Προς το περιεχόμενο

UPS με περισσοτερες απο 2 μπαταριες 12V μεσα


MerNion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

Γνωριζει καποιος καποιο σχετικα φτηνο (<200euro) UPS που να εχει μεσα παραπανω απο 2 μπαταριες 12V; Τα περισσοτερα εχουν δυο 12V 6-7-8-9Ah, αλλα εγω θα ηθελα καποιο που να εχει περισσοτερες μπαταριες ωστε σε χαμηλο φορτιο να μου δινει περισσοτερη ωρα.
 

Δλδ εχω μια συσκευη με καταναλωση 20Wh (0.1Ah) και θελω να μεγιστοποιησω το χρονο που θα παραμενει αναμενη. Απο την αλλη δεν θελω να παω σε λυσεις inverter με εξωτερικες μπαταριες γιατι πρεπει να ειναι κατι σχετικα μικρο και καλαισθητο, οχι χειροποιητα κουτια κλπ κλπ

Ειναι ενα χαρακτηριστικο που δεν αναφερεται στα τεχνικα στοιχεια των ups και ουτε τα γνωστα site εχουν σε καποιο φιλτρο ωστε να μπορεσω ευκολα να βρω τετοια πληροφορια.

ευχαριστω

Επεξ/σία από MerNion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε UPS με περισσοτερες απο 2 μπαταριες 12V μεσα
18 ώρες πριν, MerNion είπε

Καλησπερα,

Γνωριζει καποιος καποιο σχετικα φτηνο (<200euro) UPS που να εχει μεσα παραπανω απο 2 μπαταριες 12V; Τα περισσοτερα εχουν δυο 12V 6-7-8-9Ah, αλλα εγω θα ηθελα καποιο που να εχει περισσοτερες μπαταριες ωστε σε χαμηλο φορτιο να μου δινει περισσοτερη ωρα.
 

Δλδ εχω μια συσκευη με καταναλωση 20Wh (0.1Ah) και θελω να μεγιστοποιησω το χρονο που θα παραμενει αναμενη. Απο την αλλη δεν θελω να παω σε λυσεις inverter με εξωτερικες μπαταριες γιατι πρεπει να ειναι κατι σχετικα μικρο και καλαισθητο, οχι χειροποιητα κουτια κλπ κλπ

Ειναι ενα χαρακτηριστικο που δεν αναφερεται στα τεχνικα στοιχεια των ups και ουτε τα γνωστα site εχουν σε καποιο φιλτρο ωστε να μπορεσω ευκολα να βρω τετοια πληροφορια.

ευχαριστω

Μόνο Line Interactive παίζουν σε αυτές τις τιμές και δεν γνωρίζω κάποιο. Το μόνο που μπορώ να σου προτείνω να κάνεις αν γνωρίζεις πως να συνδέσεις τις μπαταρίες σε σειρά να πάρεις μερικές extra και ένα εξωτερικό κουτί. Το UPS βέβαια θα πρέπει να είναι για μεγαλύτερα φορτία.

Από κει και πέρα σε περισσότερα χρήματα αν δεν σε ενοχλεί η φασαρία μπορείς να πας σε online λύση. Καλή σχέση ποιότητας τιμής έχουν τα tescom.

Απ' την άλλη αν τα φορτία σου είναι τόσο μικρά όσο το παράδειγμα που δίνεις και κάτι ψευτοinverter που χρησιμοποιούν σε μικρά φωτοβολταικά συστήματα και είναι μικρά σε μέγεθος, όσο μια παλάμη, θα σου κάνουν δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Απ' την άλλη αν τα φορτία σου είναι τόσο μικρά όσο το παράδειγμα που δίνεις και κάτι ψευτοinverter που χρησιμοποιούν σε μικρά φωτοβολταικά συστήματα και είναι μικρά σε μέγεθος, όσο μια παλάμη, θα σου κάνουν δουλειά.

https://www.skroutz.gr/c/1196/inverters/f/620624_620637/12-eos-1500.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Κάτι τέτοιο εννοείς;

ή τέτοιο:

https://www.skroutz.gr/c/2618/inverters-aytokinitou.html?o=inverter&order_by=pricevat&order_dir=asc

(Απλά να αλλάξω το βύσμα για να βάλω μπαταρία πάνω;)

Επεξ/σία από MerNion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, MerNion είπε

https://www.skroutz.gr/c/1196/inverters/f/620624_620637/12-eos-1500.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Κάτι τέτοιο εννοείς;

ή τέτοιο:

https://www.skroutz.gr/c/2618/inverters-aytokinitou.html?o=inverter&order_by=pricevat&order_dir=asc

(Απλά να αλλάξω το βύσμα για να βάλω μπαταρία πάνω;)

Για κάτι τέτοιο λέω.

https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=solar+panel+controller

Βέβαια δεν ξέρω πια είναι ακριβώς η εφαρμογή που θέλεις να χρησιμοποιήσεις το παραπάνω οπότε δεν μπορώ να σου πω με ακρίβεια αν κάνεις δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2024 στις 9:41 ΜΜ, MerNion είπε

Καλησπερα,

Γνωριζει καποιος καποιο σχετικα φτηνο (<200euro) UPS που να εχει μεσα παραπανω απο 2 μπαταριες 12V; Τα περισσοτερα εχουν δυο 12V 6-7-8-9Ah, αλλα εγω θα ηθελα καποιο που να εχει περισσοτερες μπαταριες ωστε σε χαμηλο φορτιο να μου δινει περισσοτερη ωρα.
 

