Προς το περιεχόμενο

Πάει και η Nova, ποια είναι η φτηνότερη καρτοκινητή πλέον;


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Diavolos666,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Nova έχει κάνει τεράστιες αλλαγές, σήμερα έληξε το πακέτο οπότε σήμερα το είδα:

image.png.2dffdaf3f18bbb7313650c502b4da769.png

...χαιρετώσε Nova, αντίο, έφυγα χτες κιόλας.

Για πείτε καμία φτηνή καρτοκινητή.

~~~~~~~~~~~

Βλέπω την Frog να έχει φτηνά πακέτα αλλά δεν βλέπω πουθενά ελάχιστο ποσό κατάθεσης

Screenshot2024-02-02143802.jpg.1d32b48f7949228cc2b7c85c5fccc09d.jpg

Αν βάλω ξένη εταιρία με roaming λογικά γίνεται έτσι; Αλλά εδώ δεν μπορούμε να βρούμε τιμές ανανέωσης στην Ελλάδα, τα site τους δεν τα αναφέρουν καν.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Frog ισχύει ότι και στα άλλα της Cosmote για ανανέωση. Στην σελίδα, πάς κάτω-κάτω και πατάς "Τιμοκατάλογο". Σου ανοίγει την σελίδα της Csomote με τα πακέτα του Frog και στο τέλος του αριστερού μενού υπάρχει σύνδεσμος με τι ισχύει σε ανανέωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, jkoukos said:

Σε Frog ισχύει ότι και στα άλλα της Cosmote για ανανέωση. Στην σελίδα, πάς κάτω-κάτω και πατάς "Τιμοκατάλογο". Σου ανοίγει την σελίδα της Csomote με τα πακέτα του Frog και στο τέλος του αριστερού μενού υπάρχει σύνδεσμος με τι ισχύει σε ανανέωση.

Μάλιστα, οπότε άκυρη και η Frog, 8 ευρώ μόνο σε καταστήματα βλέπω.

Μου φαίνεται θα κάνω ξένο αριθμό με roaming και θα πρέπει να ανανεώσω όλες τις υπηρεσίες μου, να δω αν θα το δεχτεί η τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2024 στις 3:38 ΜΜ, Diavolos666 είπε

Μάλιστα, οπότε άκυρη και η Frog, 8 ευρώ μόνο σε καταστήματα βλέπω.

Μου φαίνεται θα κάνω ξένο αριθμό με roaming και θα πρέπει να ανανεώσω όλες τις υπηρεσίες μου, να δω αν θα το δεχτεί η τράπεζα.

Για εμένα Frog είναι πολύ καλή περίπτωση, την θεωρώ αρκετά ανταγωνιστική για λίγη ομιλία αρκετά Gb και να δέχεσαι εισερχόμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, NikolasKon14 said:

Για εμένα Frog είναι πολύ καλή περίπτωση, την θεωρώ αρκετά ανταγωνιστική για λίγη ομιλία αρκετά Gb και να δέχεσαι εισερχόμενες.

Βρήκα λύση, θα πάω Δευτέρα να κάνω CU, με το cash back μπορείς να συντηρείς αριθμό κινητού με μία αγορά τοματοπολτού κάθε 3 μήνες, λίγο πριν σου μπλοκάρουν την κάρτα, βάζεις την απόδειξη στο cash back της εφαρμογής, σου δίνει 10~20 cents και θεωρείται ανανέωση υπολοίπου και σου δίνει +2 μήνες το ποσό και συνολικά 3 μήνες μέχρι να σου το μπλοκάρουν.

Προφανώς δεν έχεις πακέτο να μιλήσεις αλλά εδώ που φτάσαμε δεν με ενδιαφέρει, το έχω για να με παίρνουν τηλέφωνο και να έχω τράπεζες, winbank, email κτλ.

~~

Η Frog αξίζει αν θέλει κανείς να έχει κανείς και φτηνό νούμερο αλλά να μπορεί να μιλάει κιόλας, βάζεις 10 ευρώ και σου μένουν περίπου 9,10€, βάζεις το πακέτο για 60 λεπτά προς όλους με 3,02€ τον πρώτο μήνα, τον δεύτερο μήνα βάζεις πάλι 3,02€ και λίγο πριν λήξει ο 2ος μήνας και σβηστούν τα λεφτά, βάζεις πάλι τρίτη φορά το ίδιο πακέτο με 3,02, με το που λήξει ο 2ος μήνας αν έχει μείνει υπόλοιπο χρημάτων (4 cents) σβήνονται αλλά το πακέτο των 3,02€ λειτουργεί έναν μήνα κανονικά, λίγο πριν λήξει ο τρίτος μήνας ανανεώνεις πάλι με 10 ευρώ και επαναλαμβάνεις.

