Προς το περιεχόμενο

3 Body Problem (Netflix)


D.Luffy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 minutes ago, Swimmer21 said:

Παρήγγειλα το 1ο βιβλίο.

Τι να περιμένω;

Να περιμένεις παραγγελία και των επόμενων δυο βιβλίων γιατί το πρώτο απλά στήνει ένα σκηνικό το οποίο θα αλλάξει πολλές φορές...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Να περιμένεις παραγγελία και των επόμενων δυο βιβλίων γιατί το πρώτο απλά στήνει ένα σκηνικό το οποίο θα αλλάξει πολλές φορές...

Εγώ που είδα τον πρώτο κύκλο,μπορώ να πάρω τα βιβλία 2 και 3 και να συνεχίσω την υπόθεση ή πρέπει να πάρω και το πρώτο να το διαβάσω.Εννοω ότι αφού είδα τη σειρά χάνω κάτι αν δε το διαβάσω και μπορώ να συνεχίσω στα επόμενα 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, kajwbtfe said:

Εγώ που είδα τον πρώτο κύκλο,μπορώ να πάρω τα βιβλία 2 και 3 και να συνεχίσω την υπόθεση ή πρέπει να πάρω και το πρώτο να το διαβάσω.Εννοω ότι αφού είδα τη σειρά χάνω κάτι αν δε το διαβάσω και μπορώ να συνεχίσω στα επόμενα 2?

Θα έλεγα μάλλον όχι γιατί θα βρεθείς ξαφνικά σε μία πολυσύνθετη πλοκή με πολλούς χαρακτήρες (Κινέζικης καταγωγής :P) από το πουθενά και γεγονότα που μπορεί να μη βγάζουν νόημα.

Η σειρά επίσης δανείζεται γεγονότα και πρόσωπα από όλη την τριλογία. Πχ ο Thomas Wade δεν εμφανίζεται παρά μόνο στο 3ο βιβλίο! Η αλληλουχία δηλαδή είναι λίγο διαφορετική από τη σειρά του Netflix.

Μην αφήσεις να σε πτοήσει αυτό όμως. Το πρώτο βιβλίο έχει πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία που δεν εμφανίστηκαν στη σειρά. Και μάλιστα στοιχεία που αφορούν τους Trisolarans καθώς θα καταλάβεις πολύ καλύτερα που βρίσκονται σε θέματα τεχνολογίας και πόσο διαφορετική κουλτούρα έχουν από την ανθρωπότητα. Αυτό που βλέπω στην σειρά του Netflix είναι μια υπεραπλούστευση τους αφήνοντας να εννοηθεί ότι πρόκειται για κάποιου είδους hive mind ενώ δεν ισχύει τίποτα τέτοιο στα βιβλία.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Θα έλεγα μάλλον όχι γιατί θα βρεθείς ξαφνικά σε μία πολυσύνθετη πλοκή με πολλούς χαρακτήρες (Κινέζικης καταγωγής :P) από το πουθενά και γεγονότα που μπορεί να μη βγάζουν νόημα.

Η σειρά επίσης δανείζεται γεγονότα και πρόσωπα από όλη την τριλογία. Πχ ο Thomas Wade δεν εμφανίζεται παρά μόνο στο 3ο βιβλίο! Η αλληλουχία δηλαδή είναι λίγο διαφορετική από τη σειρά του Netflix.

Μην αφήσεις να σε πτοήσει αυτό όμως. Το πρώτο βιβλίο έχει πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία που δεν εμφανίστηκαν στη σειρά. Και μάλιστα στοιχεία που αφορούν τους Trisolarans καθώς θα καταλάβεις πολύ καλύτερα που βρίσκονται σε θέματα τεχνολογίας και πόσο διαφορετική κουλτούρα έχουν από την ανθρωπότητα. Αυτό που βλέπω στην σειρά του Netflix είναι μια υπεραπλούστευση τους αφήνοντας να εννοειθεί ότι πρόκειται για κάποιου είδους hive mind ενώ δεν ισχύει τίποτα τέτοιο στα βιβλία.

 

για το anime εχεις αποψη? απομακρυνεται παρα πολυ απο τα βιβλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 minutes ago, xavier said:

για το anime εχεις αποψη? απομακρυνεται παρα πολυ απο τα βιβλια?

Δεν έχω δει ούτε το anime, ούτε το live action του Tencent.

Παιδιά όσοι ψήνεστε για το story, θα πρότεινα να διαβάσετε τα 3 βιβλία τα οποία ούτε και πολύ μεγάλα είναι, ούτε και πολλά. Και μάλιστα είναι και βραβευμένα. Αν σας αρέσει το sci-fi τότε αξίζει ο κόπος. 

Το μόνο σίγουρο είναι οτιδήποτε άλλο, θα είναι πολύ κατώτερο του original υλικού. Υπάρχουν σκηνές και καταστάσεις που θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποδοθούν σε οποιοδήποτε οπτικό μέσο.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία.

