Προς το περιεχόμενο

Τράπεζες. Ανακάλυψα ότι είμαι συνδικαιούχος σε τραπεζικό λογαριασμό


mr.Vox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 hours ago, haris_216 said:

Μία άσχετη με το θέμα αλλά ενδιαφέρουσα πληροφορία για "συνδικαιούχους" αλλά σε...θυρίδα (μήπως και χρειαστεί ποτέ σε κάποιον).

Εκεί τα πράγματα δεν είναι τόσο "χαλαρά" όσο αυτά που αναφέρονται παραπάνω. Δηλαδή αν είσαι συνδικαιούχος σε θυρίδα τραπέζης απαγορεύεται "δια ροπάλου" να την ανοίξεις μετά το θάνατο του άλλου. Ακόμα και την επόμενη μέρα. Με δεδομένο δε ότι καταγράφεται πάντα η επίσκεψη σε θυρίδα μπορούν να δουν αν προηγήθηκε ή όχι του θανάτου.

Στην περίπτωση που συμβεί θάνατος πρέπει να δηλωθεί και μετά η θυρίδα θα ανοίξει με κάποιες νομικές διαδικασίες (κληρονομικά) και φυσικά παρουσία συμβολαιογράφου και κληρονόμων (άσχετα αν δεν ήταν δικαιούχοι στη θυρίδα).

Αστα … εμάς πήγε ο ένας να αδειάσει τη θυρίδα και ο άλλος στο γραφειο τελετών, γι αυτό το λόγο. Δεν κάνω πλάκα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε κάθε περίπτωση για να μάθεις αν υπάρχει κάποιο ποσό μέσα πρέπει να κάνεις επικαιροποίηση. Κάρτα υπάρχει στο όνομα του θανόντα άλλά δεν υπάρχει pin για να μάθω.

Όταν έχασα την αδερφή μου είχε ένα λογαριασμό μόνο με το όνομα της και είχε 60 ευρώ μέσα. Έπρεπε να κλείσει λόγω εφορίας. Για να μάθουμε οποιαδήποτε πληροφορία ή για να τον κλείσουμε έπρεπε να πάμε όλοι της οικογένειας πληρέστεροι συγγενείς με έγγραφα. Να δώσουμε έκαστος από έναν λογαριασμό και το υπόλοιπο αν υπήρχε θα μας το μοίραζε η τράπεζα. Έτσι και έγινε. Τον έκλεισαν μετά δύο μήνες με επιστολή που ήρθε στον καθένα χωριστά. Μοίρασαν τα 60 ευρώ σε όλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, haris_216 said:

Μία άσχετη με το θέμα αλλά ενδιαφέρουσα πληροφορία για "συνδικαιούχους" αλλά σε...θυρίδα (μήπως και χρειαστεί ποτέ σε κάποιον).

Εκεί τα πράγματα δεν είναι τόσο "χαλαρά" όσο αυτά που αναφέρονται παραπάνω. Δηλαδή αν είσαι συνδικαιούχος σε θυρίδα τραπέζης απαγορεύεται "δια ροπάλου" να την ανοίξεις μετά το θάνατο του άλλου. Ακόμα και την επόμενη μέρα. Με δεδομένο δε ότι καταγράφεται πάντα η επίσκεψη σε θυρίδα μπορούν να δουν αν προηγήθηκε ή όχι του θανάτου.

Στην περίπτωση που συμβεί θάνατος πρέπει να δηλωθεί και μετά η θυρίδα θα ανοίξει με κάποιες νομικές διαδικασίες (κληρονομικά) και φυσικά παρουσία συμβολαιογράφου και κληρονόμων (άσχετα αν δεν ήταν δικαιούχοι στη θυρίδα).

+Παρουσία εφοριακου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Σε κάθε περίπτωση για να μάθεις αν υπάρχει κάποιο ποσό μέσα πρέπει να κάνεις επικαιροποίηση. Κάρτα υπάρχει στο όνομα του θανόντα άλλά δεν υπάρχει pin για να μάθω.

