Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση από R7 2700 σε 5700x


Kaboomzer
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από jgeorgiou,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους,
Μετά από 5 χρόνια με τον τίμιο ryzen 2700 ήρθε η ώρα να αναβαθμίσω και σκέφτομαι τον 5700x.
Μητρική έχω την MSI Tomahawk MAX B450 με bios version 3.30 , AGESA 1.0.0.3 από το μακρινό 09/2019, οπότε μάλλον δεν υποστηρίζει τον 5700x.
Και ερωτώ, πρέπει να ακολουθήσω κάποια σειρά εγκατάστασης με bios από το ένα στο άλλο ή πάω κατευθείαν στο τελευταίο που υπάρχει για τη μητρική ;
Επίσης στο site της MSI στο combatibility list για τον 5700x δείχνει το bios 7C02v3D.zip , το οποίο βλέπω είναι από τον 04/2022 , ενώ το πιο πρόσφατο είναι το 7C02v3I.zip  που βγήκε τον 10/2023. Φαντάζομαι το πρώτο είναι από πότε τον υποστηρίζει, σωστά;
Άρα να πάω στο τελευταίο…  Αλλά κατευθείαν σε αυτό ή με άλλη σειρά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν και άλλα πολλά  ενδιάμεσα, πόσα και ποια να βάλω? Μόνο το πρώτο που υποστήριξε τον 5700x και μετά να πάω στο πιο πρόσφατο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
1 ώρα πριν, Kaboomzer είπε

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν και άλλα πολλά  ενδιάμεσα, πόσα και ποια να βάλω? Μόνο το πρώτο που υποστήριξε τον 5700x και μετά να πάω στο πιο πρόσφατο;

σωστά και το τελευταίο update ΑΦΟΥ , έχεις εγκαταστήσει τον 5700Χ και λειτουργεί σωστά με το ενδιάμεσο ΒΙΟS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαλε το τελευταίο BIOS.

Έχω την μητρική με τον 3700X .  Και έχω περάσει όλα τα BIOS σταδιακά, όταν βγήκε έκαστο. Στο changelog του καθενός BIOS update, δεν είδα ποτέ να γράφει ότι απαιτεί να περάσει κάποια ενδιάμεση έκδοση.

Προφανώς θα βγάλουν ένα ακόμη BIOS για τον 5700X3D κλπ.

Εκτός αν το AGESA ComboAm4v2PI 1.2.0.B τον υποστηρίζει ήδη (no info on that και βαριέμαι να το τσεκάρω).

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...