Έτσι με 10 ευρώ έχεις 3 μήνες κινητό και ομιλία 60 λεπτά προς όλους που είναι ανά δευτερόλεπτο οπότε αν δεν μιλάς πολύ και το έχεις για απλές κλείσεις φτάνει και περισσεύει.

~~

Επομένως έχει να κάνει με το τι θέλει ο κάθε ένας, αν θέλεις απλή συντήρηση αριθμού το CU είναι σχεδόν δωρεάν. Έχω γνωστό που μου το είπε αυτό που έχει τον αριθμό του στην Cosmote και έχει και 2 αριθμούς στην CU που τους συντηρεί με μία αγορά από Βασιλόπουλο, Σκλαβενίτη κτλ όπου το δέχονται δηλαδή.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Βρήκα λύση, θα πάω Δευτέρα να κάνω CU, με το cash back μπορείς να συντηρείς αριθμό κινητού με μία αγορά τοματοπολτού κάθε 3 μήνες, λίγο πριν σου μπλοκάρουν την κάρτα, βάζεις την απόδειξη στο cash back της εφαρμογής, σου δίνει 10~20 cents και θεωρείται ανανέωση υπολοίπου και σου δίνει +2 μήνες το ποσό και συνολικά 3 μήνες μέχρι να σου το μπλοκάρουν.

Προφανώς δεν έχεις πακέτο να μιλήσεις αλλά εδώ που φτάσαμε δεν με ενδιαφέρει, το έχω για να με παίρνουν τηλέφωνο και να έχω τράπεζες, winbank, email κτλ.

~~

Η Frog αξίζει αν θέλει κανείς να έχει κανείς και φτηνό νούμερο αλλά να μπορεί να μιλάει κιόλας, βάζεις 10 ευρώ και σου μένουν περίπου 9,10€, βάζεις το πακέτο για 60 λεπτά προς όλους με 3,02€ τον πρώτο μήνα, τον δεύτερο μήνα βάζεις πάλι 3,02€ και λίγο πριν λήξει ο 2ος μήνας και σβηστούν τα λεφτά, βάζεις πάλι τρίτη φορά το ίδιο πακέτο με 3,02, με το που λήξει ο 2ος μήνας αν έχει μείνει υπόλοιπο χρημάτων (4 cents) σβήνονται αλλά το πακέτο των 3,02€ λειτουργεί έναν μήνα κανονικά, λίγο πριν λήξει ο τρίτος μήνας ανανεώνεις πάλι με 10 ευρώ και επαναλαμβάνεις.

Έτσι με 10 ευρώ έχεις 3 μήνες κινητό και ομιλία 60 λεπτά προς όλους που είναι ανά δευτερόλεπτο οπότε αν δεν μιλάς πολύ και το έχεις για απλές κλείσεις φτάνει και περισσεύει.

~~

Επομένως έχει να κάνει με το τι θέλει ο κάθε ένας, αν θέλεις απλή συντήρηση αριθμού το CU είναι σχεδόν δωρεάν. Έχω γνωστό που μου το είπε αυτό που έχει τον αριθμό του στην Cosmote και έχει και 2 αριθμούς στην CU που τους συντηρεί με μία αγορά από Βασιλόπουλο, Σκλαβενίτη κτλ όπου το δέχονται δηλαδή.

Ακόμη και για ομιλία είναι φτηνότερη η cu, με το liquid. Ουσιαστικά μιλάς απεριόριστα με 15€ και τα € μένουν στην κάρτα. Μπορείς να εκδόσεις κουπόνια μέσω smartpocket στο efood ή απλώς να κρατήσεις τα λεφτά στην κάρτα. Μπορείς ακόμη και να τα μεταφέρεις σε άλλο αριθμό. Είναι πολύ παραμετροποιήσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Βρήκα λύση, θα πάω Δευτέρα να κάνω CU, με το cash back μπορείς να συντηρείς αριθμό κινητού με μία αγορά τοματοπολτού κάθε 3 μήνες, λίγο πριν σου μπλοκάρουν την κάρτα, βάζεις την απόδειξη στο cash back της εφαρμογής, σου δίνει 10~20 cents και θεωρείται ανανέωση υπολοίπου και σου δίνει +2 μήνες το ποσό και συνολικά 3 μήνες μέχρι να σου το μπλοκάρουν.