Όταν έχασα την αδερφή μου είχε ένα λογαριασμό μόνο με το όνομα της και είχε 60 ευρώ μέσα. Έπρεπε να κλείσει λόγω εφορίας. Για να μάθουμε οποιαδήποτε πληροφορία ή για να τον κλείσουμε έπρεπε να πάμε όλοι της οικογένειας πληρέστεροι συγγενείς με έγγραφα. Να δώσουμε έκαστος από έναν λογαριασμό και το υπόλοιπο αν υπήρχε θα μας το μοίραζε η τράπεζα. Έτσι και έγινε. Τον έκλεισαν μετά δύο μήνες με επιστολή που ήρθε στον καθένα χωριστά. Μοίρασαν τα 60 ευρώ σε όλους. 

Την κάρτα ΤΩΡΑ ποιός την έχει?

Ο θανών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, mr.Vox said:

΄Όχι μπορεί να είναι και ακόμα περισσότερα γιατί ήταν εύρωστος.

Πηγαινε ρωτα σε ολες τις τραπεζες, μηπως σε εχει βαλει και αλλου συνδικαιουχο. 

Οποιοδηποτε αλλο στοιχειο και να εχει δωσει δικο σου, πχ ΑΔΤ, Διευθυνση, ακομα και τηλεφωνο, ειναι στοιχειο ταυτοποιησης ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (οχι ομως γενικα, εκτος φυσικα του ΑΔΤ)

Επισης, το οτι εχεις το βιβλιαριο στην κατοχη σου, ειναι επιπλεον αποδεικτικο ταυτοποιησης

Παλιοτερα εβαζε οποιον ηθελε ο καθενας χωρις πολλα-πολλα, το οτι δεν πηγες να υπογραψεις ειναι αμελητεο. Στην τελικη, εαν η τραπεζα αρνηθει να δωσει τα χρηματα (πιθανοτητα 0,000000001%) μπορεις να κανεις καταγγελια που δε σε ειδοποιησαν να πας να υπογραψεις

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Θα πρέπει να αποδείξει ποιός τα πήρε!!

Λίγο δύσκολο αυτό.

Δεν πάει με την είς άτοπον απαγωγή 

Καθολου  δυσκολο.

Ειναι  βιντεοσκοπημενοι  οσοι  πηγαινουν  στα  ατμ.

Τα  αρχεια  ειναι  κρατημενα  2  χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδια περίπτωση και σε μένα σήμερα,ήρθε γράμμα από Εθνική για θανόντα και ότι τα λεφτά θα πάνε υπέρ δημοσίου αν δεν γίνει κάτι.

Σε 4 χρόνια πάει εικοσαετία από τότε που έφυγε.

Το θέμα είναι ότι δεν θα ανακάλυπτα ότι είμαι συνδικαιούχος αν δεν κοίταζα κατά τύχη κάτι παλιά βιβλιάρια και βρήκα ότι σε αυτό το νούμερο του βιβλιαρίου είμαι και εγώ μέσα μιας και στο γράμμα έγραφε μόνο τον κύριο δικαιούχο τον θανόντα.

Με δικαιολογητικά δικά μου τα γνωστά της επίκαιροποίησης και ληξιαρχική πράξη θανάτου και ένα ραντεβού θα μάθουμε τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΟΙ να ψαχτουμε λοιπόν!!!

3' θα φανεί?

1 ώρα πριν, tigergreg είπε

Καθολου  δυσκολο.

Ειναι  βιντεοσκοπημενοι  οσοι  πηγαινουν  στα  ατμ.

Τα  αρχεια  ειναι  κρατημενα  2  χρονια.

Φαίνεται και ο αριθμός τής κάρτας από την βιντεοσκόπηση?

Γιατί μπορεί να σηκώνει δικά της λεφτά με δική της κάρτα.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Φαίνεται και ο αριθμός τής κάρτας από την βιντεοσκόπηση?

Δεν  φαινεται  αλλα  προκυπτει  απο  την  ωρα  της  συναλλαγης  σε  συναρτηση  με  το  βιντεο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε και τα πήρε περαστικός με πετονιά!!!

Για την τράπεζα εφόσον είσαι συνδικαιούχος και μπορείς να το βεβαιώσεις-πιστοποιησεις κλπ μπορείς οποιαδήποτε στιγμή να σηκώσεις τα χρήματα αυτά .

Για την εφορία υποτίθεται αυτά τα χρήματα τα μαζέψατε με τον κόπο σας ,άρα θεωρούνται φορολογημένα.

