Προς το περιεχόμενο

ΣΜΥ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε όλους,

Είμαι φαντάρος στον στρατό ξηράς και σκεφτομαι να μπω ΣΜΥ Πολεμικού Ναυτικού μετά την θητεία μου αλλά δεν έχω γνωρίσει ούτε ένα άτομο (κυριολεκτικά) που να μου λέει ότι θα είναι σωστή επιλογή,

μόλοι μου λένε πως θα χάσω την ελευθερία μου και ότι είναι πολύ άσχημα και ότι θα είμαι μίζερος κτλ κτλ και έχω αρχίσει να τους πιστεύω, για αυτό ήρθα εδώ με την ελπίδα να ακούσω πιο ‘ εξελιγμένες’ απαντήσεις..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τι πάει να πει "εξελιγμένες απαντήσεις"; Θέλεις να ακούσεις τις γνώμες άλλων ή απλώς να βρεις κάποιον να σου επιβεβαιώσει αυτό που εσύ έχεις στο μυαλό σου; Υπάρχουν άπειρα παρόμοια θέματα σχετικά, με λίγο ψάξιμο σίγουρα θα τα βρεις κι εκεί πιστεύω να έχει τις απαντήσεις που θες.

Από τη σύντομη θητεία σου στον ΣΞ, πώς τα είδες τα πράγματα; Σου κάνει για εργασιακό περιβάλλον με ελευθερία, σεβασμό (και από την υπηρεσία προς τα σένα αλλά και από τους συναδέρφους προς τα σένα), αξιοκρατία και καλές επαγγελματικές προοπτικές; Αν ναι, τότε το μόνο που μπορώ να πω είναι πήγαινε και καλή διασκέδαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξερεις οτι το ΠΝ με το ΣΞ εχουν διαφορα, στην μια (ΠΝ) θα εισαι μεσα σε ενα καραβι (φρεγατα) για ΠΟΛΛΑ χρονια και θα κανεις ατελειωτα ταξιδια και ασκησεις που τις περισσοτερες φορες δεν θα εχεις καν σημα στο κινητο και στην αλλη θα εισαι καπου εντελως μακρια απο το σπιτι σου οπως Εβρος η Καστελλοριζο και καθε 2 χρονια θα εχεις μεταθεση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Brook999 είπε

Είμαι φαντάρος στον στρατό ξηράς και σκεφτομαι να μπω ΣΜΥ Πολεμικού Ναυτικού μετά την θητεία μου

Και πως θα μπεις στη ΣΜΥΝ? Μόνο με πανελλήνιες μπαίνεις. Έχεις διαβάσει καθόλου? Και αφού ήθελες να πας εκεί γιατί πήγες φαντάρος και δεν έδωσες από πριν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δω πως είναι..εγώ ήμουν ΥΕΑ αλλά ενώ πέρασα τα αθλήματα δεν με πήραν (όπως και πολλούς άλλους)

3 ώρες πριν, Kercyn είπε

Τι πάει να πει "εξελιγμένες απαντήσεις"; Θέλεις να ακούσεις τις γνώμες άλλων ή απλώς να βρεις κάποιον να σου επιβεβαιώσει αυτό που εσύ έχεις στο μυαλό σου; Υπάρχουν άπειρα παρόμοια θέματα σχετικά, με λίγο ψάξιμο σίγουρα θα τα βρεις κι εκεί πιστεύω να έχει τις απαντήσεις που θες.

Από τη σύντομη θητεία σου στον ΣΞ, πώς τα είδες τα πράγματα; Σου κάνει για εργασιακό περιβάλλον με ελευθερία, σεβασμό (και από την υπηρεσία προς τα σένα αλλά και από τους συναδέρφους προς τα σένα), αξιοκρατία και καλές επαγγελματικές προοπτικές; Αν ναι, τότε το μόνο που μπορώ να πω είναι πήγαινε και καλή διασκέδας.

Για το ποσό ελευθερία υπάρχει δεν γνωρίζω..πάντως σίγουρα δεν μπορω να συγκρίνω στέλεχος με φαντάρο

2 ώρες πριν, Nabuko είπε

Και πως θα μπεις στη ΣΜΥΝ? Μόνο με πανελλήνιες μπαίνεις. Έχεις διαβάσει καθόλου? Και αφού ήθελες να πας εκεί γιατί πήγες φαντάρος και δεν έδωσες από πριν? 

Για να πάρω μια γεύση..αλλά όπως είπα ο κάθε ένας λέει το κοντό του και το μακρύ του..και η ίδιοι μου λένε να μην μπω και έχω κολλήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον εχεις μπλεξει στο μυαλο σου ΕΠ.ΟΠ και ΣΜΥ

ΕΠ.ΟΠ μπαινεις απο μια απλη αιτηση σε διαγωνισμο και εφοσον προσληθεις θα εχεις καθηκοντα απλου φανταρου

ΣΜΥ μπαινεις απο πανελληνιες και θεωρεισαι αμεσως με την αποφοιτηση (χαμηλοβαθμο) στελεχος. Μπορεις να παρεις ειδικοτητα και γενικα εχεις καλυτερες μεταθεσεις και χρονους σε σχεση με ΕΠ.ΟΠ επισης οι αμοιβες ειναι πολυ καλυτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...