Δλδ εχω μια συσκευη με καταναλωση 20Wh (0.1Ah) και θελω να μεγιστοποιησω το χρονο που θα παραμενει αναμενη. Απο την αλλη δεν θελω να παω σε λυσεις inverter με εξωτερικες μπαταριες γιατι πρεπει να ειναι κατι σχετικα μικρο και καλαισθητο, οχι χειροποιητα κουτια κλπ κλπ

Ειναι ενα χαρακτηριστικο που δεν αναφερεται στα τεχνικα στοιχεια των ups και ουτε τα γνωστα site εχουν σε καποιο φιλτρο ωστε να μπορεσω ευκολα να βρω τετοια πληροφορια.

ευχαριστω

βαζεις 2 ίδια συνδέοντας τα σε σειρά (το ένα να τροφοδοτεί το άλλο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

βαζεις 2 ίδια συνδέοντας τα σε σειρά (το ένα να τροφοδοτεί το άλλο)

Dude! Άμα τα βάλεις σε σειρά θα έχεις μια μπαταρία με ίδια χωρητικότητα αλλά τα διπλάσια βολτ! Παίζει να καεί η συσκευή που είναι φτιαγμένη για 12 βολτ.

Μάλλον παράλληλα ήθελες να γράψεις που εκεί δεν ξέρω τι θα παίζει με την σωστή φόρτιση τους

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Dude! Άμα τα βάλεις σε σειρά θα έχεις μια μπαταρία με ίδια χωρητικότητα αλλά τα διπλάσια βολτ! Παίζει να καεί η συσκευή που είναι φτιαγμένη για 12 βολτ.

Μάλλον παράλληλα ήθελες να γράψεις που εκεί δεν ξέρω τι θα παίζει με την σωστή φόρτιση τους

UPS λέει και όχι μπαταρίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

UPS λέει και όχι μπαταρίες.

Παίζει βέβαια να καεί το UPS καθώς ο κατασκευαστής όταν βάζει μια μπαταρία σε full load προβλέπει ότι θα λειτουργήσει για x λεπτά και έχει κάνει δοκιμές πάνω σε αυτά. Για x+x σε λειτουργία μπαταρίας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κάποιος κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Dude! Άμα τα βάλεις σε σειρά θα έχεις μια μπαταρία με ίδια χωρητικότητα αλλά τα διπλάσια βολτ! Παίζει να καεί η συσκευή που είναι φτιαγμένη για 12 βολτ.

Μάλλον παράλληλα ήθελες να γράψεις που εκεί δεν ξέρω τι θα παίζει με την σωστή φόρτιση τους

Μπερδευσαι με την εν-σειρα σύνδεση μπαταριών , μια χαρά θα παίξουν σε σειρα (να τροφοδοτεί το ένα UPS το επόμενο) και θα έχει σαν αποτέλεσμα "διπλασια" μπαταρια

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

UPS λέει και όχι μπαταρίες.

2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Μπερδευσαι με την εν-σειρα σύνδεση μπαταριών , μια χαρά θα παίξουν σε σειρα (να τροφοδοτεί το ένα UPS το επόμενο) και θα έχει σαν αποτέλεσμα "διπλασια" μπαταρια

Αυτό βγάζει λίγο παραπάνω νόημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Αυτό βγάζει λίγο παραπάνω νόημα

Αν δεν γνωρίζεις μην σχολιάζεις , "λιγο παραπάνω" για κάτι που είναι εύλογο στην θεωρία και λειτουργεί στην πράξη δείχνει κάτι λιγότερο από ημιμάθεια.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τα apc βγαινουν και σε εκδοσεις που παιρνουν battery packs>αλλα το προβλημα για σενα ειναι το budget που ξεφευγει παρα πολυ απο τα 200 ευρω.

On 28/01/2024 at 21:41, MerNion said:

Καλησπερα,

Γνωριζει καποιος καποιο σχετικα φτηνο (<200euro) UPS που να εχει μεσα παραπανω απο 2 μπαταριες 12V; Τα περισσοτερα εχουν δυο 12V 6-7-8-9Ah, αλλα εγω θα ηθελα καποιο που να εχει περισσοτερες μπαταριες ωστε σε χαμηλο φορτιο να μου δινει περισσοτερη ωρα.
 

Δλδ εχω μια συσκευη με καταναλωση 20Wh (0.1Ah) και θελω να μεγιστοποιησω το χρονο που θα παραμενει αναμενη. Απο την αλλη δεν θελω να παω σε λυσεις inverter με εξωτερικες μπαταριες γιατι πρεπει να ειναι κατι σχετικα μικρο και καλαισθητο, οχι χειροποιητα κουτια κλπ κλπ

Ειναι ενα χαρακτηριστικο που δεν αναφερεται στα τεχνικα στοιχεια των ups και ουτε τα γνωστα site εχουν σε καποιο φιλτρο ωστε να μπορεσω ευκολα να βρω τετοια πληροφορια.

ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...