Για τους κληρονόμους αυτά τα χρήματα ανήκουν σε όλους τους κληρονόμους κατ αναλογία ΑΝ ΔΕΝ μπορείς να αποδείξεις ότι τα χρήματα είναι δικά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, haris_216 είπε

Μία άσχετη με το θέμα αλλά ενδιαφέρουσα πληροφορία για "συνδικαιούχους" αλλά σε...θυρίδα (μήπως και χρειαστεί ποτέ σε κάποιον).

Εκεί τα πράγματα δεν είναι τόσο "χαλαρά" όσο αυτά που αναφέρονται παραπάνω. Δηλαδή αν είσαι συνδικαιούχος σε θυρίδα τραπέζης απαγορεύεται "δια ροπάλου" να την ανοίξεις μετά το θάνατο του άλλου. Ακόμα και την επόμενη μέρα. Με δεδομένο δε ότι καταγράφεται πάντα η επίσκεψη σε θυρίδα μπορούν να δουν αν προηγήθηκε ή όχι του θανάτου.

Στην περίπτωση που συμβεί θάνατος πρέπει να δηλωθεί και μετά η θυρίδα θα ανοίξει με κάποιες νομικές διαδικασίες (κληρονομικά) και φυσικά παρουσία συμβολαιογράφου και κληρονόμων (άσχετα αν δεν ήταν δικαιούχοι στη θυρίδα).

Πάντα καταγράφεται η επίσκεψη σε θυρίδα. 

Μία χαρά "μπορείς" να ανοίξεις την θυρίδα μετά τον θάνατο του κυρίου δικαιούχου. Φυσικά αυτό χωρίς να έχεις ενημερώσει την τράπεζα. Μετά όμως θα έχεις μπλεξίματα με την εφορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Την κάρτα ΤΩΡΑ ποιός την έχει?

Ο θανών?

Κάρτα ληγμένη ή κάρτα με χωρίς pin όποιος και να την έχει είναι άχρηστη. Αυτή την στιγμή την έχω εγώ.  Αλλά και αλλιώς να ήταν χρήση κάρτας άλλου προσώπου και ιδίως θανόντα απαγορεύεται νομικά. Το τι κάνουν ορισμένοι παράτυπα  δεν με απασχολεί. 

1 ώρα πριν, archer100 είπε

Πηγαινε ρωτα σε ολες τις τραπεζες, μηπως σε εχει βαλει και αλλου συνδικαιουχο. 

Οποιοδηποτε αλλο στοιχειο και να εχει δωσει δικο σου, πχ ΑΔΤ, Διευθυνση, ακομα και τηλεφωνο, ειναι στοιχειο ταυτοποιησης ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (οχι ομως γενικα, εκτος φυσικα του ΑΔΤ)

Επισης, το οτι εχεις το βιβλιαριο στην κατοχη σου, ειναι επιπλεον αποδεικτικο ταυτοποιησης

Παλιοτερα εβαζε οποιον ηθελε ο καθενας χωρις πολλα-πολλα, το οτι δεν πηγες να υπογραψεις ειναι αμελητεο. Στην τελικη, εαν η τραπεζα αρνηθει να δωσει τα χρηματα (πιθανοτητα 0,000000001%) μπορεις να κανεις καταγγελια που δε σε ειδοποιησαν να πας να υπογραψεις

Αν δεν έχεις κάποιο στοιχείο ή κάποιο έγγραφο σχετικά με τον λογαριασμό στον οποίο να είσαι και πρώτο όνομα δεν υπάρχει περίπτωση να σου πει η τράπεζα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, tigergreg είπε

Δεν  φαινεται  αλλα  προκυπτει  απο  την  ωρα  της  συναλλαγης  σε  συναρτηση  με  το  βιντεο.

Έχεις δίκιο αλλα ΤΩΡΑ ο φίλος μας ξεφουρνησε ότι η κάρτα την ημερομηνία θανάτου ήταν ΛΗΓΜΈΝΗ!!!!

8 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Κάρτα ληγμένη ή κάρτα με χωρίς pin όποιος και να την έχει είναι άχρηστη. Αυτή την στιγμή την έχω εγώ.  Αλλά και αλλιώς να ήταν χρήση κάρτας άλλου προσώπου και ιδίως θανόντα απαγορεύεται νομικά. Το τι κάνουν ορισμένοι παράτυπα  δεν με απασχολεί. 

Αν δεν έχεις κάποιο στοιχείο ή κάποιο έγγραφο σχετικά με τον λογαριασμό στον οποίο να είσαι και πρώτο όνομα δεν υπάρχει περίπτωση να σου πει η τράπεζα. 