Προφανώς δεν έχεις πακέτο να μιλήσεις αλλά εδώ που φτάσαμε δεν με ενδιαφέρει, το έχω για να με παίρνουν τηλέφωνο και να έχω τράπεζες, winbank, email κτλ.

~~

Η Frog αξίζει αν θέλει κανείς να έχει κανείς και φτηνό νούμερο αλλά να μπορεί να μιλάει κιόλας, βάζεις 10 ευρώ και σου μένουν περίπου 9,10€, βάζεις το πακέτο για 60 λεπτά προς όλους με 3,02€ τον πρώτο μήνα, τον δεύτερο μήνα βάζεις πάλι 3,02€ και λίγο πριν λήξει ο 2ος μήνας και σβηστούν τα λεφτά, βάζεις πάλι τρίτη φορά το ίδιο πακέτο με 3,02, με το που λήξει ο 2ος μήνας αν έχει μείνει υπόλοιπο χρημάτων (4 cents) σβήνονται αλλά το πακέτο των 3,02€ λειτουργεί έναν μήνα κανονικά, λίγο πριν λήξει ο τρίτος μήνας ανανεώνεις πάλι με 10 ευρώ και επαναλαμβάνεις.

Έτσι με 10 ευρώ έχεις 3 μήνες κινητό και ομιλία 60 λεπτά προς όλους που είναι ανά δευτερόλεπτο οπότε αν δεν μιλάς πολύ και το έχεις για απλές κλείσεις φτάνει και περισσεύει.

~~

Επομένως έχει να κάνει με το τι θέλει ο κάθε ένας, αν θέλεις απλή συντήρηση αριθμού το CU είναι σχεδόν δωρεάν. Έχω γνωστό που μου το είπε αυτό που έχει τον αριθμό του στην Cosmote και έχει και 2 αριθμούς στην CU που τους συντηρεί με μία αγορά από Βασιλόπουλο, Σκλαβενίτη κτλ όπου το δέχονται δηλαδή.

Σε CU έχω 2 "promo" νούμερα με κάτι προσφορές τύπου για πάντα κάθε μήνα δωρεάν "600mb" ή "250λεπτά προς CU" (είναι αρκετά παλιά νούμερα το ένα είναι φοιτητικό το άλλο ένα παλιό "promo" για νέους κάτω των 30), στο ένα έκανα τελευταία ανανέωση το Δεκέμβριο του 2022 και στο άλλο Μάρτιο του 2023, το ένα δεν κλειδώνει ποτέ το άλλο "κλειδώνει" στους 12 μήνες χωρίς ανανέωση. 
 

Και τα 2 τα έχω για τον συναγερμό και το λειτουργώ πολλά χρόνια έτσι. Δεν το έχω δει να το γράφουν πολλοί αλλά όλοι οι γνωστοί και φίλοι έτσι λειτουργούμε συναγερμούς ή νούμερα για τράπεζες (για αυτούς που μένουν πλέον εξωτερικό). Το ίδιο το έκανε και η cosmote αλλά μία μέρα τα έκοψε όλα μαχαίρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Billator said:

Σε CU έχω 2 "promo" νούμερα με κάτι προσφορές τύπου για πάντα κάθε μήνα δωρεάν "600mb" ή "250λεπτά προς CU" (είναι αρκετά παλιά νούμερα το ένα είναι φοιτητικό το άλλο ένα παλιό "promo" για νέους κάτω των 30), στο ένα έκανα τελευταία ανανέωση το Δεκέμβριο του 2022 και στο άλλο Μάρτιο του 2023, το ένα δεν κλειδώνει ποτέ το άλλο "κλειδώνει" στους 12 μήνες χωρίς ανανέωση. 
 

Και τα 2 τα έχω για τον συναγερμό και το λειτουργώ πολλά χρόνια έτσι. Δεν το έχω δει να το γράφουν πολλοί αλλά όλοι οι γνωστοί και φίλοι έτσι λειτουργούμε συναγερμούς ή νούμερα για τράπεζες (για αυτούς που μένουν πλέον εξωτερικό). Το ίδιο το έκανε και η cosmote αλλά μία μέρα τα έκοψε όλα μαχαίρι. 

