν δεν ανανεωθεί, δεν θα μου λείψει, διότι θεωρώ ότι είναι στημένη σε σαθρό υπόβαθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, john_dr said:

Υπάρχει ένα σημείο που για εμένα αναιρεί το σύνολο της σειράς.

  Hide contents

Αν μπορούν να μπουν στο κεφάλι σου και να σου ενσωματώσουν μια αντίστροφη μέτρηση στο βαθμό που να κινδυνεύεις να τρελαθείς, μπορούν πολύ πιο αποτελεσματικά για παράδειγμα να πάνε στο σύνολο του πληθυσμού της Γης ή έστω και σε κομμάτι κομμάτι σταδιακά, να ενσωματώνουν στην όρασή του καθενός τον μεγαλύτερο φόβο του (έχετε δει κάποιες ταινίες όπου και καλά το θύμα τρελαίνεται και βλέπει π.χ. να καλύπτουν το σύνολο του σώματός του αράχνες, ενώ δεν συμβαίνει στην πραγματικότητα κάτι τέτοιο) μέχρι το σημείο που αυτός να τρελαθεί εντελώς. Ή απλά προβάλουν μπροστά στα μάτια του μια μαύρη κουρτίνα και αυτό εκλαμβάνεται ως κάποια άγνωστη μορφή τύφλωσης. Σε κάθε περίπτωση μετά από 400 χρόνια θα βρουν στην καλύτερη των περιπτώσεων έναν έρημο, από ανθρώπους, πλανήτη ή μικρούς θύλακες από (φαινομενικά) τυφλούς ανθρώπους, ανίκανους να προβάλουν την όποια αντίδραση.

Αν και ως σειρά έχει μια κάποια πρωτοτυπία και ενδιαφέρον, η όλη ιστορία δείχνει να φάσκει και να αντιφάσκει συνεχώς. Μπορεί τα βιβλία να είναι καλύτερα δομημένα ή πιο αναλυτικά, αλλά είναι μια σειρά που ενώ θα την έβλεπα ευχαρίστως για 2-3 ακόμα κύκλους, αν δεν ανανεωθεί, δεν θα μου λείψει, διότι θεωρώ ότι είναι στημένη σε σαθρό υπόβαθρο.

Χωρίς να αποκαλύψω λεπτομέρειες θα σου πω μόνο το εξής:

Spoiler

Πρώτα απ' όλα τα Sophons δεν διαβάζουν την ανθρώπινη σκέψη για να ξέρουν τις φοβίες του καθενώς. Ο μοναδικός σκοπός των Sophons είναι να επιβραδύνουν όσο μπορούν την εξέλιξη της τεχνολογίας της ανθρωπότητας. Οι Trisolarans δεν δίνουν δεκάρα αν οι άνθρωποι θα είναι αβοήθητοι τυφλοί όταν φτάσουν. Πολύ αργότερα στο 2ο βιβλίο η ανθρωπότητα αξιοποιώντας την τεχνολογία που ήδη κατέχει, καταφέρνει να φτιάξει έναν ολόκληρο στόλο από τεράστια πολεμικά διαστημικά σκάφη σε μέγεθος πόλης ικανά να καταστρέψουν από βουνά μέχρι και πλανήτες. Μάντεψε. Πάλι δεν δίνουν δεκάρα και μάλιστα στέλνουν μύνημα που λέει αυτό επ' ακριβώς. Το χάσμα τεχνολογίας είναι τεράστιο και μας υποτιμούν σαν έντομα. Προφανώς συμβαίνουν και άλλα πολλά γεγονότα στα βιβλία που δεν κάνουν αυτή τη "μάχη" τόσο απλή όσο δυο στρατοί σε πόλεμο αλλά να είσαι σίγουρος ότι η φάση δεν πηγαίνει εκεί που περιμένεις ότι θα πάει. Δεν είναι απλό "Star Wars" το concept εδώ... 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα σοσιαλ παντως ολοι προτεινουν την κινεζικη σειρα ως ανωτερη της αμερικανικης, και καλυτερη μεταφορα των βιβλιων. υπαρχει αυτη διαθεσιμη στο Νετφλιξ να την δουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, KilliK said:

στα σοσιαλ παντως ολοι προτεινουν την κινεζικη σειρα ως ανωτερη της αμερικανικης, και καλυτερη μεταφορα των βιβλιων. υπαρχει αυτη διαθεσιμη στο Νετφλιξ να την δουμε;

Μόνο στο Tencent.

Η Κινεζική σειρά βασίζεται στο πρώτο βιβλίο μόνο όπως και η σειρά του Netflix άρα βλέποντας την δεν θα μάθεις τίποτα περισσότερο για την εξέλιξη της ιστορίας.

15 hours ago, Evangelos Anagnostou said:

Κακογραμμένο, με κακους χαρακτήρες και διαλόγους το πρωτο βιβλίο που κατάφερα να διαβάσω, διασώζεται από πρωτότυπες scifi ιδέες, που και αυτές πρέπει λίγο να μην τις πολυσκέφτεσαι για να τις απολαύσεις. 

Είναι αλήθεια ότι η τριλογία των βιβλίων καλώς ή κακώς δεν δίνει έμφαση στους χαρακτήρες και τους διαλόγους και αυτό δεν αλλάζει στην συνέχεια. Οι χαρακτήρες είναι αναλώσιμοι και απλώς είναι εκεί για να διευκολύνουν και να πάνε μπροστά τα γεγονότα.

Δεν είναι το Game of Thrones εδώ ούτε το Breaking Bad.

Υπάρχει μια προσπάθεια από την Αμερικανική εκδοχή να τους κάνει λίγο πιο "ανθρώπινους" και να τους εξελίξει αλλά δεν ξέρω αν θα το καταφέρουν αυτό. Δεν είναι αυτό το νόημα των βιβλίων πάντως. 

Οι Sci-Fi ιδέες που αναφέρεις είναι το κέντρο της υπόθεσης και εξελίσσονται πολύ περισσότερο στο 2ο βιβλίο (The Dark Forest).

Θα έλεγα ότι το 3 Body Problem είναι απλά ο πρόλογος, το Dark Forest το "ζουμί" της υπόθεσης και το Death's End είναι λες πήρε μια μπουκάλα ουίσκι με ένα μπάφο ο Liu Cixin και.....   

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...