Ένα ένα, μας τα λες !!!

Την ημερομηνία που πέθανε η κάρτα ήταν ΛΗΓΜΈΝΗ !!!!

Οπότε, τι συζητάμε!!!

8 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Κάρτα ληγμένη ή κάρτα με χωρίς pin όποιος και να την έχει είναι άχρηστη. Αυτή την στιγμή την έχω εγώ.  Αλλά και αλλιώς να ήταν χρήση κάρτας άλλου προσώπου και ιδίως θανόντα απαγορεύεται νομικά. Το τι κάνουν ορισμένοι παράτυπα  δεν με απασχολεί. 

Αν δεν έχεις κάποιο στοιχείο ή κάποιο έγγραφο σχετικά με τον λογαριασμό στον οποίο να είσαι και πρώτο όνομα δεν υπάρχει περίπτωση να σου πει η τράπεζα. 

Ισχυρίζεσαι δηλαδή ότι κάποιος ΔΕΝ μπορεί να στείλει κάποιον με την κάρτα του να του αγοράσει τσιγάρα γιατί πχ είναι κλινήρης?

Θα έχει κάνει παράβαση το περίπτερο?

Χρειάζεται εξουσιοδότηση από το ,gov ?

Δηλαδή αν κάποιος είναι πχ στο νοσοκομείο και θέλει να πληρώσει το ενοίκιο του, για εσένα ΔΕΝ μπορεί να στείλει κάποιον στο ΑΤΜ να σηκώσει τα λεφτά του ενοικίου!!!

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Έχεις δίκιο αλλα ΤΩΡΑ ο φίλος μας ξεφουρνησε ότι η κάρτα την ημερομηνία θανάτου ήταν ΛΗΓΜΈΝΗ!!!!

Ένα ένα, μας τα λες !!!

Την ημερομηνία που πέθανε η κάρτα ήταν ΛΗΓΜΈΝΗ !!!!

Οπότε, τι συζητάμε!!!

Ισχυρίζεσαι δηλαδή ότι κάποιος ΔΕΝ μπορεί να στείλει κάποιον με την κάρτα του να του αγοράσει τσιγάρα γιατί πχ είναι κλινήρης?

Θα έχει κάνει παράβαση το περίπτερο?

Χρειάζεται εξουσιοδότηση από το ,gov ?

Δηλαδή αν κάποιος είναι πχ στο νοσοκομείο και θέλει να πληρώσει το ενοίκιο του, για εσένα ΔΕΝ μπορεί να στείλει κάποιον στο ΑΤΜ να σηκώσει τα λεφτά του ενοικίου!!!

Το τι γίνεται στην πράξη δεν είναι το θέμα της αρχικής μου ανάρτησης.  Στην προκειμένη περίπτωση εγώ είχα κάρτα μη λειτουργική. Αλλά και λειτουργική να ήταν δεν θέλω να έχω προβλήματα με τους κληρονόμους οι οποίοι αν ανακάλυπταν ότι έχω προβεί σε συναλλαγές θα με πήγαιναν στα δικαστήρια. Αν είχα κάρτα που είχε εκδοθεί στο δικό μου το όνομα και ήταν συνδεδεμένη με τον συγκεκριμένο λογαριασμό δεν θα το συζήταγα.

Αυτοί είναι κάποιοι από τους  όρους  που προβλέπονται για την χρήση της κάρτας

Η Κάρτα, στηv oπoία είvαι απoτυπωμέvo τo όvoμα τoυ Κατόχoυ, αvήκει και παραμέvει στηv κυριότητα της Τράπεζας. Ο Κάτoχoς και μόvo αυτός, απoκτά τo δικαίωμα χρήσης της Κάρτας σύμφωνα με τους όρους κατοχής και χρήσης που ισχύουν κάθε φορά. Η μεταβίβαση της Κάρτας καθώς επίσης και κάθε μορφής εκχώρηση  του δικαιώματος  της κατοχής και της χρήσης της σε οποιοδήποτε τρίτο απαγoρεύεται αυστηρά.

Επίσης

Παράνομες θεωρούνται οι αναλήψεις με κάρτα από μηχανήματα αυτόματης συναλλαγής (ATM) με σύνδεση στον ατομικό λογαριασμό καταθέσεων του δικαιούχου, μετά το θάνατό του 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...