Αυτό είναι επειδή ο αριθμός είνια παλιός έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Αυτό είναι επειδή ο αριθμός είνια παλιός έτσι;

Νομίζω ότι το point είναι να πάρεις ένα νούμερο που να έχει "προσφορά" η οποία ΔΕΝ απαιτεί ανανέωση για να την λάβεις κάθε μήνα, εφόσον σου "υπόσχονται" αυτό το υπόλοιπο σου δεν λήγει στο promo period, το οποίο φαινομενικά μετά δεν λήγει ποτέ ή έστω θα παίρνει επέκταση στην λογική του promo. 

Τώρα βέβαια τα νούμερα που έχω εγώ είχαν promo "για πάντα" να λαμβάνουν κάτι δωρεάν κάθε μήνα. Προφανώς είναι ξεχασμένα νούμερα ή δεν έχουν κάνει "εκκαθάριση " αλλά όσο λειτουργεί why not; Μπορεί ίσως να γίνεται abuse αυτό μέχρι και σήμερα και για αυτό στο αναφέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Billator said:

Νομίζω ότι το point είναι να πάρεις ένα νούμερο που να έχει "προσφορά" η οποία ΔΕΝ απαιτεί ανανέωση για να την λάβεις κάθε μήνα, εφόσον σου "υπόσχονται" αυτό το υπόλοιπο σου δεν λήγει στο promo period, το οποίο φαινομενικά μετά δεν λήγει ποτέ ή έστω θα παίρνει επέκταση στην λογική του promo. 

Τώρα βέβαια τα νούμερα που έχω εγώ είχαν promo "για πάντα" να λαμβάνουν κάτι δωρεάν κάθε μήνα. Προφανώς είναι ξεχασμένα νούμερα ή δεν έχουν κάνει "εκκαθάριση " αλλά όσο λειτουργεί why not; Μπορεί ίσως να γίνεται abuse αυτό μέχρι και σήμερα και για αυτό στο αναφέρω. 

Δεν νομίζω να βγαίνουν τέτοια πακέτα πλέον, όλα είναι ορισμένου χρόνου και πλέον βάζουν όλες τις ρήτρες από την αρχή. Δεν νομίζω να την πατάνε έτσι απλά από εδώ και πέρα.

Θα βάλω CU και με ένα προϊόν που είναι στο cash back από αυτά τα σούπερ μάρκετ κάθε 3 μήνες θα συντηρώ τον αριθμό μου. Μέχρι να το σταματήσουν κι αυτό και να βρω καινούργια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζω εξωτερικό και είχα free2go για όποτε κατεβαίνω Ελλάδα. Συντηρούσα τον αριθμό με ένα ευρώ κάθε δίμηνο που είναι το μέγιστο περιθώριο για να μην χαθούν τα λεφτά.

Τώρα με 13€ κάθε δίμηνο (=78 το χρόνο) για έναν αριθμό που χρησιμοποιώ ελάχιστα, είναι κοροϊδία.

Άντε γεια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/2/2024 στις 1:30 ΜΜ, Diavolos666 είπε

Δεν νομίζω να βγαίνουν τέτοια πακέτα πλέον, όλα είναι ορισμένου χρόνου και πλέον βάζουν όλες τις ρήτρες από την αρχή. Δεν νομίζω να την πατάνε έτσι απλά από εδώ και πέρα.

Θα βάλω CU και με ένα προϊόν που είναι στο cash back από αυτά τα σούπερ μάρκετ κάθε 3 μήνες θα συντηρώ τον αριθμό μου. Μέχρι να το σταματήσουν κι αυτό και να βρω καινούργια λύση.

Σε ενδιαφέρει μήπως μόνο για εισερχόμενα SMS και active sim χωρίς να λήγει ποτέ;
(χωρίς όμως κλήσεις και εξερχόμενα SMS)

Υπάρχει λύση σε αυτό μέσω συμβολαίου και το συμβόλαιο είναι μηδενικό εφόσον δεν βάλεις πακέτο (free Data 200mb το μήνα και μπορείς να δεχτείς κανονικά SMS τραπεζών ή υπηρεσιών).
https://www.vodafone.gr/eshop/internet-pantou-mobile-broadband/giga-wifi-on-the-spot-me-karta-sim/c-200128

Επεξ/σία από Billator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Billator said:

Σε ενδιαφέρει μήπως μόνο για εισερχόμενα SMS και active sim χωρίς να λήγει ποτέ;
(χωρίς όμως κλήσεις και εξερχόμενα SMS)

Υπάρχει λύση σε αυτό μέσω συμβολαίου και το συμβόλαιο είναι μηδενικό εφόσον δεν βάλεις πακέτο (free Data 200mb το μήνα και μπορείς να δεχτείς κανονικά SMS τραπεζών ή υπηρεσιών).
https://www.vodafone.gr/eshop/internet-pantou-mobile-broadband/giga-wifi-on-the-spot-me-karta-sim/c-200128

Με ενδιαφέρει ο αριθμός κινητού πιο πολύ, οπότε χρειάζομαι φορητότητα όχι απλά μία sim που να μην λήγει, όχι ότι θα με χαλούσε στο μέλλον για δεύτερο αριθμό.