Κατάφερα (!) να δω την κινέζικη σειρά μέχρι το 5ο επεισόδιο (από τα 30), μετά δεν άντεξα.

Είδα και μονορούφι τα 8 επεισόδια του netflix.

Στο δια ταύτα: μπούρδες, αλλά δεν έχω διαβάσει όπως είπα και δεν θέλω να είμαι άδικος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

12 hours ago, D.Luffy said:

Δεν έχω δει ούτε το anime, ούτε το live action του Tencent.

Παιδιά όσοι ψήνεστε για το story, θα πρότεινα να διαβάσετε τα 3 βιβλία τα οποία ούτε και πολύ μεγάλα είναι, ούτε και πολλά. Και μάλιστα είναι και βραβευμένα. Αν σας αρέσει το sci-fi τότε αξίζει ο κόπος. 

Το μόνο σίγουρο είναι οτιδήποτε άλλο, θα είναι πολύ κατώτερο του original υλικού. Υπάρχουν σκηνές και καταστάσεις που θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποδοθούν σε οποιοδήποτε οπτικό μέσο.

H πρωτη σεζον τελειωνει ακριβως εκει που τελειωνει και το πρωτο βιβλιο ; 

Μπορω να ξεκινησω δηλαδη κατευθειαν με το 2ο ; 

Περα απο αυτο τα βιβλια διαβαζονται ευκολα ; Το λεω οτι λογο οτι μιλαμε για κινεζο συγγραφεα , εχει μεγαλες διαφορες ο τροπος γραφης απο τους δυτικους ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, noFEARgr said:

H πρωτη σεζον τελειωνει ακριβως εκει που τελειωνει και το πρωτο βιβλιο ; 

Μπορω να ξεκινησω δηλαδη κατευθειαν με το 2ο ; 

Περα απο αυτο τα βιβλια διαβαζονται ευκολα ; Το λεω οτι λογο οτι μιλαμε για κινεζο συγγραφεα , εχει μεγαλες διαφορες ο τροπος γραφης απο τους δυτικους ;

Όπως είπα παραπάνω, εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις από το πρώτο βιβλίο.

Για δύο λόγους:

1ον) Οι χαρακτήρες μέσα στα βιβλία είναι επί το πλείστον Κινέζοι αλλά ακόμα και οι Δυτικοί δεν έχουν καμία επαφή με αυτούς της σειράς του Netflix εκτός μερικών εξαιρέσεων. Δεν υπάρχει πουθενά η ομάδα "Oxford Five" και τα γεγονότα δεν διαδραματίζονται στο Λονδίνο αλλά στην Κίνα. Αν ξεκινήσεις κατευθείαν το 2ο βιβλίο, θα πρέπει να αρχίσεις να ψάχνεσαι εκτός βιβλίου για να βγάλεις άκρη γιατί πρόσωπα, τοποθεσίες και σειρά γεγονότων είναι διαφορετικά από την σεζόν του Netflix.

2ον) Η σεζόν του Netflix δεν καλύπτει όλα τα γεγονότα του πρώτου βιβλίου. Πχ θα χάσεις πολύ σημαντικά στοιχεία και αναφορές για τους ίδιους τους εισβολείς τα οποία δεν αναφέρονται ξανά στα βιβλία 2 και 3.

Όσο αναφορά τον τρόπο γραφής, εγώ δεν είχα κάποιο θέμα να τα καταλάβω. Η μόνη "δυσκολία" είναι θα έλεγα τα πολλά Κινεζικά ονόματα αλλά μετά από λίγο τα συνηθίζεις. Επίσης γίνεται μεγάλο focus σε επιστημονικές ερμηνίες κάποιων φυσικών φαινομένων (όπως η ταχύτητα του φωτός που παίζει μεγάλο ρόλο στο story). Αν σου αρέσουν οι "τεχνικές" λεπτομέρειες δεν θα έχεις πρόβλημα.

Τα βιβλία εστιάζουν κυρίως στο sci-fi στοιχείο. Μη περιμένεις ίντριγκες (αν και υπάρχουν κάποιες προδοσίες), πολυεπίπεδους χαρακτήρες και διαλόγους επιπέδου Σαίξπηρ. Πιο σημαντικό εδώ είναι πως αντιδρά και λειτουργεί η ανθρωπότητα σαν σύνολο και όχι οι μεμονωμένοι χαρακτήρες.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, D.Luffy είπε

 

 

 

Πολύ ωραίες οι αναλύσεις σου. Και γενικά συμφωνώ σε όλα.

Οπως έγραψα και στην αρχη οταν ειδα τα πρωτα 2, oι σκηνοθέτες προσπαθουν να προσφέρουν ένα ευκολοτερο σενάριο απο τον χαμό των βιβλίων. Δεν ειναι απαραίτητα κακό αυτο. Τα βιβλία ειναι δυσκολο να αρέσουν στους δυτικούς, παίζουν πολύ με άγνωστες πτυχές του κόσμου μας που ειναι μπερδευτικές για εμάς, ωστοσο ειναι ένα ωραίο μάθημα που θέλει ψάξιμο. Αυτοι προσφέρουν ενα ευκολοφάγωτο σνακ.

