Προς το περιεχόμενο

Μεταβίβαση αυτοκινητου ιχ επαγγελματια σε ιδιωτη τι ισχύει;


dvlsakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει τι ισχύει όταν μεταβιβάζεται ένα αυτοκίνητο ιχ επιβατικο ,που ειναι προς πωληση και  που ανήκε σε επαγγελματια και πάει προς ιδιώτη ;

Συγκεκριμένα ένα αυτοκίνητο του 19' που πουλιεται σε μαντρα,  αν ισχυει οτι λόγο ότι ανηκε σε επαγγελματία  και για να πάει σε ιδιώτη το κόστος μεταβίβασης θα είναι 250 ευρώ , αντι ενώ κανονικα ειναι 135.

Επεξ/σία από dvlsakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Μεταβίβαση επαγγελματικου αυτοκινήτου σε ιδιωτη τι ισχύει;
52 minutes ago, dvlsakos said:

Καλησπέρα, αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει τι ισχύει όταν μεταβιβάζεται ένα αυτοκίνητο που ανήκε σε επαγγελματια και πάει προς ιδιώτη ;

Συγκεκριμένα ένα αυτοκίνητο που με ενδιαφέρει του 19' μου είπαν από την μάντρα ότι λόγο ότι ήταν επαγγελματία και θα πάει σε ιδιώτη το κόστος μεταβίβασης είναι 250 ευρώ , ενώ ξέρω ότι ειναι 135. Και δεν βρίσκω πουθενά κάποια τέτοια πληροφορία.

Μια σχετική απάντηση βρήκα εδώ.   Ρώτα στο μηχανολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μια σχετική απάντηση βρήκα εδώ.   Ρώτα στο μηχανολογικό.

οκ ευχαριστω . το αρθρο μιλαει για βαν , εγω ρωταω για κανονικο ιχ που οπως μου ειπαν ανηκε σε επαγγελματια και λογο αυτου εχει διαφορετικη μεταβιβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, dvlsakos said:

οκ ευχαριστω . το αρθρο μιλαει για βαν , εγω ρωταω για κανονικο ιχ που οπως μου ειπαν ανηκε σε επαγγελματια και λογο αυτου εχει διαφορετικη μεταβιβαση.

Αυτό δεν το είχες διευκρινίσει από την αρχή.

Όταν ο πωλητής είναι επιχείρηση έχει διαφορετική μεταβίβαση, αλλά το κόστος των τελών μεταβίβασης και αδείας (αυτά αφορούν τον αγοραστή) είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Μεταβίβαση αυτοκινητου ιχ επαγγελματια σε ιδιωτη τι ισχύει;
8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό δεν το είχες διευκρινίσει από την αρχή.

Όταν ο πωλητής είναι επιχείρηση έχει διαφορετική μεταβίβαση, αλλά το κόστος των τελών μεταβίβασης και αδείας (αυτά αφορούν τον αγοραστή) είναι το ίδιο.

ναι το ειπα λιγο λαθος εχεις δικιο, μιλαω για αυτοκινητο κανονικο επιβατικο ιχ που ειναι στο καρ. μου ειπαν οτι λογο οτι ανηκε σε επαγγελματια το κοστος μεταβιβασης ειναι 250 ευρω, ενω θα επρεπε βαση κυβικων να ειναι 135.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dvlsakos said:

ναι το ειπα λιγο λαθος εχεις δικιο, μιλαω για αυτοκινητο κανονικο επιβατικο ιχ που ειναι στο καρ. μου ειπαν οτι λογο οτι ανηκε σε επαγγελματια το κοστος μεταβιβασης ειναι 250 ευρω, ενω θα επρεπε βαση κυβικων να ειναι 135.

Ούτε τώρα το λες εντελώς σωστά, ιχ είναι και τα ιχε(επιβατικά) και τα ιχφ(φορτηγά).

Ο καθένας πάντως ζητάει ότι θέλει, ένας άλλος για μεταχειρισμένο επιβατικό εισαγωγής που είχε τέλη κυκλοφορίας 110€ ζήτησε 450€ παραπάνω από την τιμή πώλησης για "διάφορα έξοδα", και όταν τον ρώτησα γιατί μου απάντησε "μα όλοι ξέρουν ότι τα εισαγωγής επιβαρύνονται με κανα 500αρικο για να ταξινομηθούν"!!! Go figure...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ούτε τώρα το λες εντελώς σωστά, ιχ είναι και τα ιχε(επιβατικά) και τα ιχφ(φορτηγά).

Ο καθένας πάντως ζητάει ότι θέλει, ένας άλλος για μεταχειρισμένο επιβατικό εισαγωγής που είχε τέλη κυκλοφορίας 110€ ζήτησε 450€ παραπάνω από την τιμή πώλησης για "διάφορα έξοδα", και όταν τον ρώτησα γιατί μου απάντησε "μα όλοι ξέρουν ότι τα εισαγωγής επιβαρύνονται με κανα 500αρικο για να ταξινομηθούν"!!! Go figure...

δεν ειναι φορτηγο , ιχ επιβατικο . οκ αρα δεν ισχυει κατι τετοιο , γιατι φανταζομαι θα εχει αποχαρακτηριστει αν ηταν επαγγελματικο για να ειναι προς πωληση. να ξερω να ασχοληθω η οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, dvlsakos said:

δεν ειναι φορτηγο , ιχ επιβατικο . οκ αρα δεν ισχυει κατι τετοιο , γιατι φανταζομαι θα εχει αποχαρακτηριστει αν ηταν επαγγελματικο για να ειναι προς πωληση. να ξερω να ασχοληθω η οχι...

Δεν υπάρχει "αποχαρακτηρισμός" στην περίπτωση που περιγράφεις, ιχε ήταν όσο ανήκε στον επαγγελματία, ιχε θα είναι και αφού το πάρεις εσύ ως ιδιώτης, δεν χρειάζεται καμία αλλαγή για να μπορέσει να μεταβιβαστεί.

Απλά θα βγει στον πωλητή μια υπεραξία να πληρώσει, η οποία δεν αφορά εσένα, αυτή είναι η μόνη διαφορά στη μεταβίβαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Δεν υπάρχει "αποχαρακτηρισμός" στην περίπτωση που περιγράφεις, ιχε ήταν όσο ανήκε στον επαγγελματία, ιχε θα είναι και αφού το πάρεις εσύ ως ιδιώτης, δεν χρειάζεται καμία αλλαγή για να μπορέσει να μεταβιβαστεί.

Απλά θα βγει στον πωλητή μια υπεραξία να πληρώσει, η οποία δεν αφορά εσένα, αυτή είναι η μόνη διαφορά στη μεταβίβαση.

Σ' ευχαριστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...