Τέλος πάντων, έχει μερικές μέρες που έχω μεταφέρει τον αριθμό μου σε CU και με το cash back μπορώ να έχω το νούμερο ενεργό με πολύ λίγες αγορές κάθε 2~3 μήνες.

Π.χ. με ένα ντοματάκι των 76 cents σου δίνει πίσω 25 cents στο κινητό και αυτό θεωρείται "ανανέωση υπολοίπου", οπότε παίρνει παράταση το 2-μηνο που κρατάνε τα λεφτά +1 μήνας που δέχεσαι κλήσεις πριν σου κάνουν φραγή. Πριν λήξουν όλα αυτά αγοράζεις ξανά ντοματάκι :D

Αν ποτέ χρειαστώ κανονικό πακέτο βάζω κάρτα κανονικά.

Επίσης το άλλο καλό είναι ότι μπορείς να κάνεις ανανέωση κανονικά, να πάρεις τα MB δώρο που σου δίνει με ανανέωση και μετά να χρησιμοποιήσεις το υπόλοιπο για να κάνεις αγορές σε ορισμένα καταστήματα, φαντάσου να βάζεις 15 ευρώ κάρτα, να σου δίνει όλα τα bonus και με τα 13,5 ευρώ που έχουν μείνει (15 μείον 10% φόρο) να μπορείς να κάνεις αγορές! Βέβαια εγώ είμαι Σέρρες οπότε δεν έχουμε και τα περισσότερα από αυτά τα καταστήματα που δέχονται κουπόνι από CU και δεν το έχω ψάξει ακόμα.

tomataki.jpg.4f74f64e821212e368ebcf5b82c4e390.jpg

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2024 στις 8:27 ΜΜ, Diavolos666 είπε

Η Frog αξίζει αν θέλει κανείς να έχει κανείς και φτηνό νούμερο αλλά να μπορεί να μιλάει κιόλας, βάζεις 10 ευρώ και σου μένουν περίπου 9,10€, βάζεις το πακέτο για 60 λεπτά προς όλους με 3,02€ τον πρώτο μήνα, τον δεύτερο μήνα βάζεις πάλι 3,02€ και λίγο πριν λήξει ο 2ος μήνας και σβηστούν τα λεφτά, βάζεις πάλι τρίτη φορά το ίδιο πακέτο με 3,02, με το που λήξει ο 2ος μήνας αν έχει μείνει υπόλοιπο χρημάτων (4 cents) σβήνονται αλλά το πακέτο των 3,02€ λειτουργεί έναν μήνα κανονικά, λίγο πριν λήξει ο τρίτος μήνας ανανεώνεις πάλι με 10 ευρώ και επαναλαμβάνεις.

Έτσι με 10 ευρώ έχεις 3 μήνες κινητό και ομιλία 60 λεπτά προς όλους που είναι ανά δευτερόλεπτο οπότε αν δεν μιλάς πολύ και το έχεις για απλές κλείσεις φτάνει και περισσεύει.

~~

 

Εχω ενα απλο κινητο για τους γιους μου να το εχουν στο σχολειο. Ηταν στη CU και οταν πηγε 13€/μηνας, το μετεφερα στο free2go με 8€/μηνας. Η χρηση του ειναι 5'-10- το μηνα. 

Δεν χαρηκα για πολυ γιατι το καρτελ κινητης τα πηγε στα 13€ ως ελαχιστο. (Ξεφτ!λες, κ*λοκρατος) 

Πηγα σημερα στη Cosmote να ρωτησω για καρτοκινητο Frog, και μου ειπαν 13€/μηνα! (Και δεν ειχαν ουτε sim!)

Πως θα βαζουμε 3,02€ το μηνα οταν στη σελιδα η επιλογη ποσου ξεκιναει απο 13€? (Όπως στη CU Και Free2go) 

Αναφερομαι στο πακετο National Pack της Frog προς 3,02€/μηνας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...