Εχω δει ως το 6ο για την ωρα, δε μπορω να πω οτι έχω τρελαθει, αλλά σιγουρα δεν ειναι το πεταματου. Το 8άρι που βλέπω το θεωρω υπερβολη, για 7.5 ειναι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2024 στις 10:52 ΠΜ, tasanton είπε

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία.

Κατάφερα (!) να δω την κινέζικη σειρά μέχρι το 5ο επεισόδιο (από τα 30), μετά δεν άντεξα.

Είδα και μονορούφι τα 8 επεισόδια του netflix.

Στο δια ταύτα: μπούρδες, αλλά δεν έχω διαβάσει όπως είπα και δεν θέλω να είμαι άδικος.

Kαι από εδώ το ίδιο. Μέχρι το 6ο άντεξα στην κινεζική έκδοση η οποία κατά ορισμένα κινεζικά forum είναι πιστό στο βιβλίο σε τεράστιο βαθμό. Ο αέρας κοπανιστός του netflix είναι πιο φλασάτος αλλά το ίδιο άδειος. wOKE του κερατά , για να μην ξεχνιόμαστε, οι γυναίκες ορίζουν τις τύχες του πλανήτη ενώ οι άντρες κάτι λιγότερο από κομπάρσοι, άχρηστοι και χασικλήδες γυναικάδες που δεν προσφέρουν τίποτε.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, gdriver said:

Kαι από εδώ το ίδιο. Μέχρι το 6ο άντεξα στην κινεζική έκδοση η οποία κατά ορισμένα κινεζικά forum είναι πιστό στο βιβλίο σε τεράστιο βαθμό. Ο αέρας κοπανιστός του netflix είναι πιο φλασάτος αλλά το ίδιο άδειος. wOKE του κερατά , για να μην ξεχνιόμαστε, οι γυναίκες ορίζουν τις τύχες του πλανήτη ενώ οι άντρες κάτι λιγότερο από κομπάρσοι, άχρηστοι και χασικλήδες γυναικάδες που δεν προσφέρουν τίποτε.

Στα βιβλία δηλαδή οι χαρακτήρες είναι άντρες και άλλαξαν στο netflix; Ρωτάω γιατί δεν τα έχω διαβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γράψω μια πρώιμη αναφορά καθώς έχω τελειώσει τα 5 πρώτα επεισόδια. Ενώ η σειρά είναι καλή και ενδιαφέρουσα έχει κάποια σημεία που βρίσκω ενοχλητικά.
α. Τα γεγονότα προχωρούν πολύ γρήγορα και χωρίς σωστό στήσιμο τόσο σε διαλόγους όσο και σε ανάλυση. Υπάρχει διαδοχή σκηνών και γεγονότων αλλά φαίνεται κάτι να λείπει ανάμεσά τους ή να μην δίνονται επαρκείς εξηγήσεις

Spoiler

Ειδικά η σκηνή με το πλοίο δεν είχε κανένα νόημα, μια συντονισμένη έφοδος θα έκανε τα ίδια

β. Η σειρά πάσχει από το σύνδρομο του Lost (δική μου ορολογία) κατά το οποίο οι πρωταγωνιστές (που γνωρίζονται, δεν μιλώ πχ για GoT που ήταν απομακρυσμένοι σε μια ήπειρο) δεν μιλούν μεταξύ τους ώστε να λύσουν τα προβλήματα αλλά δρουν ανεξάρτητα. Αυτό με εκνευρίζει αλλά είναι κλασική τακτική τα τελευταία χρόνια σε σειρές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dkmaster είπε

Στα βιβλία δηλαδή οι χαρακτήρες είναι άντρες και άλλαξαν στο netflix; Ρωτάω γιατί δεν τα έχω διαβάσει.

δεν εχω διαβασει τα βιβλία για να ξερω στα σίγουρα , αλλά στα λιγοστά επεισόδια που άντεξα να δω, (η υπόθεση κυλάει πολύ αργά), είναι πολύ μοιρασμένοι οι ρόλοι. Με εξαίρεση το ρολο της yen, οι άλλοι χαρακτήρες που κυριαρχούν στην έκδοση του netflix επί το πλείστον στο κινεζικό είναι άνδρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, gdriver said:

δεν εχω διαβασει τα βιβλία για να ξερω στα σίγουρα , αλλά στα λιγοστά επεισόδια που άντεξα να δω, (η υπόθεση κυλάει πολύ αργά), είναι πολύ μοιρασμένοι οι ρόλοι. Με εξαίρεση το ρολο της yen, οι άλλοι χαρακτήρες που κυριαρχούν στην έκδοση του netflix επί το πλείστον στο κινεζικό είναι άνδρες.

Α οκ, θα ξεκινήσω και την Κινεζική εκδοχή στο wetv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...