Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με εμπορική εκτίμηση ακινήτου με Κεραία κινητής τηλέφωνίας


profanes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, profanes είπε

μιλάμε για βοσκότοπο όχι αγροτική γη

3 ώρες πριν, filipprin είπε

O βοσκότοπος δεν ειναι ακινητο αλλα οικοπεδο.

1 ώρα πριν, filipprin είπε

Ακινητο εινα το κτισμα

Για να μη γράφουμε ασυναρτησίες, όλες οι εκτάσεις γης καλούνται γεωτεμάχια. Παρεμφερής έννοια με τα γεωτεμάχια είναι τα γήπεδα , που περιλαμβάνουν και τα οικόπεδα (εντός πολεοδομικού ιστού/ σχεδιασμού) και τα αγροτεμάχια (κατά κανόνα αγροτικού χαρακτήρα, εκτός πολεοδομικού ιστού). Επομένως τα οικόπεδα είναι υποσύνολο των γηπέδων και είναι αυτά που βρίσκονται εντός σχεδίου ή εντός οικισμού, δηλ. αυτά που μπορούν να οικοδομηθούν (αν και υπό προϋποθέσεις ορισμένα γήπεδα εκτός σχεδίου επίσης μπορούν, ενώ υπάρχουν και ελάχιστα εντός σχεδίου που δεν μπορούν). Όταν λοιπόν η γη μας είναι εντός σχεδίου την αποκαλούμε οικόπεδο, ενώ όλα τα άλλα γεωτεμάχια τα λέμε γήπεδα (σε αντιδιαστολή με τα οικόπεδα) ή αγροτεμάχια (αφού συνήθως είναι καλλιέργειες). Τα ακίνητα είναι ακόμη ευρύτερο σύνολο που περιλαμβάνει και τα γήπεδα, αλλά και τα κτίσματα επί αυτών. Οι βοσκότοποι υπάγονται στα αγροτεμάχια, δηλ. είναι εκτός σχεδίου γήπεδα ακαλλιέργητα, επί των οποίων συνήθως φύεται ποώδης χαμηλή βλάστηση. Μπορεί να μην έχουν αμιγώς αγροτικό, αλλά έχουν κτηνοτροφικό χαρακτήρα.

Ως προς την ερώτηση σου ts, αν κατάλαβα σωστά ρωτάς πόσο να πουλήσεις ένα χωράφι που πάνω έχει στηθεί κεραία και μάλιστα η μόνη κεραία στην περιοχή ή πόσο παραπάνω να ζητήσεις από την Vodafone ως ενοίκιο τώρα που θα λήξει το μισθωτήριο. Δύσκολα θα βρεις έγκυρη απάντηση οπουδήποτε. Πόσο εφικτό είναι να σε παρακάμψουν εντελώς εάν το παρατραβήξεις; Να πάρουν την κεραία και να την στήσουν αλλού θα είναι πολύ δύσκολο υποθέτω. Μπορούν να εξυπηρετηθούν από άλλη γειτονική; Τέτοια πράγματα θα κοιτούσα εγώ.

Επεξ/σία από Balrog
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην το τραβηξουμε παραπερα λοιπον ο βοσκοτοπος ΔΕΝ ειναι ακινητο.

15 λεπτά πριν, Balrog είπε

Τα ακίνητα είναι ακόμη ευρύτερο σύνολο που περιλαμβάνει και τα γήπεδα, αλλά και τα κτίσματα επί αυτών.

Ευρύτερα όπως ειπαμε και το καραισκακη γηπεδο ειναι

15 λεπτά πριν, Balrog είπε

Τα ακίνητα είναι ακόμη ευρύτερο σύνολο που περιλαμβάνει και τα γήπεδα, αλλά και τα κτίσματα επί αυτών.

Ακινητα γηπεδα ας πουμε.............

Τα υπολοιπα περι κεραίας και βοσκου γιατι τα εσβησες

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι  δεν ειπαμε εσυ ειπες.Γενικα  λεγονται ολα ακινητα......Αλλο το οικοπεδο αλλο το γηπεδο αλλο το κτισμα και αλλο το καραισκακη.........

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όσους μένουν εντός θέματος.

Αυτό είναι το θέμα @Balrog, δεν μπορώ να κάνω ανάλυση ρίσκου (γειτονικά γήπεδα με ποιοτικά χαρακτηριστικά, αξία μετακίνησης κεραίας σε περίπτωση διαφωνίας, πληθυσμιακή κάλυψη περιοχής γιατί αλλιώς είναι στην Αθήνα αλλιώς στην επαρχία, κοκ), ούτε έχω καθόλου συγκριτικά χαρακτηριστικά αγοράς ως προς το τι πληρώνουν γενικά.

Είπα να ρίξω άδεια εδώ μπας και πιάσω γεμάτα με κάποιον που να είχε παρόμοια ιστορία.
Σκέφτηκα μέχρι και ΠΟΜΙΔΑ να απευθυνθώ μήπως έχουν κάνει κάτι συλλογικό γιατί νομίζω ότι οι εταιρίες οργιάζουν στο συγκεκριμένο κλάδο τα τελευταία χρόνια.
Έχω βρει εκτιμητές μέχρι στιγμής που μου λένε ότι μπορούν να κάνουν έκθεση αλλά δε μου έχει απαντήσει κανείς πόσα χρήματα χρειάζονται.

@sterios Νομίζω αν δεν πάω σε επαγγελματία έτσι πρέπει να το παίξω και απλά να υπολογίσω και τα παραπάνω εδώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν δεν υπάρχει ιστορικό με πώληση γειτονικού αγροτεμαχίου τότε η τιμή δεν είναι πάνω από ευρώ 500 το στρεμμα, εάν υπάρχουν καλλιεργείς όπως δέντρα, τότε υπολογίζουμε και τις (π.χ) ελιές με ευρώ 250 το δέντρο, εάν υπάρχει και κάτι ασυνήθιστο όπως η κεραία τότε είναι ποια υπεραξία μπορεί να επιδιώξει ο πωλητής, παντα η υπεραξία είναι θεωρητική !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, filipprin είπε

Οχι  δεν ειπαμε εσυ ειπες.Γενικα δεν λεγονται ολα ακινητα......Αλλο το οικοπεδο αλλο το γηπεδο αλλο το ακινητο και αλλο το καραισκακη.........

Σπίτια, οικόπεδα, γήπεδα, αγροτεμάχια, βοσκοτόπια ειναι ΌΛΑ ακίνητα. Δε ξέρω γιατί δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις απλές έννοιες.

Προσπάθησε λίγο να αντιληφθείς τη διαφορά της κινητής απο την ακίνητη περιουσία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα να βρεις σοβαρό εκτιμητή στην επαρχία. Θα λάβεις αόριστες απαντήσεις που περισσότερο έχουν να κάνουν με μαντεψια, παρά με ακριβή υπολογισμό. Ίσως Αθήνα να μπορέσεις να βρεις κάτι σχετικό. Το πόσο κοστίζει το στρέμμα στην δίκη σου περίπτωση είναι εντελώς άσχετο, καθώς αυτό που καθορίζει την τιμή του χωραφιού /βοσκοτοπιου (μην αναλωθούμε σε αυτό άλλο) είναι οι κεραίες. Εκτός και αν υπάρχουν και αλλά στοιχεία που μπορεί να αυξήσουν την τιμή, πχ εγγύτητα σε θάλασσα κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, telis είπε

Έστειλα και στον TS μήνυμα.

Υπάρχει εταιρία στην Ελλάδα που ασχολείται με το θέμα.

 

https://www.apwgreece.gr/

 

@telis μου δεν είναι όπως το λες γιατί  έχουμε αντικρουόμενα συμφέροντα με την APW.
 

2 ώρες πριν, @sterios είπε

Δύσκολα να βρεις σοβαρό εκτιμητή στην επαρχία. Θα λάβεις αόριστες απαντήσεις που περισσότερο έχουν να κάνουν με μαντεψια, παρά με ακριβή υπολογισμό. Ίσως Αθήνα να μπορέσεις να βρεις κάτι σχετικό. Το πόσο κοστίζει το στρέμμα στην δίκη σου περίπτωση είναι εντελώς άσχετο, καθώς αυτό που καθορίζει την τιμή του χωραφιού /βοσκοτοπιου (μην αναλωθούμε σε αυτό άλλο) είναι οι κεραίες. Εκτός και αν υπάρχουν και αλλά στοιχεία που μπορεί να αυξήσουν την τιμή, πχ εγγύτητα σε θάλασσα κλπ. 

Συμφωνώ απόλυτα.

15 ώρες πριν, johnieXoX είπε

Πόσο το μισθώνεις τώρα?

Rather not say, ας πούμε x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...